Ρετρό Σχολικά Είδη

Ελπίζω να μη σου τα πήρε η γενική του Σαββάτου. Η Σάρα Κέυ ήταν η αδυναμία μου.
Δεν κάναμε ΠΟΤΕ γενική το Σάββατο, γιατί πάντοτε είχαμε καθαρίστρια σε μέρα καθημερινή. Τα μολύβια ήταν φυλαγμένα σε ράφι χαμηλό μέσα στη ντουλάπα που φύλαγα τις μπλούζες μου και όπου ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ δεν άνοιγε. Δεν ξέρω. Θα ψάξω και θα τα βρω.
 
@hannele
Κασετινες-πιανακια δεν θυμαμαι...
Κασετινες σε σχημα παπουτσι ειχα δει σε γνωστο πολυκαταστημα, δεν θυμομουν οτι κυκλοφορουσαν παλαιοτερα...
Γομα ασπρη pelikan καταλληλη για σχεδιο, τωρα υπαρχει η ασπρη γομα rotring

Κασετίνα-παπούτσι, κι συγκεκριμένα το καφε κι το μπλε, ειχαν 2 συμμαθητες μου στο Δημοτικο...τελη δεκαετιας 80s...οταν ειδα τις φωτο τυχαια στο διαδικτυο τρελαθηκα! Αυτα ακριβώς ήταν! Ηταν ιδιομορφες για την εποχή τους κι πραγματικα χωρούσαν πόδι μέσα! Πολλές φορες εκαναν πλάκα, εβγαζαν τα μολύβια κι τις φορούσαν! (ΟΚ...Φορουσαμε κι 34 νούμερο παπουτσι τοτε).

Κασετίνα-πιανακι ειχα κι εγω! Την πρώτη ροζ στην φωτο, την τετραγωνη! Αυτες οι κασετίνες, επειδή ήταν μικρής χωρητικότητας, δεν τις χρησιμοποιούσαμε ως κανονικές κασετίνες στο σχολείο. Ηταν "βοηθητικές" κασετίνες. Συνήθως βαζαμε μέσα συνδετήρες, σφραγιδούλες αλλά κυρίως ήταν κασετίνες που τις περναμε στο φροντιστήριο των αγγλικών. Ενα μολυβι, μια γομα, ενα στυλο κι ήταν οκ για τα αγγλικά.
Το χαρακτηριστικό τους ήταν το βιβλιαρακι για το πιανακι που ειχε μεσα, τυπου παρτιτουρα. Οι νοτες πανω στο πιανακι ειχαν αριθμηση 1 2 3 4 5 6 7 κι οι "παρτιτούρες", αντί για νότες, ειχαν τους αντίστοιχους αριθμούς για τις μελωδιες. Τα τραγουδια που θυμαμαι οτι περιειχε ήταν το "Happy birthday" των γενεθλίων κι το Susanna.
Επειδη τότε η "Τόλμη κι Γοητεία" ήταν στο πικ της (Ριτζ, Μπρουκ, Ερικ, Στεφανι, Θορν, Σπέκτρα κλπ), παιζαμε στο πιανακι την μουσική των τιτλων της σειρας. Ενα παιδί απο την τάξη ειχε φέρει την "αριθμηση", κι ειχαμε λυσσαξει να "παιζουμε" το Τόλμη κι Γοητεία στο πιανάκι!!
Ακόμα θυμαμαι την αριθμηση της μελωδίας λίγο στην αρχή...5 2 5 4 3 1 2 2 3 4 4 4 5 κι ξανα παλι απο την αρχη.... :cool:
Οσο για την συγκεκριμένη γόμα, μάλλον δεν θα υπαρχει πια...
 
πραγματικά οι κασετινες σε σχήμα παπουτσιού ειναι αυτο που λεμε blast from the past!

δεν τις θυμάμαι όμως ίσως γιατί το ενδιαφέρον μου είχαν προσελκύσει οι μαγνητικές κασετινες, ειχα μαγνητικη κασετίνα στην Α' Δημοτικού, έπειτα στη Β' Ταξη είχα κασετίνα-βαρελάκι, στις 3 επόμενες είχα κασετίνα με λαστιχάκια που στερεωναν τα μολύβια και στις επόμενες ταξεις (ΣΤ, Γυμνάσιο και Λύκειο) είχα πάλι κασετίνα-βαρελάκι.
 
πραγματικά οι κασετινες σε σχήμα παπουτσιού ειναι αυτο που λεμε blast from the past!

δεν τις θυμάμαι όμως ίσως γιατί το ενδιαφέρον μου είχαν προσελκύσει οι μαγνητικές κασετινες, ειχα μαγνητικη κασετίνα στην Α' Δημοτικού, έπειτα στη Β' Ταξη είχα κασετίνα-βαρελάκι, στις 3 επόμενες είχα κασετίνα με λαστιχάκια που στερεωναν τα μολύβια και στις επόμενες ταξεις (ΣΤ, Γυμνάσιο και Λύκειο) είχα πάλι κασετίνα-βαρελάκι.

Οι κασετίνες-παπούτσι ήταν αγορίστικες κασετίνες...αν κι βλέπω στην φωτό οτι υπηρχε κι για κορίτσι σε ροζ (σ.σ. τη ροζ πρωτη φορα την ειδα)...
 
Οτι εχω κρατήσει από τα χρονια του Δημοτικού στα 80s

Μοιρογνωμόνιο κι χαρακας για κύκλους...
20200210_165910.jpg

Χαρακας μικρός κι χαρακας για σχέδια...εβαζες την μυτη του μολυβιού στις τρυπίτσες, γυριζες περιμετρικά τους κυλίνδρους κι εβγαιναν διαφορα σχέδια...
20200210_170053.jpg

Ξύστρα κλασσική μεταλλική (αυτες που ήταν στο κουτακι κι ειχαν κι ανταλλακτικό)
Μολύβι με αποτυπωμένη την προπαίδεια
Μολύβι με μύτες που μυρίζει ακόμα φρούτο!!
Πενάκι universall (αυτο ειναι απο τα 90s του Γυμνασίου, δεν θυμαμαι γιατι το ειχα παρει)
20200210_170158.jpg

20200210_172246.jpg Δύο σχεδια από τον κοκκινο χαρακα με τις ροδελες...
 
Και μερικά δικά μου:
- Από τα τέλη των '60ς η πένα Walker με πολύ ιδιόμορφο μέγεθος, είναι τεράστια (βλ σύγκριση με στυλό) και μου την είχαν φέρει αθηναίοι συγγενείς δώρο από το Λαμπρόπουλο. Επίσης ο χάρακας κατασκευασμένος στον Καναδά, με ίντσες και εκατοστά. Η αδελφή μου τον είχε σε κόκκινο χρώμα.
- Από αρχές ΄80ς η ξύστρα/χρηματοκιβώτιο.

4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg
 
(1) Ο χάρακας με τους κύκλους λέγεται Σπειρογράφος, έχω την εντύπωση ότι κάπου είχαμε κάνει μια σχετική συζήτηση.

(2) Αυτή τη στιγμή έχω μπροστά μου έναν χάρακα ακριβώς όμοιο με αυτόν της 5ης φωτό του από πάνω ποστ, μόνο που ο δικός μου είναι φτιαγμένος στις ΗΠΑ. Ίδια γράμματα, ίδιο χρώμα. Και δεν είναι σπασμένος :). Τον έχω από τα μεταπτυχιακά μου χρόνια, αρχές δεκαετίας 80.
 
Οτι εχω κρατήσει από τα χρονια του Δημοτικού στα 80s

Μοιρογνωμόνιο κι χαρακας για κύκλους...
Προβολή συνημμένου 207227

Χαρακας μικρός κι χαρακας για σχέδια...εβαζες την μυτη του μολυβιού στις τρυπίτσες, γυριζες περιμετρικά τους κυλίνδρους κι εβγαιναν διαφορα σχέδια...
Προβολή συνημμένου 207228

Ξύστρα κλασσική μεταλλική (αυτες που ήταν στο κουτακι κι ειχαν κι ανταλλακτικό)
Μολύβι με αποτυπωμένη την προπαίδεια
Μολύβι με μύτες που μυρίζει ακόμα φρούτο!!
Πενάκι universall (αυτο ειναι απο τα 90s του Γυμνασίου, δεν θυμαμαι γιατι το ειχα παρει)
Προβολή συνημμένου 207229

Προβολή συνημμένου 207230 Δύο σχεδια από τον κοκκινο χαρακα με τις ροδελες...
Αυτές τις ροδελες τις είχαμε κ'εμείς σε κίτρινο χρώμα!!!!! Τι μου θύμισες τώρα!!!!!!
 
Και μερικά δικά μου:
- Από τα τέλη των '60ς η πένα Walker με πολύ ιδιόμορφο μέγεθος, είναι τεράστια (βλ σύγκριση με στυλό) και μου την είχαν φέρει αθηναίοι συγγενείς δώρο από το Λαμπρόπουλο. Επίσης ο χάρακας κατασκευασμένος στον Καναδά, με ίντσες και εκατοστά. Η αδελφή μου τον είχε σε κόκκινο χρώμα.
- Από αρχές ΄80ς η ξύστρα/χρηματοκιβώτιο.

Τεραστια πένα!!! Φοβερή!!!
Από ξύστρες θυμάμαι την "τηλεόραση" κι το "αναψυκτικό coca-cola"..."Χρηματοκιβωτιο" πρώτη φορά είδα.
 
Συγκινηθείτε ελεύθερα....

Μπλοκ ζωγραφικής...
20200212_215449.jpg

Μπλοκ Χαρτογραφίας ...η μια σελίδα ριζόχαρτο, η αλλη κανονική για να αντιγραφουμε τις χώρες από χαρτη...
20200212_215332.jpg

Πηγή: vintagetoys.gr
 
Θυμάστε αυτα τα μολύβια;;; ήταν αρκετα λεπτά, μεγαλύτερα σε ύψος από ότι τα συνηθισμένα μολύβια κι στην άκρη τους κρεμόταν κορδονάκι με φιγούρα ή φακελος που περιείχε 4 μολύβια μινιατούρες....

39821480403_f584d0c72e_b.jpg
Πηγή:
Flickr

CddI-SYWAAMbD9b.jpg
Πηγή:
Twimg
 
Μια μέρα, περνώντας από ένα μαγαζί της Αθήνας εντόπισα τα παραπάνω μπλοκ ζωγραφικής και χαρτογραφίας /βλ. post 370 (ήταν περίοδος έναρξης σχολικης χρονιας).

Αμέσως πέρασε από μπροστά μου η απίθανη δεκαετία του 80 και του 90 που είχαμε στο σχολείο τέτοια μπλοκ...

:)
 
Μια μέρα, περνώντας από ένα μαγαζί της Αθήνας εντόπισα τα παραπάνω μπλοκ ζωγραφικής και χαρτογραφίας /βλ. post 370 (ήταν περίοδος έναρξης σχολικης χρονιας).

Αμέσως πέρασε από μπροστά μου η απίθανη δεκαετία του 80 και του 90 που είχαμε στο σχολείο τέτοια μπλοκ...

:)
Υπαρχουν ακόμα;;; εννοω τα συγκεκριμένα;;; Λογικά "Διεθνές" θα υπάρχουν, αλλά θα είναι σύγχρονα. Εγώ ψαχνω τα "Διεθνές" των 80-90s (του post 370), που ειχαμε εμεις τότε αλλα δεν τα εχω βρει πουθενα. Ούτε σε παλαιοπωλεία στο Μοναστηράκι, ούτε σε γνωστα sites πωλήσεων....:(




20200213_090807.jpg
 
Υπαρχουν ακόμα;;; εννοω τα συγκεκριμένα;;; Λογικά "Διεθνές" θα υπάρχουν, αλλά θα είναι σύγχρονα. Εγώ ψαχνω τα "Διεθνές" των 80-90s (του post 370), που ειχαμε εμεις τότε αλλα δεν τα εχω βρει πουθενα. Ούτε σε παλαιοπωλεία στο Μοναστηράκι, ούτε σε γνωστα sites πωλήσεων....:(
Η εταιρεία "ΔΙΕΘΝΕΣ" υπάρχει και είναι στο Κρυονέρι! Ειναι αυτή που βγάζει τα σχολικά τετράδια, ακόμα και σήμερα
 
Μια μέρα, περνώντας από ένα μαγαζί της Αθήνας εντόπισα και αγόρασα τις παρακάτω κασετίνες (ήταν περίοδος έναρξης σχολικής χρονιάς).

η μία κασετίνα είναι μαγνητική με κουμπάκια και η άλλη είναι με φερμουάρ

image 1.JPG



image 2.JPGimage 3.JPGimage 4.JPGimage 5.JPG

image 6.JPG
 
Μια μέρα, περνώντας από ένα μαγαζί της Αθήνας εντόπισα και αγόρασα τις παρακάτω κασετίνες (ήταν περίοδος έναρξης σχολικής χρονιάς).

η μία κασετίνα είναι μαγνητική με κουμπάκια και η άλλη είναι με φερμουάρ

Προβολή συνημμένου 208106



Προβολή συνημμένου 208107Προβολή συνημμένου 208108Προβολή συνημμένου 208109Προβολή συνημμένου 208110

Προβολή συνημμένου 208111

Μαγνητικές κασετίνες υπαρχουν κι σήμερα...αλλα η συγκεκριμενη μοιαζει να ειναι αυθεντική...κατασκευασμένη την δεκαετια των 80s...
 
@hannele

και όμως, είδα στη μαγνητική κασετίνα τους ... κινέζικους χαρακτήρες και νομιζα ότι θα ήταν ... μάπα, την αγόρασα όμως γιατι μου θύμισε το παρελθόν...

και οι δύο κασετίνες βρίσκονταν στη συσκευασία τους, η καστίνα με τα κουμπάκια λειτουργεί κανονικά...
 
@hannele

πες μου οτι ειναι δική σου η τσαντα αυτη...

εβγαινε και σε άλλα χρωματα σωστά;
 
@hannele

πες μου οτι ειναι δική σου η τσαντα αυτη...

εβγαινε και σε άλλα χρωματα σωστά;

Κι όμως δεν θα το πιστεψεις!! Την ειδα σε βιτρινα βιβλιοπωλειου με παλια βιβλια κι stock με παλια σχολικα ειδη!! Στον Πειραια...
Φυσικα κι εβγαινε σε αλλα χρωματα! Μια συμμαθητρια μου την ειχε σε ροζ φουξια με μοβ!
 
Πίσω
Μπλουζα