Ρετρό... Αμπελόκηποι

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Μεγαλωσα στους Αμπελοκηπους και πραγματικα εχω οργωσει ολες τις γειτονιες του. Μπορει να εχω φυγει εδω και καιρο αλλα ακομα θυμαμαι μεριές που πλεον δεν υπαρχουν.

Ετοιμαστειτε για κατεβατο οπως μου ερχονται στο μυαλο

Kostaras (grill house) στη συμβολη Αλεξανδρας-Κηφησιας.

*To ζαχαροπλαστειο Flokas απεναντι απο το Γηροκομειο.

Κατραντζος(99% sure) ακριβως απεναντι του.

*Τα διαφορα Αμιγκαδικα: Κοντα στα γηπεδα στην Εσλιν, πισω απο την Ριανκουρ, πανω στη πλατεια του Αγ Δημητριου και πισω απο τον Αγιο Θωμα.

*Το "στοιχειωμενο" τεραστιο γιαπι που κατεδαφιστηκε για αν χτιστει το Ερρικος Ντυναν.

*Το παρκακι πισω απο το Παιδων γεματο παιδια και ποδηλατα (τωρα εμειναν μονο τα δεντρακια").

*Το στρατοπεδο ακριβως απο πισω.

ΑΤΚΟ, μεγαλο μαγαζι υπολογιστων στη συμβολη Μιχαλακοπουλου-Μεσογειων.

*Τη Μιχαλακοπουλου και την Μεσογειων στο υψος της ΕΥΔΑΠ με λωριδες 2 κατευθυνσεων!

*Το Παγκοσμιο, τη μεκκα των παιχνιδαδικων στην Αρκαδιας.

*Το Ακροπολ στη Φειδιπιδου, με τον κλασικο παππου που εφτιαχνε την καλυτερη τυρoπιτα στο Συμπαν.

*Το New Wave, μεγαλο δισκαδικο στη Λαρισης.

*Το Mαrinero, fast food (καραρετρο εκφραση) στην Αλεξανδρας.

Μαρινοπουλος απεναντι στο σημερινο Carrefur (και το πολυ καλο τυραδικο που βρισκοταν διπλα).

*Το ΙΛ Αστυνομικο τμημα(99% sure) διπλα στο σημερινο Ντυναν.

*Tα κατωθι μπιλιαρδαδικα: Las Vegas και Psycho στον Ερυθρο, Monte Carlo στο συνορα με Γουδι, Κουρδιστο Πορτοκαλι πλησιον Λαρισης.

*Η καφετερια Βυζαντιο και η αντιπροσωπεια της Commodore ΜΕΜΟΧ επι της Σεβαστουπολεως.

*Το νηπιαγωγειο που λειτουργουσε στα τελη 70 σε ενα αθλιο κτιριο στη Φωκιδος.

Θα θυμηθω κι αλλα.

Οσοι γειτονες ριχτε κανα ποστ να μεγαλωσουμε το τεφτερι! ;)
 
"αντιπροσωπεια της Commodore ΜΕΜΟΧ επι της Σεβαστουπολεως"

Εκει ηταν η αντιπροσωπια της Commodore! Ουαου, Tωρα τι υπαρχει εκει??

Αυτο το κτηριο ειναι ιστορικο και πρεπει να μπει φωτο!
 
το ουφαδικο πiσω απο τη 13 στη λεωφορο(μια απο τις 3 φορες που εγινα τσακωτος απο μπατσους,την ωρα που εκανα χαι σκορ στο pleiads) και το τσονταδικο εκει κοντα..(δημητσανας?)
 
Εννοεις την "Yπογα"?

Τσονταδικο στη Δημητσανας...με πιανεις αδιαβαστο :D
 
λουκ,δεν ειχα παει ποτε...(οχι οτι δεν πηγαινα..απλα το ολυμπια στο παγκρατι μου πεφτε ..πιο κοντα..εκει που ειναι σημερα ο χοντος.που να ξερατε μανταμ..)αλλα περναγα απο κει,χωρις να ειμαι παναθηναικος..(ημουν μεχρι τα 8 μου)ο γαλαξιας ,ουφο-μπιλιαρδαδικο ,απο τα πιο διασημα της αθηνας,κοντα στο ιπποκρατειο, αμπελοκηπους δεν πιανει?? το ουφαδικο στη 13 ισογειο ηταν..μετεπειτα το λεγαν"ψυχιατρειο" αν θυμαμαι καλα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Wally δεν ξερω σε ποια περιοδο ζουσες στους Αμπελοκηπους, αλλα απο ολα αυτα που περιγραφεις μονο το στρατοπεδο και το αστυνομικο τμημα υπαρχουν.

