Ρετρό Σχολικά Είδη

Στην άλλη εικόνα ειναι μολυβακια με γομάκια?
Ναι! Δεν τα πρόλαβες;; ήταν πολύ διαδεδομένα στα 80s (στα κοριτσίστικα μολύβια). Είχα τέτοια μολύβια με τη συγκεκριμένη μορφή γόμας...
 
@hannele να πω την αλήθεια, δεν θυμαμαι αυτα τα μολυβάκια...
Χρησιμοποιούσα μολυβια με γόμα οχι όπως της παραπάνω φωτό (πχ μολύβια faber castell).
 
@hannele να πω την αλήθεια, δεν θυμαμαι αυτα τα μολυβάκια...
Χρησιμοποιούσα μολυβια με γόμα οχι όπως της παραπάνω φωτό (πχ μολύβια faber castell).
Η άσπρη βάση ήταν αποσπώμενη, έβγαινε απο το μολύβι αν δεν την ήθελες. Στο 99% των μολυβιών αυτών κρεμόταν πάντα κάποιο διακοσμητικό, είτε καρδούλα, είτε αστεράκι, είτε μινιατούρα μολυβάκι. Τα είχα στο Δημοτικό, πολύ γουστόζικα μολύβια. Κι φυσικά τα μολύβια με τις λευκές μύτες που μύριζαν υπέροχα.

5fdc1a607bab3149c6f0c5eac6f2caa8.jpg

H φωτο ειναι απο το pinterest
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η άσπρη βάση ήταν αποσπώμενη, έβγαινε απο το μολύβι αν δεν την ήθελες. Στο 99% των μολυβιών αυτών κρεμόταν πάντα κάποιο διακοσμητικό, είτε καρδούλα, είτε αστεράκι, είτε μινιατούρα μολυβάκι. Τα είχα στο Δημοτικό, πολύ γουστόζικα μολύβια. Κι φυσικά τα μολύβια με τις λευκές μύτες που μύριζαν υπέροχα.

Προβολή συνημμένου 256659

H φωτο ειναι απο το pinterest
είχα τρέλα με όλα αυτά
 
20230129_090400.jpg

20230129_090424.jpg

20230129_090440.jpg

Θυμάστε αυτούς τους φακέλους στα 80s;;;; τους χρησιμοποιούσαμε στο φροντιστήριο για τα βιβλία των αγγλικών, ήταν "η σάκα για τα αγγλικά" όπως λέγαμε τότε..
Τους έβγαζε η εταιρεία paxos και η nakis.
Φωτο: site vendora
 
@hannele τέτοιες τσάντες σε σχήμα φακέλου θυμαμαι και στο σχολείο, τις ειχαμε σε ημερες που δεν ειχαμε πολλά μαθήματα πχ οταν ηταν να παμε εκδρομή και καναμε μονο 2 ωρες μαθημα.
Υπερ-ανθεκτικό προιόν λόγω υλικού κατασκευής του (υφασμα) και χωρούσε αρκετα πραγματα (βιβλία/τετραδια/κασετινα...)
Η nakis ειχε κι ενα μπρελοκ-βατραχακι (πράσινο) στις τσάντες της.

Σε όλα τα σχολικά ειδη υπήρχε (και υπαρχει...) μεγάλη ποικιλία σχεδίων και χρωματων που δεν ξέρεις τι να διαλέξεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προβολή συνημμένου 257469

Προβολή συνημμένου 257470

Προβολή συνημμένου 257471

Θυμάστε αυτούς τους φακέλους στα 80s;;;; τους χρησιμοποιούσαμε στο φροντιστήριο για τα βιβλία των αγγλικών, ήταν "η σάκα για τα αγγλικά" όπως λέγαμε τότε..
Τους έβγαζε η εταιρεία paxos και η nakis.
Φωτο: site vendora
Που τη θυμήθηκες! Ακριβώς.. τέλη 80s αλλά και 90s. Την έδωσα και τον επόμενο αδερφό μου κι άντεξε όλα τα μαρτύρια.
Θυμάμαι μου άρεσε η υφή ήταν λιγο περίεργη, λίγο τραχιά αλλά γλιστρούσε και την πετούσα να δω πόσο μακριά θα πάει στο δάπεδο.

Υγ.Έχω την εντύπωση ότι η δικιά μου εκεί που στη φωτό είναι ροζ νομίζω ήταν μαύρη. :fafoutis:

Τώρα γέμισε κινέζικες και απτο καλάθι, τι αναμνήσεις να έχεις..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σχολική τσάντα ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ

πηγη εικόνας www.vendora.gr

αυτές οι τσάντες είχαν κυκλοφορήσει τη δεκαετία 80 γιατί από τη δεκαετία 90 κι έπειτα δεν τις θυμάμαι στα σχολεία, αντιθέτως θυμάμαι τις παραλληλόγραμμες τσάντες και φυσικά τα σακίδια σε πολλά σχέδια και χρώματα
 

Συνημμένα

  • e27be72c48b9aa661854c85a2a2417ce22b93f9e_xl.jpg
    e27be72c48b9aa661854c85a2a2417ce22b93f9e_xl.jpg
    163,2 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Σχολική τσάντα ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ

πηγη εικόνας www.vendora.gr

αυτές οι τσάντες είχαν κυκλοφορήσει τη δεκαετία 80 γιατί από τη δεκαετία 90 κι έπειτα δεν τις θυμάμαι στα σχολεία, αντιθέτως θυμάμαι τις παραλληλόγραμμες τσάντες και φυσικά τα σακίδια σε πολλά σχέδια και χρώματα
70s είναι!! Αλλά κυκλοφορούσαν πάρα πολύ κι στα 80s. Αν έχεις δει σε ταινίες των 80s, (πχ Ρόδα, τσάντα κι κοπάνα 1, Πανικός στα σχολεία κλπ) οι μαθητές κρατούσαν τέτοιες τσάντες. Τα πιο συνηθισμένα χρώματα ήταν μπλε σκούρο κι χακί. Στα 70s, τις κρατούσαν αγόρια κι κορίτσια, κυρίως Γυμνασίου.
Στα 80s που άρχισαν να αλλάζουν οι τσάντες σε παραλληλλογραμμες κι σε σακίδια, ήταν συνηθισμενες περισσότερο στα αγόρια πάλι Γυμνασίου. Στα 90s σπάνια έβλεπες τέτοια τσάντα, (τουλάχιστον στην Αθήνα).
 
20230213_212557.jpg
Τα θυμάστε;;;;; η μύτη τους ήταν ψιλό-ψιλό μαρκαδοράκι...δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη, δεν τα βλέπω σε βιβλιοπωλεία πλέον...
 
Τα μαρκαδοράκια αυτά κυκλοφορούν ακόμη και στις μέρες μας, σε διάφορα χρώματα.
Μου άρεσε η λεπτή γραφή τους και ήταν τα αγαπημένα μου.
 
Τα μαρκαδοράκια αυτά κυκλοφορούν ακόμη και στις μέρες μας, σε διάφορα χρώματα.
Μου άρεσε η λεπτή γραφή τους και ήταν τα αγαπημένα μου.
Ετσι όπως ακριβώς ήταν παλιά; σε αυτο το στιλ κι με αυτό το καπάκι;; διοτι τα έχω αναζητήσει κι δεν τα έχω βρει
 
Ετσι όπως ακριβώς ήταν παλιά; σε αυτο το στιλ κι με αυτό το καπάκι;; διοτι τα έχω αναζητήσει κι δεν τα έχω βρει
Είναι ακριβώς τα ίδια και σε περισσότερα χρώματα. Ψάξε για Stabilo point 88.
 
Εκανα ενα συμμάζεμα και πέτυχα αυτο το χάρακα με ψηφιακό ρολόι και μηχανικό μολύβι που ειχα οταν ημουν μικρός.

P2169874.JPG

Λεπτομέρεια απο το ρολόι

P2169875.JPG

Το μολυβι. Για να βαλουμε μυτες τραβάμε το καπάκι στο πανω μερος. Εδω βλέπουμε και το πραγματικό χρωμα το χαρακα που θυμάμαι απο τοτε.

P2169877.JPG

Η πισω μερια. Εχει μια τρυπα οπου μπορούμε να σπρώξουμε το ρολόι για να το βγάλουμε απο την θεση του για να αλλάξουμε μπαταρίες. Εδω φαινεται ξεκάθαρα το ωραίο χρώμα που ειχε καποτε.

P2169876.JPG
 
Μα το bar code άρχισε να χρησιμοποιείται πολύ αργότερα στην Ελλάδα απ' ό,τι σε άλλες χώρες οπότε προφανώς παλιά δεν είχαν. Διαβάζω σε ένα άρθρο του 2015, "Τριάντα χρόνια παρουσίας συμπληρώνει φέτος η 520 Barcode Hellas, η πρώτη εταιρεία που εισήγαγε το σύστημα barcode στην Ελλάδα. Από το 1985 (ως ΕΛΚΕΣΗΠ τότε) και μέχρι σήμερα δημιουργεί και εκδίδει τους μοναδικούς κωδικούς αριθμούς barcode με πρόθεμα 520" κλπ κλπ. Αλλά φυσικά θα πέρασαν κάποια χρόνια μέχρι να εξαπλωθεί πολύ η χρήση τους. Τα τετράδια δεν θα ήταν μέσα στις πρώτες προτεραιτητες.

στους δισκους βινυλιου παντως πρεπει να εφαρμοστηκε αρχες 90ς νομιζω. εχει ενδιαφερον πως στην αμερικη αρχισε αρχες 80ς να εμφανιζεται σε δισκους ενω αγγλια αργοτερα, λογικα εδω ακομα πιο αργα. λεγανε οτι ειναι το 666
 
Πίσω
Μπλουζα