Ρετρό Σχολικά Είδη

skag-super-diethnes-50f-a4-110044.webp


Θυμαστε παλια να ειχαν Bar Code στην ετικετα;
Φυσικά κι δεν είχαν. Οι ετικέτες των τετραδίων "Διεθνές" ήταν έτσι:

80s
1.jpg

90s
1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
skag-super-diethnes-50f-a4-110044.webp


Θυμαστε παλια να ειχαν Bar Code στην ετικετα;

Το barcode απο ότι θυμάμαι δεν υπήρχε στην ετικέτα εκείνη την εποχή. Επίσης το σηματακι με τις σημαίες ήταν μεγαλύτερο και διαφορετικά ζωγραφισμένο.

Έχω την εντύπωση ότι είχαν ένα κωδικό παρτίδας σε κάποιο σημείο μέσα ή σε κάποια γωνιά του τετραδίου στο πίσω μέρος και όχι barcode .
 
Προβολή συνημμένου 248736

Προβολή συνημμένου 248737

Προβολή συνημμένου 248738

Υπάρχουν άραγε κι σήμερα αυτές οι γόμες;; δεν τις έχω συναντήσει πουθενά..

Αυτό το γνωρίζατε για τις παλιές γόμες με τις δύο διαφορετικές άκρες (κόκκινη & μπλέ) ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το γνωρίζατε αυτό για τις γόμες με τις δύο διαφορετικές άκρες (κόκκινη & μπλέ)
Μα το μπλέ τμήμα της γόμας ανέκαθεν είχε το σήμα της πένας.
Αν το μπλέ ήταν επίσης για μολύβι, δεν θα είχε το σήμα του μολυβιού όπως κι στο καφέ τμήμα;; η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι ίσως το χαρτί που χρησιμοποιούσαν για μελάνι πένας ήταν πιο "χοντρό" σε σχέση με τα άλλα χαρτιά.
(Κι προφανώς έτσι έμεινε η εντύπωση διαχρονικά οτι το μπλε κομμάτι της γόμας σβήνει μελάνι).1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ε, επειδή κάποιος το έγραψε στο ιντερνετ (είτε ήταν ποντικοσυντάκτης είτε κάπου αλλού και το αντέγραψε το ποντικοσάιτ) δεν θα πει ότι είναι και σωστό. Γεμάτο είναι το νετ με άρθρα που μας λένε "Ξεχάστε αυτό που ξέρατε" και που συνήθως είναι (κακο)μεταφρασμένα από αμερικανόφωνα sites. Και μόνο που βλέπω αυτή την εισαγωγή ξέρω ότι κατά πάσαν πιθανότητα είναι μπαρούφα που μπήκε για click bait - μοναδικό σκοπό ύπαρξης αυτών των αρθριδίων έτσι κι αλλιώς, γι' αυτό και οι φωνακλάδικοι τίτλοι (Ανείπωτη τραγωδία! Θλίψη! Ξέσπασε ο/η! Δεν θα πιστέψετε πώς...! Ξεχάστε το...!)

Το μελάνι της πένας είναι πολύ πιο ρευστό από το μελάνι των στυλό της εποχής εκείνης γι' αυτό και το απορροφούσε το χαρτί βαθύτερα (και αν δεν ήταν κατάλληλο χαρτί έβλεπες τα σχηματίζει μικρές γραμμούλες που ξεκινούσαν από τη γραμμή που είχες γράψει, ενώ τα στυλό δεν το έκαναν αυτό). Οπότε το μελάνι της πένας έσβηνε τουλάχιστον όσο δύσκολα όσο το μελάνι του στυλό, και με το μπλε κομμάτι της παραλληλόγραμμης γόμας και με τις στρογγυλές (ή πολυγωνικές) μπλε οι οποίες μάλιστα συχνά έχουν βουρτσάκι για να απομακρύνονται τα τρίμματα του χαρτιού και της γόμας. Το σήμα της πένας πιστεύω παρέμεινε πρώτον διότι δεν πάψανε να χρησιμοποιούνται (εγώ ακόμη γράφω με στυλό μελάνης) και δεύτερον (υποψιάζομαι) διότι το σκίτσο της άκρης ενός παραδοσιακού μπικ θα έμοιαζε πολύ με το σκίτσο του μολυβιιού, ενώ η πένα διαφέρει και "φωνάζει" μελάνι. Δεν εννοεί ότι η μπλε άκρη κάνει ΜΟΝΟ για μελάνι πένας και όχι στυλό.

Αναπόφευκτα το χαρτί φθειρόταν, αφού έπρεπε να απομακρυνθεί μελάνι που είχε εισχωρήσει έστω και λίγο στις ίνες του χαρτιού. Ήταν όμως ο μόνος τρόπος να διορθώσεις ένα λάθος (το άσπρο διορθωτικό υγρό δεν υπήρχε τότε ή αν υπήρχε ήταν πολύ σπάνιο), οπότε τι να έκανε κανείς? Αν ήσουν προσεκτικός δεν τρύπαγε το χαρτί. Κάναμε δύο λαθη ομως: προσπαθούσαμε να σβήσουμε τελείως το παλιό κείμενο, ενώ έπρεπε να σταματήσουμε νωρίτερα, και πιέζαμε τη γόμα περισσότερο απ' όσο έπρεπε. Οπότε τρύπα.
 
Το "τετράδιο" των πρώτων τάξεων του δημοτικού σχολείου των προπολεμικών κι μεταπολεμικών δεκαετιών.
Πλάκα γραφής κι κονδύλι (σχιστόλιθος).
Οι προνομιούχοι είχαν τη δυνατότητα να σβήνουν τα γραφόμενα με σφουγγαράκι. Οι υπόλοιποι...με το σάλιο.

3.jpg
6.jpg
Οι εικόνες είναι από το Μουσείο Παιδικών Αναμνήσεων "Βαβατση"







(Σύγχρονες "πλάκες γραφής" με οθόνη αφής, για παιχνίδι πλέον)
2.jpg
 
(Σύγχρονες "πλάκες γραφής" με οθόνη αφής, για παιχνίδι πλέον)
Προβολή συνημμένου 248831

Ενα διαστημα προς τα τελη του '70 ειχαν φερει σε εμας τετοιες ''πλακες'', εγραφες στην λαδι επιφανεια (ειχε κατι σαν ζελατινα) και μετα οταν ηταν να το σβησεις επιανες το δεξι ακρο και το κουναγες μεσα-εξω (σαν συρταρωτο δηλαδη) και σβηνοταν οτι ειχες γραψει. Ειχε γομα γιαυτο αλλα με τον καιρο δεν εσβηνε πλεον καλα ασε που ηταν και ακριβες και λιγοι που πηραν μετα τις παρατησαν.
 
στην Γερμανία στα '80ς υπήρχε μαρκαδόρος που έσβηνε πένα (όχι στυλό!) από τη μια μεριά και από την άλλη έγραφες πάνω στο σβησμένο! απ' όσο ξέρω δεν υπήρχε Ελλάδα, μου το έφερε η νονά μου από τη Γερμανία. δυστυχώς δεν έχω να σας δείξω ούτε θυμάμαι πώς λεγόταν στα γερμανικά να το βρω στο google.
 
στην Γερμανία στα '80ς υπήρχε μαρκαδόρος που έσβηνε πένα (όχι στυλό!) από τη μια μεριά και από την άλλη έγραφες πάνω στο σβησμένο! απ' όσο ξέρω δεν υπήρχε Ελλάδα, μου το έφερε η νονά μου από τη Γερμανία. δυστυχώς δεν έχω να σας δείξω ούτε θυμάμαι πώς λεγόταν στα γερμανικά να το βρω στο google.
Τέτοιοι μαρκαδόροι υπάρχουν στην Αγγλία, τους λένε ink eradicators και από την άλλη πλευρα έχουν μαρκαδοράκι για να γράψεις στο σβησμένο επίσης.243056_1.jpg
 
Πραγματικά σβήνουν ή απλώς καλύπτουν τα γραμμένα με άσπρο αλλά πιο λεπτό στρώμα από το μπουκάλι με το βουρτσάκι? Είχα ένα τέτοιο που τα άσπριζε.
 
Τέτοιοι μαρκαδόροι υπάρχουν στην Αγγλία, τους λένε ink eradicators και από την άλλη πλευρα έχουν μαρκαδοράκι για να γράψεις στο σβησμένο επίσης.Προβολή συνημμένου 248875
Είχα πάρει ένα, ακριβώς το ίδιο, πριν 2-3 χρόνια. Οχι τη μάρκα που απεικονίζεται στη φωτογραφία, άλλη μάρκα. Όπως το πήρα το πέταξα. Έκανε το χαρτί χάλια. Έμοιαζε σαν να είχε πέσει νερό πάνω στο φύλλο, το μελάνι είχε σκορπίσει κι είχε ποτίσει. Στο τέλος είχε μείνει μια βούλα θαλασσί σαν στάμπα. :wacko:
 
Πραγματικά σβήνουν ή απλώς καλύπτουν τα γραμμένα με άσπρο αλλά πιο λεπτό στρώμα από το μπουκάλι με το βουρτσάκι? Είχα ένα τέτοιο που τα άσπριζε.
To σβήνουν. Έχει κάτι σαν χλωρίνη για μελάνι μέσα, γι'αυτό και δεν μπορείς να ξαναγραψεις με πένα στο ίδιο σημείο.
Είχα πάρει ένα, ακριβώς το ίδιο, πριν 2-3 χρόνια. Οχι τη μάρκα που απεικονίζεται στη φωτογραφία, άλλη μάρκα. Όπως το πήρα το πέταξα. Έκανε το χαρτί χάλια. Έμοιαζε σαν να είχε πέσει νερό πάνω στο φύλλο, το μελάνι είχε σκορπίσει κι είχε ποτίσει. Στο τέλος είχε μείνει μια βούλα θαλασσί σαν στάμπα. :wacko:
Μάλλον θα φταίει η μάρκα. Εγώ αυτά χρησιμοποιούσα για χρόνια και ήταν άψογα. Θα σου έδειχνα ένα παράδειγμα, αλλά μου εχουν στεγνώσει αυτά που είχα.
 
8.jpg

Τα θυμάστε αυτά τα κουτάκια σε σχήμα διπλής καρδιάς; (80s)
Το ενα ήταν ξύστρα κι το άλλο περιείχε γόμα.
Είχα ενα ροζ με πολύχρωμες καρδούλες, κι ένα διάφανο με αστεράκια.
Οι γόμες τους μύριζαν υπέροχα.
 
Οι γόμες τους μύριζαν υπέροχα.
Πω πω μου ήρθε φλασιά τώρα. Σε κάποια στιγμή της παιδικής μου ηλικίας εμφανίστηκαν γόμες που μύριζαν ωραία. Φυσικά μόνο τα κορίτσια (κυρίως εύπορων οικογενειών) είχαν τέτοιες, πού να τολμήσει αγόρι να χρησιμοποιήσει αρωματισμένη γόμα. Το είχα ξεχάσει τελείως ώσπου διάβασα αυτή τη φράση. Τώρα την επόμενη φορά που θα πάω σε κατάλληλο μαγαζί θα ψάξω να βρω αν έχουν να πάρω (μην το πείτε στους συμμαθητές μου, να μείνει μυστικό μεταξύ μας). Δεν έχω λόγο να αγοράσω, δεν μου χρειάζεται γόμα, αλλά θα πάρω έτσι, επειδή μπορώ.
 
Τέτοιοι μαρκαδόροι υπάρχουν στην Αγγλία, τους λένε ink eradicators και από την άλλη πλευρα έχουν μαρκαδοράκι για να γράψεις στο σβησμένο επίσης.Προβολή συνημμένου 248875
και μάλιστα (τώρα μου ήρθε φλασιά) υπήρχαν 2 είδη μελανιών για πένες, permanent που δεν έσβηνε και το άλλο που δεν θυμάμαι πως λεγόταν, που έσβηνε. και σε μπουκαλάκι για fountain pens και σε αμπούλα για τις πένες Parker.
το θυμήθηκα! λεγόταν Tinten-Hai (κυριολεκτικά καρχαρίας του μελανιού) να και μια φωτογραφία.
 
Τέτοιοι μαρκαδόροι υπάρχουν στην Αγγλία, τους λένε ink eradicators και από την άλλη πλευρα έχουν μαρκαδοράκι για να γράψεις στο σβησμένο επίσης.

Ενα διαστημα ειχαν φερει και εδω στυλο με πισω μπλε γομα, εσβηνε με την μια αυτο που εγραφε μονο το συγκεκριμενο στυλο ομως οχι πχ Bic.
 
Πίσω
Μπλουζα