Αν και παντα εμενα στους Αμπελοκηπους, τις πιο "βορειες περιοχες" οπως το Γηροκομειο και Σεβαστουπολεως δεν τις εχω "ερευνησει" και πολυ. Καποια απο τα μερη που περιγραφεις δεν ειναι ακριβως Αμπελοκηποι, αλλα πιανουν και λιγο απο Γουδι. Παρολα αυτα, στην Σεβαστουπολεως βρισκεται το πρωτο club που πηγα, οταν ημουνα στην πρωτη γυμνασιου, το Athens. Ειχα παει το 2000 στο Athens. Ξερει κανεις αν υπαρχει σημερα αυτο το club? Το κουρδιστο πορτοκαλι που επι σειρα ετων αποτελουσε ενα απο τα πιο γνωστα σφαιριστηρια της Αθηνας εκλεισε πριν μερικα χρονια. Στο Γηροκομειο σημερα υπαρχει μια πολυ ωραια καφετερια την οποια και επισκεπτομαι μερικες φορες, η Μακαο.

Κλασικο φοιτητικο στεκι αποτελουν εδω και χρονια τα μαγαζακια της Πανορμου τα οποια βρισκονται μαζεμενα κοντα στην συμβολη με την Κηφισιας. Ενα αλλο πολυ ωραιο μερος ειδικα τωρα για το καλοκαιρι ειναι η πλατεια του Αγιου Θωμα διπλα ακριβως απο το Λαικο Νοσοκομειο. Μεγαλη πλατεια με πολλα δεντρα, πολλα παιδια, ωραιες καφετεριες και φαγαδικα. Απο τις παμπολλες καφετεριες που υπαρχουν νομιζω πως "Ο Μυθος" ειναι η πιο must καφετερια.

Φυσικα να μην παραλειψω να αναφερω πως οι Αμπελοκηποι εχουν και καινουρια discotheque!!! Το ονομα αυτης, "Disco". Δεν εχω μπει ποτε μεσα διοτι και τις 2 φορες που πηγα ηταν κλειστα. Βρισκεται διπλα απο το Ιπποκρατειο.

Προς το παρων δεν μου ερχεται κατι αλλο αξιοσημειωτο περα απο τα αρκετα cinema οπως Αθηναιον, Νιρβανα, Δαναος και τα αρκετα σουβλατζιδικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναφερομαι σε μερη που πλεον δεν υπαρχουν. ;)

Αμπελοκηπους εμενα σχεδον απο τη γεννηση μου εως τα 25 μου.

@Don

Το Galaxy υπαρχει ακομα και το προτιμω (εχει και 2 σνουκερ τραπεζια)

@Cult

Το Macao που αναφερεις ειναι το παλιο Βυζαντιο για το οποιο γραφω.

Το Athens ειναι παλιο Club (89-90) και πρεπει να υπαρχει ακομα.

Το Στρατοπεδο εχει περιοριστει πολυ. Οι σκοπιες που υπηρχαν πανω στο παρκο του Παιδων δεν υπαρχουν πλεον.

Οσο για την Disco,δεν την ξερω αλλα θυμαμαι μια Discoteque που λεγοταν Retro (!!) μεσα σε ενα στενο της Μιχαλακοπουλου (στο διπλα στενο απο την Κορινθιας).
 
Το πρωτο Video Inn στη Φειδιπιδου, που το είχαν δύο μελαχροινές δίδυμες αδερφές.

Τα Monte στην Παπαδιαμαντοπουλου (αν και στην ουσία ήταν Γουδη...)
 
Το "μελαχρινο διδυμο" τα εσπαγε! (ασε που ηταν και σπιρτα.Τους ελεγες ταινια και θυμοντουσαν ΞΕΡΑ τον κωδικο!)
 
Wally είπε:
Το "μελαχρινο διδυμο" τα εσπαγε! (ασε που ηταν και σπιρτα.Τους ελεγες ταινια και θυμοντουσαν ΞΕΡΑ τον κωδικο!)
Ναι,ναι,εσύ γι' αυτό με τους κωδικούς τις θυμάσαι,μας έπεισες...!!! :p :p :p
 
μαγκες..με το βιντεο ινν εφαγα φλας,θυμηθηκα στην πανορμου το music and video club!
 
Καλά, με φτιάξατε πάλι... :headbangdude:

Θα κάνω μερικές πρόχειρες απαντήσεις διότι το "θέμα" είναι μεγάλο...

Wally είπε:
Kostaras (grill house) στη συμβολη Αλεξανδρας-Κηφησιας.
Ακόμα θυμάμαι τις... σούπερ-μπριζόλες που απεικονίζονταν στην "ταμπέλα-επιγραφή" του συγκεκριμένου "φαγάδικου". :D

Wally είπε:
*Τα διαφορα Αμιγκαδικα: Κοντα στα γηπεδα στην Εσλιν, πισω απο την Ριανκουρ, πανω στη πλατεια του Αγ Δημητριου και πισω απο τον Αγιο Θωμα.
...όπου σε όλες μα ΟΛΕΣ τις "Αμίγκες", οι πιτσιρικάδες έπαιζαν το (μισητό) Kick-Off.

