Ρετρό Σχολικά Είδη

γνωριζετε αν τη δεκαετια του 90 κυκλοφορουσαν ζελατινες σε σχημα φακελου με κουμπι, μονοχρωμες αλλα και με σχεδια;

οπως





image.JPG

image2.jpg
 
Στα δικά μου σχολικά συγκαταλέγονταν και μία υδρόγειος σφαίρα που πήραμε (με την αδερφή μου) το 1967 αν θυμάμαι καλά. Το βάθρο της είναι μεταλλικό και έχει μικρή πυξίδα!!! Η απεικόνιση των κρατών περιλαμβάνει κράτη που δεν υπάρχουν πλέον, κυρίως στην Αφρική, όπως Βελγικό Κονγκό, Γαλλική Κεντρική Αφρική, Αγγλοαιγυπτιακό Σουδάν κλπ. Το τελευταίο έπαψε να υπάρχει το 1956, άρα οι χάρτες της σφαίρας είναι από τότε.....







3.jpg

2.jpg

1.jpg
 
Το τρίγωνο της φωτό χρησιμοποιούσα στα μαθητικά χρόνια, κειμήλιο απο τα φοιτητικά χρόνια του πατέρα μου τη δεκαετία του 50.
 
Το τρίγωνο της φωτό χρησιμοποιούσα στο σχολείο, κειμήλιο απο τα φοιτητικά χρόνια του πατέρα μου τη δεκαετία του 50.
 
φακελος με λαστιχο



κασετινα polo



εκδρομικοι σακοι





010.jpg

002.jpg

009.jpg

008.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην Δ' τάξη είχα κλασική πραλληλόγραμμη τσάντα μάρκας LUC SAC

Στην Α' Γυμνασίου είχα τσάντα σακίδιο Χατζηγιάννης, σε μπλε χρώμα, με μεταλλικό κούμπωμα.

image_136943.jpg

Στην Β' και Γ' Γυμνασίου είχα σακίδιο BENETTON.

image_136941.jpg

Στην Α' Λυκείου είχα σακίδιο CAMEL BAGS.

image_136942.jpg

Στη Β' και Γ' Λυκείου είχα σακίδιο NAF NAF, σε μπλε χρώμα.

image_136940.jpg

και αλλη μια τσαντα μαρκας polo που ειχα κερδισει σε διαγωνισμο για σχολικα ειδη από το περιοδικο Σουπερ Κατερινα

image_144198.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νερομπογιες και ακρυλικα χρωματα

IMAGE.JPG
 
BETTY BOOP είπε:
Το στυλό με τα πολλά μελάνια σε διάφορα χρώματα το είχα σε...λεπτότερη έκδοση με χρώματα μπλε, κόκκινο, πράσινο, μαύρο. Τα μεγαλύτερα στυλό με περισσότερα χρώματα δεν με βόλευαν στο γράψιμο. Επίσης υπήρχαν γόμες σε θήκη με καπάκι, η θήκη στη μία πλευρά είχε και ένα σφραγιδάκι.
Ανακάλυψα με τεράστια χαρά ότι το στυλό με τα 4 χρώματα υπάρχει και σήμερα από την Bic -που το έβγαζε και τότε, (αρχές '80, νομίζω, το είχα εγώ, μάλιστα μου το είχαν φέρει δώρο από Γαλλία ή Βέλγιο). Πρόσφατα, λοιπόν, το βρήκα και το ξανά αγόρασα από το Imaginarium, σε ελαφρώς μικρότερο από κανονικό μέγεθος και σε δύο παραλλαγές, μία με τα "βασικά" χρώματα μαύρο, μπλε, πράσινο, κόκκινο και μία με πιο παλ χρώματα, γαλάζιο, ροζ, μωβ, βεραμάν (δεν το έχω τώρα να επιβεβαιώσω, νομίζω ότι αυτά είναι όμως). Επίσης, τα έφερε περίπου τον Σεπτέμβριο το Lidl σε κανονικό μέγεθος και ελαφρώς μεταλιζέ απόχρωση εξωτερικά, με τα 4 "βασικά" χρώματα γραφής. Εννοείται αγόρασα και από αυτά ένα!
 
Εγώ πήγα να αγοράσω τζιν για τη δουλειά και ο πωλητής μου έδωσε δώρο ένα τέτοιο στυλό!φαίνεται βγαίνουν ακόμα!εγώ είχα ένα μεταλλικό στα '80ς που είχε, αν δεν κάνω λάθος, 6 χρώματα!
 
να αναφερω επισης και τις σχολικες τσαντες kipling με μπρελοκ-γοριλακιστο χρωμα της τσαντας, παντα μου αρεσε το μπρελοκ...

image2.jpg

image1.jpg
 
ατλαντες για το μαθημα της Βιολογιας/Aνθρωπολογιας στο σχολειο, στην Α' Γυμνασιου

πηγη

image1.jpgimage2.jpgimage3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Εικόνα από ''φατσοβιβλίο''
πρόγραμμα μαθημάτων με τα αγαπημένα Στρουμφ

Προβολή συνημμένου 138957
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τα στρουμφακια το είχα!!!

https://www.retromaniax.gr/vb/forum/...326#post708326

Ήταν χαρτοκοπτική και το έκανες όπως αναγράφουν οι οδηγείς σαν ακορντεόν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ψαλιδάκι που βρήκα σήμερα. Δεν έκοβε ποτέ του καλά.
 
image1.JPG

-κασετινα-σκυλακι

-μικρη γομα μπλε-κοκκινο

-γομα-στυλό (αγορασμενη απο γνωστο πολυκαταστημα, τετοιες γομες κυκλοφορουσαν και τη δεκαετια του 90...)
 
Θυμαμαι οτι οι σχολικές τσαντες ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ κυκλοφορουσαν σε διαφορα χρώματα με ασορτι κασετινα ( χωριστα πωλουταν η τσαντα απο την κασετινα). Η κασετινα ειχε λαστιχακια που στερεωναν τα μολυβια και εκλεινε με μεταλλικο κουμπωμα. Δεν ξερω αν ειχε κυκλοφορησει αλλος τυπος κασετινας με την τσαντα αυτη οπως κασετινα- βαρελακι.

Τη δεκαετια του 80 κυκλοφορουσαν κασετινες-βαρελακια εκτος απο μαγνητικες κασετινες με τις πολλές θηκες και κασετινες με λαστιχακια που στερεωναν τα μολυβια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
κολλα uhu stick 'n fun με δωρο γομα
ειναι ρετρο;
Ως προς το ονομα, σιγουρα....

For over 80 years now, UHU Alleskleber has continuously been the leading adhesive used throughout Europe and has become the by-word for adhesives in Germany and Austria. Since its development, a wide range of adhesives have stemmed from the crystal-clear adhesive in the yellow tube that made the company so famous and known as the adhesive for almost every gluing need.

Today, the UHU range meets the needs of users in all areas of application, from schools, offices, crafts and hobbies to DIY, manual work and industries.

In1905, dispensing chemist August Fischer acquired a small chemicals factory (founded in 1884) from Ludwig Hoerth in Bhl, Germany. Little did he know that he would soon make the discovery that led to his company becoming one of the best known adhesive manufacturers in the world.

The breakthrough came in 1932 when August Fischer discovered the formula for the first ready-to-use, crystal-clear synthetic resin adhesive in the world. The adhesive could stick all materials known at the time including the first plastics such as Bakelite. As was customary to name stationery goods, he named his glue after a bird, the owl, familiar to the Black Forest: UHU The All Purpose Adhesive. Though it has become a worldwide brand, UHU remains deeply rooted in Bhl.

The adhesive in the yellow and black tube has since become one of the best-known branded products of our time. More than 100 years of continuous progress in research and development as well as marketing is what characterizes the history of UHU. The development of innovative products and adhesive techniques has allowed UHU to produce a full range of top quality and high performance adhesives suitable for all types of material.

In 1971 UHU was acquired by the English Beecham Group followed by a management buyout in 1989. UHU became a part of the Bolton Group in 1994.

Today UHU stands for dedicated employees, state-of-the-art production facilities as well as subsidiaries and distribution partners in more than 125 countries worldwide. Over 60% of the company’s turnover is from exports.

UHU continues to explore users’ increasingly specific expectations, aiming to offer innovative solutions that make using adhesives easier and that produce effective results, in keeping with UHU’s motto:

UHU glues anything, anytime.

uhu.com/company history


....τωρα ως προς το προιον, ναι μεν μπορει να ειναι ρετρο, αλλα στο επισημο site δεν αναφερει κατι για "stic n fun".... :xm:

uhu.com/paper glues
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα