Ρέτρο υπολογιστές μελών [2009 Version]

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
picture.php


Καθως ποτε δεν τα πηγα καλα με την λογικη - δισκετες 5-1/4 σε home μηχανηματα - ο ανωθεν Commodore 64 θα λειτουργει αποκλειστικα και μονο με κασσετες οπως τον παλιο καλο καιρο. Ετσι ηρθε στην παρεα το απαραιτητο κασσετοφωνακι του, που θα του χαριζει απο εδω και εμπρος μαγικα bytes να φορτωνει με την σεσουλα!!

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το "με τη σέσουλα" ξανασκέψου το. Εδώ δεν έχεις χρόνο να ποστάρεις, η σέσουλα σε μάρανε :D
 
Rygar είπε:
Αυτό το "με τη σέσουλα" ξανασκέψου το. Εδώ δεν έχεις χρόνο να ποστάρεις, η σέσουλα σε μάρανε :D
Περιμενω απο μερα σε μερα να πιασει η ευχη που εκανα πριν το νεο ετος, του να μου φερει απλετο ελευθερο χρονο!!
 
Πολύ ωραία τα μηχανήματα παίδες! :thumbup:

Τώρα, όσον αφορά το φόρτωμα από κασσετόφωνο, μου δώσατε ιδέα για θρεντ! :D
 
Nεο 8bit μηχανημα στην συλλογη.. αυτη την φορα το πρωτο Atari 8bit που πιανω στα χερια μου, καθως η ανυπαρκτη προωθηση τους τον παλιο καλο καιρο στην Ελλαδα δεν αφηνε περιθωρια αποκτησης τους η εστω να τους ειχα δει στο σπιτι ενος φιλου. Ολοι ειχαν το τριπτυχο CPC, ZX, CBM οποτε αυτα εμειναν "στην απ'εξω"! :) Καλιο αργα παρα ποτε παντως.. ηδη εχουν δρομολογηθει και ενας 600 και 1200xl οποτε θα εχουμε και συνεχεια στα Ataro-home μηχανηματα.

Οτι φαινεται σαν γρατζουνιες στα μεταλικα του τμηματα, ειναι (και προς δικη μου εκπληξη που δεν το παρατηρησα με την πρωτη ματια) τα διαφανα προστατευτικα αυτοκολητα που ποτε δεν αποκοληθηκαν απο πανω του με την αγορα του!

Αν και δεν συνηθιζω να δινω ονομασιες στα μηχανηματα μου, το συγκεκριμενο θα φερει το ονομα "D.A.R.Y.L." μιας και ειναι η ταινια που πρωτοειδα αυτο το μηχανημα.

Πακετακι με τα carts..

picture.php


Ο D.A.R.Y.L. ..

picture.php


Eπι του εργου!!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρέτρο Υπολογιστές Μελών [2009 Version]

μεγιες Phil!
 
Thanks wally.. ισως ειναι το μονο 8bit home που θα σκεφτω να του βαλω ενα Multicart, εκτος και αν βρω κανενα σωρο απο κασσετες (οπως υπηρχαν για τα παλια μας home) και το λειτουργω και αυτο με κασσετοφωνο. Drive σε αυτον και στον commodore δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω. Το τροφοδοτικο του XL παντως ζυγιζει περισσοτερο απο τον υπολογιστη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμένω και εγώ έναν 130xe. Α! μου ήρθε προχτές και ένας SX - 64.
 
picture.php


δωρο πρωτοχρονιας και απωθημενο μιας και ο c64c δεν με ενθουσιαζει..
 
picture.php


χτυπημενο απο ραδιενεργια...μαλλον
 
picture.php


τρελαμενος οταν ειχα amstrad 6128 και δοκιμαζα το master system σε παιχνιδαδικο στην γειτονια μου.

με alex kid ..
 
picture.php


και τα παιχνιδακια του..
 
Ομορφος ο C64 simonkey! Exει να πεσει πολυ κασσετα αυτη την χρονια!!! Kαι η Sega ειναι cool..

Captain Kal, ανεβαζε φωτο να γουσταρουμε!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php


τελος τα αταρια μου. θα βαλω αργοτερα και το flashback phil..
 
picture.php


χριστουγεννα στην αδεια..
 
Αντε σιγα σιγα,φτιαξε μια βιτρινα,ριχτα πανω σε multiscart ή σε multiRF ωστε να τα εχεις "απικο" οποιαδηποτε στιγμη!

Πολυ και ωραιο πραμα...
 
Πίσω
Μπλουζα