Πώς πήραν το όνομά τους γνωστές πλατείες της Αθήνας

Για την Πλατεία Αμερικής θα την προτιμούσα "Αγάμων" ... κρίμα.

Για την Πλατεία Βάθη θα πω ότι κάθε φορά που την ακούω "ΒάθηΣ" κάτι με πιάνει.

Εμείς πάλι λέμε "Πλατεία" και εννοούμε της "Νέας Σμύρνης" :D χωρίς πολλά πολλά
 
caprice είπε:
Για την Πλατεία Αμερικής θα την προτιμούσα "Αγάμων" ... κρίμα.
Δε μπορώ να φανταστώ στις μέρες μας μια πλατεία να λέγεται "Αγάμων". Ειδικά στην Αθήνα! ::)
 
prisma είπε:
Δε μπορώ να φανταστώ στις μέρες μας μια πλατεία να λέγεται "Αγάμων". Ειδικά στην Αθήνα! ::)
Από το "Αμερικής" καλύτερο είναι :D

Πάντως, μια που σε πέτυχα εδώ και κατέχεις τα θέματα αυτά από ότι έχω δει, αναρωτιέμαι άλλες πόλεις του εξωτερικού έχουν οδούς, πλατείες κ.λπ. με ονομασίες δικές μας; Εκτός από αυτές που κατοικούν ομογενείς.
 
caprice είπε:
Από το "Αμερικής" καλύτερο είναι :D
Πάντως, μια που σε πέτυχα εδώ και κατέχεις τα θέματα αυτά από ότι έχω δει, αναρωτιέμαι άλλες πόλεις του εξωτερικού έχουν οδούς, πλατείες κ.λπ. με ονομασίες δικές μας; Εκτός από αυτές που κατοικούν ομογενείς.
Τώρα, θα σε γελάσω. Αν δε κάνω λάθος υπάρχει η Greek Street στο Λονδίνο αλλά γενικότερα δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα. :)
 
caprice είπε:
Για την Πλατεία Βάθη θα πω ότι κάθε φορά που την ακούω "ΒάθηΣ" κάτι με πιάνει.
Μα αφού ΕΙΝΑΙ πλατεία Βάθης, τι να κάνουμε? Ονομαστικη η Βάθη, γενική της Βάθης.

Αυτό το "κάτι" με πιάνει εμένα όταν ακούω για "Πλατεία Μαβίλης" αντί του "Πλατεία Μαβίλη" που είναι το σωστό, από τον ποιητή Λορέντζο Μαβίλη.

(Κι ας μην αναφερθώ στη "γενική" των γυναικείων επωνύμων που όλο και συχνότερα την ακούω σαν να είναι κλιτά, της Μαίρης Λίντας για να πω μια ρετρό τραγουδίστρια, αντί του σωστού Μαίρης Λίντα, διότι είναι άσχετο με το θέμα)

Υπάρχουν πολλές πόλεις της Αμερικής που έχουν ελληνικά ονόματα, αλλά κυρίως πόλεων (όπως άλλωστε έχουν πάρει και ονόματα από πόλεις άλλων χωρών). Μπόλικες Athens, προφανώς, αλλά και ολόκληρη Greece υπάρχει (κοντά στo Rochester, ΝΥ). Η μόνη περίπτωση Έλληνα του οποίου το όνομα έχει πάρει κοτζάμ πόλη (γνωστή - πού να ξέρω χωριουδάκια?) είναι το Ypsilanti, Michigan, που ονομάστηκε έτσι προς τιμήν του Δημητρίου Υψηλάντη (του στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης). Για δρόμους και πλατείες δεν έχω υπ' όψη μου, αλλά μόνο αν ήταν κάτι διάσημο (π.χ. Wall Street, Broadway) η στις πόλεις που έχω μείνει θα το ήξερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
Τώρα, θα σε γελάσω. Αν δε κάνω λάθος υπάρχει η Greek Street στο Λονδίνο αλλά γενικότερα δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα. :)
http://milroys.files.wordpress.com/2011/01/greek-st.jpg?w=500

Πάντως το pdf στο αρχικό post είναι πολύ ενδιαφέρον. Τα περισσότερα δεν τα είχα ακούσει ξανά.
 
elephadas είπε:
Μα αφού ΕΙΝΑΙ πλατεία Βάθης, τι να κάνουμε? Ονομαστικη η Βάθη, γενική της Βάθης.
Κοιτάω το μήνυμά μου να δω αν το έγραψα πρωί και δεν είχα πιει καφέ ακόμη ή βράδι και νύσταζα :p . Έχεις απόλυτο δίκιο.

Το ότι ήθελα να γράψω για την οδό Μάρνη και όχι ΜάρνηΣ και το μπέρδεψα με το Βάθη - ΒάθηΣ .... θα κρατήσω το σχόλιο για τον εαυτό μου. Η μόνη μου παρηγοριά είναι ότι η οδός Μάρνη (χωρίς Σ) καταλήγει στη Πλατεία ΒάθηΣ (ελπίζω να θυμάμαι καλά :D )
 
Δεν ξέρω, μπορεί να μπαίνει και στην ονομαστική, αν το θεωρήσεις Πλατεία "Βάθη", όπως Πλατεία "Κανάρια" (Ηλιούπολη), Πλατεία "Ψηλά Αλώνια" (Πάτρα). Είναι κι αυτό μια ονοματοδοσία που συνηθιζόταν.

Η ουσία είναι ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τον Ανδριόπουλο και τη Μπέλλου μετά το ομώνυμο τραγούδι...

Ουσιαστικά τα μέρη αυτά ως αδιαμόρφωτες - παλιά- πλατείες, ανοιχτωσιές, αναφέρονταν πάντα στην ονομαστική : η Βάθη, η Χαραυγή, τα Κανάρια. Όταν διαμορφώθηκαν πλατείες άρχισε να μπλέκει το πράγμα με το αν θα πρέπει να μπαίνουν στη γενική, στη λογική "περιοχή Βάθη, η πλατεία της Πλατεία Βάθης" ή στην ονομαστική (Πλατεία στη θέση "Βάθη").

Προσωπικά, όταν το τοπωνύμιο δεν αντιπροσωπεύει ευρεία περιοχή (όπως π.χ. Πλατεία Μενιδίου), και η πλατεία δεν είναι αφιερωμένη σε ήρωα, έννοια, ακόμα και εξωχώριο τοπωνύμιο (Πλατεία Αθ. Διάκου, Πλατεία Ελευθερίας, Πλατεία Συντάγματος. Πλατεία Σουηδίας, Πλατεία Αμερικής, Πλατεία Κύπρου), πιο καλά θα μου ακουγόταν η ονομαστική. Ουσιαστικα κάποιος παλιός κάτοικος που θα ήξερε το μέρος πριν από την πλατεία, θα σου έλεγε "πάω στη Χαραυγή" και όχι "στην Πλατεία Χαραυγης".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδη το προβλημα με την ονομασια της Πλατειας Βαθη(ς) ξεκινησε μετα την κυκλοφορια του ομωνυμου τραγουδιου; Μεχρι τοτε ολοι συμφωνουσαν;

Διαβαστε εδω το τελευταιο απο τα σχολια επισκεπτων για να μπερδευτειτε ακομα περισσοτερο.... :)

http://www.istorikathemata.com/2012/01/blog-post_25.html
 
Δεν ξεκίνησε το πρόβλημα από το ομώνυμο τραγούδι. Η ονομασία είναι ορισμένη ως "πλατεία Βάθη". Γράφει ο στιχουργός Μιχάλης Μπουρμπούλης στη συλλογή στίχων του με τίτλο "Τα σπίτια είναι χαμηλά σαν έρημοι στρατώνες" (εκδόσεις Παπαιωάννου, 2004):


"Η πλατεία λέγεται "Βάθη", προτίμησα όμως τη λαϊκή έκφραση "Βάθης"". Αυτό σημαίνει ότι το θέμα ξεκινάει από την εκλαϊκευμένη έκφραση (που υπονοείται ότι προϋπήρχε του τραγουδιού) που ίσως είναι και πιο εύχρηστη γι' αυτό και χρησιμοποιείται ευρύτερα.







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ...δεν ήξερα την εξήγηση του Μπουρμπούλη (αλλά προφανώς τον βόλευε και στην ομοιοκαταληξία), και έγραψα το παραπάνω σχόλιο κάπως αυθαίρετα.

Εξάλλου υπάρχει και η άλλη "αυθαιρεσία" στο στίχο, ότι η Πλατεία Βάθη αναφέρεται ως ΤΕΡΜΑ Αχαρνών, ενώ είναι η αρχή, και το τέρμα είναι στη Χαλκηδόνα, πώς να το κάνουμε...
 
panp είπε:
Εξάλλου υπάρχει και η άλλη "αυθαιρεσία" στο στίχο, ότι η Πλατεία Βάθη αναφέρεται ως ΤΕΡΜΑ Αχαρνών, ενώ είναι η αρχή, και το τέρμα είναι στη Χαλκηδόνα, πώς να το κάνουμε...
Εντάξει, αυτό είναι φανερά "ποιητική αδεία"...
 
caprice είπε:
Πάντως, μια που σε πέτυχα εδώ και κατέχεις τα θέματα αυτά από ότι έχω δει, αναρωτιέμαι άλλες πόλεις του εξωτερικού έχουν οδούς, πλατείες κ.λπ. με ονομασίες δικές μας; Εκτός από αυτές που κατοικούν ομογενείς.
Σαφώς και υπάρχουν αναρίθμητες οδοί ανά τον κόσμο, εγώ έχω πετύχει πολλές φορές στο εξωτερικό δρόμους με αρχαία Ελληνικά ονόματα όπως Achilles, Socrates κτλ.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η ονοματοδοσία των οδών / πλατειών / λεωφόρων κ.λπ. διάβασα ότι αποφασίζεται από τον αρμόδιο Δήμο το οποίο μου ακούγεται λογικό.

Νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά ρε παιδιά δεν μπορώ την Πανεπιστημίου να την πω Ελ. Βενιζέλου και να συνεννοηθώ (off topic) :eek:
 
caprice είπε:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η ονοματοδοσία των οδών / πλατειών / λεωφόρων κ.λπ. διάβασα ότι αποφασίζεται από τον αρμόδιο Δήμο το οποίο μου ακούγεται λογικό.
Νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά ρε παιδιά δεν μπορώ την Πανεπιστημίου να την πω Ελ. Βενιζέλου και να συνεννοηθώ (off topic) :eek:
Δε νομίζω να λέει κανείς τη Πανεπιστημίου ως Ελ. Βενιζέλου, ούτε τη Πατησίων ως 28ης Οκτωβρίου. :)

Και μιας και είπες για αρμόδιους δήμους κλπ.... http://nikoschilaris.blogspot.gr/2011/09/blog-post_12.html

Τι ζόρι μπορεί να τραβήξει μια πλατεία για το αν θα πάρει ένα όνομα, τι όνομα κλπ. Σε δουλειά να βρισκόμαστε!
 
@ prisma

Κι όμως μ' έχει σταματήσει νεαρός φοιτητής, γωνία Πανεπιστημίου και Εδουάρδου Λω (Μέγαρο Σερπιέρη), ρωτώντας για την Ελευθερίου Βενιζέλου διότι έψαχνε τη Βιβλιοθήκη Αθηνών, τέλος πάντων βγάλαμε άκρη.

Η όποια πρόταση λοιπόν ξεκινάει από το Δήμο, περνάει από τη Νομαρχία και καταλήγει στο Συμβούλιο Τοπωνυμιών του Υπουργείου Εσωτερικών. Merci
 
Πλατεία Μαβίλη

Η πλατεία Μαβίλη βρίσκεται λίγο μετά την Αμερικάνικη πρεσβεία και περιβάλλεται από τη Λ. Βας. Σοφίας, τη οδό Δημ. Σούτσου και την οδό Δορυλαίου.

Διαμορφώθηκε προπολεμικά και λόγω προσφυγικών κατοικιών του οργανισμού «Στέγη Πατρίδος», εκεί γύρω, αυτό ήταν και το όνομά της παλιότερα.

Μετονομάστηκε σε «Λορέντζου Μαβίλη» στις 29 Νοεμβρίου 1938, με τελετή μαζί με τα αποκαλυπτήρια της προτομής του Έλληνα ποιητή. Η προτομή είναι έργο του γλύπτη Πέτρου Ι. Ρούμπου.

Εκεί υπήρχαν και διάφορα μικρομάγαζα που εξυπηρετούσαν και τους στρατιώτες του 1ο και 34ο Συντάγματος, τα οποία υπήρχαν στο χώρο από το πάρκο Βενιζέλου μέχρι εκεί που είναι σήμερα η Αμερικάνικη πρεσβεία.
 
caprice είπε:
Η μόνη μου παρηγοριά είναι ότι η οδός Μάρνη (χωρίς Σ) καταλήγει στη Πλατεία ΒάθηΣ (ελπίζω να θυμάμαι καλά :D )
Η οδ.Μάρνη περνά από την πλ.Βάθης και καταλήγει στην οδ.Καρόλου λίιιγο πιο πάνω από την πλ.Καραισκάκη. Δεν χρειάζεσαι παρηγοριά πάντως :)

Η πλ. Βάθης όπως είναι σήμερα, ουσιαστικά είναι το τρίγωνο που περιέχεται στην εσ.γωνία των οδών Λιοσίων και Μάρνη. Στις υπόλοιπες γωνίες έχουμε απλά διαπλάτυνση πεζοδρομίου και όχι πλατεία.

Και για να είμαστε απόλυτα σωστοί, το προβλεπόμενο θεσμοθετημένο σχήμα της πλ.Βάθης που ισχύει και σήμερα, ΔΕΝ είναι αυτό που είναι υλοποιημένο όπως το ξέρουμε σήμερα, αλλά κυκλικό -όπως η πλ.Ομονοίας παλιά- με όλες τις οδούς να ξεκινάνε/καταλήγουν σε αυτήν, όπως παλιά στην πλ.Ομονοίας.

Ισως κάποτε, λόγω κυκλικού αρχικού σχήματος και αλλαγών στις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις, η Αχαρνών να κατέληγε στην πλ.Βάθης. Τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον πάντως που την θυμάμαι δεν συμβαίνει αυτό.

Με αφορμή το νήμα, θα γίνει μία μικρή έρευνα και θα επανέλθω.
 
Πίσω
Μπλουζα