Ρετρό Φωτιστικά και Κάδρα

Έχουμε κι εμείς κάτι τέτοια,αλλά στο χωριό των δικών μου!Είπα να τα τραβήξω photo,πριν λίγες μέρες ήμουν!Αλλά με τα playmobil κλπ τα ξέχασα τα κάδρα!Όλα τα κάδρα κεντητά είναι!Φωτιστικό πολυέλαιο είχαν στο παλιό σπίτι οι δικοί μου!

Τα μεγάλα κάδρα που έχουν είναι 4,το μεγαλύτερο ένα με θέμα άγρια δύση,καουμπόηδες,άμαξες κλπ.Τα άλλα 3 είναι "Ρωμαίος και Ιουλιέτα",μια κοπέλα σαν τσιγγάνα (το ίδιο κάδρο το είδα και στο "Μια νύφη για το γιο μου"-αν βρω απόσπασμα θα ανεβάσω),και ένα άλλο κάδρο με μια κοπέλα σαν Mona Lisa!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει, λίγο άτοπο για το νήμα αυτό αλλά και αυτό φωτιστικό μέσο ήταν! Φανός θυέλλης.
 
stakovios είπε:
Εντάξει, λίγο άτοπο για το νήμα αυτό αλλά και αυτό φωτιστικό μέσο ήταν! Φανός θυέλλης.
Δεν είναι ρετρό, είναι ακόμα σε παραγωγή αυτά.
 
Κάδρα: έργα της μαμάς μου, χρονολογούνται από το 1974 (αυτό με την Βενετία) και από το 1965-69 περίπου (αυτό με τα γαρίφαλα)

DSC03852.jpg

DSC03877.jpg
 
Στο προηγουμενο σπιτι που εμενα για μια 10ετια (μιας και ειμαι και fun των '70s ) ειχα αρκετα και διαφορα ρετρο αντικειμενα!

Ετσι λοιπον για καλοσορισμα μιας και ειμαι νεο μελος να ποσταρω μια απλικα (με κορδονακι) που ειχα βρει σε ενα παλιο μαγαζι απλικα.jpgφωτιστικων και την ειχα βαλει στο διαδρομο. Δεν ειχα βεβαια εκει παροχη και ετσι επερνε ρευμα απο πριζα διπλα. Οπως βλεπεται ειχα βαλει στο τοιχο και αυθεντικη '70s ταπετσαρια!
 
τελειο!!!!!!!!!!! Η ταπετσαρια ειδικα ειναι σουπερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Θυμαστε τους πινακες με σκηνες απο την Αφρική; Εχει κανεις ακομα να δουμε;
 
"Θησαυροί" από το πατρικό μου!

31497.jpg31498.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
(...) μια μαντάμ που την λέγαμε σπανιόλα (ή ήταν ή έτσι την βγάλαμε εμείς) (...)
Juanita είπε:
...) και η Σπανιόλα που αναφέρει η Κριός κάτι σε ταβερνιάρισσα μου έβγαζε (αν λέμε την ίδια με το μισό... εμμμ... στήθος έξω... ) (...)
Νομίζω ότι τη βρήκαμε τη κοπελιά :D κοπέλα.jpg
 
Δεν ειναι η σπανιολα που ψαχνω εγω :(

Η δικη μου ηταν σε αποχρωσεις του καφε, με κρικους σκουλαρικια και σε κοιτουσε με αριστερο προφιλ.

Και ηταν και πολυ ομορφη..
 
Λορένα είπε:
Δεν ειναι η σπανιολα που ψαχνω εγω :(
Η δικη μου ηταν σε αποχρωσεις του καφε, με κρικους σκουλαρικια και σε κοιτουσε με αριστερο προφιλ.

Και ηταν και πολυ ομορφη..
Αυτή που λέει η Λορένα λέω κι εγώ! Την καφετί.
 
Μεχρι να βρουμε την τσιγγανα, που καποτε θυμαμαι καθε σπιτι να την εχει και σημερα δεν την θυμαται κανεις (εκτος απο την κριο), ανεβαζω μερικα καδρακια ακομη που "εκλεψα" φωτο, απο μια επισκεψη σε φιλικο σπιτι

42788.jpg42786.jpg42787.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλη μία κυρία για τη συλλογή μαςlady.jpg
 
Η μαμα μου ειχε κεντησει πριν ακομα παντρευτει τους "μαρκησιο και μαρκησια" και υπαρχει ακομα το καδρο στο χωλ του σπιτιου,μου αρεσει πολυ γιατι εχει πολλα χρωματα.Αυτο το κεντημα με το καδρο το εβλεπα και σε σπιτια συγγενων.Απ οτι θυμαμαι το σχεδιο αυτο υπηρχε μεσα σε περιοδικο που αγοραζε η μαμα μου,αν δεν κανω λαθος λεγοταν "εκεινη"
 
Ούτε αυτή είναι αυτή που λέμε με τη Λορένα αλλά κι αυτή βρισκόταν σε αρκετά σπίτια. Μια λεπτομέρεια: αυτή που ψάχνουμε δεν ήταν κέντημα, ήταν πίνακας ζωγραφικής.

42853.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτήν λέω εγώ :D

42880.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο Κριος :worship: :clap: αυτη ειναι η τσιγγανα που εψαχνα :hurrah:
 
Χαχα σιγά μη μας ξέφευγε Λορένα :flower:
 
Αυτό το είχαμε κι εμείς στο σπίτι κάποτε. Αν δεν κάνω λάθος ο πίνακας είναι γνωστός ως ''τσιγγάνα'' κι όχι ''Σπανιόλα''.
 
Πίσω
Μπλουζα