Ρετρό… Εκμετάλλευση!!!

Saulot είπε:
Η τιμή στα retro (και οχι μονο) προιόντα ειναι πάντα σχετική.Πας να παρεις ενα ρουχο που ξερεις οτι το υφασμα κανει 30?, η εργατοώρα του ραφτη 6? και 5 ωρες να φτιαχτει, οπότε 60? κοστος για το χειροποίητο.

Σαν τιμή πώλησης θα βγεί (χωρις κέρδος) στα 71,4?.

Γιατί λοιπον το βρίσκουμε στο κατάστημα σε τιμή προσφοράς στα 199? με margin 64,12%?

Απάντηση γιατι κάποιος θα το αγοράσει και θα θεωρήσει οτι είναι και κελεπούρι.

Φαντάσου λοιπόν τι γίνεται με ένα εκτός παραγωγής μηχάνημα, χαμός!

Πήρα τον cpc 6128 με colour monitor,2 ΑΜ drives ενα joystic και καμμια 10ρια δισκέτες 150?.

Και είμαι ευχαριστιμένος γιατί πήρα αυτο που ήθελα και ήμουν διατεθημένος να πληρώσω τα λεφτα που μου ζητούσαν, ετσι πάει με όλα.

Γι αυτά που πήρες είναι καλή η τιμή. Για κάποια άλλα όμως είναι κλεψιά.
 
Κλεψιά απο ποιά αποψη?

Αν συμφωνούσα να το παρώ 500?, παλι δικιά μου επιλογή δε θα ήταν; η θα ερχόταν ο marag θα μου επαιρνε το πορτοφόλι και θα άφηνε ενα CPC στην θέση του.

Απο την στιγμή που θα σημφωνήσεις να αγορασεις κατι δεν ειναι κλεψια.

Θες ακόμα πιο τραβηγμένο παράδειγμα, δες τις τιμές σε κάρτες στο Magic the Gathering.
 
Με ακίνητα και αυτοκίνητα έχει ασχοληθεί ποτέ κανείς;

Με διαμερίσματα και οικόπεδα;

Σκεφτόμουν κάποτε να πάρω μια Toyota Corolla 1.8 TS.

Το αυτοκίνητο έβγαινε από το 2001 εώς το 2006.

Η τιμή του ήταν 24.000? με το κλειδί στο χέρι.

Υπήρχε μόνο ένα "πακέτο" δεν είχε πικιλία εκδόσεων , πακέτων εξοπλισμού κτλ.

Δεν υπάρχουν πολλά στην Ελληνική αγορά.

Ωστόσο στις αγγελίες έπαιζαν πάντα 4-5.

Μοντέλα 2002 εώς 2004 τα περισσότερα με 60.000χλμ εώς 100.000 χλμ.

Κάποιοι μου είπαν τιμές 22.000? , 24.000? και 26.000? γιατί είχε λέει πολλά εξτρά!

Δεν νομίζω ωστόσο ότι μπορώ να τους κατηγορήσω για κάτι ή να τους απαγορέψω να βάζουν αγγελίες.

Ίσως θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική η αναγραφή τιμής ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΓΕΛΊΑ , έτσι ώστε να μην χρεώνονται τσάμπα κλήσεις και χάνουν χρόνο οι υποψήφιοι αγοραστές.
 
Μιας και βγαινουμε offtopic - να σας θυμησω οτι ειμαστε στην ενοτητα 8bit.
 
Πίσω
Μπλουζα