Ρετρό Σχολικά Είδη

Ενα διαστημα ειχαν φερει και εδω στυλο με πισω μπλε γομα, εσβηνε με την μια αυτο που εγραφε μονο το συγκεκριμενο στυλο ομως οχι πχ Bic.
Υπάρχουν ακόμα, τα στυλό papermate λες. Βέβαια έχουν αλλάξει στυλ. Τα πρωτα ήταν μπεζ με μπλε γόμα στο καπάκι και άλλα, γκρι-μπλε που δεν θυμάμαι τι γόμα ειχαν.
 
Ναι, τέτοια στυλο με μελάνη που έσβηνε είχα πάρει κι εγώ, ίσως να έχω ακόμη κάπου.
 
Σε κάποια στιγμή της παιδικής μου ηλικίας εμφανίστηκαν γόμες που μύριζαν ωραία. Φυσικά μόνο τα κορίτσια (κυρίως εύπορων οικογενειών) είχαν τέτοιες, πού να τολμήσει αγόρι να χρησιμοποιήσει αρωματισμένη γόμα.

Ειχαν γυναικειο θεμα πχ γατουλα για αυτο τις αγοραζαν κοριτσια, ενιοτε ηταν και κρεμασμενες σε ειδικο ασπρο μολυβι με σχεδιακια ομως το σχημα τους δεν βοηθουσε συν οτι δεν εσβηναν και καλα και πολλα κοριτσια τις παρατησαν.
 
Τις αγόραζαν κορίτσια γι' αυτό είχαν γυναικείο θέμα. Αγόρι πού να τολμήσει να εμφανιστεί με τέτοιο πράγμα. Είσαι λίγο μικρότερος από μένα απ' ό,τι καταλαβαίνω, και δεν ξέρω πού μεγάλωσες, αλλά στην εποχή μου στην επαρχιακή Πελοπόννησο αλίμονό σου αν έκανες το παραμικρό που να μην θεωρείται 100% αγορίστικο.
 
  • Like
Reactions: PT8
Ξέχασα να ανεβάσω και αυτές τις εικόνες που βρήκα από σελίδα για την ελληνική μόδα στο ινσταγκραμ. Δεν έζησα την εποχή της ποδιάς, αλλά ξέρω πως αυτές οι συγκεκριμένες είχαν το κοινό τους! IMG_20220912_153020.jpgIMG_20220912_152946.jpg
 
Γενικά με εκνευρίζουν τα ρούχα που έχουν το όνομα του σχεδιαστή φόρα παρτίδα. Δείχνει ότι αγοράζονται για επίδειξη κι όχι λόγω ποιότητας, η οποία θα έμενε η ίδια αν δεν υπήρχε το όνομα. Κι αυτό ήταν ακόμη χειρότερο για τις ποδιές αφού αναιρούσε τον λόγο για τον οποίο (υποτίθεται) τις φορούσαν.
 
Τις αγόραζαν κορίτσια γι' αυτό είχαν γυναικείο θέμα. Αγόρι πού να τολμήσει να εμφανιστεί με τέτοιο πράγμα. Είσαι λίγο μικρότερος από μένα απ' ό,τι καταλαβαίνω, και δεν ξέρω πού μεγάλωσες, αλλά στην εποχή μου στην επαρχιακή Πελοπόννησο αλίμονό σου αν έκανες το παραμικρό που να μην θεωρείται 100% αγορίστικο.

Τα στερεοτυπα ηταν πολυ ισχυρα τοτε, το μονο που σου ''συγχωρουσαν'' τοτε ηταν να ντυθεις γυναικεια στις Αποκριες (οχι στο σχολειο ομως) στις ξαφνικες επισκεψεις στα σπιτι συγγενων. Σορτς για αγορι ηταν μεχρι και το Δημοτικο, στο Γυμνασιο αμα πηγαινες με αυτο στην ταξη ειχε καζουρα.
Τα αγορια ειχαμε τα κλασσικα μολυβια και τα κοριτσια ασπρα με καρδουλες,γατουλες και τα συναφη,το ιδιο και στις κασετινες-τσαντες.

Τα φύλλα ήταν σαν ριζόχαρτο.

Αυτο δεν ηταν της Ιχνογραφιας; το ειχαμε για ''ξεπατικωμα'' που λενε.
 
Αυτο δεν ηταν της Ιχνογραφιας; το ειχαμε για ''ξεπατικωμα'' που λενε.
Μπλοκ Αλληλογραφίας, για επιστολές. Το φύλλο ριζόχαρτο με γραμμές όπως μια κανονική σελίδα.

Υπήρχε (πιο παλιά) κι Μπλοκ Αλληλογραφίας χωρίς γραμμές. Πάλι το φύλλο ριζόχαρτο. Μέσα το μπλοκ είχε μια σελίδα κανονική με γραμμές. Εβαζες τη σελίδα κάτω απο το ριζόχαρτο, φαινόταν η γραμμή κι έγραφες με οδηγό τη γραμμή, ώστε να γράφεις "ευθεία" κι όχι στραβά.
Φυσικά το ριζόχαρτο μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις κι για "ξεπατίκωμα".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θυμαμαι καλα, δεν ειχαμε 2 μπλοκ Χαρτογραφιας και Ιχνογραφιας;
 
Δεν θυμαμαι καλα, δεν ειχαμε 2 μπλοκ Χαρτογραφιας και Ιχνογραφιας;
Στα δικα μου σχολικά χρόνια, είχαμε το μπλοκ της Χαρτογραφίας μόνο για το μάθημα της Γεωγραφίας, στο Γυμνάσιο.
Μπλοκ ιχνογραφίας ουδέποτε είχα, ούτε στο Δημοτικό ουτε στο Γυμνάσιο.
Στο Δημοτικό είχα μόνο μπλοκ ζωγραφικής για τη ζωγραφική. Η Ιχνογραφία είναι αν θυμάμαι καλά η ζωγραφική χωρίς χρώματα, δλδ ζωγραφίζεις αντικείμενα, πρόσωπα κλπ αλλά μόνο με μολύβι, άχρωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Για τις μάρκες αναρρωτιέμαι γιατί σαν σχέδιο κι χρώμα υπάρχουν της Pelikan
Milan και Factis είναι εταιρίες με παράδοση στην κατασκευή γομας στην Ισπανία.
Υπάρχουν και σήμερα,και τα προϊόντα τους βρίσκονται πολύ εύκολα.
 
η εικόνα από το post 497 ειναι από την διαφήμιση paxos του 1989 με τον Παύλο Κοντογιαννιδη
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjHnfGpyKD6AhV8SfEDHdHXCh8QwqsBegQIAhAB&url=https://www.youtube.com/watch?v=yfGCqO02ylE&usg=AOvVaw3vEbKmtNPFSNWUcVz8toLl

Προσθέτω άλλα δυο στιγμιότυπα από την διαφήμιση σχολικών paxos με τον Παύλο Κοντογιαννίδη
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiDzOGg5KD6AhW7VfEDHTLmBEAQtwJ6BAgEEAI&url=https://www.youtube.com/watch?v=tR8ON028cXA&usg=AOvVaw1DCrWa0PKHA1-VoJqOgfep
 

Συνημμένα

  • 1.png
    1.png
    154,5 KB · Προβολές: 7
  • 2.png
    2.png
    187,8 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμαμαι ειχα μια πενα στο Δημοτικο,ηταν ενος ξαδερφου μου που μου την ειχε χαρισει. Δεν την πηγαινα στο σχολειο την ειχα ετσι για το σπιτι. Μπλε χρωμα με πλαστικο φιαλιδιο γεματο μελανι,το εβαζες εσωτερικα βιδωνες το επανω μερος, εσπαγε η μεμβρανη και τροφοδοτουσε την μυτη. Μου ειχε δωσει και 2 φυλλα γκρι χρωματος (σαν στυποχαρτο) και παριστανα τον υψηλα πολιτικα ισταμενο που υπεγραφε και εβαζα και τελεια μετα.
Κυκλοφορουν ακομη παλαιου κλασσικου στυλ σετ:
 

Συνημμένα

  • CYMERA_20220919_200225.jpg
    CYMERA_20220919_200225.jpg
    179 KB · Προβολές: 0
Πίσω
Μπλουζα