Ρετρό Ποδήλατα

Δε βλέπεις φρένο μπροστά γιατί δεν υπάρχει! Θεϊκό ε; Κόντρα και φρένο πίσω!
 
το ποδήλατό μου, bmx (ηταν προσφορα που έδινε μια χρονιά η εφημερίδα Έθνος με κουπόνια και 20.000 δρχ, μου αρεσε το μπλε χρωμα...το ποδηλατο ειχε μπλε λαστιχα αλλα αντικατασταθηκαν από μαυρα λαστιχα...)

004.jpg

005.jpg

μαρκα konda bicycle...(???)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To εχεις σε εξαιρετικη κατασταση. Αν και μικρη η φωτο, δεν διακρινω ιχνος σκουριας
 
Wally είπε:
To εχεις σε εξαιρετικη κατασταση. Αν και μικρη η φωτο, δεν διακρινω ιχνος σκουριας
Πραγματι ειναι καλα διατηρημένο το ποδηλατο, βεβαια αν το κυκλοφορησω τωρα θελει σιγουρα ενα καλό πλύσιμο, λαδωμα η αλυσιδα...να φανταστεις οτι το απέκτησα καπου το 1995-1996. Γενικα προσεχω τα αγαπημένα μου αντικείμενα...

Οι φωτογραφιες θα μπορουσαν να ειναι σε μεγαλύτερο μεγεθος αλλα δεν τα καταφερα με τη φωτογραφικη μηχανη...
 
Πολύ ωραίο το ποδήλατό σου, όντως εξαιρετική κατάσταση.
 
Το πρώτο μου ποδήλατο, αγορασμένο στα γενέθλιά μου το 1964. Ήταν κόκκινο και άσπρο, μόνο με κόντρα στην πίσω ρόδα, με βοηθητικές (που αφαιρέθηκαν σύντομα) και κουδουνάκι. Δεν θυμάμαι την μάρκα, έχω την εντύπωση ότι ήταν Velamos. Αν κάποιος ξέρει κάτι.....

Δυστυχώς χαρίσθηκε μετά από λίγα χρόνια σε ξαδέλφια.

P2.jpg

P1.jpg
 
Το πρώτο μου ποδήλατο, αγορασμένο στα γενέθλιά μου το 1964. Ήταν κόκκινο και άσπρο, μόνο με κόντρα στην πίσω ρόδα, με βοηθητικές (που αφαιρέθηκαν σύντομα) και κουδουνάκι. Δεν θυμάμαι την μάρκα, έχω την εντύπωση ότι ήταν Velamos. Αν κάποιος ξέρει κάτι.....

Δυστυχώς χαρίσθηκε μετά από λίγα χρόνια σε ξαδέλφια.

P2.jpg

P1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τελευταίο μου ποδήλατο ήταν ένα ανδρικό Raleigh που αγόρασε ο πατέρας μου το 1966 για τον ίδιο, το οποίο σταδιακά από τα μέσα του '70 ανέλαβα εγώ και το κυκλοφορούσα μέχρι τα '80ς. Στη συνέχεια αποθηκεύτηκε και περιμένει την ενεργοποίησή του εκ νέου. Ζήτησα από συγγενείς να μου στείλουν το δερμάτινο τριγωνικό τσαντάκι που είχε κρεμασμένο με 3 λουράκια στο σκελετό, κάτω από το μπροστά μέρος της σέλας, όπου υπήρχαν σετ επισκευής.

Και τι δεν είχε μέσα......... Μαζί ήταν και το σηματάκι της Raleigh που στόλιζε το μπροστά φτερό βιδωμένο κάθετα σε αυτό (όπως έχει η.... Jaguar στο καπώ!), και το οποίο είχα ευτυχώς φυλάξει όταν έσπασε η στήριξή του.

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες από το περιεχόμενο της θήκης, από την περίοδο 1966-1985.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Συνέχεια με το οκτάκλειδο (έτσι το λέγαμε τότε αν και είχε περισσότερες οπές-κλειδιά, δεν ξέρω γιατί...) που είχε από την αρχή η θήκη. Είναι ένα ιδιαίτερα εύχρηστο εργαλείο για όλες τις βίδες του ποδηλάτου! Είναι γερμανικό της VERMA.

1.jpg

2.jpg
 
Και τέλος το γερμανικό σετ κολλήματος της σαμπρέλας σε περίπτωση τρυπήματος ("Φουίτ" το λέγαμε τότε...) με οδηγίες χρήσεως σε διάφορες γλώσσες. Επίσης διάφορες βαλβίδες και εξαρτήματα εποχής.

1.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
@Eagle 1
@nikos k

Συγκινήθηκα με τις φωτογραφίες!
Είχα το ίδιο πολύκλειδο και σετ επισκευής σαμπρέλας!
Τα αγόραζα από ένα ποδηλατάδικο στην Ηλιούπολη. Τον αποκαλούμενο Αρμένη! Το ποδηλατάδικο ήταν παράλληλα και μάνδρα άχρηστων υλικών. Ο αδερφός του μάζευε όλη τη σαβούρα των νοτίων προαστίων!!!
 
Λοιπον...ξεκιναμε! :)

Απο μικρος στα γκαζια...

Προβολή συνημμένου 178081

Μετα βεβαια μεγαλωσα και εκανα

σε πιο μεγαλο με βοηθητικες...(δεν θελω σχολια :p )

Το εν λογω ποδηλατο μπορειτε να το δειτε κι εδω (1ο ποστ,3η φωτο) :)

Προβολή συνημμένου 178082

Αργοτερα που εμαθα καλα...περασα στις ταχυτητες....(βρουμ,βρουμ,βρουμ... :D )

Και με αθλητικο παπουτσακι ΖΙΤΑ παρακαλω... :D

Προβολή συνημμένου 178083

Προβολή συνημμένου 178084

Τα σχολια για την κορνα να λειπουν... :armed:

Και μετα που μεγαλωσα πιο πολυ, περασα σε πιο μεγαλα κυβικα και ταχυτητες!! :D

Δυστυχως στην συγκεκριμενη φωτο, φαινεται μονο το μπροστινο μερος... :(

Προβολή συνημμένου 178085

Ευτυχως ομως υπαρχει ακομα το 18αρι και θα σας το παρουσιασω συντομα! :D
Το κροσ το ειχα και εγω εκει γυρω στο 1985 ! Τι υπέροχο που ηταν τα πρώτα αλματα και τα πρωτα downhill σε ποταμακια ...
 
Φίλος προσφάτως ομολόγησε ότι κατά τα τέλη των 80s είχε ξύσει τα αυτοκόλλητα του ευτελούς bmx του, τα είχε αντικαταστήσει με αυτοκόλλητα της μάρκας "κουαχάρα" (kuwahara), και έκοβε βόλτες από γειτονιά σε γειτονιά μοστράροντας το ταπεινό ποδήλατο του ως ΚΟΥΑΧΑΡΑ!!!
 
Για 4 πράγματα λατρεύω τα 80s:

1. Τις μουσικάρες (από Heavy metal έως ITALO!)
2. Τις ταινίες με NINJA όπου το budget ήταν μικρότερο και από παραγωγή μουσικής κασέτας Live πανηγυριού.
3. Τον SPECTRUM.
4. Τα μαϊμού BMX που κατέκλησαν την αγορά! Εγώ δεν αγόρασα καινούργιο "BMX" αλλά στο velamos ή κάτι παρόμοιο που είχα (την εποχή εκείνη τα ποδήλατα ήταν συνήθως ιταλικής κατασκευής ή από το ανατολικό μπλοκ) έβαλα προστατευτικά μαξιλαράκια με λογότυπο BMX και καμάρωνα όπως ο φίλος του Omenforever !!!
 
Πίσω
Μπλουζα