Ρετρο τσελεμεντέδες

Ο δικός μου τσελεμεντές του 1987

attachment.php
attachment.php


Γλυκάκι κανείς; :p :p :eek: :p

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Είχαμε (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί) ένα πράσινο βιβλίοτης περήφημης Χρύσας Παραδείση, "Μαγειρική-Ζαχαροπλαστική". Και φυσικά και το βιβλίο της SEB.Προβολή συνημμένου 78809
εχουμε και το βιβλίο μαγειρικής της Χρύσας Παραδείση...
 
Ορίστε και ο Τσελεμεντές της μάνας μου ο οποίος είναι του 1977 τελικά αν και δε βλέπω αλλαγές με τους προηγούμενους.

Φωτογραφία0677.jpg

Φωτογραφία0676.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμείς έχουμε τον ίδιο αλλά σε μπορδοροδοκόκκινο + το βιβλίο της SEB ακριβώς το ίδιο με του Wally :D
 
johnny19818 είπε:
Ορίστε και ο Τσελεμεντές της μάνας μου ο οποίος είναι του 1977 τελικά αν και δε βλέπω αλλαγές με τους προηγούμενους.
Και εμεις τον ιδιο... :D

Αλλα και ενα ασπρο...θα το βρω..
 
Ένα θα πω...τον έχουμε ακόμα μας τον δάνεισε η μητέρα μου και με αυτόν μαθαίνει ακόμα η σύζυγος...τώρα το πότε θα μάθει...αυτό είναι άλλο!!!! Πάντως ο Νίκος Τσελεμεντές έκδωσε ένα από τα καλύτερα βιβλία μαγειρικής που βγήκαν ποτέ, πρωτοπόρος στο είδος!!!!!
 
Ίδιος με της kambia, του johnny19818, κτλ κτλ...του 1974 με εξώφυλλο μαζί σε άψογη κατάσταση.

Μόλις το πρόλαβα πριν τον πετάξει η 82 χρονη θειά μου στα σκουπίδια
 
Για το βιβλίο της SEB, η μάνα μου έχει το ίδιο στη Γαλλική έκδοση. Όπως και ένα αντίστοιχο από τη Βρετανία. Η ίδια βέβαια χρησιμοποιεί φανατικά Fissler, της οποίας το βιβλιαράκι (ό,τι απέμεινε) αν θέλετε το σαρώνω επίσης.

Και η γαλλική έκδοση και η σάρωση γενικά είναι λίγο κατεστραμμένες....

Η βρετανική έκδοση (Magefesa) είναι πολύ πιο φτωχή και τα σταθμά είναι τα βρετανικά (πολύ ρετρό κι αυτά: οζ κλπ)

Τα βιβλία της burda θεωρούνται ρετρά κι αυτά; Άμα είναι να τα βάλω κι αυτά κάποτε



Magefesa ΒρΡτανικΠ3.jpg

SEB ΓαλλικΠ2.jpg

SEB ΓαλλικΠ1.jpg

SEB ΓαλλικΞ.jpg

Magefesa ΒρΡτανικΠ1.jpg

Magefesa ΒρΡτανικΞ.jpg

SEB ΓαλλικΠ3.jpg

Magefesa ΒρΡτανικΠ2.jpg

Magefesa ΒρΡτανικΠ1.jpg

Magefesa ΒρΡτανικΠ3.jpg
 
τα περιοδικα μοδας burda βεβαια, ειναι ρετρό...οπότε μπορείς να καταχωρησεις σελίδες...
 
Μόδας δεν ξέρω αν έχω (η μάνα μου βασικά). Πρόκειται για βιβλιαράκια με συνταγές φαγητών, κοκτέιλ και κρύα πιάτα. Οπότε κάποια στιγμή θα τα σαρώσω
 
Η Κουζίνα της Εργαζόμενης

 


Εκδοσεις Εντελβαϊς απο τον Στελιο Ανεμοδουρα



Απο τα 70ς το παρακατω και οπως βλεπουμε και απο τον τιτλο και την εικονα του εξωφυλλου με τον αντρα να κραταει την κουταλα ,το concept της γυναικας να εργαζεται ηταν κατι το καινουργιο και πρωτοτυπο.



Μινι Βιβλια οπως διαβαζουμε και πραγματι το παρακατω χωραει στην παλαμη.



Θα υπεθετες οτι οι συνταγες θα ηταν ευκολες και γρηγορες για να μπορει η γυναικα να τα προλαβαινει ολα αλλα μαλλον το αντιθετο συμβαινει.



Το συνοδευουν ευχαριστες γελοιογραφιες,δεστε στις παρακατω φωτογραφιες.
















7.JPG

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG
 
The Muppet Picnic Cookbook

mppet pcnc1.jpg

Μικρό βιβλιαράκι που κυκλοφόρησε το 1981 απο την Hallmark.

Κανονικές συνταγές για "πίκνικ" ,παρουσιασμένες με πολύ χιούμορ απο την παρέα του Muppet show...

Απο τον Kermit mppet pcnc2.jpg

Απο την Miss Piggy mppet pcnc3.jpg

Η συνταγή του Fozzie mppet pcnc4.jpg

Απο τον Gonzo "Ψητό παγωτό" mppet pcnc5.jpg

Κάτι σε "κρεατικό" απο τον Chef mppet pcnc6.jpg

...Και του Animal..."Φασόλια Κονσέρβα"... mppet pcnc7.jpg

mppet pcnc8.jpg

mppet pcnc6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Δεν χρειαζεται η παραθεση αφου απαντας ακριβως απο κατω! [edit]

πολύ ωραιο και πρωτοτυπο βιβλιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα πρόσφατα ένα μπλε βιβλιαράκι της MISKO, για τα "60 χρόνια στο πλευρό της νοικοκυράς"-έκδοση μάλλον 1987-88, που ισορροπεί μεταξύ συνταγών και κάργα διαφήμισης. Ξέφευγε από τα συνήθη της ΕΛΑΙΣ που έχω βάλει πριν περίπου 6 χρόνια καθώς έκανε ευθεία διαφήμιση της εταιρείας. Το έχει και κάποιος άλλος;
 
Ωραίο υλικό manos311! Πότε περίπου κυκλοφόρησαν αυτά;
 
Ωραίο υλικό manos311! Πότε περίπου κυκλοφόρησαν αυτά;
Πρέπει να ήταν αρχές δεκαετίας 80. Οι συνταγές Βλάχας, αν θυμάμαι καλά, ήταν συλλογή από αυτές που είχαν στις ετικέτες του κουτιού του ζαχαρούχου, και τα βιβλιαράκια παραγγέλλονταν ταχυδρομικά. Το βιβλιαράκι Γιώτης νομίζω διανεμόταν σε σούπερ μάρκετ. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχαμε (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί) ένα πράσινο βιβλίοτης περήφημης Χρύσας Παραδείση, "Μαγειρική-Ζαχαροπλαστική". Και φυσικά και το βιβλίο της SEB.

Προβολή συνημμένου 102957

ποιας χρονιας εκδωση ειναι
και εμεις ειχαμε το βιβλιο της χρυσας παραδειση αλλα με αλλο εξωφυλλο σιγουρα
ψαχνω αλλα δεν μπορω να το βρω
 
Πίσω
Μπλουζα