Ρετρο-εκμετάλλευση?

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
θα ήθελα πραγματικά να μάθω τι σκέφτονται άτομα τα οποια πουλάνε παλιά μηχανήματα σε τιμές τις οποιες αγόρασαν τα μηχανήματα τους πριν 15 χρονια......

εδώ και 15 μέρες που ανακάλυψα το site , ψάχνω γενικά να αγοράσω retro μηχανήματα , και έχω γραφτεί και σε αλλα site για να βλέπω αγγελίες

και σήμερα βρήκα αυτήν την αγγελία σε ένα site .....

---------------------------------------------

Schneider Euro PC II

Πλήρως λειτουργικό με έγχρωμη οθόνη , βιβλία , προγράματα σε διασκέτες των 3,5'' και 5,25'' και εξωτερικό floppy 5,25''.

Στο κουτί του σε άριστη κατάσταση.Τιμή 350 ευρώ

-----------------------------------------------

από τι φαίνεται κάποιος κόσμος θέλει να εκμεταλλευτεί την αγάπη μας για retro μηχανήματα.....

τα σχόλια σας παιδιά.......
 
Κάπου το είχα ποστάρει αλλού, για πλάκα φυσικά αλλά έτσι είναι τα πράγματα:

Commodore 64, χωρίς τροφοδοτικό, λείπουν μερικά πλήκτρα, εξαιρετικά σκονισμένος για τη ρετρό αίσθηση, συλλεκτικότατος, ευκαιρία 1500 ευρώ.

Θα δεις πολλά διαμάντια από εδώ και μπρος. Ένας από τους λόγους που δεν κατάντησε το GRM αγγελιοφόρουμ. Όταν ήταν ανοικτές οι αγγελίες για όλους να δεις τι έβλεπαν τα ματάκια μας κάθε μέρα.

Λοιπόν: Τους παίρνεις τηλ. και κάνεις σαν υστερικός: WOW dude μόνο τόσο λίγο το δίνεις; Καλά ρε φίλε, είσαι θεός ναούμ! Όπου και να έψαξα το βρήκα τριπλάσια τιμή, να' σαι καλά ρε παληκάρι που το άφησες μόνο 350 ευρώ! Έρχομαι τώρα! Που είσαι ξεκινάω!!!!!!!!!

.......και σκάσε πλάκα από την απάντηση των "πωληταράδων". Στάνταρ κάποιοι θα σου πουν ότι έκαναν "λάθος" στη τιμή, άλλοι θα σου κλείσουν ραντεβού, κλείστους εσύ σε κανένα μετρό ανάποδα από κει που μένουν και άστους να περιμένουν. Τους αξίζει.

Είχα κάνει επικά πράγματα με πωληταράδες εδώ μέσα!!!!!!!!!
 
Ου, καλά είσαι... στην Ελλάδα οι τιμές είναι τραγικές. Βρίσκουν πάτημα πως και καλά είναι συλλεκτικά.

Εγώ όταν είμαι εκεί (Ελλάδα), ψάχνω για παλιά παιχνίδια (ηλεκτρονικά και μη) και οι διάφοροι μαγαζάτορες, είτε δεν έχουν ιδέα και τα χαρίζουν, είτε τα έχουν σε τιμές πολλαπλάσιες και του eBay, περιμένοντας για κορόιδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και η ειρωνια ειναι ποσα καλα κομματια καταστρεφονται στην ανακυκλωση.
 
pooky(1) είπε:
Λοιπόν: Τους παίρνεις τηλ. και κάνεις σαν υστερικός: WOW dude μόνο τόσο λίγο το δίνεις; Καλά ρε φίλε, είσαι θεός ναούμ! Όπου και να έψαξα το βρήκα τριπλάσια τιμή, να' σαι καλά ρε παληκάρι που το άφησες μόνο 350 ευρώ! Έρχομαι τώρα! Που είσαι ξεκινάω!!!!!!!!!

.......και σκάσε πλάκα από την απάντηση των "πωληταράδων". Στάνταρ κάποιοι θα σου πουν ότι έκαναν "λάθος" στη τιμή, άλλοι θα σου κλείσουν ραντεβού, κλείστους εσύ σε κανένα μετρό ανάποδα από κει που μένουν και άστους να περιμένουν. Τους αξίζει.
:D :DΕτσι πρεπει!!!!!Εχω αρχισει και σας καταλαβαινω σχετικα με τις αγγελιες που ηταν θεμα σε ενα αλλο thread και τον τροπο που τις αντιμετωπιζεται και προφανως καλα κανετε γιατι θα ειχε γινει το ιδιο που βλεπουμε και σε αλλα sites....
 
Προσωπικά έχω διαφορετική άποψη... δεν υπάρχουν ανήθικοι πωλητές, ηλίθιοι αγοραστές υπάρχουν. Ποιος είναι πιο χαμηλά στην τροφική αλυσίδα, αυτός που πουλάει το βιομαγνητικό ταμπόν από τίμιο ξύλο για ?149.95 ή αυτός που το αγοράζει;

Ελεύθερη αγορά έχουμε, δικαίωμα του καθενός είναι να τιμολογήσει όσο θέλει το προϊόν που πουλάει. Αν δεν το αγοράσει κανείς σημαίνει πως δεν αξίζει τόσα και στο χέρι του είναι ή να ρίξει την τιμή ή να το κρατήσει. Αν το αγοράσει κάποιος σημαίνει πως δεν το βρήκε πουθενά αλλού (ή δεν το βρήκε φτηνότερα) επομένως που είναι το έγκλημα; Επειδή θέλουμε πολύ ένα ρετρό αντικείμενο δεν σημαίνει πως είναι κανείς υποχρεωμένος να μας το πουλήσει φτηνά, το αντίθετο μάλλον συμβαίνει. Ακόμα κι αυτοί που αγοράζουν φτηνά από Ebay και πουλάνε ακριβά στην Ελλάδα, τους κανόνες του εμπορίου ακολουθούν. Αν δεν τους γουστάρεις αγόρασε εσύ από Ebay, με όσα ρίσκα συνεπάγεται αυτό. Τι πάει να πει "εκμεταλλεύονται την ανάγκη μας"; Με αυτή την λογική, και εσύ εκμεταλλεύεσαι την ανάγκη που έχει ο άλλος για χρήματα και του παίρνεις το computer ή την κονσόλα.

Βεβαίως αν μιλάμε για ανθρώπους που διαφημίζουν προϊόν σε δήθεν άριστη κατάσταση και αυτό είναι προβληματικό, άλλο θέμα.
 
Ναι αλλα μερικοι εχουν ξεφυγει τελειως, σου φαινεται σωστο να εχει καποιος

αγγελια σε εφημεριδα και να ζηταει να του χαρισουν ρετρο υπολογιστες οπως

amstrad, sinclair και να εχει και αλλη αγγελια και να πουλαει 464 και c64 με 80-100 ευρω? Δηλαδη να του χαρισουν για να τα πουλησει?
 
σωστός ο alkis21....
 
Το έχω ξαναπεί και σε άλλο thread. Μπορεί κάποιος να έχει μια κονσόλα / υπολογιστή για πέταμα, να τα τρώει η υγρασία και μόλις του το ζητήσεις νομίζει αυτομάτως πως έχεις διάθεση να πουλήσεις το ένα σου νεφρό για να το αγοράσεις. Πέραν των καλών τιμών στα αντίστοιχα sections του GRM και 1-2 άλλων εξαιρέσεων από άλλα forums, σε Ελληνικές αγγελίες από ιδιώτες δεν έχω δει καλές τιμές (πόσο μάλλον από μαγαζιά!).

Καλύτερη λύση... το ebay. Προσωπικά έχω φίλο στην Αγγλία και όποτε ξέρω ότι θα κατέβει Ελλάδα παραγγέλνω κάτι, του το παραδίδουν στην Αγγλία, και μου το φέρνει μετά εδώ. Έτσι γλυτώνω και τα μεταφορικά που αρκετές φορές είναι σεβαστά ποσά :p
 
hehe. άκου εκεί 350 ? για Schneider pc. Καλά κάνετε οπότε και ελέγχετε την περιοχή των αγγελιών. Και εγώ αναρωτιόμουν γιατί αργούσε να ανέβει μία αγγελία για αγορά A1200 που είχα ανεβάσει. Βρήκα τελικά εγώ πάντως σ σχετικά εύκολα.

Το θέμα είναι και οι αγοραστές να μην κάνουμε λες και είναι το τελευταίο κομμάτι που υπάρχει. Εάν κανείς δεν αγοράζει το Schneider που λέγαμε στην εν λόγω τιμή, δεν θα ξαναζητούσε τόσα πολλά ο πωλητής.
 
Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα σπάνια βρίσκεις σοβαρές αγγελίες. Οι περισσότεροι θέλουν να σε πιάσουν κώτσο. Η τουλάχιστον να βγάλουν τα σπασμένα τους. Θέλει υπομονή, προσοχή και ενημέρωση. Ακόμα και στο ebay θα δείς rare this και rare that, και παρόλο που δείχνει ώς μοναδική διέξοδος, πολλές φορές θα κλαίς και απο εκεί τα λεφτά σου, είτε γιατί δέν ήρθε ποτέ, είτε γιατί σου ήρθε χαλασμένο ενώ το πούλαγαν ώς λειτουργικό.

Απο την άλλη, σε ότι αφορά την τιμολόγηση, συμφωνώ κι εγώ με τον Άλκη. Εφόσον υπάρχουν άτομα που δίνουν τόσα χρήματα για να αγοράσουν καλώς κάνουν μερικοί και πετάνε άδεια, μπάς και πιάσουν γεμάτα. Η επιλογή είναι πάντα σε αυτόν που θα αγοράσει. Εφόσον δέν υπάρχει κάποιο πλαφόν σε αυτές τις αγορές, οι τιμές είναι ελέυθερες. Οπότε το μόνο λογικό που μπορεί κανείς ώς αγοραστής να κάνει, είναι να θέσει ο ίδιος στον εαυτό του το πλαφόν, και να ψάχνει την καλύτερη πρόταση. Επίσης, σε πράγματα που είναι όντως συλλεκτικά, η σε πράγματα που είναι δύσκολο να τα βρείς και τα θές αρκετά, πραγματικά δέν υπάρχει τιμή, υπάρχει μόνο η τύχη σου, ή η απελπισία σου στο να τα αποκτήσεις, και εκεί ξανά οριοθετείς μόνο εσύ το πόσα θές πραγματικά να δώσεις.
 
Εγώ πάντως όταν μου τυχαίνουν διάφοροι "εμποράκοι" που κοιτάνε να σφάξουν κανένα θύμα, τους ρίχνω άγριο κράξιμο.

Και φυσικά παζάρι μέχρι θανάτου . Θα εκπλαγείτε με το πόσο πολύ κάποιοι ρίχνουν την τιμή. :)

Και υπομονή. Αργά η γρήγορα όλα βρίσκονται στη σωστή τιμή!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδατε ομως τι ειστε ?

Εχετε ριξει καποιοι 300 ωρες γραψιματος για να αποδειξετε την ανωτεροτητα του C64 απεναντι σε ολα τα αλλα fake 8bitα μηχανακια των 80ς και οταν εμφανιζεται ενας ανθρωπος να τον πουλησει 1500 ψωροευρουλακια σκετο και χωρις κουτι - πεφτετε πανω του να τον φατε....τσ τσ τσ τσ
 
Paspartoo είπε:
Ειδατε ομως τι ειστε ?
Εχετε ριξει καποιοι 300 ωρες γραψιματος για να αποδειξετε την ανωτεροτητα του C64 απεναντι σε ολα τα αλλα fake 8bitα μηχανακια των 80ς και οταν εμφανιζεται ενας ανθρωπος να τον πουλησει 1500 ψωροευρουλακια σκετο και χωρις κουτι - πεφτετε πανω του να τον φατε....τσ τσ τσ τσ
Τώρα να το κάνω nomination για το best post of the 2010, ή να μη το κάνω; :D :D

---------EDIT-----------

Χαλαρά απέκτησε υποψηφιότητα!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
0raid είπε:
και σήμερα βρήκα αυτήν την αγγελία σε ένα site .....

---------------------------------------------

Schneider Euro PC II

Πλήρως λειτουργικό με έγχρωμη οθόνη , βιβλία , προγράματα σε διασκέτες των 3,5'' και 5,25'' και εξωτερικό floppy 5,25''.

Στο κουτί του σε άριστη κατάσταση.Τιμή 350 ευρώ

-----------------------------------------------

από τι φαίνεται κάποιος κόσμος θέλει να εκμεταλλευτεί την αγάπη μας για retro μηχανήματα.....

τα σχόλια σας παιδιά.......

divined είπε:
hehe. άκου εκεί 350 ? για Schneider pc. ................

.........................

Εάν κανείς δεν αγοράζει το Schneider που λέγαμε στην εν λόγω τιμή, δεν θα ξαναζητούσε τόσα πολλά ο πωλητής.

13-09-2007, 20:05 tarantules

Τοποθεσία: Ναύπλιο

Euro PC II

1000 euro mazi me disketo8iki me polla programmata kai paixnidia
Απλα ο πωλητης θελει 3-4 ακομα χρονακια "ωριμανσης" ...
 
και επανέρχομαι , στο ίδιο site ένας τύπος έβαλε ότι πουλάει spectrum 48k και 128k , οποτε σήμερα έστειλα μήνυμα να μάθω ποσο δίνει τον 128k......και πριν λίγο μου απάντησε...δεν μπορώ ακόμα γελάω......και σκέφτομαι τι να του απαντήσω....

η απάντηση του ήταν:

φιλε μου με 600 euro τον πουλάω

οποτε πραγματικά πιστεύω αυτό που πρωτεΐνες pooky(1) είναι το καλύτερο......τι μονο 600 euro??? τον θέλω , ραντεβού στα Σπάτα να έρθω να τον πάρω...η μήπως να του πω πιο μακριά από τα Σπάτα??? έλεος.....τι να πω
 
Στείλε τον στο αεροδρόμιο. Να πλερώσει και διόδια αλλά και parking μικρής διάρκειας.

Μόλις τον κοτσάρεις να σε περιμένει, με το σάκο στα χέρια, πήγαινε κοντά σε αστυνομικό και δώστον για ύποπτο. Να δεις αν το ξανακάνει!!!!!!!!!!!
 
νομίζω θα ακολουθήσω την ιδέα σου pooky(1) :)
 
@ oraid, και εσυ τι να τον κανεις τον 128K, αφου τα παιχνιδια φορτωνουν σε 48Κ mode. Λοιπον παρε εναν 48Κ, που σε αντιστοιχια με τα ΚΒ που εχει, πρεπει να τον δινει λιγοτερα απο 300 ευρω, πραγματικη ευκαρια.

Εκτος αν θες τον δικο μου, που θα σε κλεψω σιγουρα, τον εδινα 30 ευρω.
 
μήπωϛ ηθελεϛ να γράψειϛ 30.000 ευρω? και έκανεϛ λαθοϛ mike? :)
 
Πίσω
Μπλουζα