Ρετρο Σέικερ

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Παρτε 4 φωτο απο ενα καρα-ρετρο σεικερ. Υπαρχει στην οικογενεια απο παντα :)

Καπακωμενο

picture.php


Εργονομικο καπακι για απαραμιλλο grip

picture.php


ΜΟΝΟΠΛΑΣΤ ΤΗΛ 284-033 (6-ψηφιο!!!)

picture.php


Δουλεμενο αλυπητα

picture.php
 
το είχαμε και εμείς αυτό...πετάχτηκε όπως τόσα άλλα!
 
Η γιαγιά μου έδινε το καπακι μετα το χτύπημα, με νερό, σε ηλικία 8-10

Βρήκα ένα σε ξενοδοχείο στην Κρήτη και φυσικά το πήρα.
 
Η ΜΟΝΟΠΛΑΣΤ απο οτι μολις τσεκαρα, οχι μονο υπαρχει ακομα αλλα κατασκευαζει ακομα το εν λογω σεικερ!! (τουλαχιστον οπτικα μου φερνει πολυ - ειναι καπως λιγοτερο καμπυλωτο)

12.jpg
 
Τι μου θύμισες ρε μπαγάσα νά'ξερες τώρα............
 
Είχαμε ακριβώς το ίδιο!
 
Aκριβώς το ίδιο έχω και εγώ στο πατρικό μου σπίτι. Εχω κάνει φραπέδες και φραπέδες μ αυτό.

Πρέπει να το βρω και εγώ που είναι καταχωνιασμένο τα τελευταία χρόνια
 
Το έχω κι εγώ ακόμα αλλά δεν το χρησιμοποιώ. Πίκρα μεγάλη όταν δεν έκλεινε εντελώς καλά και αντί για να πιούμε τον ριμαδοκαφε μαζευαμε μια ώρα τα σταγονακια στο νεροχυτη και τα γύρω πλακάκια :( :)
 
Φράφφο!

Νομίζω ότι αυτό το σέικερ το είχε όλη η Ελλάδα! :)
 
Πράγματι!

Από τον οικοδόμο στη δουλειά, μέχρι για ψαρεματάκι στη θάλασσα...
 
...το είχαμε κι εμείς στο σπίτι :D :D:D....και σε αυτό έφτιαχνε η μητέρα μου έναν "κουταλάτο" νεσκαφέ φραπέ. Μα τι μου θύμισες τώρα !!!!!
 
Το θυμάμαι κι εγώ παρ' όλο το νεαρό της ηλικίας! Είχαμε εμείς, οι γιαγιάδες μου και μια φίλη της μάνας μου, η οποία θυμάμαι το είχε λιώσει! Έχω ταυτίσει την εικόνα της με αυτό το σέικερ στο χέρι!! :D
 
Κορυφαίο σεϊκερ.Θυμάμαι πως επινα και τον καφέ μου εκεί μέσα, δεν γύριζα τον αφρό σε άλλο ποτήρι.
 
Wally είπε:
Παρτε 4 φωτο απο ενα καρα-ρετρο σεικερ. Υπαρχει στην οικογενεια απο παντα :)
Καπακωμενο

picture.php


Εργονομικο καπακι για απαραμιλλο grip

picture.php


ΜΟΝΟΠΛΑΣΤ ΤΗΛ 284-033 (6-ψηφιο!!!)

picture.php


Δουλεμενο αλυπητα

picture.php
Πλακα κανεις :eek: o_O!!!Μολις ειχα φτιαξει φραπογαλο(με 39ζαχαρες)με σεικερ ακριβως το ιδιο(το ιδιο ομως..)και τσουπ να το το βλεπω μπροστα μου σαν ρετρο αντικειμενο....Πωπω φαντασου ποσο καιρο ειχα να ανοιξω το ντουλαπι να φτιαξω μονος μου καφε :D !
 
Ρε παιδιά νομίζω πως για κάποια στιγμή το συγκεκριμένο σεικερ, εβγαινε και με περιεχομενο βανίλια υποβρύχιο. Δλαδή, όταν τελείωνε η βανίλια, σου έμενε το σεικερ!
 
Το είχαμε και εμείς στο καφενείο των γονιών μου. ::) Αρχικά μόνο με αυτό φτιάχναμε καφέδες, αργότερα όμως, με την έλευση του ηλεκτρικού αναδευτηριού, το είχαμε μόνο για έκτακτες περιπτώσεις: διακοπής ρεύματος, μουλαρώματος, στάσης εργασίας/διάλυσης του αναδευτηριού... :)
 
To είχε μια θεία μου, πάντα μου έκανε εντύπωση το "εργονομικό" καπάκι, και το ότι είχε τα χρώματα του φραπέ :p
 
Εφτιαχνα κατι ξεγυρισμενα γαλατακια με Χεμο στο δημοτικο με ενα τετοιο....

Αααχχχχ. Ωραιες μερες....

Υπηρχε ανεκαθεν ακριβως το ιδιο κ στο σπιτι μου.
 
Το πιο must shaker ειναι!!! :cool:

Εννοειται το ειχαμε κ ειδικα στις διακοπες!!!

Εκτος απο το καπακι μου εκαναν εντυπωση οι ραβδωσεις στην ακρη!!!!

Θα πρεπει να το ψαξω!!Πολυ retro ηταν κ τα shaker που βαζαν τα κακαο ειδικα του nesquick!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα