Ρετρο-σχολικα Σκετς...!!!!!

Κανείς σας δεν έπαιξε το "Η τσάντα και το τσαντάκι" Του Δημήτρη Ψαθά?
 
Ένα σκετς που θυμάμαι ήταν στην Ε' τάξη ''το γαιτανάκι'' (με το γέρο Νικόλα που ήθελε να γίνει πάλι νέος). Είχα συμμετάσχει, έλεγα μια φράση μόνο και ζήλευα κάποιους ''συμπρωταγωνιστές'' μου που είχαν μεγαλύτερους ρόλους.
 
manos311 είπε:
Κανείς σας δεν έπαιξε το "Η τσάντα και το τσαντάκι" Του Δημήτρη Ψαθά?
πολύ όμορφη ιστοριούλα ''Η τσάντα και το τσαντάκι'', το κείμενο υπήρχε στο Ανθολόγιο για την Ε'-ΣΤ' Τάξη, είχαμε σκεφτεί με την παρέα στο χωριό των διακοπών μου ένα καλοκαίρι να το παίξουμε...όμως δεν τράβηξε ίσως γιατί τα παιδιά βιαριόνταν να διαβάσουν το κείμενο...

BETTY BOOP είπε:
Ένα σκετς που θυμάμαι ήταν στην Ε' τάξη ''το γαιτανάκι'' (με το γέρο Νικόλα που ήθελε να γίνει πάλι νέος). Είχα συμμετάσχει, έλεγα μια φράση μόνο και ζήλευα κάποιους ''συμπρωταγωνιστές'' μου που είχαν μεγαλύτερους ρόλους.
...αμυδρά θυμάμαι και στο Νηπιαγωγείο θα παρουσιάζαμε κάποιο σκετς, δεν θυμάμαι ποιο, ίσως την Χιονάτη και τους 7 νάνους (!), εκεί ντρεπόμουν πολύ...δεν θυμάμαι αν πήρε άλλο παιδάκι τη θέση μου...
 
manos311 είπε:
Κανείς σας δεν έπαιξε το "Η τσάντα και το τσαντάκι" Του Δημήτρη Ψαθά?

BETTY BOOP είπε:
πολύ όμορφη ιστοριούλα ''Η τσάντα και το τσαντάκι'', το κείμενο υπήρχε στο Ανθολόγιο για την Ε'-ΣΤ' Τάξη, είχαμε σκεφτεί με την παρέα στο χωριό των διακοπών μου ένα καλοκαίρι να το παίξουμε...όμως δεν τράβηξε ίσως γιατί τα παιδιά βιαριόνταν να διαβάσουν το κείμενο...
Αυτό το θεατρικό το λάτρευα, το είχα μάθει όλο απέξω διαβάζοντάς το στο Ανθολόγιο, μιας και τρελαινόμουν για σκετς. Φανταζόμουν μάλιστα τους Παπαμιχαήλ-Βουγιουκλάκη στους κεντρικούς ρόλους, και πίστευα ότι θα τους ταίριαζε γάντι. Το είχα προτείνει στο δάσκαλό μας να το ανεβάσουμε στην έκτη τάξη, μιας και σίγουρα θα οργανώναμε ένα θεατρικό. Εγώ θα έπαιρνα το ρόλο της γυναίκας, τρεις ήταν άλλωστε οι ρόλοι και μόνο ένας γυναικείος. Κρυφά όμως ζήλευα το ρόλο του άντρα με τον οποίον τσακωνόταν, γιατί μου άρεσε περισσότερο ένας ρόλος που θα έβγαζε τρέλα και νεύρα, παρά σπαστικό χαρακτήρα μιας κακομαθημένης γυναίκας. Δεν είχα βέβαια άλλη επιλογή. Τελικά όμως, μετά τα αρχικά σχέδια, δεν το υλοποιήσαμε, ακριβώς επειδή οι ρόλοι ήταν ελάχιστοι, και ο δάσκαλος με το δίκιο του ήθελε να συμμετέχουν περισσότεροι. Στη θέση του ανεβάσαμε το "Η Κυρα-Φύση και ο κακός ο Ρύπος", που το έχω αναφέρει και στο θέμα των σχολικών παραστάσεων. Ήταν ωραία και το διασκεδάσαμε πολύ, αν και κρυφά πάλι ζήλευα το σκετσάκι που ανέβασε η έκτη τάξη της άλλης βάρδιας, ένα με δικαστήριο, όπου διάφοροι κατηγορούνταν για το ότι είχαν βρίσει άλλους χρησιμοποιώντας ονόματα ζώων. Οι τιμωρίες τους ήταν ποικίλες, και συνδέονταν με τη βρισιά που είχαν ξεστομίσει, π.χ να αναγκάσουν κάποιον που έβρισε με τη λέξη "σουπιά" να τρώει σουπιές. Ένα πολύ αστείο θεατρικό, που δεν έχω σταματήσει να το ψάχνω. Οι δάσκαλοί μας τα έπαιρναν όλα αυτά από ένα χοντρό βιβλίο που είχαν, γεμάτο θεατρικά κατάλληλα για σχολεία.
 
Ανοίγει τη μεγάλη τσάντα βγάζει το μικρό τσαντάκι κλείνει τη μεγάλη τσάντα ανοίγει το μικρό τσαντάκι?

Γιατί εμείς δεν κάναμε τέτοια κείμενα στο δημοτικό αλλά κάναμε όλο κάτι βαρετά καθαρευουσιάνικα, "φιλεί παρατεταμένον φίλημα τον όρθιον νεκρόν" (Ο Ιμπραήμ τον Παπαφλέσσα μετά το Μανιάκι) που μπορεί να ήταν κατάλληλα για εθνικοπατριωτική προπαγάνδα αλλά ούτε λογοτεχνία ήταν ούτε διασκεδαστικά σαν αυτό του Ψαθά?
 
manos311 είπε:
Κανείς σας δεν έπαιξε το "Η τσάντα και το τσαντάκι" Του Δημήτρη Ψαθά?
Το έπαιξε η αδερφή μου στο Δημοτικό και όπως λέει ο ελέφαντας ήταν όλο "ανοίγει την τσάντα βγάζει το μικρό τσαντάκι". Το θυμάμαι χαρακτηριστικά.
 
Δεν θυμαμαι αν συμμετειχα σε καποια παρασταση...νομιζω οχι. Αλλα ημουνα σε κλαδο καλλιτεχνικων και φτιαχναμε τα σκηνικα και διαφορες αφισες.

Μαλιστα βρηκα μερικες φωτογραφιες απο την 3η Λυκειου,1995. Θα σκαναρω καποια στιγμη.

Hlebouras είπε:
Φωτογραφία (της μητέρας μου) από σχολικό σκετς, τέλη δεκαετιας 40, αρχές δεκαετίας 50:Προβολή συνημμένου 29986
Αυτο ειναι ντοκουμεντο!!!
 
στην Ε' τάξη άλλα σκετς που θυμηθηκα

-στη γιορτή πριν τις διακοπές των Χριστουγεννων παρουσιάσαμε σε σκετς τους 12 μήνες του χρόνου (12 παιδιά οι μηνες, εγώ ήμουν ο μήνας Απρίλιος), τις τέσσερις εποχές (τέσσερα παιδιά) και αλλα δύο παιδιά ήταν ο παλιός και ο νέος χρόνος.

Τα παιδια ειχαν ντυθει με ενδυμασιες αναλογα το μηνα που ειχαν, εγω ειχα βαλει μια αποκριατικη στολη ''Ανοιξη'' (που ειχα από την Δ' Ταξη) μιας και ημουν ανοιξιατικος μηνας...καμαρωνα κιολας, τα γενεθλιά μου ειναι Απρίλιο...

(δικη μου ιδεα ηταν να βαλω αποκριατικη στολη, αρεσε και στη δασκαλα η ιδεα αυτη...!)

-στη γιορτη της 25ης Μαρτιου ειχα υποδυθει μια Σουλιωτισσα, ειχα χορεψει και το χορο του Ζαλογγου...επι σκηνης!!!! (αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω...)

-στο τμημα των Αγγλικων στο τελος της σχολικης χρονιας ειχαμε να παρουσιασουμε ενα σκετς στα αγγλικα του οποιου το σεναριο αναφεροταν σε ενα...ζωολογικο κηπο. Καθε παιδι θα εκανε ενα ζωακι και σε εμενα ειχε τυχει να ειμαι ''ιπποποταμος'' :p . Δεν μου αρεσε καθολου και ημουν αρκετα ντροπαλη της ωρα του σκετς στις προβες αλλα και μπροστα στο κοινο οταν το ειχαμε παρουσιασει (δασκαλοι, γονεις, Διευθυνση του σχολειου, φιλοι, συμμαθητες και οποιοι αλλοι ηταν...). Ειχα εισπραξει και αστεια σχολια για το ρολο που ειχα απο συμμαθητες...

Ειχαμε το τραγουδακι αυτο, το οποιο με ειχε εκνευρισει τοσες φορες που το ειχα ακουσει....


στιχοι

Hippos are always doing things like eating chocolate cake

Hippos are always lying in the mud at the bottom of the lake

So now all hippos are playing

And to all the people they are saying

This is our hippo holiday

It's a Hip-hip-hip-hip hippie

It's a hap-hap-hap-hap happy

It's a hip-hip-hip-hip hooray

It's a happy hippo holiday

Hippos are always blowing bubbles at the bottom of the pool

Hippos like blowing bubbles because the bubbles keep them cool.

So now all hippos are playing

And to all the people they are saying

This is our hippo holiday

It's a Hip-hip-hip-hip hippie

It's a hap-hap-hap-hap happy

It's a hip-hip-hip-hip hooray

It's a happy hippo holiday

-υπερπαραγωγη!!!!!!! :animeek:

-στο τμημα των Γαλλικων στο τελος της σχολικης χρονιας, παρουσιασαμε ενα σκετς, βεβαιως στα γαλλικα (μη φανταστειτε κατι πολυπλοκο...με απλες φρασεις!).

Απ' ό,τι θυμαμαι το σεναριο ηταν οι καλοκαιρινες διακοπες μιας οικογενειας.

Ημουν ενα από τα παιδια της οικογενειας αυτης και θυμαμαι ακομα τη φραση που ειχα, με την οποία εξεφραζα τα συναισθήματά μου που θα πηγαιναμε διακοπες το καλοκαιρι.

Η φραση μου ηταν:

''Nous allons partir en vacances! Je suis tres contente!!!''=θα φυγουμε διακοπές! Ειμαι πολύ χαρουμενη!

ειχαμε ντυθει και με τα επισημα ρουχα του σχολειου δηλαδη ασπρο σορτσακι ή ασπρη βερμουδα τα αγορακια και ασπρη φουστα τα κοριτσακια και κοντομανικο μπλουζακι με το σημα του σχολειου, απλα πραγματα!!! :)

(δεν μπορω να βαλω τον τονο στο tres...)

ολες οι υπερπαραγωγες στην Ε' ταξη!!!

θυμαμαι οτι απο Β' εως Δ' ταξη με προτιμουσαν για απαγγελια ποιηματων σε σχολικες γιορτες...

στο φορουμ σχετικο θεμα με τιτλο ''Σχολικες παραστασεις''

https://www.retromaniax.gr/vb/forum/...B5%CE%B9%CF%82
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα