Ρέτρο ήχοι που μπορεί να μην ξανα ακούσουμε

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Έβλεπα το πρωί τηλεόραση, και κάποια στιγμή βάζει διαφημίσεις.

Κατά την διάρκεια μιας από τις (αρκετά πολλές! :angry: ) διαφημίσεις ακούω τον ήχο που έκαναν τα pstn modems, όταν επικοινωνούσαν με ένα άλλο modem.

Τότε συνειδητοποιώ πως έχω πολύ καιρό να ακούσω αυτόν τον ήχο, και μάλλον δεν πρόκειται να τον ακούσω ξανά.

Εσείς ποιους ήχους θεωρείτε πως είναι ρετρο?
 
Τον ήχο που κάνει η γραφομηχανή!!!
 
Τον επιστάτη του σχολείου, να βαράει το χειροκίνητο κουδούνι...
 
To ντριν ντριν του κλασσικου σταθερου τηλεφωνου,τωρα τα καινουργια ασυρματα τιτιβιζουν με ηχους απο πουλακια. :angry:
 
Τη μουσικη του mspacman...καποτε οποτε πλησιαζες λεσχη την ακουγες...τωρα τιποτα..
 
....σε συνδυασμό με ηχο από φλιπεράκια.....
 
Πριν από λίγο καιρό άκουσα μια κόρνα αυτοκινήτου στο ρυθμό "τα παιδιά του Πειραιά". Ηταν σε ένα ψιλοκαινούριο αυτοκίνητο στον Πειραιά. Δηλαδή δεν είχε ξεμείνει σε καμία παλιατζούρα. Αυτός και αν είναι ρετρός.
 
ηχο απο φλοπυ amiga και amstrad οταν φλιπαρουν....
 
Να προσθέσω μερικούς ήχους που θυμήθηκα και έχω καιρό να ακούσω :

Η βελόνα του πικ-απ (αυτό και αν είναι ρετρο ..)

Οι κεφαλές των κασετόφωνων και των βίντεο (έχω σχεδόν ξεχάσει τον ήχο !)

Επίσης, το πρωινό ξύπνημα απο την φωνή του κόκκορα! Μην το γελάτε, έχει σχεδόν εξαφανιστεί απο τα περισσότερα χωριά!

Και τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν τα πέταλα των αλόγων πάνω στην άσφαλτο.

Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που άκουσα αυτόν τον ήχο..
 
Loading sound από Spectrum!!! :)
 
simonkey είπε:
ηχο απο φλοπυ amiga και amstrad οταν φλιπαρουν....
Παψε ρε! Ηχο από φλοπι 6128 ειδικά εσυ τα ακούς κάθε μέρα. Εις πενταπλούν, όσα και τα 6128 σου :D
 
μεχρι πριν λιγο καιρο, δεν πιστευα οτι θα ξανακούσω τον θρυλικο ήχο ενος τρανσφορμερ που να μεταμορφώνεται.
 
Το κλακ κλακ απο τα τσιγκινα βατραχακια.
 
Πρόλαβα (στην επαρχία) τον Παγοπώλη

χαρακτηριστική φωνή "Πάγοοοοϊς..."

επίσης στο χωριό μου, στο καλντερίμι έξω απ το παράθυρό μου άκουγα τα πέταλα των αλόγων πού περνούσαν φορτωμένα.

Στις μέρες μας, ο ήχος αντικαταστάθηκε από την μηχανή των φορτηγακίων TOYOTA!

:fever:
 
Ο ήχος του ρολογιού στο καμπαναριό της κάθε εκκλησίας που χτυπούσε κάθε ώρα, με αντίστοιχο αριθμό χτύπων.

(Κάποια περίοδο λεγόταν ότι θα σταματήσει και το χτύπημα της καμπάνας τις Κυριακές, γιατί ενοχλεί τους γείτονες)
 
Παγο τη μου θυμισες τωρα...και τον τυπο που πουλουσε χωμα, "κοκκινοχωμα, καστανοχωμα, και χωμα απο κοπρια εχω". Τωρα κανα ντατσουν περνα απο παλιατζη που και που αλλα δεν εχει μελωδια στη φωνη ασε που μικροφωνιζει βαναυσα.

Τοτε οι φωνες ακουγοταν δυο τετραγωνα χωρις γκαριδα.

Τα κουδουνια στα σπιτια που επαιζαν κελαιδισματα απο πουλακια, το Fur Elize.

Δεν χτυπαω και πολλα κουδουνια τελευταια, τα καλαντα τα εχω σταματησει καιρο τωρα.

Επειδη μεγαλωσα κοντα σε δημοτικο σχολειο μου λειπει οι φωνες απο γελιο παιδιων που τρεχουν στη αυλη στο διαλλειμα.

Αλλα και τον ηχο καθως ο Pacman αδικως παραδιδεται στα φαντασματακια. Παιζει να εχω παθει ψυχωση.

τωρα τελευταια εχω εθιστει στον φουρνο μικροκυμματων
 
Τους ήχους από το γουδοχέρι για το λιώσιμο διαφόρων καρπών, από τον καρυοθραύστη για αμύγδαλα και καρύδια.

Τον ήχο από το τρομερό εργαλείο - που δεν ξέρω το όνομά του - που χτυπούσαμε αλύπητα τα χαλιά για να φύγει η σκόνη.

Τον ήχο από τα βαρίδια σε παραδοσιακή ζυγαριά. Το καμπανάκι σε πόρτα μαγαζιών για την αναγγελία εισόδου του πελάτη.

Το κέρμα στο juke box, η διαδρομή του, η επιλογή του τραγουδιού κ.λπ.

Αυτό που πάντα λάτρευα όμως είναι τον ήχο από το καντράν στα παλιά τηλέφωνα (κόκκινα και μαύρα).
 
Επισης τον ηχο που εκαναν οι κουζινες οταν το φαγητο ειχε ψηθει!Δηλαδη το χαρακτηριστικο τζιζ!
 
Τον ήχο από τα αναλογικά ταξίμετρα... αναρωτιέμαι πως δεν έσπαγαν τα νεύρα τους με αυτό το πράμα κάθε μέρα.

Τρικι-τρικι-τρικι-τρικ-κρακ!-τρικι-τρικι-τρικι-τρικι-κρακ!
 
Πίσω
Μπλουζα