ΕΛΕΟΣΣΣ !!

Wally είπε:
*Η ΑΤΚΟ, μεγαλο μαγαζι υπολογιστων στη συμβολη Μιχαλακοπουλου-Μεσογειων.
Πούλαγαν μόνο υπολογιστές, ή "έγραφαν" και computer games? Προσπαθώ να θυμηθώ αν πρόκειται για το ίδιο μαγαζί απο όπου είχαμε πάει με έναν συμμαθητή μου για να γράψει το "καινούριο" (τότε) Avenger !! (ήταν μεγάλος νίντζα-φαν, και το Way of the Tiger ήταν απο τα αγαπημένα του games :D ).

Wally είπε:
*Το Παγκοσμιο, τη μεκκα των παιχνιδαδικων στην Αρκαδιας.
Ε, ρε τι είχα ψωνίσει απο εκεί...

Απο playmobil, lego και επιτραπέζια, μέχρι παιχνίδια μοντελισμού (αροπλάνα κυρίως) καθώς και τα πρώτα μου handhelds.

Tωρα εκεί είναι ένα κατάστημα και πουλάει κάτι χαλιά, μπορεί και τίποτα σκαλιστά κομοδίνα - δεν είμαι 100% σίγουρος !! :D

Mεγάλο πλήγμα για τα παιδιά της περιοχής το κλείσιμο αυτού του καταστήματος...

Wally είπε:
*Το New Wave, μεγαλο δισκαδικο στη Λαρισης.
Αll-time classic !! Δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω απο εκεί κάποιο μεσημέρι Σαββάτου, και να μην πετύχω κάποιο συμμαθητή ή αλλο παιδί απο το γυμνάσιο...

Wally είπε:
*Το ΙΛ Αστυνομικο τμημα(99% sure) διπλα στο σημερινο Ντυναν.
Εκεί έβγαλα την ταυτότητά μου. :D (γράφει "Λ' Τμήμα Ασφάλειας Αθηνών")

Wally είπε:
*Tα κατωθι μπιλιαρδαδικα: Las Vegas και Psycho στον Ερυθρο, Monte Carlo στο συνορα με Γουδι, Κουρδιστο Πορτοκαλι πλησιον Λαρισης.
Α,χα χα !! :D

Ειδικά η Ψυχώ ήταν το ιδανικό στέκι για τους κοπανατζήδες την ώρα της γυμναστικής - και όχι μόνο. :D

Wally είπε:
*Η καφετερια Βυζαντιο και η αντιπροσωπεια της Commodore ΜΕΜΟΧ επι της Σεβαστουπολεως.
Περνούσα αρκετά συχνά απο το σημείο που ήταν η MEMOX - ειδικά όταν κατευθυνόμουν προς την "Πλάζα" (η οποία έκλεισε πρόσφατα).

Το μέρος όπου στεγαζόταν η MEMOX ήταν άδειο !! (φαίνεται πως δεν το είχε νοικιάσει κανείς για αρκετό διάστημα). Μάλιστα, έχω την εντύπωση πως πρέπει ακόμα να είναι άδειο - χωρίς να είμαι σίγουρος.

Wally είπε:
*To ζαχαροπλαστειο Flokas απεναντι απο το Γηροκομειο.
Λοιπόν, επειδή ανέφερες Φλόκα και Γηροκομείο, σου θυμίζω μία παλιότερη (δική σου !!) αναφορά, για το λούνα-παρκ που βρισκόταν λίγο παραπάνω - αν δεν απατώμαι (εκεί όπου εκτός απο τα rides, τα τραινάκια, και τις άλλες αττραξιόν, είχε και πολλά ηλεκτρονικά. Εκεί σίγουρα είχα πετύχει ματαξύ άλλων και το ιστορικό "Pleiads" που αναφέρθηκε πιό πριν !!

Μιά που πιάσαμε τα ηλεκτρονικά, θυμάμαι ένα "ηλεκτρονικάδικο-τρύπα" της εποχής, στην Σεβαστουπόλεως λίγο πριν το "Απολλώνιο Θεραπευτήριο").

Εκεί είχα δεί για πρώτη φορά Forgger και Missile Command (το trackball του οποίου έπεφτε αρκετά "βαρύ" για τα μικρά παιδικά μου χέρια). O ιδιοκτήτης έκανε τα στραβά μάτια (λογικό, λεφτά έβγαζε), αλλά καλού κακού εγώ είχα απο κοντά και τον father, σε ρόλο "τσιλιαδόρου", για να μην μας την πέσει κανένας "ελεγκτής" :D

Ενα απο τα χαρακτηριστικά της περιοχής των Αμπελοκήπων ήταν και ο μεγάλος αριθμός κινηματογράφων. Για έναν κινηματογραφόφιλο σαν και του λόγου μου, οι Αμπελόκηποι ήταν παράδεισος !!

Τι να πρωτοθυμηθούμε...

Την "Επιστροφή των Τζεντάι", τον "Kόναν", τον "Ιντιάνα Τζόουνς" και το "Dune" στο Αθήναιον; Το "Κρούλ", το "Γκόστμπάστερς", το "Ρόμποκαπ" και την "Oλική Επαναφορά" στο Αστρον; (ειδικά στο τελευταίο, έκοβε τόσα εισητήρια τα βράδια της Παρασκευής, που οι θεατές γέμιζαν και τον πάνω όροφο στον "εξώστη", και έβγαιναν έξω στο μπαλκόνι !!).

Για να μη μιλήσουμε για Δαναό, Γαλαξία, Νιρβάνα, Ανδόρα κλπ. (στο τελευταίο είχα δεί απο τους "Δώδεκα άθλους του Αστερίξ" και την "Εκδίκηση των Ντάλτoν" (η μπαλλάντα των Ντάλτoν, που ένα μήνα πριν διαβάζαμε και στο κόμικ), μέχρι "Κινγκ-Κονγκ" με Τζέσσικα Λανγκ & Τζεφ Μπρίτζες, αλλά και... ειδική προβολή "Οδύσσεια του Διαστήματος 2001" !! (η απόλυτη ψυχεδέλεια και αλληγορία. Ημουν παιδί του δημοτικού και νόμιζα ότι θα δω μία "διαστημική" ταινία σαν τον αγαπημένο μου "Πόλεμο των Αστρων", αλλά αντ' αυτού είδα ένα έργο που, βγαίνοντας απο την αίθουσα, με είχε αφήσει άφωνο και μπερδεμένο !! :D :D)

Δυστυχώς η κρίση που περνάνε τα σινεμά, συντέλεσε στο να κλείσουν πολλές ιστορικές αίθουσες, όπως η Πλάζα, το Αστρον, και αρκετά παλιότερα η Αρζεντίνα και η Ανεσις (έγινε θέατρο) - αν και απ' ότι έχω ακούσει επαναλειτουργεί το θερινό !! (καλό αυτό, διότι στο θερινό της είχα δεί παλιά κάτι τρελλές ταινιούλες με Μπαντ Σπένσερ & Τέρενς Χιλλ - σκέτη απόλαυση !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχαχα! Ωραιος!

Οχι η ΑΤΚΟ ειχε πολυ σοβαρο προφιλ.Δεν εκανε αντιγραφες.Αργοτερα εκλεισε και ασχοληθηκαν με ιατρικο software μου φαινεται.Εκτοτε χαθηκαν.

*Για τη ΜΕΜΟΧ θυμαμαι οτι την εποχη των καταληψεων καποιοι ειχαν σπασει τις βιτρινες και πρεπει να εφυγαν με Αμιγκες!! :)

*Ερωτηση για δυνατους λυτες και Αμπελοκηπιωτες.

Πως λεγοταν το σινεμα που βρισκοταν εκει που ειναι τωρα το θεατρο Πορτας? (εκει ειχα δει το "Κρουλ" θυσιαζοντας επεισοδιο του "Μυστηριου του Χρυσου Πιθηκου" αλλα ποτε δεν το μετανιωσα! :) )
 
Αν και είχα περάσει άπειρες φορές απο εκείνο το μέρος, πραγματικά δεν θυμάμαι !! :(

Η εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι μόνο απο το "Θέτρο Πόρτα".

Για δώκε info !!
 
Wally είπε:
*Ερωτηση για δυνατους λυτες και Αμπελοκηπιωτες.Πως λεγοταν το σινεμα που βρισκοταν εκει που ειναι τωρα το θεατρο Πορτας? (εκει ειχα δει το "Κρουλ" θυσιαζοντας επεισοδιο του "Μυστηριου του Χρυσου Πιθηκου" αλλα ποτε δεν το μετανιωσα! :) )

ΟΝΤΕΟΝ...τι κερδίζω;
 
Εεεεεεεεεεε,στημένοοοοο !!!!!!!!!!! :p :p
 
Eίστε φοβεροί !! :D
 
Billy δωσε στον Storm μια Amiga1000 που του λειπει, ως επαθλο! :p
 
Χιλιάρα; ...που να την βρω; billy με λένε, όχι telonio !! :D
 
Πίσω
Μπλουζα