Ρετρό Βλακώδεις διαφημίσεις!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
[edit] Οι διαφημίσεις να είναι εντός χρονολογικών ορίων του φόρουμ δλδ μέχρι και το 1995. Διαφορετικά θα θεωρούνται εκτός θέματος [edit]

Είναι γεγονός ότι κάποιες διαφημίσεις ειδικά στην τηλεόραση είναι πανέξυπνες. Για παράδειγμα η διαφημιστική καμπάνια της Q-telecoms με τα γνωστά μικρά και πανέξυπνα σποτάκια (που δεν κοστίζουν και τίποτε εδω που τα λέμε).

Αλλά, δυστυχώς, το πλείστον των διαφημιστικών spots είναι για κλάματα, μια και αναφέρονται σε target groups που είναι για τα μπάζα.

Εσείς πιά διαφήμιση θεωρείτε ότι μπορεί να πάρει το "χρυσό" στη βλακεία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σου πω pooky(1)....ΟΛΕΣ!!!!!
 
[edit] Off topic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτές με τα απορυπαντικά!... που εκτός από καθαρό, το εκάστοτε ρούχο, βγαίνει και στεγνό και σιδερωμένο από το πλυντήριο. Άλλη μια βλακεία αυτή με την λάκ που χτυπάνε τα κεφάλια τους στην οροφή του αυτοκινήτου και αντί να γίνει ο λαιμός τους .zip πέρνει η οροφή το σχήμα των μαλλιών... Τις σκέφτονται πολύ πριν τις κάνουν....?!
 
Χα χα! Όντως, αυτή που ανέφερες με τη λακ είναι άπαιχτη. Κρίμα το αμαξάκι που είναι πολύ retro μια Mustang των '70s!!!!
 
[edit] off to[ic [edit]

γ)Φίλε οδηγέ έβαλες φλας στην μπαταρία...

Το τελευταίο το έγραψα γιατί ήταν cult διαφήμιση της δικιάς μας δεκαετίας....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ηλιθιότερη διαφήμιση όλων των εποχών,

πρέπει να ήταν αυτή με το τραγούδι :

"ΠΛΥΝΤΙΡΕΞ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ" !

Το θυμάστε ;

Πάμε, όλοι μαζί τώρα ...

"ΠΛΥΝΤΙΡΕΞ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ" !
 
Διαχρονικά και επίκαιρο (τώρα όπου νά' ναι θα σκάσουν μύτη δλδ)...

Οι προεκλογικές διαφημίσεις όλων των κομμάτων...

Όλες λένε ψέματα για το προϊόν τους, αλλά αυτές το παρακάνουν [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ είναι για τα μπάζα....

σερβιέτες με φτερά, λέπια , πούπoυλα, για στρινγκ ,για τζην , για τον παππού - τη γιαγιά (ουπσ scramble).........δεν αντέχονται.

Επίσης όλες οι διαφημήσεις τραπεζών-δανείων-καρτών (όπως ειπώθηκε)

καθώς και όλες του κρατικού λαχείου...άλλο επίπεδο ασφάλειας .. .ιαααααουυυυ!!!!

Α! Και του ΕΟΤ (λιβ γιορ μυθ), ενός άλλου κρατικού φορέα που μου λέει να μην τρώω λάδι από τον παππού , θείο ή συγχωριανό, αλλά μόνο συσκευασμένο-τυποπιημένο-πιστωποημένο ,σε πλαστικό (PVC) δοχείο....

ΜΑΣΣ ΚΟΝΤΡΟΛ!!!
 
Ναι asikamin έχεις δίκιο, απορρώ πώς δεν μας έχουν επιβάλλει να πίνουμε εμφιαλωμένο λέγοντας ότι το νερό της βρύσης είναι επικίνδυνο!!!!

Αυτό να δούμε και τι στο κόσμο! Αν και νομίζω ότι έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθειες και επί του θέματος αλλά δεν τους πaiρνει μια και το πολιτικό κόστος θα είναι μεγάλο!

Θυμάται κανείς την διαφήμιση της micro land? Ο χαζο brain dead έμπαινε στο κατάστημα και ρώταγε:

- Δόσεις έχετε?

- Δεν έχουμε δόσεις, αλλά micro δόσεις, είναι μικρές και μακρυνέεεεες!

Έβγαινε έπειτα από την είσοδο και με το χαμόγελο της επιτυχίας έβαζε το χέρι στο κούτελο και αγνάντευε τον ορίζοντα.

[edit] κοσμητικά [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης οι πρόσφατες διαφημίσεις της Cosmote με τα τρία τσουλάκια που ανάθεμα αν καταλαβαίνουν τι εστί κινητό..........
 
Anestis είπε:
α) Ο ιοτάς (αρχηγός μάλλον της Iota Force) που μου κλοθοκάθεται σε ένα τραπέζι και τρώει γιαούρτι φτιαγμένο από Ε και χαίρεται..... Αγελαδίτσα αν θυμάμαι καλά.
β) Η μπαμπόγρια στο 11 8 80.....

γ)Φίλε οδηγέ έβαλες φλας στην μπαταρία...

Το τελευταίο το έγραψα γιατί ήταν cult διαφήμιση της δικιάς μας δεκαετίας....
Αυτο με την αγελαδίτσα ειναι τραγικά απαράδεχτο. Ποιος ρόμπας το σκέφτηκε θα ηθελα να ήξερα. Ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα έφερε. Είναι που ειναι το συγκεκριμένο γιαούρτι απαράδεχτα χάλια, είναι και αυτός χάλιας, το βλέπω και αμέσως αλλάζω κανάλι. Απλα με έκανε να εκτιμήσω το γιαούρτι που τρώω ακόμα περισσότερο......μην κάνουμε και διαφήμηση....
 
Ασπις προνια!!Ενας τυπος με γραβατα που καθεται σε ενα γραφειο

και μιλαει με εναν..Στην χειραψια μπαινει η γραβατα μεσα στον καφε!!!!

Μπορει να ειναι πλεον retro αυτη η διαφημηση αλλα τοτε ηταν πολυ ηλιθια!
 
"Γιατρέ μου έχω ένα βάρος!"

...... γιατί πάντα πρέπει όλοι αυτοί που πρωταγωνιστούν σε διαφημίσεις για δάνεια να είναι τυπικά ηλίθιοι στις ατάκες στη φάτσα και στις εκφράσεις;

και στο τέλος η "γιατρίνα" με τα βυζ@κι@ έξω να δίνει τη λύση!

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ! Πουλάνε με αυτές τις διαφημίσεις! ΕΛΕΟΣ!

-----------------------------------

"Κύριος Σωτηρίου, ένας σοβαρός κύριος!!!!!"

Και νά'σου ο βλακόμυαλος που χορεύει και χαίρεται επειδή έκανε μεταφορά υπολοίπου!!!!!!! Λες και θα του τα χαρίσουν του πανίβλακα χαζοκαρούμπαλου αν θα τα πάρει από την μία τράπεζα και θα τα πάει στην άλλη!

Και η γλαρόσουπα σερβίρεται στο τέλος, μετά τις τζίφρες!!!!!
 
Η διαφήμιση του Conexx με τον Χατζηγιάννη.

Τόσα state of the art μηχανήματα ηχογράφησης και κονσόλες και η ηχολήπτρια του βάζει....... play back από το τηλέφωνο!!!!!!!!!! και αυτός αναφωνεί:

- Καλός είμαι!!!

Ναι ωρέ, από το ακουστικό τα κατάλαβες όλα! Τι να σου πω!
 
pooky(1) είπε:
Η διαφήμιση του Conexx με τον Χατζηγιάννη.
Τόσα state of the art μηχανήματα ηχογράφησης και κονσόλες και η ηχολήπτρια του βάζει....... play back από το τηλέφωνο!!!!!!!!!! και αυτός αναφωνεί:

- Καλός είμαι!!!

Ναι ωρέ, από το ακουστικό τα κατάλαβες όλα! Τι να σου πω!
LOL. :D :D

Πράγματι.
 
Είναι η hi - fi ποιότητα ήχου της τηλεφωνικής γραμμής!

Εδώ ακούνε κομμάτια από το κινητό και πληρώνουν 4 ευρώ το λεπτό να μου πεις !!!!!!!
 
Η διαφήμιση της ΦΑΓΕ (Τρώγε), όπου παρουσιάζεται ο ιδιοκτήτης της, Φιλίππου με την χμμ.. ευτραφή κόρη του να μπουκώνουν σαλάμια και να προσπαθούν να μας πείσουν πως ακόμη και ο Φιλίππου ταΐζει την κόρη του από τα σκευάσματα που παράγει η εταιρεία του.

Ίσως γι`αυτό έγινε τόσο στρουμπουλή η θυγατέρα του. :mad:

Παράδειγμα προς αποφυγή κατανάλωσης των προϊόντων της ΦΑΓΕ η διαφήμιση.
 
Διαφημηση με Μπουλα αλαντικα(Τωρα δεν θυμαμαι νομιζω Νικας)

στο super market.....Πολυ γελοια μα πολυ γελοια διαφημηση!!!
 
Υφαντής!

"Εγώ μόνο Υφαντής τρώω!"

Γι'αυτό πνίγεσαι στην μυϊκή μάζα μεγάλε!

-------------------------------

Διαφημίσεις του "Γερμανού" όπου πάνε κάτι απάλευτα τυπάκια μέσα στο μαγαζί, και χωρεύουν έχοντας στο κεφάλι τα ακουστικά του κινητού.

Παρόμοια μια παλιότερη διαφήμιση όπου κάποιο βλέπουν ένα σπορ αμάξι και αρχίζουν έκθαμβοι να το φωτογραφίζουν! Ξαφνικά εμφανίζεται ένας άλλος [edit] και έχει ένα παλιό κινητό όπου έκει κολήσει με μονωτική ταινία μια φωτογραφική μηχανή. Οι άλλοι δύο [edit] τον κοιτάνε υποτιμητικά,, σαν να έχει κάνει κανένα σοβαρό έγκλημα, αυτός ντρέπεται και του φωνάζουν "άλλαξέ το"!

Για το Θεό ρε παιδιά, για το Θεό!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα