Ρετρό Σχολικά Είδη

Μιας και βρήκα αρκετά σχολικά από τα 80ς, νομίζω τους αξίζει ένα χωριστό thread!

Tα κλασσικότατα μολύβια με ιστορική αναδρομή αεροπλάνων και αυτοκινήτων

]Προβολή συνημμένου 172107

Κασσετίνα Hatjiyannis με σήμα το κροκοδειλάκι αγορασμένη απ'το Μινιόν (Αθηναίοι φανερωθείτε) το 1987

Προβολή συνημμένου 172110

Κασσετίνα Ταο-ταο απ'το 1986

Προβολή συνημμένου 172106

Φύλλα γλασσέ για χειροτεχνίες απ'το 1986. Συνήθως μας βάζαν να κόβουμε τους αριθμούς από διαφορετικά χρώματα στην πρώτη Δημοτικού.

Προβολή συνημμένου 172108

Διάφορα στυλό και μολύβια αγορασμένα μεταξύ 1986-1990

Προβολή συνημμένου 172109

Διάφορα είδη απ'την εταιρία Flomo αγορασμένα μεταξύ 1985-1987

Προβολή συνημμένου 172111

Θα ακολουθήσουν κι άλλα!
Τα μολύβια με τα αεροπλάνα και τα αμάξια τα είχα και εγώ ήταν μάλιστα τα αγαπημένα μου. Τα στυλό που έχεις στην ίδια εικόνα, είναι τα περίφημα Paper Mate, που έσβηναν με γόμα χωρίς να σκίζουν τα τετράδια τα χρησιμοποιούσε η αδελφή μου. Εγώ προτιμούσα την παλιά καλή...μουτζούρα (μπλάνκο χρησιμοποιούσα περιστασιακά, γιατί οι περισσότεροι καθηγητές στο γυμνάσιο και το λύκειο γκρίνιαζαν). Τις κασετίνες του Χατζηγιάννη τις έβλεπα σε άλλα παιδιά. Τα άλλα δεν τα έχω συναντήσει ποτέ, αν και είμαι αρκούντως παλιά.
 
20220117_083614.jpg
Δημοτικού 80s


20220117_083631.jpg
Εφηβική 90s


20220117_083647.jpg
Δημοτικού 50s, 60s


20220117_083705.jpg
Δημοτικού 70s, 80s


20220117_083741.jpg
80s (κεραμεικές, ειχα το μοτοσυκλετιστή)


20220117_083759.jpg
80s, 90s (τα ματάκια πάντα ξεκολλούσαν κι τα έχανες)


20220117_083819.jpg
80s (με το παλιό λογότυπο)

Πηγη: vendora
 
@hannele τα μπλε κουμπωματα της πρωτης σχολικης τσαντας ειχαν ανακλαστικό χαρακτηριστικο για να γινεται ευκολα αντιληπτος ο μαθητης σε οχι καλα φωτισμενο σημειο;
 
@hannele τα μπλε κουμπωματα της πρωτης σχολικης τσαντας ειχαν ανακλαστικό χαρακτηριστικο για να γινεται ευκολα αντιληπτος ο μαθητης σε οχι καλα φωτισμενο σημειο;
Για τα συγκεκριμένα (αυτής της τσάντας) δεν γνωρίζω, θυμαμαι ομως οτι υπήρχαν κι σε κόκκινο χρωμα τα οποία πράγματι λειτουργούσαν σαν "φωτάκια".
 
@hannele
θυμηθηκα οτι η τσαντα μου στις πρωτες ταξεις, ειχε κουμπωμα οπως το κουμπωμα της μπλε τσαντας παραπανω, σε κοκκινο χρωμα...
 
@hannele
θυμηθηκα οτι η τσαντα μου στις πρωτες ταξεις, ειχε κουμπωμα οπως το κουμπωμα της μπλε τσαντας παραπανω, σε κοκκινο χρωμα...
Οταν το πίεζες για να ανοιξεις την τσάντα λειτουργούσε σαν φωτάκι;;
 
Την βρηκα τυχαια...
Πρωτη φορά μια εικόνα μου "ξύπνησε" τόσες έντονες μυρωδιές...
img_1_1642797914285.jpg
Πηγη: fb Αναμνησεις απο τις δεκαετίες 80, 90 flash back
 
σχολικές τσάντες
Flintstones
Paxos
Power rangers

πηγή εικόνας www.vendora.gr
 

Συνημμένα

  • flintstones.jpg
    flintstones.jpg
    72,7 KB · Προβολές: 8
  • paxos.jpg
    paxos.jpg
    63,4 KB · Προβολές: 6
  • power rangers.jpg
    power rangers.jpg
    54 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία:
92423.jpg

Τις θυμάστε αυτές τις σάκες;;; Δημοτικού στα 80s...
Την βρήκα στο fb στο "Αναμνήσεις 80s 90s", την είχε ανεβάσει μια κυρία ήταν δική της...
 
Βεβαίως!
Οι τσάντες αυτές ήταν σαν μπαουλάκια...έτσι μου φαίνονταν...θυμάμαι κυκλοφορούσαν και τη δεκαετία του 90 (αρχές δεκαετίας του 90...)...
 
Βεβαίως!
Οι τσάντες αυτές ήταν σαν μπαουλάκια...έτσι μου φαίνονταν...θυμάμαι κυκλοφορούσαν και τη δεκαετία του 90 (αρχές δεκαετίας του 90...)...
Τετράγωνες, σαν κούτα!!
 
Scout πρέπει να είχα κι εγώ μου είχε φέρει η νονά μου από Γερμανία! Και τι δεν είχε φέρει από Γερμανία, μέχρι και ειδικές ετικέτες με ειδικό μαρκαδόρο για να βάζουμε στα ρούχα μας! Μέχρι και το απορρυπαντικό του πλυντηρίου πιάτων έφερνε από Γερμανία το '79 γιατί δεν υπήρχε στο Ηράκλειο!
 
Στα τέλη '60 αρχές '70 κυκλοφορούσε σε τεύχη η εγκυκλοπαίδεια του εκδοτικού οίκου Χάρη Πάτση, όπου με τα πρώτα τεύχη έπαιρνε κανείς ως δώρο μία ροδέλα που έδινε συνοπτικά και γρήγορα μία εικόνα με βασικά χαρακτηριστικά / αριθμούς κάθε χώρας ανά ήπειρο. Επέλεγε κανείς τη χώρα που ήθελε γυρνώντας τον δίσκο και στα ανάλογα κουτάκια εμφανιζόταν τα σχετικά δεδομένα. Οι πιό πολλοί αγοράσαμε τα τεύχη με τους δίσκους και μετά σταματήσαμε. Ήταν χρήσιμο σχολικό βοήθημα για μία γρήγορη επισκόπιση.

Βρήκα πρόσφατα τους δίσκους σε ανασκαφή στο πατρικό και παραθέτω σχετικές φωτογραφίες. Τα σακκουλάκια είναι τα πρωτότυπα.
Η Ωκεανία δυστυχώς έχει χαθεί.........

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα