ΡΟΜΑΝΤΣΟ

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας johnalepou
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Δε βαριέσαι john...Καλή καρδιά!
 
Η επετεία ήταν κάποτε καταδικαστέα, Γιάννη!
Laugh%20Icon.jpg
 
tonytony, υποκλίνομαι! Εκπληκτική η προσφορά σου!!!!
 
Πολύ ενδιαφέρον και νοσταλγικό...Ευχαριστούμε πολύ krios!
 
Θεωρω το Ρομαντσο το καλυτερο ελληνικο περιοδικο (απο οσα προλαβα, τουλαχιστον).

Τι κακο πραγμα ομως να μη βαζει ημερομηνιες στα εξωφυλλα του!
 
bambinella 100 είπε:
Θεωρω το Ρομαντσο το καλυτερο ελληνικο περιοδικο (απο οσα προλαβα, τουλαχιστον).Τι κακο πραγμα ομως να μη βαζει ημερομηνιες στα εξωφυλλα του!
Ούτε μέσα γράφει ημερομηνία?
 
Μεσα γραφει ημερομηνια. Το κακο ειναι οτι δε γραφει και στο εξωφυλλο κι ετσι εμεις δεν εχουμε την ευκαιρια να ξερουμε απο ποτε ειναι οι φωτογραφιες που βλεπουμε. Σχεδον ολα τα περιοδικα τοτε, δεν ανεγραφαν ημερομηνιες στο εξωφυλλο. Εξαιρεση γινοταν στα τηλεοπτικα περιοδικα για ευνοητους λογους.
 
Φοβερό περιοδικό, τι να λέμε τώρα ... Νιώθω κι εγώ πολύ τυχερός που το πρόλαβα, στις αρχές των 80ς, ως παιδάκι 9 -10 ετών, όποτε έβρισκα τεύχος του "Ρομάντζου" μπροστά μου ... όλο με αυτό ασχολιόμουν, δεν το άφηνα απ' τα χέρια μου !!!

Εκτός από τους ανεπανάληπτους "Βαρελόφρονες" [μέεεγα respeeect στον δημιουργό τους], μού άρεσε πολύ το άρθρο της πρώτης σελίδας, το οποίο πάντα θα αναφερόταν΄σε κάποιο κοινωνικό πρόβλημα, σε κάποιο ζήτημα της καθημερινότητας [π.χ. ανεργία, φτώχεια΄, ανθρώπινες σχέσεις κλπ] !!! Το κείμενο αυτό ήταν πάντα γραμμένο με τρόπο απλό και κατανοητό, κι έτσι ... μπορούσα κι εγώ ο μικρούλης να το καταλάβω :P :P#) !!! Έτσι, από αυτά τα κείμενα της πρώτης σελίδας του "Ρομάντζο" σημείωνα με μολύβι φάμπερ ό,τι μού έκανε εντύπωση με το σκεπτικό ότι : "αυτό όλο και σε κάποια Έκθεση που θα γράψουμε στο σχολείο μπορεί να το "χωρέσω" :P :P:darkglasses::darkglasses:" !!!!
 
Μοναδικής συλλεκτικής αξίας τα εξώφυλλα. Το θυμαμαι το περιοδικο απο πολυ μικρος, αλλα το αναζήτησα και ήδη απέκτησα αρκετά τεύχη μόλις τα τελευταία χρόνια γιατι στα τεύχη 1518-1639 (περίοδος 1972-74) δημοσίευε σε συνέχειες τη θρυλική σειρά του Ν. Φώσκολου "Ο 'Αγνωστος πόλεμος".

Ευχαριστούμε tonytony για τα εξώφυλλα.
 
Να προσθεσω και ακομα ενα εξωφυλλο, ιδιαιτερα γοητευτικο!

attachment.php
 
Ακόμη ένα εξώφυλλο του περιοδικού

 


18.jpg


18.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να θυμηθουμε ένα εξώφυλλο με τη μεγάλη τραγουδίστριά μας.

attachment.php
 
Η Άννα Βαγενά σε εξώφυλλο του Ρομάντσου πριν απο 40 χρόνια

attachment.php
 
ΡΟΜΑΝΤΣΟ 1530 του 1972 με την ωριμη τοτε Ζωη Λασκαρη

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από αυτή τη Κυριακή 8/12 το "Βήμα της Κυριακής" θα προσφέρει ολόκληρα τεύχη του περιοδικού "Ρομάντσο"! Αυτή τη Κυριακή θα δοθεί το συγκεκριμένο τεύχος της 30 Απριλίου 1963!

 


6.jpg
6.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα