Ρετρό Σχολικά Είδη

Πολύ όμορφο, όντως! Ευχαριστούμε για τη φωτό! Μου θυμίζει κάποιο αντίστοιχο δικό μου που είχα παλιά...
 
BETTY BOOP είπε:
Επίσης κατά το φθινόπωρο του 1993 είχαν κυκλοφορήσει σχολικά είδη με ένα μπλε καρτούν (κάμπια) τον sirius...To θυμάστε?
Χάρη σε αυτή τη διαφήμιση έμαθα το όνομά του!

Έχω ακόμη μιά κάμπια που φοράει ένα σακίδιο που έχει πάνω τη σημαία του Βελγίου, αλλά δεν ήξερα πώς το λένε. Σκεφτόμουν από καιρό να ρωτήσω μήπως ήξερε κανείς, αλλά τελικά δε χρειάστηκε. Να προσθέσω βέβαια το γεγονός ότι ο uploader του βίντεο είναι ένας από μας, οπότε τα credits και τα ευχαριστώ πάνε στο χρήστη cauldron!

(Συγγνώμη για το πιθανό off topic, αλλά βρήκα εδώ αναφορά όταν έκανα την αναζήτηση και δεν ήξερα αν έπρεπε να δημιουργήσω εκ νέου θέμα. Αν θέλετε μπορείτε να μεταφέρετε τα μηνύματα σε νέο thread.)
 
Χα! Replay!

Κορυφή στις διορθώσεις!!!!

Μας τον απαγόρευαν σε τεστ και διαγωνίσματα γιατί και μετά την διόρθωση απο δάσκαλο μπορούσαμε να τα σβήσουμε και να επικαλεστούμε ότι ήταν σωστό το λάθος που πραγματικά είχαμε κάνει.
 
zouzou είπε:
Το πρώτο μου στυλό γράψε-σβύσε!! Ήταν όντως πολύ καλός ποιοτικά σε σχέση με νεότερους που αγόρασα..
Προβολή συνημμένου 39681
το στυλο replay που ειχα ηταν σε μπεζ χρωμα αλλα αφηνε μουντζουρες μετα το σβησιμο αλλα και σε καθε γραμμα αφηνε και στιγματα απο μελανι
 
circleag είπε:
Χα! Replay! Κορυφή στις διορθώσεις!!!!

Μας τον απαγόρευαν σε τεστ και διαγωνίσματα γιατί και μετά την διόρθωση απο δάσκαλο μπορούσαμε να τα σβήσουμε και να επικαλεστούμε ότι ήταν σωστό το λάθος που πραγματικά είχαμε κάνει.

Να συμπληρώσω κάτι στον εαυτό μου.......

http://www.youtube.com/watch?v=Lu7S7TxYHVY

χεχε :D
 
katerinak είπε:
το στυλο replay που ειχα ηταν σε μπεζ χρωμα αλλα αφηνε μουντζουρες μετα το σβησιμο αλλα και σε καθε γραμμα αφηνε και στιγματα απο μελανι
Ομοίως! Θυμάμαι ότι το συγκεκριμένο το χρησιμοποιούσαμε στην Δ' Δημοτικού, ώστε να συνηθίσει το χέρι μας, γιατί Ε' & ΣΤ' γίνονταν δεκτά τα πάντα μόνο με στυλό (εργασίες, τεστ κλπ...)

Μου έρχονται στο μυαλό οι μουντζούρες που άφηνε και με πιάνουν και πάλι τα νεύρα μου! :D (σύνδρομο Mr. Monk! :p )... Ήταν δε πολλές οι περιπτώσεις, που για να σβήσω τα ίχνη της μουντζούρας με μια νορμάλ σβήστρα, κατόρθωνα να κάνω τρύπα σ' εκείνο το μέρος του χαρτιού... Ε, εκεί να δείτε πώς με πιάναν τα διαόλια μου! :D

Ωραίες εποχές! :biglaugh:
 
D@redevil είπε:
Ομοίως! Θυμάμαι ότι το συγκεκριμένο το χρησιμοποιούσαμε στην Δ' Δημοτικού, ώστε να συνηθίσει το χέρι μας, γιατί Ε' & ΣΤ' γίνονταν δεκτά τα πάντα μόνο με στυλό (εργασίες, τεστ κλπ...)
Μου έρχονται στο μυαλό οι μουντζούρες που άφηνε και με πιάνουν και πάλι τα νεύρα μου! :D (σύνδρομο Mr. Monk! :p )... Ήταν δε πολλές οι περιπτώσεις, που για να σβήσω τα ίχνη της μουντζούρας με μια νορμάλ σβήστρα, κατόρθωνα να κάνω τρύπα σ' εκείνο το μέρος του χαρτιού... Ε, εκεί να δείτε πώς με πιάναν τα διαόλια μου! :D

Ωραίες εποχές! :biglaugh:
Χρησιμοποιούσαμε το replay Δ-Ε-Στ τάξη που έπρεπε να γράφουμε με στυλό τα σχολικά μας καθήκοντα. Οι μουντζούρες από το μελάνι του στυλό replay δεν έσβηναν τελείως με καμία γόμα και ετσι προτιμούσα τα στυλό BIC...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ένα πολύ ρετρό τετράδιο για τους πιο παλιούς!

attachment.php


attachment.php
 
Το πρώτο τετράδιο δεν το είχα προλάβει σε κυκλοφορία και όντως πρέπει να είναι πολύ παλιό αλλά πολύ όμορφο

πραγματικά δεν έχω δει ομορφότερο τετράδιο. (Ξέρουμε μήπως χρονολογία κυκλοφορίας στην Ελλάδα και εταιρία που τα έβγαζε)

EDIT

Φταίει η περασμένη ώρα και νόμιζα οτι ήταν 2 τετράδια αλλά τελικά είναι η άλλη όψη του ιδίου τετραδίου! :D

Έτσι μου λύθηκαν ολες οι απορίες που είχα!!! Thanks Mytinyworld!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι το ίδιο τετράδιο. Η δεύτερη φωτογραφία είναι το οπισθόφυλλό του και είναι η εταιρία που το έβγαζε. Ηταν του μπαμπά μου και το είχε φοιτητής στη Διπλάρειο Σχολή τα έτη 1965-1967, οπότε κάπου εκεί γύρω κυκλοφόρησε.
 
mytinyworld είπε:
Είναι το ίδιο τετράδιο. Η δεύτερη φωτογραφία είναι το οπισθόφυλλό του και είναι η εταιρία που το έβγαζε. Ηταν του μπαμπά μου και το είχε φοιτητής στη Διπλάρειο Σχολή τα έτη 1965-1967, οπότε κάπου εκεί γύρω κυκλοφόρησε.
Σε ευχαριστώ!!

Έκανα και ένα μικρο EDIT στο παραπάνω μήνυμα μου... :D

Τρομερή συναισθηματική αξία πραγματικά!
 
circleag είπε:
Τρομερή συναισθηματική αξία πραγματικά!
Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα! Και εκπλήσσομαι ευχάριστα που τα ντουλάπια και οι αποθήκες στο πατρικό μου, μου χαρίζουν συνέχεια, μέχρι και σήμερα, τέτοια ανεκτίμητα δώρα...
 
Αληθεια το εξωφυλλο παριστανει καποιο συγκεκριμενο περιστατικο απο την Αγια Γραφη, η καποιο βιο Αγίου;
 
Ρετρο σχολικα ειδη για μενα, ειναι η κλασσικη μπλε-κοκκινη σβηστρα, η "σιδερενια ξυστρα" που πηγαινε πακετο με ανταλλακτικα ξυραφακια, μεσα σε διαφανη θηκη (οτι καλυτερο αλλα σε λιτη γραμμη), και τα μαυρο-κιτρινο μολυβι (με την κοκκινη μυτη πισω) ή το αλλο κοκκινο χρυσο (μαρκας faber-castell)

Προσφατα πηγα και τα αγορασα ολα αυτα, για να τα εχω και να τα χρησιμοποιω :)

Επισης.. τα μπλε τετραδια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι ειχα την εντυπωση βρε Λορενα οτι θα εγραφες για αυτο!

 


ist2_763011_feather_pen2.jpg
 
Εκτος που το συγκεκριμενο ειναι αρκετα μαδημενο (ασε που δεν ξερω ποια καρακαξα μαδησες για να το εχεις)

χρησιμοποιουσα αυτο :

attachment.php


μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις.. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα