Ρετρό Φωτιστικά και Κάδρα

Μερικά ρετρό κάδρα και φωτιστικά από εμένα.

Τα κάδρα:

Το γνωστό καλημέρα, καθρέφτης με λουλούδια, στην περίπτωσή μας γαμήλιο δώρο στη μητέρα μου, αρχές του '50, ζωγραφική πίσω από γυαλί.



Ακολουθεί επιστολή από τον Ελευθέριο Βενιζέλο με ημερομηνία 15.3.1914



Χάρτης τουρκικός με θέμα την Ελλάδα του 1892

Πίσω σε μετάφραση μερικές πόλεις/νησιά κλπ.





Καραγκιόζης, πίνακας του Χαρίδημου (έχω αναφερθεί ξανά σε αυτόν τον πίνακα)



Ημερολόγιο τοίχου από τις αρχές του '50. Δεν αναφέρει κατασκευαστή.



Και τώρα μερικές από τις λάμπες:

Για αρχή το αγαπημένο μου φωτιστικό από το 1982 (μια και ήμουν φανατικός στην κινηματογράφηση με σούπερ 8, θα αναφερθώ σχετικά προσεχώς).



Λάμπα ελαίου που μετατράπηκε σε ηλεκτρική



Μερικές από τις λάμπες ελαίου:



Και ειδικότερα η προπολεμική με ελληνικό ενδιαφέρον (ανήκει στην οικογένειά μου εξ αρχής, την έσωσα από την μάνα το '70):



Ναι, σωστά βλέπετε, ΠΙΤΣΟΣ ΑΘΗΝΑΙ!!!! Τότε έκανε (και) λάμπες. Το πλυντήριό μου, ΠΙΤΣΟΣ, το φυλάω εδώ στη Γερμανία ως κόρην οφθαλμού!)



Η λάμπα του Παππού στο χωριό (του '60, Made in W. Germany):



και μερικές άλλες από πλευράς συζύγου, αρχές του προηγούμενου αιώνα.



3.jpg

5.jpg

4.jpg

2.jpg

6.jpg

1.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

7.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

18.jpg

16.jpg

17.jpg
 
Όλα φανταστικά! Στο χάρτη που δείχνει τις πόλεις στο πίσω μέρος, οι πόλεις αυτές ήταν οι Τουρκοκρατούμενες δηλαδή;
 
Εχω μεινει παγωτο με την λαμπα του Πιτσου!!!! :eek:

Δεν γνωριζα οτι εβγαζε λαμπες... :sleep:

Αετε...μας στελνεις καθε φορα....οχι αδιαβαστους....αλλα γενικως!!!!
smiley-shocked017.gif
"]
smiley-shocked017.gif
[/url]

Τα σεβη μου!!! :worship:
 
johnny19818 είπε:
Όλα φανταστικά! Στο χάρτη που δείχνει τις πόλεις στο πίσω μέρος, οι πόλεις αυτές ήταν οι Τουρκοκρατούμενες δηλαδή;
Οι πόλεις/νησιά κλπ. που αναγράφονται πίσω είναι η μετάφραση γενικά σε λατινική γραφή των αραβικών του χάρτη. Είναι και από την ελληνική επικράτεια και από τις τουρκοκρατούμενες περιοχές. Μάλιστα η τότε Ελλάδα απεικονίζεται με διαφορετικό χρώμα (κιτρινωπό) σε σχέση με την τοθρκική επικράτεια.

Παραθέτω μερικές λεπτομέρειες που δείχνουν τα σύνορα με διακεκομμένη γραμμή. Η Θεσσαλονίκη π.χ. είναι ακόμη τουρκοκρατούμενη και μάλιστα για χάρη της βγήκαν έξω από τα όρια του χάρτη. Επίσης τουρκοκρατούμενα νησιά, όπως Λέσβος, Χίος κλπ.

Με την ευκαιρία παραθέτω φωτογραφίες και από ένα έγγραφο για ελεύθερη διάβαση εντός της τουρκικής επικράτειας για μία κυρία (Βασιλική Παρασκευά?) από την Κοζάνη. Ήταν δίγλωσσο, Γαλλικά και Τουρκικά, κάτι σαν διαβατήριο....











pontifikas είπε:
Εύγε!!!!! Eagle 1, φανταστική συλλογή
Ευχαριστώ αγαπητέ! Έχω θαυμάσει και εγώ δικές σου!!!

stayros είπε:
Δεν γνωριζα οτι εβγαζε λαμπες... :sleep:
Και εγώ δεν το ήξερα Σταύρο και το συνειδητοποίησα με τη λάμπα όταν την έσωσα στα '70. Έμαθα τότε ότι η Πίτσος έφτιαχνε λάμπες, γκαζιέρες και μικροσυσκευές. Από τα τέλη της 10ετίας του '50 άρχισε τα ηλεκτρικά με ψυγείο αρχικά και μετά εξελίχθηκε. Τα ρετροαντικείμενα έχουν τελικά ιστορία πίσω τους, αυτό είναι ένα από τα δυνατά τους σημεία. Σε ευχαριστώ για το σχόλιο!

c.jpg

b.jpg

a.jpg

d.jpg

e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς!

Ιστορικό κειμήλιο η υπεραιωνόβια επιστολή του Ελ. Βενιζέλου στον Υψηλάντη (μάλλον στον Θεόδωρο)! Ο δε βουλευτής Ανδρέας Δενδρινός (1868-1946) στον οποίο αναφέρεται ο Βενιζέλος ως «έγκριτον Κερκυραίον», πέτυχε το 1925 με νομοθετικό διάταγμα την οριστική λύση του αγροτικού προβλήματος της Κέρκυρας, που είχε ταλαιπωρήσει τον αγροτικό πληθυσμό της περίπου 60 χρόνια, παρότι ο ίδιος προσωπικά με τη λύση που δόθηκε, έχανε σημαντική κτηματική περιουσία.
 
NIOBH είπε:
Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς!
Ιστορικό κειμήλιο η υπεραιωνόβια επιστολή του Ελ. Βενιζέλου στον Υψηλάντη (μάλλον στον Θεόδωρο)! Ο δε βουλευτής Ανδρέας Δενδρινός (1868-1946) στον οποίο αναφέρεται ο Βενιζέλος ως «έγκριτον Κερκυραίον», πέτυχε το 1925 με νομοθετικό διάταγμα την οριστική λύση του αγροτικού προβλήματος της Κέρκυρας, που είχε ταλαιπωρήσει τον αγροτικό πληθυσμό της περίπου 60 χρόνια, παρότι ο ίδιος προσωπικά με τη λύση που δόθηκε, έχανε σημαντική κτηματική περιουσία.
Σε ευχαριστώ θερμά αγαπητή ΝΙΟΒΗ!!!! Είχα ψάξει και εγώ παλαιότερα για τον βουλευτή Δενδρινό, όμως είχα βρει λίγα πράγματα. Οι λεπτομέρειες που δίνεις είναι φανταστικές!!!!

Θα έλεγα ότι "συμπλήρωσες το κάδρο"!!!!
 
Μερικα ρετρο καδρα που υπαρχουν ακομα στο εξοχικο.

Κεντητα...







Ζωγραφιστα σε καμβα...



...και ενα αναγλυφο μεταλικο,που απεικονιζει το Ποντικονησι της Κερκυρας.



dsc00016.jpg

dsc00022.jpg

dsc00033.jpg

dsc00024.jpg

dsc00015.jpg
 
δυο καδρα





(ουδεν σχολιον για το καδρο αυτο!)

η κυρια Μονέ με το γιο της (εργο του Γαλλου ζωγραφου Κλωντ Μονέ)



004.jpg

005.jpg

_ΚΞ?ΞʽΙΑ_ΞœΞŸΞΞ•_ΞœΞ•_Ξ?Ο_Ξ“Ξ™ΞŸ_Ξ?Ξ—Ξ£.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν θεωρουνται ρετρο, αλλα σε παιδικα δωματια κατα τη δεκαετια του 90 εβλεπα φωτιστικα οροφης σε διαφορα σχεδια οπως αεροπλανακι...

πηγη εικονας http://www.demolight.gr

image.jpg
 
μη το λες...το πρώτο κάδρο με τον πίνακα του νερόμυλου, πλαισιώνει άλλον πίνακα σε χωριάτικο σπίτι γνωστού 
 
Δεν ξερω αν θεωρουνται ρετρο, αλλα σε παιδικα δωματια κατα τη δεκαετια του 90 εβλεπα φωτιστικα οροφης σε διαφορα σχεδια οπως αεροπλανακι...

πηγη εικονας http://www.demolight.gr

Προβολή συνημμένου 167839
To ανιψάκι μου έχει στο δωμάτιο του φωτιστικό-παπαγάλο αν και του έβαλα τη μεγαλύτερη λάμπα LED που βρήκα στο μέγεθος που ήθελε πάλι βγάζει λίγο φως.Είναι πολύ όμορφο, όμως.
 
182131.jpg

Ποιος δεν θυμάται το περιβόητο "αγόρι που κλαίει";;;
Το ξέρετε οτι το συνοδεύει κι κατάρα;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προβολή συνημμένου 239544

Ποιος δεν θυμάται το περιβόητο "αγόρι που κλαίει";;;
Το ξέρετε οτι το συνοδεύει κι κατάρα;;;
Δεν μπορώ να το ανοίξω το άρθρο να δω
 
Δεν μπορώ να το ανοίξω το άρθρο να δω
Σε εμενα παντως ανοιγει....το βαζω ξανα..προσπάθησε πάλι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο εξοχικό μιας φίλης μου, πορτατίφ κι κάδρο, δώρα από συγγενείς στο γάμο των γονιών της (1978).

28.jpg
Το ντουί είναι ακόμα μπαγιονέτ, δεν το έχει αλλάξει, το πορτατίφ λειτουργεί κανονικά.
38.jpg





08.jpg
Το φαρδύ μπεζ πλαίσιο του κάδρου είναι ύφασμα
8.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα