Ρετρο-εκμετάλλευση?

και κάτι άλλο επειδή ο Amstrad 464 έχει πουλήσει το 1/5 των Spectrum είναι σαφώς πιο σπάνιος αρά μια λογική τιμή θα ήταν 2.500 ευρώ. ανταλάσσεται και με bmw 316 μοντ. '96-97.
 
600 ευρώ για ένα spectrum ? Προτείνω να μας αποκαλύψεις τον τύπο να σου πώ τρολάρισμα που έχει να φάει....
 
Υπερβολικά υψηλές οι τιμές που αναφέρθηκαν, συμφωνώ. Ωστόσο, έχει κι αλλού πορτοκαλιές....
 
Περα απο την πλακα, να σας πω εγω ποσο εδωσα (αλλα και προκειται να ξαναδωσω)ολα τα προηγουμενα για να καταλαβεται που περιπου ειναι η χαμηλη τιμη. Λοιπον

-spectrum 128Κ +2 = 40 euro

-commodore 64 = 40 euro

-amstrad 464, ειχα 2 και τους εδωσα ανταλλαγη με εναν 6128, τον οποιο πουλησα 40 ευρω αρα καθε 464 τον εδωσα 20, χωρις οθονη.

-οθονη πρασινη 10 ευρω

-6128 = 40 ευρω

-commodore 128 = 50 euro

Ολα σε λειτουργικη κατασταση, χωρις προβληματα, αλλα χωρις κουτι. Η συσκευασια και η κατασταση ΔΥΣΤΥΧΩΣ μετρανε. Αν εδινα π.χ. το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ στο κουτι του atari 65XE που εχω μαζι με το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ κασετοφωνο στο κουτι του, θα ζηταγα 80+ ευρω. Οπως και αν πουλαγα τον κουτατο ολοκαινουργιο commodore 64, μαζι με το κουτατο φλοπυ του, θα ζηταγα πανω απο 100 ευρω. Αλλα αυτοι που λεμε ως "ρετροεκμεταλευτες" δινουν καινουργια πραγματα στο κουτι τους?

Αυτα εχω δωσει εγω, και αν καποιος θελει μπορω να του δωσω τωρα στις τιμες που αναφερω, εκτος απο 464 που δεν εχω πια.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μην αγοραζεται ακριβα, δεν ειναι αμεση αναγκη, περιμενεται την καλη τιμη, θα ερθει.
 
0raid είπε:
Schneider Euro PC II

Πλήρως λειτουργικό με έγχρωμη οθόνη , βιβλία , προγράματα σε διασκέτες των 3,5'' και 5,25'' και εξωτερικό floppy 5,25''.

Στο κουτί του σε άριστη κατάσταση.Τιμή 350 ευρώ
Στη χώρα που η τσόντα της Τζούλιας Αλεξανδράτου πωλείται ... 20?

και υπάρχουν άτομα που πληρώνουν 100? +++ το κεφάλι ,

για να ακούσουν βαμμένες πλατινέ ξανθιές , να το παίζουν τραγουδίστριες ,

κατάλληλες μόνο για το red light district του Αμστερνταμ ,

πίνοντας δηλητήρια που υποτίθεται ότι είναι ποτά ,

η τιμή δεν μου ακούγεται παράλογη.

Αν σκεφθείς ότι Καλοκαίρι στη Μύκονο , υπάρχει

ομπρέλα που χρεώνεται 200?/ημέρα τις καθημερινές ,

μαζί με την απαραίτητη ... σαμπάνια ...

θα έλεγα ότι είναι λογική.
 
και μην ξεχνάμε και το κατάστημα (νομίζω ότι ξέρετε ποιό εννοώ) (πως λειτουργεί ακόμα με τέτοιες τιμές δεν μπορώ να καταλάβω) που είναι παράδειγμα προς μίμηση για τους "ρετρό-εκμεταλλευτές".
 
Για ποιο καταστημα απο τα 2 μιλας ?
 
Παντως, τα boxed μηχανηματα (και σε πολυ καλη κατασταση), πληρη με ολα τα εργοστασιακα συνοδευτικα (manuals, κασσετες, καλωδια κλπ) εχουν ουτως η αλλως αστρονομικες τιμες ακομα και εξω... (εδω νομιζω μαλιστα οτι πια δεν υπαρχουν, η γιατι πουληθηκαν λιγα η γιατι ειμαστε τσαπατσουληδες και ολοι πεταξαν τα κουτια, αφρολεξ, χαλασαν τα καλωδια, χρησιμοποιησαν καπου αλλου τον μετασχηματιστη....)

