Πότε ένα μέλος γίνεται banned;

Δεν υπαρχει λογος ταραχης,ο τροπος λειτουργιας του φορουμ εχει αποδειξει οτι λαθη σε αυτο το θεμα δεν υπαρχουν ως τωρα,επισης προσωπικα πιστευω στην 2η ευκαιρια και στο να ξαναγραφτει για μια νεα αρχη μπαναρισμενο μελος ειτε επειδη εδειξε μεταμελεια ,ειτε επειδη καταλαβε πως λειτουργει το φορουμ,ειτε επειδη δεν τα βγαζει περα αλλιως.


Καπως πρεπει να συνεχισει και αυτος κανοντας μια καινουργια αρχη αν αποκλειστει απο το φορουμ,ανωνυμοι λογαριασμοι μπαναρονται και οχι συγκεκριμενα ατομα.



Επαναλαμβανομενες τακτικες εννοειται θα αντιμετωπιστουν το ιδιο με την προτερη συμπεριφορα του.



Τωρα NLS τα παραπανω που εγραψα αποδεικνυονται καλλιστα στην δικια σου περιπτωση.


Και κατι αλλο δεν υπαρχουν βιβλια για το πως γινεται το moding,αλλιως θα αντιμετωπιστει η περιπτωση του 15χρονου πιτσιρικα που αφου μπαναριστει ξαναμπαινει με αλλο ονομα για να συνεχισει το trolling και αλλιως ο αλλος που θελει να ξαναμπει με νεο ονομα για να συνεχισει να παιρνει ολα τα θετικα που επαιρνε απο το φορουμ.


Ολα γινονται κατα περιπτωση εξου και οι καπως διαφορετικες γνωμες επι του θεματος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Τωρα NLS τα παραπανω που εγραψα αποδεικνυονται καλλιστα στην δικια σου περιπτωση.
???

E;

Είναι κάτι που δεν θυμάμαι;

Ή κάτι που δεν κατάλαβα;
 
Πάντως υπάρχει ΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ χρήστης που έχει ξεφύγει από τα χέρια της ιντερπολ της ΜΙ5 και των αντμινς αυτού του φόρουμ. ;) :D :D:D
 
???E;

Είναι κάτι που δεν θυμάμαι;

Ή κάτι που δεν κατάλαβα;
 


Aπο τα συμφραζομενα του "
ένα σχόλιο από έναν παλιό mod/op/sysop (αλλά και banned ή αυτοεξορισμένο μέλος σε αρκετά fora)",εχεις ιδια αποψη και σαν μπαναρισμενος που σαφως θα εχεις ξαναγραφτει και σαν moderator που εχεις αντιμετωπισει τετοια θεματα.

 




Πάντως υπάρχει ΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ χρήστης που έχει ξεφύγει από τα χέρια της ιντερπολ της ΜΙ5 και των αντμινς αυτού του φόρουμ.
 


Aυτη ειναι αλλη περιπτωση,λεγεται διπλολογαριασμος και υπαρχει χαρατσι συμβολης στα μηνιαια εξοδα του φορουμ εις διπλουν.
 
Aardvark είπε:
 


Aπο τα συμφραζομενα του "
ένα σχόλιο από έναν παλιό mod/op/sysop (αλλά και banned ή αυτοεξορισμένο μέλος σε αρκετά fora)",εχεις ιδια αποψη και σαν μπαναρισμενος που σαφως θα εχεις ξαναγραφτει και σαν moderator που εχεις αντιμετωπισει τετοια θεματα.


Ααααα παρεξήγησα τι είπες. :)
 
mike είπε:
Σοβαρα τωρα, εαν θελει να γραφτει η αδερφη μου, που στο πατρικο μου εχουμε το ιδιο ιντερνετ, δεν μπορει?
Επιτρέπεται ένα account ανά ανδρόγυνο, κάτι σαν τη φορολογηκή δήλωση;:biglaugh:
 
NLS είπε:
Εγώ δεν καταλαβαίνω, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αφορμή για όλη αυτή τη συζήτηση;
Αν επιτρέπετε πάντως ένα σχόλιο από έναν παλιό mod/op/sysop (αλλά και banned ή αυτοεξορισμένο μέλος σε αρκετά fora), αυτό το "μοιάζει ο τρόπος γραφής" και εκεί να βασιστεί κάποιος διαχειριστής για να κάνει κίνηση, είναι από βλακεία μέχρι ναζιστικό.

Δηλ. αν τύχει να μοιάζει ο τρόπος γραφής μου με άλλον; Τι να κάνουμε δηλαδή;

Μόνο αδιάσειστα στοιχεία έχουν νόημα (πχ. τα cookies που αφήνετε στα PC αν δεν ξέρει να τα καθαρίσει αμέσως λένε την αλήθεια).

Αλλιώς θα φανείτε εκτεθειμένοι και στο χώρο της εξάπλωσης της κοινωνικής δικτύωσης, δεν θα σας ξεπλένει τίποτα.

Από εκεί και πέρα αν κάποιος μπει στον κόπο να ξαναμπεί και ΔΕΝ το κάνει μόνο για να γράψει τίποτα flames προς τους "διώκτες" του, καμιά φορά δεν πειράζει να κάνει κανείς τα στραβά μάτια. Ίσως με αυτό τον τρόπο κάνει ένα "restart" στα στραβά που έκανε και τον οδήγησαν σε ban. Αυτό έχει συμβεί. Ωραίο είναι να το σημειώσει κανείς στα υπόψη και αν ο "νέος" χρήστης έχει φερθεί σωστά, να πέσει ένα PM "ο τάδε δεν είσαι;... εντάξει επειδή φαίνεσαι οκ πια, αν θες να μπεις με το παλιό account ενημέρωσε μας".

(γενικά δεν είμαι υπέρ του permanent ban, εκτός αν μιλάμε για σοβαρά θέματα - απειλές σωματική ακεραιότητας και τέτοια)

Άστε τα άλλα για τον Δικαστή Ντρεντ και τον Αστυνόμο Μπέκα.


Tα 0.00050 "cents μου

ΝLS απο την μικρη μου πειρα στο θεμα της ανοχης επανειλημμενα παραβατικων/μονιμα προβληματικων χρηστων η ανοχη εχει αλλα παραπλευρα αποτελεσματα π.χ.

, η παρατεταμενη ανοχη να οδηγησει σε αποχωρηση ή σε σιωπηρη παρουσια/απουσια ενοχλημενων αλλων μελλων .

Ο σωφρρονισμος δεν ειναι απαραιτητα/υποχρεωτικο μερος της λειτουργειας των φορουμς .

Οσων αφορα τους αλλαγμενους προς το καλυτερο -με νεο Nick

were-no-angels-1.jpeg

Οσο ακομα διατηρουν το νεο nick και το νεο διαφοροποιημενο-βελτιστοποιημενο profile και κατα καποιο τροπο ,ενω παραλληλα νομιζουν οτι οι αλλοι δεν τους εχουν αναγνωρισει , ωθουνται να συμπεριφερονται διαφοροποιημενα προς το καλυτερο,εχοντας ενα παραπανω κινητρο να συνεχισουν να το κανουν μια και ετσι δεν μεταφερουν το αρνητικο/βεβαρυμενο παρελθον τους .

Αν τους αφαιρεσεις ομως τα <<ρασσα>> πολυ φοβαμαι ,οτι οι περισσοτεροι θα παψουν να φερονται σαν <<παπαδακια>> .

SVOD-L-Were-NO-Angels-1989.jpeg

Υ.Γ. Κανενας απο τους περισσοτερους ενηλικους(***) Mod δεν εχει καμια ορεξη να το παιξει ουτε Δικαστης Ντρεντ ουτε Αστυνομος Μπεκας ,ουτε Τζοφρυ (απο το Game of the Thrones -οχι τον "δικο μας" πλεον <<καθηγητη>>/ομιλητη σε εκδηλωσεις ... etc τεως πρωθυπουργο).

To mod-εριλικι ,οπως ισως θα γνωριζεις ,ειναι σε πολυ μεγλο βαθμο αγγαρια και βαρος λογω της ευθυνης(***) και σου αφαιρει πολυ μεγαλο μερος απο την χαρα της συμμετοχης και το δικαιωμα να συμμετεχεις στην "γαλαρια" .

Βtw . οι φωτο ειναι απο την ταινια http://en.wikipedia.org/wiki/We're_No_Angels_(1989_film)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Υ.Γ. Κανενας απο τους περισσοτερους ενηλικους(***) Mod δεν εχει καμια ορεξη να το παιξει ουτε Δικαστης Ντρεντ ουτε Αστυνομος Μπεκας ,ουτε Τζοφρυ (απο το Game of the Thrones -οχι τον "δικο μας" πλεον <<καθηγητη>>/ομιλητη σε εκδηλωσεις ... etc τεως πρωθυπουργο).

To mod-εριλικι ,οπως ισως θα γνωριζεις ,ειναι σε πολυ μεγλο βαθμο αγγαρια και βαρος λογω της ευθυνης(***) και σου αφαιρει πολυ μεγαλο μερος απο την χαρα της συμμετοχης και το δικαιωμα να συμμετεχεις στην "γαλαρια" .
Προσυπογραφω φαρδια-πλατια!!!
 
Πράγματι ενίοτε το moderating είναι αγγαρεία...ειδικά στην αρχή της λειτουργίας του. Τα ξέρω και σας καταλαβαίνω...

Οφείλετε όμως να παραδεχτείτε οι admin/moderators ότι πλέον το φόρουμ λειτουργεί ως επί το πλείστον αυτορυθμιστικά.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζονται moderators αλλά απλά ότι τα μέλη φροντίζουν να μην χρειάζεται να επέμβουν. ;)

Βέβαια υπάρχει πάντα ο αντίλογος ότι πλέον λόγω μεγαλύτερης θεματολογίας υπάρχουν περισσότερες εγγραφές άρα και μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεθεί κάποιος που θα επιχειρήσει να χαλάσει την λειτουργία του.
 
Λειτουργει κατα καποιον τροπο αυτορυθμιστικα με τα μελη να φροντιζουν αλλα και αυτο προυποθετει υπενθυμισεις κανονων και καθημερινα τσιγκλισματα απο μεριας της ομαδας που ωθουν τα μελη ως προς αυτην την φροντιδα,αυτος ειναι ο μικροτερος κοπος ας πουμε μιας και τα μελη μας εδω ειναι μιας καποια αλφα ηλικιας,οπως ειπαν παραπανω ενηλικοι.


Παραδειγμα για να φυγουν τελειως τα greeklish περασε ενα διαστημα μηνων με καθημερινη υπενθυμιση των κανονων για να γινει αποδεκτο ,το αυτο και με τα thnks που αφηναν,με μη αποδεκτες συμπεριφορες και αλλα πολλα.


Το θεμα ομως ειναι οτι η δουλεια της ομαδας ειναι ενα 20-30% modding ,το υπολοιπο 70 ειναι δουλεια πισω απο τα παρασκηνια,με τακτοποιηση θρεντς,edit ποστς ,dead links,dead photos,οfftopics,περασμα ολων των θρενς και ολων των ποστ και μια και δυο και τρεις φορες και χιλιαδυο αλλλα,καθημερινη αν οχι αγγαρεια,ενασχοληση.


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@spyros_s

Για να φτάσουμε στην "αυτορυθμιζόμενη" κατάσταση που λέτε, μας έχει βγει όνομα και το γνωρίζεις πολύ καλά :)

Αλλά ακριβώς επειδή οι admins/mods είναι όσο αυστηροί χρειάζεται, λειτουργεί τόσο καλά το συγκεκριμένο forum.
 
Off-topic

 

 


To μυνημα αυτο θα γινει αυτο-καταστραφει-Delete .


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LOL Nemo!

Τα είπες όλα :)
 
για να λυσω την απορια το πως εντοπιζεται καποιος που εφαγε ban και ξαναγραφτηκε ειναι πολυ απλο απλα βρισκουν απο ποια ip εχει μπει και βλεπουν οτι ειναι η ιδια βεβαια δεν ξερω τι γινεται αν καποιος εχει καποιο προγραμμα που μπλοκαρει την ip παντως εγω στενοχωριεμαι οταν βλεπω ban γιατι το Forum το θεωρω πολυ φιλικο και δεν θελω να βλεπω κοντρες
 
θανος είπε:
παντως εγω στενοχωριεμαι οταν βλεπω ban γιατι το Forum το θεωρω πολυ φιλικο και δεν θελω να βλεπω κοντρες
Συμφωνώ απόλυτα, πάντα με στενοχωρούν οι "απόβλητοι" της κοινότητας...
 
Σκεφτήκατε ποτέ να αναγράφεται κάτω από το όνομα, η αιτία της διαγραφής; Γιατί πραγματικά για 2-3 άτομα, έχω μείνει με την απορία, επειδή στις συνομιλίες τους δεν έδειχναν ότι μπήκαν για να δημιουργήσουν πρόβλημα. Φυσικά και δεν εννοώ σε καμιά περίπτωση πως οι συντονιστές τους είχαν άχτι χωρίς λόγο ή ότι τους την είχαν στημένη, απλά είχα παραξενευτεί πολύ.
 
Επειδή η αιτία δεν είναι κάτι που να αφορά το δημόσιο ταμπλό οποιαδήποτε απορία μπορεί να λυθεί με πμ :)
 
Μου αρεσει το γεγονος οτι με αφορμη το συγκεκριμενο thread εμφανιζονται και πολυ συγκεκριμενες ερωτησεις/αποριες :)
 
Μπορεί ένα banned μέλος να ζητήσει να ενταχθεί ξανά στο φόρουμ; Εγινε banned για κάποιο λόγο αλλά μετάνιωσε και θέλει να συμμετέχει ως μέλος...
 
Ναι δυναται να το κανει,αν επιθυμει κατι τετοιο.
 
Πίσω
Μπλουζα