Πότε αρχίσαμε αγγλικά ή δεύτερη γλώσσα.


Ευχαριστω. Την μεθεπομενη χρονια πηγα ταχυρυθμο καλοκαιρινο τμημα Β' προκαταρκτικη και τελος αυτο ηταν.
Ενα απο τα ''συν'' της 1ης χρονιας ηταν πως γνωρισα παιδια με τα οποια μετα βρεθηκαμε μαζι στο γυμνασιο, πολλα παιδια του χωριου δεν πηγαιναν στην πολη και εγω το επαιζα πιο ''ανετος'' μαλιστα με επιφορτιζαν με διαφορες αγορες πχ πηγαινε παρε μας μπαλα δερματινη, παρε μου κι εμενα ξυστρα μεγαλη, παρε μου πριονακια για την χαρτοκοπτικη κλπ.
 
Παιδιά τον Άγγλο αν είχατε στο τμήμα τον παλαβωνατε και σεις; Εμείς στην τρίτη και τέταρτη τάξη είχαμε ένα παιδί, 28 ετών και του κάναμε καψονια, μέχρι και καφέ είχαμε χύσει πάνω του, ήταν η ώρα του παιδιου ώσπου κάλεσε η αγγλικού τους γονείς μας, εγώ με μια παντοφλια την γλίτωσα, τα αγοράκια της τάξης που τα οργανωνανε φάγανε δύο τρεις σφαλιάρες.
 
Μηπως, σαν γονεις το εχουμε παρακανει? Ενταξει τα Αγγλικα, διεθνης γλωσσα εμποριου ειναι, απαραιτητη σε ολους μας σημερα. Αλλα σιγα σιγα, χωρις μεγαλη πιεση για τα παιδακια. Τωρα να πιεζεις ενα παιδι με 2-3 ξενες γλωσσες, παραλληλα με κιθαρα, πιανο, βιολι, σκακι, ζωγραφικη,μπαλετο. τενις (για τον τσιτσιπα ρε γμτ) κι ενα σωρο δραστηριοτητες, που μονο σκοπο εχουν να ικανοποιησουν την ματαιοδοξια του μπαμπα και της μαμας, δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο για τα παιδια. Πολυ καλυτερο θαναι να τα παμε κανα Σαββατοκυριακο να κυλιστουν σε κανα χωραφι η καμια παραλια. Αντε ας τους παρουμε και κανα κομπιουτερακι να ψιλοασχολουνται.
 
καλησπερα διαβάζω διάφορα θέματα κ εδώ κ λίγο καιρό κ είπα να μπω στην παρεα..κ γω τρίτη δημοτικού σε συνοικιακό φροντιστήριο...πριν πάω δεν ήθελα καθόλου,αντί να παίζουμε στη γειτονιά μας έτρωγε χρόνο το φροντιστήριο ..αλλά μετά το πρώτο μάθημα είπα αυτό είναι,θα γίνω καθηγήτρια αγγλικών.. κ έγινα..
Με αφορμή το σχόλιο #47 θα θελα να ρωτήσω αν με τον όρο Πολίχνη εννοείτε την μικρή πόλη ή την δυτική συνοικία της θεσσαλονικης
 
καλησπερα διαβάζω διάφορα θέματα κ εδώ κ λίγο καιρό κ είπα να μπω στην παρεα..κ γω τρίτη δημοτικού σε συνοικιακό φροντιστήριο...πριν πάω δεν ήθελα καθόλου,αντί να παίζουμε στη γειτονιά μας έτρωγε χρόνο το φροντιστήριο ..αλλά μετά το πρώτο μάθημα είπα αυτό είναι,θα γίνω καθηγήτρια αγγλικών.. κ έγινα..
Με αφορμή το σχόλιο #47 θα θελα να ρωτήσω αν με τον όρο Πολίχνη εννοείτε την μικρή πόλη ή την δυτική συνοικία της θεσσαλονικης

Αν και ξέρω ότι Η Αυτού Μεγαλειότης Ελέφαντας βρίσκεται σε διακοπές και δεν μπαίνει συχνά θα επιχειρήσω να...

@elephadas Ελεφανταααα !!! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σίγουρα ο Ελέφαντας , δεν εννοεί την Πολίχνη Θεσσαλονίκης. Αν είμασταν συντοπίτες, νομίζω θα το ήξερα....:fafoutis:
 
Αν και ξέρω ότι Η Αυτού Μεγαλειότης Ελέφαντας βρίσκεται σε διακοπές και δεν μπαίνει συχνά θα επιχειρήσω να...

@elephadas Ελεφανταααα !!! :biglaugh:
Είπα πως είναι στο Κόστα Ναβαρίνο η μεγαλειότητα του ότι παίζει γκολφ ως Ελληνοαμερικάνος και του μαζεύουν τα μπαλάκια αλλά είναι Εύβοια τελικα
 
Ήμουν Εύβοια. Μόλις γύρισα USA. Και εννοούσα πολίχνη, όχι Πολίχνη. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει Πολίχνη, καθότι χαμουτζής και Θεσσαλονίκη έχω πάει 1.5 φορά
 
Πίσω
Μπλουζα