Πχ κοιταω τωρα στο ebay.co.uk ενα πληρες woriking spectrum στο κουτι του, που ο πωλητης εγγυαται οτι δουλευει στην εν τελεια (οχι not tested, sold as is, no refund, buyer accepts responsibilty, power supply was missing and not had the opportunity to test it, no tv cable but used to work 10 years ago....) ειναι ηδη στα 90 GBP και 10 GBP μεταφορικα για Ελλαδα και μενουν 3 μερες ακομα δημοπρασιας. Και μιλαμε για ενα απο τα εντελως μα εντελως μη συλλεκτικα (με την εννοια οτι εχει πουλησει οσο δεν παει αλλο) και μαλιστα στην χωρα κατασκευης του που κυριαρχουσε κιολας.

Επισης τα boxed ORIC-1 (οχι ORIC ATMOS που ειναι μεταγενεστερο) με ολα τους τα παρελκομενα, απλα δεν βρισκονται κατω απο 150-200 euro (και αυτα συνηθως απο Γαλλια που ειναι η χωρα που επιασαν περισσοτερο).

Η τα Acorn RISC PC (που στην Αγγλια υπηρχαν σε καθε σχολειο. Και ειναι και συγχρονες κατασκευες (του 1990+ και οχι 1980). Σε κοινη μορφη φλερταρουν την 100αρα, για πλακα. Αν μαλιστα ειναι boxed και χωρις σχολικα παρασημα χρησης πανεκαι αρκετα παραπανω...

Και δεν μιλαω για μηχανηματα μικρης κυκλοφοριας οπως τα MSX, το Newbrain, η καπως παλαιοτερα πχ ΖΧ80 η τα πολυ πιο σπανια/δυσκολα Jupiter Ace, BIT 90. Αυτα σε Boxed, πληρη, working μορφη νομιζω οτι ξεπερνανε το 200αρι (οπου και οταν βρισκονται).

Αν καποιος μπορει να ανεχθει μια "εκπτωση" στη συλλογη του (του στυλ να μην υπαρχει η συσκευασια η το γνησιο τροφοδοτικο η το manual η μια original κασσετα) τοτε οι τιμες μπορει να ειναι πολυ πολυ πιο κατω...

Οποτε μην ψαχνετε για επισημες, κοινα αποδεκτες τιμες. Οπου τους βρειτε και οπου σας βρουν και καλο ψαξιμο!
 
Karnov είπε:
Στη χώρα που η τσόντα της Τζούλιας Αλεξανδράτου πωλείται ... 20?και υπάρχουν άτομα που πληρώνουν 100? +++ το κεφάλι ,

για να ακούσουν βαμμένες πλατινέ ξανθιές , να το παίζουν τραγουδίστριες ,

κατάλληλες μόνο για το red light district του Αμστερνταμ ,

πίνοντας δηλητήρια που υποτίθεται ότι είναι ποτά ,

η τιμή δεν μου ακούγεται παράλογη
Όλα θέμα προτιμήσεων και γούστων είναι.

Μη νομίζεις,το ίδιο θα λένε κι αυτοί για πολλούς άλλους που "δίνουν 80 ευρώ για να πάνε να ακούσουν ένα μάτσο ξοφλημένων πουρών,που θυμήθηκαν την Ελλάδα στα τελειώματά τους,το παίζουν ακόμη έφηβοι,με μαλλούρες και δερμάτινα και απλά προκαλούν γέλιο με τα καμώματά τους.


Και την ίδια ώρα να σπρωχθούν και μ' ένα τσούρμο κάφρων,παίζοντας πιθανώς και ξύλο στο τέλος
"

Ο καθένας όπως γουστάρει ας διασκεδάζει.Στους υπόλοιπους θεωρώ ότι απλά....δε μας πέφτει λόγος. ;)
 
"Επίσημος" πίνακας προτεινόμενων τιμών βρίσκεται στο Βρετανικό περιοδικό Retro Gamer.
 
Για να ειμαστε και λιγο τιμιοι και ειλικρινεις με τους εαυτους μας ....

Οσο θα "μαλωναμε" εναν πωλητη που θα μας πουλαγε το πρωτο ΖΧ80 που βγηκε απο το εργοστασιο, με S/N #1, σε σφραγισμενο κουτι με υπογραφη του Sir Clive "προς την Αυτου Μεγαλειοτητα Σας με σεβασμο" στα 30 ευρω σε τρεις ατοκες δοσεις, αλλο τοσο να τον "μαλωσουμε" αν μας πουλαει το 1.243.245 Spectrum 48K στα 600.

Και τα δυο δειχνουν οτι δεν εχει την ιδια αισθηση της τιμης της πιατσας με εμας, αλλα δε μας χαλανε και τα δυο το ιδιο. Ουτε θα σπευδαμε στην πρωτη περιπτωση με τοση θερμη να του εξηγησουμε τι λαθος κανει που το δινει τοσο λιγο και οτι χαλαει την πιατσα.

Και βεβαια, σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις δεν ειμαστε και υποχρεωμενοι να κλεισουμε συμφωνια αφου ο ανθρωπος ειναι "αλλου για αλλου"
 
Η γνώση πάντα είναι δύναμη. Μου έχει τύχει να μου πουλήσουν λαμόγια τις εποχές που ήμουν αδαής με τα PC soundblaster 128 για 5.1... μου έδειχνε τις εξόδους του μικροφώνου και line in ότι είναι για ηχεία...Μετά έψαξα έμαθα και δε τη ξαναπάτησα
 
Θα συμφωνήσω με το Μάνο εν μέρει.

Αν δεν ήταν οι πλατινέ τύπισσες με τη "καμπάνα" φωνή, κάποιοι άλλοι ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ (δεν το λέω ειρωνικά, με όλη τη σημασία της λέξης το εννοώ) δεν θα κυκλοφορούσαν σήμερα με Mustang και δεν θα γέλαγαν με την βενζίνη στα 2 ευρώ το λίτρο.

Από την άλλη, αν τα έχεις χοντρά (και είναι πολλοί αυτοί που τα έχουν) όχι 100, 10000 να δώσεις στη κάθε "καλλιτέχνιδα", των άλλων ούτε λόγος τους πέφτει, ούτε τους τρως το κόπο, ούτε στη τελική σε νοιάζει η γνώμη τους.

Αλλά, όμως, να δίνουμε τα λεφτά μας σε άτομα που για τη ρετρό τρέλα μας δεν θα μας πιάσουν κορόιδα. Ναι ρε παιδιά, να πλερώσω 350 ευρώ έναν Σνάιντερ, που να είναι mint με όλα τα παρελκόμενα όπως τον έβγαλε το εργοστάσιο. Αλλά να δώσεις το ίδιο ποσό για μηχάνημα που βρίσκεται στο υπόγειο 20 χρόνια δεν πάει. Ειδικά αν έχει "σουβενίρ" από ποντίκια και ο τύπος θέλει σώνει και καλά να στα χρεώσει και αυτά γιατί αυξάνουν το "retro feeling" ...................
 
dr_slump είπε:
"Επίσημος" πίνακας προτεινόμενων τιμών βρίσκεται στο Βρετανικό περιοδικό Retro Gamer.
Ειναι ολιγον για σφαλιαρες :)

Δεσμευομαι να δωσω στο συντακτη του καταλογου (που κοστολογει 30 λιρες τον Archimedes) 60 λιρονια να μου αγορασει δυο! :)
 
Wally είπε:
Ειναι ολιγον για σφαλιαρες :) Δεσμευομαι να δωσω στο συντακτη του καταλογου (που κοστολογει 30 λιρες τον Archimedes) 60 λιρονια να μου αγορασει δυο! :)
Απο τον συγκεκριμένο κατάλογο δίνω και εγώ σε πολλά αντικείμενα τα διπλά. Μη σου πώ και τα τριπλά. Απο την άλλη, σου δίνει κουράγιο να συνεχίσεις το ψάξιμο ! Το τελευταίο τεύχος είναι πολυ ωραίο BTW
 
Για δωστε κανα λινκ με τον καταλογο,

να δω και εγω τι γινεται.
 
