Ρετρό Φωτιστικά και Κάδρα

Και σεμεδακι βλεπω...o_O
 
Λογικό. Είναι το πατρικό της μητέρας της στο νησί. Κλασσικό Κυκλαδίτικο σπιτάκι, με τα μπλε του παράθυρα, τη βοκαμβίλια στην αυλή, τις κουρτίνες "κοφτό", τα παλιά του έπιπλα κι φυσικά δεν απολείπουν τα σεμεδάκια φτιαγμένα απο τη γιαγιά της. :)
 
Λογικό. Είναι το πατρικό της μητέρας της στο νησί. Κλασσικό Κυκλαδίτικο σπιτάκι, με τα μπλε του παράθυρα, τη βοκαμβίλια στην αυλή, τις κουρτίνες "κοφτό", τα παλιά του έπιπλα κι φυσικά δεν απολείπουν τα σεμεδάκια φτιαγμένα απο τη γιαγιά της. :)
Αν επιτρέπεται ποιο νησί? Να δεις που θα βγούμε συγγενείς...
 
Στο εξοχικό μιας φίλης μου, πορτατίφ κι κάδρο, δώρα από συγγενείς στο γάμο των γονιών της (1978).

Προβολή συνημμένου 247284
Το ντουί είναι ακόμα μπαγιονέτ, δεν το έχει αλλάξει, το πορτατίφ λειτουργεί κανονικά.
Προβολή συνημμένου 247288





Προβολή συνημμένου 247286
Το φαρδύ μπεζ πλαίσιο του κάδρου είναι ύφασματινο
δεν χρειάζεται να αλλάξει ντουί, υπάρχουν λάμπες LED και σε μπαγιονέτ....
 
Πολυελαιος και φωτιστικο τραπεζαριας-διαδρομου απο Λαμπροπουλο-Ακρον Ιλιον Κρυσταλ ακομη και σημερα 2022 υπαρχουν στο σπιτι.
Τα πρωτα λαμπατερ στο παιδικο μετακομισαν και ηταν σε λειτουργεια μεχρι και αρχες του '90 στην Αθηνα με πλεκτο το καλυμμα απο την μητερα μου. Το πρωτο μου καδρακι θυμαμαι εγραφε ''Κωστανζα'' (λιμανι στην Ρουμανια) ενω ακομη καδρο υπαρχει στον διαδρομο ενα μικρο με λουλουδι και στο σαλονι ενα μεγαλο με βελονα που ειχε κανει η μητερα μου προς τα τελη του '70. Υπαρχουν ακομη στο πατρικο 4-5 καδρα εποχης του '70 (τα 2 ειναι με ασημι κορνιζα) αλλα και 2 απο ημερολογιο αρχες του '80. Εχω χασει ενα του '70 με θεμα ενα Αρκουδακι ραφτο απο την μητερα μου το οποιο ηταν στο παιδικο.
 
Κανείς δεν ξέρει ποια μπορεί να είναι η κοπέλα, στόλιζε όμως το σαλόνι κάθε σπιτιού την δεκαετία του 80' και πολλά παιδιά λέγανε ότι εικονίζει την θεία η την μεγάλη ξαδέρφη τους
FB_IMG_1675346510854.jpg
 
Κανείς δεν ξέρει ποια μπορεί να είναι η κοπέλα, στόλιζε όμως το σαλόνι κάθε σπιτιού την δεκαετία του 80' και πολλά παιδιά λέγανε ότι εικονίζει την θεία η την μεγάλη ξαδέρφη τους

Jean Honoré Fragonard (1732-1806) "Young Girl Reading", περίπου 1769.

1675439398730.png

Είναι στην Εθνική Πινακοθήκη στο Washington DC
 
Jean Honoré Fragonard (1732-1806) "Young Girl Reading", περίπου 1769.

Προβολή συνημμένου 257681

Είναι στην Εθνική Πινακοθήκη στο Washington DC
Παρ όλα αυτά η κοπέλα είναι άγνωστη και τότε που υπήρχε σε κάθε σπίτι , λέγαμε τα ψέματακια μας ότι είναι η ξαδέρφη μας, η θεία μας κτλ.
 
Ο παρακάτω πολυέλαιος κοσμούσε το πατρικό μου από το 1965, τώρα τον κρέμασα στο δικό μου.

Αποτελείται από 4 λάμπες που περιβάλλονται από διπλό γυαλί και είναι κατασκευασμένος από μπρούντζο και πορσελάνη με παραστάσεις. Χρησιμοποίησα διακόπτη με ροοστάτη για να αυξομειώνω τον φωτισμό.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg
 
Που θα μου παει? Θα μαθω μπιμπιλα και πανωκαβαλικι. Θα τιγγαρω το σπιτι σεμεδακια και τοτε θα δειτε ποσες φωτο θα ανεβασω. Αμε!
Μεχρι και κουρτινακια στα πισια θα πλεξω ναναι ασσορτι με τα windows
 
Πίσω
Μπλουζα