Ρετρό… Εκμετάλλευση!!!

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Ρετρομανιακοί/κες! Έχουμε όπως είναι γνωστό, τη τρέλα να συλλέγουμε τα συστήματα που μεγαλώσαμε μαζί τους. Υπάρχουν όμως ορισμένοι που θέλουν να εκμεταλλευτούν τις αναμνήσεις μας! Νομίζουν πως έχουν κρυμμένους θησαυρούς στις αποθήκες τους και δημοσιεύουν διάφορες αγγελίες, μήπως και κάποιος τρελός τσιμπήσει σαν ψάρι!



Ορίστε η αγγελία που είδα σε γνωστή εφημερίδα αγγελιών πριν από λίγο:



AMSTRAD 464, με κασέτα και εξωτερικό disk drive, 450 ευρώ
 
Είναι γεγονός αυτό που αναφέρεις. Μου έχει συμβεί με κάποια έντυπα όμως αυτό που μέσα σε 1 εβδομάδα πολλαπλασιάστηκε η τιμή τους μετά από ζήτηση 2-3 ατόμων.

Αναφέρομαι σε συγκεκριμένο μαγαζί στην Αθήνα.
 
ΟΚ με την τιμη αλλα το θεμα ειναι να δουλευει και ο υπολογιστης και να μην σε κοροιδεψει και δεν παει κατι καλα εσωτερικα...
 
Δυστυχως σε καποια φαση ολοι την εχουμε πατησει. Κυριως στις αρχες καποιου χομπυ, λογω ενθουσιασμου θα παρασυρθουμε εκτος αν εχουμε καποιον γνωστο που εχει ηδη καμμενη τη γουνα του να μας φρεναρει.

Χωρις να θελω να χρυσωσω κανα χαπι, να αναφερω οτι ενας απο τους λογους που οι Αγγελιες πωλησεις δεν ανεβαινουν αμεσα αλλα περνανε μεσα απο moderation ειναι να διασφαλισουμε κατα το δυνατο το "λογικον" του ολου πραγματος.

Συμβουλη μου, να μην ενθουσιαζομαστε αμεσως. Αυτο που θελουμε, ψαχνωντας, πιθανοτατα θα το βρουμε υπο ευνοικοτερες συνθηκες.
 
Γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει θέμα "εκμετάλλευσης" αλλά μάλλον άγνοιας ΚΑΙ από την μεριά του πωλητή. Που πιθανώς νομίζει ότι έχει το καρασπάνιο όγδοο θαύμα. Τουλάχιστον όταν μιλάμε για μεγάλες υπερβολές σαν το παράδειγμα με τον Amstrad που αναφέρθηκε.

Από την στιγμή πάντως που κάποιος αγοραστής κρίνει ότι η Χ τιμή τον ικανοποιεί και μπορεί/θέλει να την καταβάλλει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κατακρίνουμε τον πωλητή. Στην τελική δεν μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης, ούτε για μονοπώλιο. Οπότε δεν μπορεί κανείς στην ουσία να κάνει "εκμετάλλευση", γιατί τις τιμές στην συγκεκριμένη αγορά τις καθορίζουν περισσότερο οι αγοραστές. Αν δεν σου αρέσει μια τιμή, απλά πας στον παρακάτω πωλητή ή περιμένεις λίγο καιρό...
 
και εγώ πλήρωσα ακριβά τον ενθουσιασμό μου όπως λέει ο wally αλλά στην τελική είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και δε νομίζω πως τίθεται θέμα εκμετάλλευσης, μικρά παιδιά δεν είμαστε! (ή είμαστε; χμμμ... :) )
 
Μια εποχή έβλεπες κατά κόρον "έξυπνους" συμπατριώτες μας να αγοράζουν σωρηδόν ρετρό μηχανήματα από Ebay και στη συνέχεια να τα πουλάνε 5 και 6 φορές επάνω στο (τότε) fleamarket. Έκαναν μπαμ διότι δεν άλλαζαν καν τα usernames τους. Αυτό για μένα ήταν ο ορισμός της εκμετάλλευσης.
 
Μπορει ο καθενας να πουλαει οτι θελει, οσο θελει, αλλα ΕΣΥ αποφασιζεις αν θα το παρεις. Ας του μεινει ο αμστραντ για παντα.

Καποιοι ειναι επαγγελματιες εκμεταλευτες ρετροκαταστασεων (πουλανε πραγματα που δεν τα εχουν χρησιμοποιησει ποτε, ουτε ξερουν τι κανουν) και ψαχνουν να βρουν λιγοτερο ενημερωμενους αγοραστες, σε τιμες.
 
Απλά να συμπληρώσω πως άλλο "έχω κάτι που δεν μου χρειάζεται πια και το πουλάω (όσο θέλω)" κι άλλο αυτό που περιγράφω παραπάνω. Στην πρώτη περίπτωση σαφώς ο καθένας βάζει ότι τιμή θέλει, στην δεύτερη περίπτωση όμως μιλάμε καθαρά για εμπόριο, το οποίο αν θέλει να κάνει κάποιος ας τραβήξει κι όλες τις διαδικασίες σύστασης εταιρείας κι ας καταβάλλει κανονικά τους φόρους αντί να το παίζει έξυπνος. Αλλιώς αν ήταν έτσι εύκολα δεν θα υπήρχαν εταιρείες στον πλανήτη παρά μόνο δημοπρασίες!
 
Ο βασικός κανόνας του εμπορίου ειναι να αγοράζεις κατι φτηνα και να το πουλάς ακριβά.

Αρα κατ' επεκταση ολοι οι εμποροι ειναι κλέφτες.
 
Ή δεν κατάλαβες τι έγραψα ή δεν καταλαβαίνω εγώ τι λες.

Επαναλαμβάνω, αν θέλει κάποιος να κάνει εμπόριο ας ακολουθήσει τις νόμιμες διαδικασίες ώστε να πληρώνει και τους φόρους. Εμπόριο με μαύρα χρήματα δεν το δέχομαι. Εγώ δηλαδή που πουλάω το προϊόν μου νόμιμα και τα σκάω στο κράτος είμαι ηλίθιος κι οι άλλοι είναι έξυπνοι; Αν είναι να το βγάλω κι εγώ στο Ebay...
 
Εχει διαφορά για σενα Άλκη γιατί είσαι παραγωγός. μιλαω για τους μεταπωλητες (που ειναι και η εννοια του εμπόρου κατα Πλάτωνα) και δέν αγγίζω καθόλου το νομικό κομμάτι.

Για μένα ο έμπορος που απλά παίρνει κατι απο τον παραγωγό και το πουλάει στον καταναλωτή με καπέλο το κέρδος του ειναι ενα σκαλί πιο κάτω απο τον μαρκετίστα, δηλαδή κατάπτυστος
 
Saulot είπε:
Εχει διαφορά για σενα Άλκη γιατί είσαι παραγωγός. μιλαω για τους μεταπωλητες (που ειναι και η εννοια του εμπόρου κατα Πλάτωνα) και δέν αγγίζω καθόλου το νομικό κομμάτι.
Εγώ είμαι και τα δύο. Και τα τρία μάλλον. :) Και developer, και producer και retailer. Αλλά τέλος πάντων, με το παρακάτω που έγραψες

Για μένα ο έμπορος που απλά παίρνει κατι απο τον παραγωγό και το πουλάει στον καταναλωτή με καπέλο το κέρδος του ειναι ενα σκαλί πιο κάτω απο τον μαρκετίστα, δηλαδή κατάπτυστος
κατάλαβα τι ήθελες να πεις.
 
Φυσικά αυτη ειναι η δική μου άποψη, και δεν είναι επίθεση σε σένα (και νομίζω οτι το ξέρεις).

Εξ'αλλου και εγώ στην λούμπα είμαι αφου δουλεύω για αλυσίδα καταστημάτων ηλεκτρικών ειδών.

PS. Ο μαρκετίστας ειναι μεχρι τα γόνατα στο σάλιο...
 
Εμένα μου ζήτησε κάποιος 120 ευρώ για SEGA MASTER POWER BASE, 80 ευρώ για MASTER SYSTEM II, 180 ευρώ για AMIGA CD32 και 180 ευρώ για AMSTRAD 6128+

Ολα τα παραπάνω σκέτα, χωρις περιφερειακά ή παιχνίδια.

Τι να πώ. Απλά.......τι να πώ.
 
Παντως στο εξωτερικο κυριολεκτικα κυνηγανε τυπαδες που φουσκωνους τις τιμες.

Στα μεγαλα ρετρο sites πχ AtariAge κτλ τους βγαζουν φορα παρτιδα.

Τελευταιο παραδειγμα, ενας πωλητης οπου μονος του καταφερε να ακριβυνει ολη την Oddysey και Pong scene στο ebay!

Παρτε δυο φρεσκα παραδειγματα

http://www.atariage.com/forums/topic/152242-the-hijacked-odyssey-market/

http://www.atariage.com/forums/topic/152683-well-it-sems-the-same-guy-hoarding-all-the-odysseys-is-now-hoarding-pongs/
 
Αν τα ακριβαινει, να μην τα παρει κανεις, να δω τι θα τα κανει.
 
Η απάτη η ίδια. Ψάχνω ενα ATARI 1040 και δεν βρίσκω πουθενα ρε γμτ.....

Ουτε AMSTRAD 6128.
 
Wally είπε:
Παντως στο εξωτερικο κυριολεκτικα κυνηγανε τυπαδες που φουσκωνους τις τιμες.Στα μεγαλα ρετρο sites πχ AtariAge κτλ τους βγαζουν φορα παρτιδα.

Τελευταιο παραδειγμα, ενας πωλητης οπου μονος του καταφερε να ακριβυνει ολη την Oddysey και Pong scene στο ebay!

Παρτε δυο φρεσκα παραδειγματα

http://www.atariage.com/forums/topic/152242-the-hijacked-odyssey-market/

http://www.atariage.com/forums/topic/152683-well-it-sems-the-same-guy-hoarding-all-the-odysseys-is-now-hoarding-pongs/

Καλά τους κάνουν..... [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τιμή στα retro (και οχι μονο) προιόντα ειναι πάντα σχετική.

Πας να παρεις ενα ρουχο που ξερεις οτι το υφασμα κανει 30?, η εργατοώρα του ραφτη 6? και 5 ωρες να φτιαχτει, οπότε 60? κοστος για το χειροποίητο.

Σαν τιμή πώλησης θα βγεί (χωρις κέρδος) στα 71,4?.

Γιατί λοιπον το βρίσκουμε στο κατάστημα σε τιμή προσφοράς στα 199? με margin 64,12%?

Απάντηση γιατι κάποιος θα το αγοράσει και θα θεωρήσει οτι είναι και κελεπούρι.

Φαντάσου λοιπόν τι γίνεται με ένα εκτός παραγωγής μηχάνημα, χαμός!

Πήρα τον cpc 6128 με colour monitor,2 ΑΜ drives ενα joystic και καμμια 10ρια δισκέτες 150?.

Και είμαι ευχαριστιμένος γιατί πήρα αυτο που ήθελα και ήμουν διατεθημένος να πληρώσω τα λεφτα που μου ζητούσαν, ετσι πάει με όλα.
 
Πίσω
Μπλουζα