Ρέτρο υπολογιστές μελών [2009 Version]

phil_vr είπε:
Nεο 8bit μηχανημα στην συλλογη.. αυτη την φορα το πρωτο Atari 8bit που πιανω στα χερια μου, καθως η ανυπαρκτη προωθηση τους τον παλιο καλο καιρο στην Ελλαδα δεν αφηνε περιθωρια αποκτησης τους η εστω να τους ειχα δει στο σπιτι ενος φιλου. Ολοι ειχαν το τριπτυχο CPC, ZX, CBM οποτε αυτα εμειναν "στην απ'εξω"! :) Καλιο αργα παρα ποτε παντως.. ηδη εχουν δρομολογηθει και ενας 600 και 1200xl οποτε θα εχουμε και συνεχεια στα Ataro-home μηχανηματα.
Οτι φαινεται σαν γρατζουνιες στα μεταλικα του τμηματα, ειναι (και προς δικη μου εκπληξη που δεν το παρατηρησα με την πρωτη ματια) τα διαφανα προστατευτικα αυτοκολητα που ποτε δεν αποκοληθηκαν απο πανω του με την αγορα του!

Αν και δεν συνηθιζω να δινω ονομασιες στα μηχανηματα μου, το συγκεκριμενο θα φερει το ονομα "D.A.R.Y.L." μιας και ειναι η ταινια που πρωτοειδα αυτο το μηχανημα.

Πακετακι με τα carts..

picture.php


Ο D.A.R.Y.L. ..

picture.php


Eπι του εργου!!

picture.php
Ήρθε η ώρα για τις επικύψεις μου!!!

:worship: :bow: :worship: :bow: :worship: :bow:

Κούκλος... Σαν σοκολατίνα που είχε πει κάποτε ο Rygar!!!

Και το πορτάκι για τα cartridges έχει αυτοκόλλητο...

Excellent choice my friend!!! :thumbup:

@simonkey

Κόρυφαίος!!! Nice stuff!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και κατι που δεν ειχα ξαναδει εδω μεσα...

Μεγιες!
 
Ω Captain my Captain

Τι μας έκανες βραδιάτικα!

Πρέπει να μας κάνεις μια μικρή παρουσίαση και να βγάλεις μερικές φωτογραφίες σε λειτουργία
 
Ω Captain my CaptainΤι μας έκανες βραδιάτικα!

Πρέπει να μας κάνεις μια μικρή παρουσίαση και να βγάλεις μερικές φωτογραφίες σε λειτουργία
Μου τον έδωσαν, μία μέρα πριν φύγω για Έδεσσα, οπότε ίσα που τον άνοιξα να δω εάν δουλεύει. Έχει και ένα μικρό πρόβλημα με το πληκτρολόγιο. Αλλά όταν κατέβω ξανά Αθήνα θα τον κοιτάξω. :D
 
Ωπ! Ωραίοςςςςς! Οπωσδήποτε φωτό εν λειτουργία!!!
 
ομολογώ ότι δεν το έχω ξαναδεί...αν θέλεις ανέβασε φωτο να το χαζέψουμε και εμείς...
 
picture.php


AMSTRAD 1512 με όλα τα παρελκόμενα...

picture.php


Σε serial σύνδεση με laptop για μεταφορά αρχείων...
 
Φοβερό!!!!!!!!!!! Πανέμορφο!!!!! Εαν μου επιτρέπεις, πόσα έσκασες; Και από πού;

@Captain, το ίδιο επίσης!!!

phil_vr είπε:
Daryl Daryl Daryl Daryl, στο γυαλό πετούν οι γλάρυλ. Λοιπόν, απορώ πώς έχασα αυτή την αγορά του Phil. Κορυφαίο και πανέμορφο μηχάνημα!!! Εννοείται ότι θα σκάσεις 50 ντάλαρς για το MyIDE καθώς ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ!!!! Εάν θυμάμαι, μου είχες πει παλιότερα ότι θα περιέχει κάποιο αναβαθμισμένο OS. Μηπως έχεις και καλώδιο σειριακό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Daryl Daryl Daryl Daryl, στο γυαλό πετούν οι γλάρυλ. Λοιπόν, απορώ πώς έχασα αυτή την αγορά του Phil. Κορυφαίο και πανέμορφο μηχάνημα!!! Εννοείται ότι θα σκάσεις 50 ντάλαρς για το MyIDE καθώς ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ!!!! Αλλά εάν θυμάμαι, μου είχες πει παλιότερα ότι θα περιέχει κάποιο αναβαθμισμένο OS. Μηπως έχεις και καλώδιο σειριακό;
 
Πωπω, το περίμενα (το 1512) να λέει Compulink BBS και να παίζει Air Warrior :D
 
Φοβερό!!!!!!!!!!! Πανέμορφο!!!!! Εαν μου επιτρέπεις, πόσα έσκασες; Και από πού;
@Captain, το ίδιο επίσης!!!
Μου τον έδωσε ο κουμπάρος μου. Αν και βρίσκεται σχετικά εύκολα στην Αμερική, γύρω στα $150. Ποιό πολύ στοιχίζουν τα ταχυδρομικά, γιατί είναι πολύ βαρύ. :D
 
φοβερος ο amstrad 1512!!! ψαχνω και εγω αλλα που να μπει κιολας....
 
Aλλο ενα γνωριμο μηχανημα ηρθε να πολλαπλασιαστει! Διπλος 1000αρης, και 5απλες 1016 memory modules, ενα επιζησαν manual Timex 1000, και bonus το φανταστικο Commodore 64 Graphics & Sound Programming.

picture.php
 
Phil άξιος...Κάθε λίγο και λιγάκι μας σκας και κάτι σαν βόμβα... Σε λίγο θα μας ποστάρεις τις αγορές σου σε μορφή προκήρυξης! :D
 
Εγώ ρε phil,θέλω να σε ρωτήσω πόσα περίπου μηχανήματα έχεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε...

σ.σ Αν και δεν είμαι καθόλου "ειδικός" επί του θέματος,ωραία το μηχανάκια...!
 
TallMan είπε:
Phil άξιος...Κάθε λίγο και λιγάκι μας σκας και κάτι σαν βόμβα... Σε λίγο θα μας ποστάρεις τις αγορές σου σε μορφή προκήρυξης! :D
Χεχεχε.. και μη χειροτερα να λες TallMan!!

manos426f είπε:
Εγώ ρε phil,θέλω να σε ρωτήσω πόσα περίπου μηχανήματα έχεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε...
Χεχε.. να εισαι καλα ρε συ Μανο με την "καιρια" ερωτηση σου..

Λοιπον, εξαιρω τα 2600 γιατι απο μονα τους εξαλειφουν σε αριθμους οτι αλλο εχω.. :)

Και αναφερω μονο απο τα 17 home και απο οτι εχω μαζι μου αυτη την στιγμη..

TRS-80 CoCo2 16kb (2 αν και θα κρατησω μονο εναν)

TRS-80 CoCo2 64kb (ειχα 3 εμεινα με 1)

ΤRS-80 CoCo3 (ειχα 2 εμεινα με 1)

Τimex/Sinclair 1000 (ειχα 5, πλεον μονο 3)

Τimex/Sinclair 1500 (ενας αλλα λυκος!)

Tano Dragon (Τρεις καινουριους, οι δυο σφραγισμενοι)

ΤΙ 99/4Α (εναν ασημενιο)

Αtari 800XL (εναν, αλλα αν κρινω απο τον ερωτα θα πολλαπλασιαστει!)

Commodore 64 (εναν και καλο!)

Atari 520STFM (Tεσσερεις chromatically enhanced!!)

Ερχονται συντομα και λοιπα "πασσαλειματα" οπως Atari 600XL, Atari 1200XL, Drean Commodore 64C, Commodore 128, Tano Dragon (τεινει να κλεψει την αγαπη των Αtari μου!!), Αmiga 500, και βλεπουμε.. :)

Και δεν εχω αναφερει game systems η οτι εχει αρχισει να μαζευεται απο τα ευρωπαικα "δικα" μας μηχανηματα στην Ελλαδα (CPC, ZX, Oric, QL, Amiga 600, Schneider κλπ)..

Η αληθεια ειναι οτι εχω δωσει και αρκετους, καθως με τα home παθαινω αναλαμπες που αλλες φορες κανουν κυκλους και γυριζουν, και αλλες εξαφανιζονται..
 
Το από πάνω πόστ, θα δημοσιευτεί αύριο πέμπτη στο "Ποντίκι"... ;)
 
Απίστευτος !!!!

Κοίτα κακομοίρη μου μην....μετακομίσεις ποτέ,διότι δε σε βλέπω καθόλου καλά τότε !!!
 
επιτελους υστερα απο 2 μηνες αγωνιας ηρθε το μωρο...ωρα και για τα cd με τα 444,888 games.!!!!

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα