Ρετρό Σχολικά Είδη

Θυμόσαστε οι παλαιότεροι τους στυλούς που το μισό ''σώμα '' τους ήταν σε διάφορα χρώματα δηλ. μονόχρομοι και το άλλο μισό είχε φιγούρες μέσα σε υγρό, ίσως νερό;
 
blonde είπε:
Θυμόσαστε οι παλαιότεροι τους στυλούς που το μισό ''σώμα '' τους ήταν σε διάφορα χρώματα δηλ. μονόχρομοι και το άλλο μισό είχε φιγούρες μέσα σε υγρό, ίσως νερό;
Φυσικά,κυκλοφορούν ακόμη και ιδίως υπό μορφή souvenir! :cool:

Liquid-floating-pen--5755798.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε κανείς σας ''πλάκα" και "κονδύλι"; ήμουν θυμάμαι 5 χρονών όταν μιά γνωστή μας μου έδωσε πέντε δραχμές και πήγα να αγοράσω με πολύ χαρά την πλάκα και το κονδύλι.Φοβερές αναμνήσεις.
 
Έχω ένα κουτί παπουτσιών μεγάλο και αρκετά στριμωχτά πολλά σχολικα είδη!!!!Γόμες που ήταν μέσα σε θηκούλες σε κάτι πουλμανάκια!!!Οι ιχνηλασιες και οι ξυλομπογιές και οι κηρομπογιές τι υπέροχη μυρωδιά....ακόμη γαργαλάει την μύτη μου
 
εμενα μου ειχε κανει εντυπωση μια bmw σε ξυστρα και καλα δεν μιλαω για την boomer σχολική τσαντα !!
 
Μερικά ρετρό σχολικά είδη (κυρίως μολύβια με μύτες):

[edit] Dead pic [edit]




Τα 2 ακριανά μολύβια (δεξιά) είναι τύπου ρετρό, αλλά όχι ρετρό, γιατί τα αγόρασα πρόσφατα από ένα φωτοτυπάδικο:

[edit] Dead pic [edit]




Το χαρακάκι "The Wind in the Willows" μου το είχανε φέρει δώρο από Αγγλία:

[edit] Dead pic [edit]




...και οι περίφημες ρετρό μαγνητικές κασετίνες μου:

α) τη ροζ μου την είχε πάρει η μητέρα μου από ένα συνοικιακό σούπερ μάρκετ (500 δρχ.!) γύρω στο 1986, ενώ

β) η θαλασσιά ήταν μεταγενέστερη (δώρο από την Αγγλία, μαζί με το χαρακάκι!).

[edit] Dead pic [edit]




Αυτές οι φωτογραφίες (σετ ομορφιάς Little twin stars) δεν ξέρω κατά πόσο "κολλάνε" εδώ, όμως πραγματικά δεν ήξερα πού να τις παραθέσω!

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Candy4ever είπε:
Αυτές οι φωτογραφίες (σετ ομορφιάς Little twin stars) δεν ξέρω κατά πόσο "κολλάνε" εδώ, όμως πραγματικά δεν ήξερα πού να τις παραθέσω!
[edit] Dead pic [edit]

Πωπω....



να ήξερες τι αναμνήσεις ξύπνησαν τώρα που το είδα αυτό....


 


Τι όμορφα χρόνια ήταν τότε!!!!



Ξένοιαστα!!!


 


Νοιώθω καθώς τα θυμάμαι σαν συνταξιούχος! (έλεος)



Λες και έχει περάσει ένας αιώνας από τότε!



Μου φαίνεται τόσο μακρινή η εποχή που πήγαινα σχολείο....
 

Δεν ξέρω αν θεωρείται σχολικό είδος, διέθετε όμως και ξύστρα!






fetch


fetch


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό !

SPECTRUM είναι ; :cool:
 
Πω πώ παιδία τι μου θυμήσατε με τα ξύλινα μολύβια με τα αυτοκίνητα και αεροπλάνα πάνω τους... :) και εγώ τα μασούσα, και μάλιστα μου ήρθε σα φλασιά και τι γεύση αφήνανε στο στόμα :tongue:

Υστερόγραφο: Αναρωτίεμαι, ο "Χατζηγίαννης" με σήμα το κροκοδειλάκι τελικά ξέφυγε, η τη έφαγε τη μύνηση απο τη Lacoste? :animlaugh:
 
Σπύρος είπε:

Δεν ξέρω αν θεωρείται σχολικό είδος, διέθετε όμως και ξύστρα!




Τι λες τώώώώώρα!! Άνετα κλίνω 20ετία που το είχα...
 
Σε μια επιτυχημένη ανασκαφή βρήκα αυτή την προπαίδεια που όταν την κούναγες πάνω κάτω πίσω από τις πράξεις έδειχνε το αποτέλεσμα. προχωρημένο για την εποχή του. Είναι μια ιαπωνική τεχνική που συνήθως υπήρχε και σε κάτι αυτοκόλλητα με ζωάκια που κούναγαν τα μάτια και άλλαζαν χρώμα.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμήθηκα το αριθμητήριό μου με τα ξύλινα μπαλάκια, τον μικρό μου μαυροπίνακα στον οποίο πρωτοέγραψα τα φοβερά και τρομερά άπαντά μου (το ι το ο και το α) και μια παλιογομολάστιχα που μου τρύπαγε το τετράδιό μου κάθε φορά.
 
Σετ από γόμες παμπάλαιο. Απορώ πως έζησε

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Σε μια επιτυχημένη ανασκαφή βρήκα αυτή την προπαίδεια που όταν την κούναγες πάνω κάτω πίσω από τις πράξεις έδειχνε το αποτέλεσμα. προχωρημένο για την εποχή του. Είναι μια ιαπωνική τεχνική που συνήθως υπήρχε και σε κάτι αυτοκόλλητα με ζωάκια που κούναγαν τα μάτια και άλλαζαν χρώμα.
picture.php

Krios τι μου θυμησες τωρα, παντα το ειχα μαζι μου μιας και δεν τα πηγαινα καλα με την προπαιδεια! Ηταν το πρωτο μου σκονακι :D
 
Για τρύπες στα φύλλα του ντοσιέ
fetch


Μηχανικά μολύβια
fetch


Ετικετογράφος
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ μαγνητικές κασετίνες ? Ψάχνω, ψάχνω αλλα πουθενά δεν έχω βρεί. Ουτε καν σε αναζήτηση στο google :(
 
Ετικετογράφο είχε μια φίλη μου!Τα συνηθισμένα αντικείμενα που είχα κατά καιρούς πάντα μέσα στην τσάντα μου,η οποία πήγαινε και στους 2 ώμους,ήταν τα εξής:

τετράδια μπλε και κλασικά,κυρίως 50φυλλα

ντοσιέ για τις εκθέσεις

φάκελο για τις ζωγραφιές

μπλοκ ζωγραφικής

μολύβια από αυτά με τις γραμμές ή μολύβι με γόμα από πάνω ή μηχανικό μολύβι (στο γυμνάσιο και στυλό μπλε και μαύρο)

γόμα την κλασική μπλε-πορτοκαλί (τη χρησιμοποιούσα επίσης στο σπίτι για να σβήνω τα μουστάκια από τα playmobil μου-με το μπλε τμήμα της)

ξύστρα ασημένια

κόλλα uhu ή logo

χάρακας

γνώμονας

μοιρογνωμόνιο

διαβήτης

μαρκαδόροι

συνδετήρες

κασετίνα τσίγκινη συνήθως (είχα πάρει και μια κανονική από το ΜΙΝΙΟΝ που ήταν γεμάτη με μαρκαδόρους,μολύβια,γόμα,ξύστρα,στυλό,χάρακα)

Στο σπίτι είχα συρραπτικό,και τρυπητήρι,αλλα δεν τα χρησιμοποιούσα.Είχα ακόμα και σελοτέιπ αλλά και χαρτόνι και χαρτί γκοφρέ,τα οποία έπαιρνα στο σχολείο μόνο όταν χρειαζόταν
 
Πίσω
Μπλουζα