pooky(1) είπε:
Αλλά, όμως, να δίνουμε τα λεφτά μας σε άτομα που για τη ρετρό τρέλα μας δεν θα μας πιάσουν κορόιδα. Ναι ρε παιδιά, να πλερώσω 350 ευρώ έναν Σνάιντερ, που να είναι mint με όλα τα παρελκόμενα όπως τον έβγαλε το εργοστάσιο. Αλλά να δώσεις το ίδιο ποσό για μηχάνημα που βρίσκεται στο υπόγειο 20 χρόνια δεν πάει. Ειδικά αν έχει "σουβενίρ" από ποντίκια και ο τύπος θέλει σώνει και καλά να στα χρεώσει και αυτά γιατί αυξάνουν το "retro feeling" ...................
Δηλ. τι θέλεις να μας πείς;

Ότι θα θεωρούσες δίκαιο το να υπήρχε τρόπος να τον αναγκάσεις ,

να στο πουλήσει στην τιμή που προτείνει το Retro Gamer;

Αυτό θα ήταν μάλλον τραγωδία.

Για να μην πω κτηνωδία!

Ο τύπος τόσο πουλάει.

Δικαίωμά του , εφόσον είμαστε σε ελεύθερη χώρα.

Δεν σου είναι απαραίτητο το retro-pc για να ζήσεις.

Δεν σου είναι απαραίτητο για τη δουλειά σου.

To θες για το κέφι σου.

Το βρίσκεις αλλού φθηνότερα;

Το παίρνεις από εκεί , που είναι φθηνότερα.

Αν δεν υπάρχει προς πώληση αλλού,

καθαρότερο & φθηνότερο ...

εκεί αρχίζεις και το σκέφτεσαι ...

Έψαχνα κάποια στιγμή για μεταχειρισμενο Toyota Corolla TS.

Μοντέλο που έβγαινε από το 2002 - 2006.

Ελάχιστα κομμάτια στην Ελλάδα.

Καινούργιο στην εποχή του , είχε 24.000?.

Κάποιοι , το πουλούσαν , μοντέλα 2002 με 90.000χλμ και παραπάνω

και με γρατζουνιές , κατά δική τους δήλωση στα ... 23.000? ...

Μερικοί ήταν πιο ... οικονομικοί ...

Ζητούσαν μόνο ... 19.000? ...

Θα αισθανόμουν πολύ βλάκας & γελοίος να έδινα τόσα,

το ξανασκεφθηκα και πήρα άλλη μάρκα , καινούργιο .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αγορά μεταχειρισμένων αντικειμένων που δεν κυκλοφορούν πλέον στο εμπόριο, η τιμή καθορίζεται αυστηρά και μόνο από την προσφορά και την ζήτηση.

Δεν υπάρχει θέμα εκμετάλλευσης, αν κάποια τιμή σας φαίνεται υπερβολική απλά προσπεράστε. Θα βρείτε και άλλο, εκτός πιά και αν αυτό που πωλείται είναι το μοναδικό proto. Αν ο πωλητής δεν βρει αγοραστή, θα αναγκαστεί να ρίξει την τιμή του. Αν βρει αγοραστή και ο αγοραστής είναι πρόθυμος να καταβάλλει την τιμή, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εφόσον δεν πρόκειται για είδη πρώτης ανάγκης, δεν τίθεται θέμα ηθικής. Είναι ακριβό, μην το αγοράζεις και άστον να το καμαρώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Karnov είπε:
Δηλ. τι θέλεις να μας πείς;Ότι θα θεωρούσες δίκαιο το να υπήρχε τρόπος να τον αναγκάσεις ,

να στο πουλήσει στην τιμή που προτείνει το Retro Gamer;
Φυσικά και όχι. Δεν με ενδιαφέρει να αναγκάσω κανέναν και για τίποτε! Προσπερνάω όπως έγραψε ο Maddog. Αλλά του τύπου του κλείνω ένα ραντεβού να πάει ένα αεροδρόμιο και για σπάσιμο να χάσει τη μέρα του.

Τώρα για τα αυτοκίνητα είναι άλλο κεφάλαιο. Εκεί, στα παλιότερα, παίζει κάτι παρόμοιο με τους υπολογιστές, αλλά οι πραγματικά ενδιαφερόμενοι και πωλητές και αγοραστές είναι σε άλλο level.

Για το αμάξι που αναφέρεις, 19.000 είναι λίγα, ειδικά αν έχει υποστεί μετατροπές. Ξέρω κάποιον που κυνηγάει να πάρει και δεύτερο. Περί ορέξεως όμως....... :) :)
 
Πίσω
Μπλουζα