ΡΟΜΑΝΤΣΟ

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας johnalepou
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
@tonytony μακάρι να κυκλοφορήσει ένας ικανοποιητικός αριθμός τευχών...
 
Τα καλυτερα νεα,εδω και καιρο,με αυτο μεγαλωσαμε μιας και το διαβαζαμε απο τους δικους μας.


Ακριβως πανομοιοτυπο τευχος απο οτι λενε με τις τετραχρωμιες του και ολα και το ακομα καλυτερο ειναι οτι θα "βρωμισει" η Ελλαδα με Ρομαντζα και τα "μαγαζια" που τα δινανε 10 ευρω το κομματι θα τα κανουν αφισσες.



Απο οτι λενε στην συνεντευξη στο site,το τολμημα με τα αναγωνστικα του δημοτικου περα του οτι πηγε καλα τους εδωσε να καταλαβουν οτι ο υπαρχει μια αγορα-αναζητηση προς τα παλια.



Λογικο για μενα μιας και το παρον ειναι οπως ειναι,το μελλον προμηνυεται οπως προμηνυεται το μονο που μας μενει να γυρισουμε και να δουμε happy days ειναι το παρελθον.


 


Περισσοτερα στο site του Βηματος.


 


 
Ειμαι τρελη απο χαρα! Με εκανες ευτυχισμενη, tonytony. Το πιο αγαπημενο μου περιοδικο ολων των εποχων και με διαφορα!

Αρχες του περασμενου Σεπτεμβριου πετυχα στο Λουτρακι εντελως αναπαντεχα δυο τευχη: Το τευχος 2088 με τη Μιμη Ντενιση στο εξωφυλλο και το τευχος 2307 με τη Μιρκα Παπακωνσταντινου. Το πρωτο απο τον Απριλιο του 1983 και το δευτερο απο τον Ιουνιο του 1987.

Εχουν τοσο πλουσια υλη που ακομα τα διαβαζω!
 
Ω ρε Ιωάννα Μπουκουβάλα Αναγνώστου που έχει να πέσει! Αν και στο παλιό Ρομάντσο ο αγαπημένος μου (τότε) ήταν ο Νίκος Τσιφόρος.
 
Σπουδαίο νέο. Πολύ χαίρομαι.
 
Μακάρι να γίνει το έναυσμα ώστε να αρχίσει να ανατυπώνεται κανένα Αγόρι, πολυθεματικό Μπλεκ ή Σούπερμποϊ! Ελάχιστο κόστος, μέγιστη νοσταλγική απόλαυση.
 
Τζίφος παιδιά...Η προσφορά ισχύει μόνο για τις Κυριακές του Δεκεμβρίου (δηλαδή συνολικά τέσσερα τεύχη), όπως γράφει μέσα η εφημερίδα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Αφήστε που η ανατύπωση του περιοδικού είναι σε μικρότερο σχήμα από το κανονικό που κυκλοφορούσε...
 
Αγορασα την εφημεριδα σημερα το πρωι, φυσικα για χαρη του περιοδικου, και εχω μερικες πληροφοριες για τους ενδιαφερομενους:

Οι σελιδες του Ρομαντσου ειναι 88 και το μεγεθος του μικροτερο απο τα περιοδικα οπως τα εχουμε συνηθισει. Για την ακριβεια, οι διαστασεις του ειναι 18Χ27 εκ. αν και το Βημα γραφει οτι το καθε τευχος κυκλοφορει πανομοιοτυπο με το πρωτοτυπο. Ετσι θα ηταν φαινεται, τα περιοδικα τοτε.

Η υλη του ειναι παρα πολυ πλουσια και πυκνογραμμενη, ασφυκτικα θα ελεγα. Τα γραμματα παρα πολυ μικρα - ψειρες. Τοσο μικρο μεγεθος δεν εχω ξαναδει σε περιοδικο. Βγαζεις τα ματια σου για να διαβασεις και δεν μπορω να καταλαβω πως διαβαζαν τοτε.

Κατα τα αλλα, η ποικιλια ειναι πολυ μεγαλη: Διηγηματα, μυθιστορηματα, αρθρα, καλλιτεχνικα νεα, σινερομαντσα, γελοιογραφιες, σπαζοκεφαλιες και διαφημισεις απο αυτες που θαυμαζουμε σημερα για το ρετρο στυλ τους σε διαφορα σαϊτ.

Συμφωνα με την εφημεριδα, θα δινεται ενα τευχος του Ρομαντσου καθε Κυριακη του Δεκεμβριου, αρα συνολικα τεσσερα τευχη μονο. Την επομενη Κυριακη 15 του μηνος κυκλοφορει ενα ακομα παλαιοτερο τευχος απο το σημερινο που ηταν το 1052. Θα ειναι το 969 και στο εξωφυλλο του θα εχει τη Τζενη Καρεζη και 77 σελιδες. Η τιμη της εφημεριδας μαζι με το Ρομαντσο ειναι 4,25 ευρω.

Ελπιζω τα αλλα δυο τευχη που θα δοθουν στις 22 και 29 Δεκεμβριου να ειναι απο τις δεκαετιες του '70 η/και του '80 που ειχαν περισσοτερες σελιδες, μεγαλυτερο μεγεθος και μεγαλυτερες γραμματοσειρες!
 
Τα γράμματα είναι "ψείρες" ακριβώς γι' αυτό που γράφω παραπάνω. Δηλαδή, επειδή η ανατύπωση δεν είναι στο κανονικό μέγεθος του περιοδικού...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Τα γράμματα είναι "ψείρες" ακριβώς γι' αυτό που γράφω παραπάνω. Δηλαδή, επειδή η ανατύπωση δεν είναι στο κανονικό μέγεθος του περιοδικού...
Τοτε κακως γραφει το Βημα οτι το τευχος του Ρομαντσου ειναι πανομοιοτυπο με το πρωτοτυπο. Πανομοιοτυπο αλλα σε αλλο μεγεθος!!!
 
Bambi, με το "πανομοιότυπο" προφανώς εννοεί σε εκτύπωση, γιατί όντως η υφή των σελίδων είναι όπως στο πρωτότυπο...
 
Πανομοιοτυπος, οπως ξερεις καλα Τασο, σημαινει απολυτα πιστος με το πρωτοτυπο, ολοϊδιος.

Αν ηθελαν στο Βημα να ειναι ενταξει, ας ανεφεραν την αλλαγη μεγεθους προς το μικροτερο και ακομα καλυτερα ας μην την εκαναν καν, αλλιως φαινεται σαν κοροϊδια.

Το κανετε που το κανετε, αφηστε το στο παλιο του μεγεθος να μη σταβωνομαστε!
 
Πάντως αν πάει καλά το όλο επιχείρημα δε νομίζω να μείνουν μόνον στα 4 τεύχη...Τα αναγνωστικά που έπαιρνα και έπρεπε να κάνω κράτηση για να τα βρω , αρχικά ήταν να βγουν 11 και τελικά έφτασαν τα 15! Οπότε αν δουν πως θα έχει ανταπόκριση δε νομίζω να το σταματήσουν τόσο γρήγορα...
 
Bambi, προφανώς οι εκδότες με το "πανομοιότυπο" εννοούν το εξώφυλλο, το χαρτί έκδοσης και τη θεματολογία του περιοδικού που όντως είναι αυτούσια και χωρίς την παραμικρή παράλειψη. Όχι και το μέγεθος, όπως αποδεικνύεται. Για να πω τη μαύρη αλήθεια, δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου τόσο παλιό τεύχος του "Ρομάντσου", αλλά τα γράμματα-"ψείρες" με κάνουνε να πιστεύω ότι ανατυπώθηκε σε μικρότερο μέγεθος...

Tonytony, μακάρι να έχεις δίκιο και η πρόβλεψή σου να βγει αληθινή...
 
tonytony είπε:
Πάντως αν πάει καλά το όλο επιχείρημα δε νομίζω να μείνουν μόνον στα 4 τεύχη...Τα αναγνωστικά που έπαιρνα και έπρεπε να κάνω κράτηση για να τα βρω , αρχικά ήταν να βγουν 11 και τελικά έφτασαν τα 15! Οπότε αν δουν πως θα έχει ανταπόκριση δε νομίζω να το σταματήσουν τόσο γρήγορα...
Συνεχιζεται και για 5το τευχος το Σαββατο που μας ερχεται,ωραια νεα.


Αν ανεβαιναν και μια δεκαετια παραπανω θα ηταν ακομα καλυτερα.
 
Εννοείται πως θα συνέχιζαν! Εδώ συνεχίζονται ακόμη τα αναγνωστικά που από 11 κοντεύουν τα 20! Και μάλιστα το επόμενο τεύχος του Ρομάντσο έχει εξώφυλλο τη Ζωίτσα! (Bambinella για σένα! :) )
 
Πολυ σωστο αυτο που λεει ο Aardvark. Μακαρι να ανεβαιναν μια δεκαετια πιο πανω. Και δυο, μη σου πω.

Tonytony, σ' ευχαριστω! Εννοειται πως δε θα χασω το επομενο Ρομαντσο αφου θα εχει εξωφυλλο το ωραιοτερο θηλυκο που περασε ποτε, για μενα, απο την ελληνικη μεγαλη οθονη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν διανοηθηκα καν να γραψω για δεκαετια του '80,too good to be true lol.
 
Ελπίζω και γω να φτάσουν και στη δεκαετία του 70, να βρούμε και καμια συνέχεια του "Αγνώστου πολέμου". Για το μέγεθος δεν το ήξερα, πάντως είναι και αυτό ένα στοιχείο ουσιώδες.
 
Δυσάρεστα νέα... :( Το Ρομάντσο μάλλον μας τελείωσε από το Βήμα της Κυριακής...Για την άλλη εβδομάδα δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό... :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα