Ρετρό Χριστουγεννιάτικα στολίδια

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Ενα πραγμα που σιγουρα ολοι μας εχουμε συνδυασει με τις γιορτες ειναι η μερα οπου βγαζουμε απο την αποθήκη ή το πατάρι τα κουτιά με τα Χριστουγεννιάτικα στολίδια.

Πάνε πολλά χρόνια απο τότε που έχουμε να στολίσουμε το σπίτι μας και για μένα αυτό το θέμα είναι ρετρό. Στη φετινη μου βολτα στα καταστήματα ειδα τα κλασσικα: αγαλματακια, αγγελακια, αγιοβασιληδες, χιονομπαλες... αλλα δεν είδα τίποτα απο αυτά που θυμάμαι να στολίζαμε στο σπίτι.Γγι' αυτο και τα θεωρω ρετρο. :)

Τα ρετρο στολιδια που θυμαμαι λοιπον ειναι:

  • Ενα χάρτινο αστέρι με λάμπα στο εσωτερικό που ξεδίπλωνε και κούμπωνε και κρεμόταν στο ταβάνι
  • Φουσκωτά αγιοβασιλάκια (!!!!)
  • Ενα μικρο μεταλλικό μύλο-'καρουζελ' με μεταλλικα αγγελάκια. Αναβες απο κατω του κατι κερακια και η θερμοτητα εκανε το μυλο να γυριζει. Τα μεταλλικα αγγελακια 'πετούσαν' γυρω γυρω, κανοντας "γκλιν γκλιν" σε κατι κουδουνακια που χτυπουσαν #)
  • Ενα μικρο έλατο που συναρμολογούσες απο δύο κομμάτια χαρτόνι απο ενα παραξενο υλικο. Εβαζες το έλατο σε ενα πιατο, εριχνες λιγο νερο, και το υλικο του προκαλουσε μια χημικη αντιδραση, σαν αφρους, και ηταν σαν να ανθιζει. Δεν εχω δει πουθενα απο τοτε τετοιο υλικο και δε θυμαμαι για ποσες 'χρησεις' ηταν


Τα παραπανω εχω χρονια να τα δω και η τυχη τους αγνοειται. Γι' αυτο συγχωρεστε μου την απουσια φωτογραφιων. Θα ηθελα κι εγω πολυ να τις μοιραστω, αν ειχα.

Επιπλεον, αν κανενας εχει υποψη το παραξενο υλικο που αφριζει στο νερο, ας μου το πει :)
 
Οι φουσκωτοι "ΑγιοΒασιληδες" ειναι σχεδον απαραλλακτοι στο περασμα των ετων (τουλαχιστον αυτο νομιζω).

Αργοτερα ηρθαν και τα φουσκωτα ελαφακια.

Οποιος εχει καμια φωτο ας ανεβασει.

Καλη φαση θα ηταν να φωτογραφησουμε ρετρο χριστουγεννιατικα στολιδια που εχουμε σπιτι μας. Θα ανεβασω αυριο τη πιο παλια μπαλα που εχει επιβιωσει στο πατρικο μου.
 
Τα φετινα Χριστουγεννα θα εχουν κατι απο τα παλια.... :D :wub: :D

attachment.php
 
Βρηκατε τιποτα ρετρο Χριστουγεννιατικα φετος?
 
Οι παρακατω χριστουγεννιατικες μπαλες εχουν την τιμητικη τους καθε Χριστουγεννα! :)

Τις θυμαμαι απο πιτσιρικας να τις στολιζει καθε χρονο η μανα μου,

μια κοκκινη στον πολυελαιο και μια μπλε στην πορτα του χωλ.

Αυτη στην πορτα του χωλ καποτε τεντωνομουν για να την φτασω...τωρα οποτε περναω τις τραβαω και μια κεφαλια!!!! :fafoutis:

attachment.php


attachment.php


Highlight...η χρυση γιρλαντα στην κουρτινα....το πρωτο στολιδι που μπαινει καθε χρονια! :D
 
Τωρα.....να βγαλω ολο το δεντρο μια φωτο? :eek:

Το 90% ειναι γυαλινες μπαλες του '70!
 
Σαν να βλέπω το παλιό μας δέντρο! Τι ωραίες ήταν τότε οι χριστουγεννιάτικες μπάλες. Με φανταχτερά χρώματα και διάφορα σχέδια. Τώρα συνήθως είναι απλά λευκές και από χαρτόνι ! Επίσης καραρετρό ήταν και εκείνη η κλασσική φάτνη από χαρτόνι....
 
RIO είπε:
Σαν να βλέπω το παλιό μας δέντρο! Τι ωραίες ήταν τότε οι χριστουγεννιάτικες μπάλες. Με φανταχτερά χρώματα και διάφορα σχέδια. Τώρα συνήθως είναι απλά λευκές και από χαρτόνι ! Επίσης καραρετρό ήταν και εκείνη η κλασσική φάτνη από χαρτόνι....
Οι γυαλινες μπαλες ειναι πιο ωραιες. Τις προσεχω αλλα καθε χρονο εχω απωλειες. Με τα χρονια γινονται πιο ευαισθητες.

Δε μου αρεσουν οι καινουριες γιατι ειναι ψευτικες, πλαστικο και χαρτι.

Φατνη απο χαρτι πρεπει να εχω παλια σε φωτο.
 
Οι χάρτινες φατνες ήταν συνήθως το αποτέλεσμα χαρτοκοπτικής από ειδικές εκδόσεις που κυκλοφορούσαν την περίοδο των γιορτών. Και σήμερα υπάρχουν, γενικά.
 
Το στρογγυλο αστερι στην κορυφη.. ειναι πολυυυ ρετρο..

Εμας ομως δεν μας αρεσε αυτο, και ειχε βρει η μανα μου, ενα αστερι στο σχημα του.. αστεριου :)

==========================

Επισης οι μπαλιτσες σε σχημα σταγονας (στρογγυλες με μυτη απο κατω) ηταν αρκετα ρετρο.

Αργοτερα (καπου 90) αρχισαν να γινονται μοδα οι μεγαλες (στρογγυλες) μπαλες, και ενα φεγγαρι ειχαν επικρατησει οι πανομοιοτυπες.

Αλλα υπηρχαν και αλλα στολιδια, περα απο τις μπαλες και τις γιρλαντες :

Βαζαμε και βαμβακι για χιονι :) Ποιος το θυμαται αυτο ;)

Ενω υπηρχε και ο "ιστος αραχνης" (που δεν μ'αρεσε), και το σπυρωτο χιονι (που ηταν μεγαλος μπελας στο καθαρισμα)

=====================

Μοδα επισης ειχαν και τα ελατα..

Μικρα (στο ενα μετρο) πιο παλια θυμαμαι, και τα κλαδια δεν ειχαν διακλαδωση. Ηταν πολυ αραια δηλ.

Μετα περασαμε στα πιο μεγαλα σε υψος, και πολλα απο αυτα ειχαν ασπρες ακρες για χιονι

Ενα φεγγαρι ειχαν γινει μοδα και τα φυσικα (τα κομμενα). Μετα.. επικρατησαν αυτα σε γλαστρες.

Αργοτερα ηρθαν τα ψευτικα αλλα σε πιο φυσικη μορφη.. με πιο φυσικο χρωμα ελατου, και τα κλαδια ηταν πολυ πυκνα.

Ενω.. δεν θα ξεχασω ποση εντυπωση μου εκανε, ενα φουντωτο κλαδι απο πουρναρι, που το στολισαν με 6 μπαλες και μερικους φιογκους και λαμπιονια και το παρουσιασαν για δεντρο. Μεχρι τοτε.. δεντρο = ελατος (ψευτικο και αληθινο)

===

Και τα λαμπιονια ειχαν την μοδα τους ομως.

Θυμαμαι τα πολυχρωμα.. αγκαθωτα (που μας ειχαν κρατησει πολλα χρονια).

Επειτα ειχαμε τα χιονανθρωπακια του σκιπ. Νομιζω ολη η Ελλαδα τα ειχε αγορασει και τα ειχε κανει μοδα.

Αργοτερα επικρατησαν τα μονοχρωμα (με χρυσο φως) που φτανουν μεχρι σημερα, μαζι με τα νεα στο φως του παγου

Σημ. : Σταυρος, τετοιο πρασινο βελουτε τραπεζομαντιλο εχει παρομοιο η μανα μου σε κοκκινο χρωμα. Το εστρωνε καθε χριστουγεννα
 
RIO είπε:
Αν μπορέσεις, βάλε καμιά φωτο με αυτήν... :)
Χριστουγεννα ειναι, πραγματοποιουμε ευχες...

Μια η φατνη και μια το παλιο δεντρο...με τα ιδια στολιδια(αλλα λιγοτερα)..

Χρονολογια περιπου 1980-1981

Λορένα είπε:
Το στρογγυλο αστερι στην κορυφη.. ειναι πολυυυ ρετρο..
Επισης οι μπαλιτσες σε σχημα σταγονας (στρογγυλες με μυτη απο κατω) ηταν αρκετα ρετρο.

Βαζαμε και βαμβακι για χιονι :) Ποιος το θυμαται αυτο ;)

Και τα λαμπιονια ειχαν την μοδα τους ομως.
Η κορυφη ειναι πλαστικη δεκαετιας. Η παλια δυστυχως εσπασε(η μυτη), αλλα την εχω κρατησει. Οταν μπορεσω θα την βγαλω κι αυτη.

Αυτες με τις μυτες που λες, τις λεγαμε/λεμε λεμονακια(μοιαζουνε πολυ)...

Αν δεις στη βαση του δεντρου εχω βαλει το βαμβακι που προστατευει τις μπαλες στο κουτι.

Και φωτακια παλια εχω. Δεν μου κανει καρδια να πεταω χριστουγιεννιατικα...

img540xx.jpg

img540654.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα τα είπες σχεδόν όλα! Ιστό αράχνης βάζαμε και μεις. Το κακό ήταν ότι αν δεν πρόσεχες, σου έμενε η φαγούρα για την υπόλοιπη μέρα... :D
 
τι ωραια που ηταν αυτα τα στολιδια να προσθεσω και τα ξυλινα στολιδια που τα ειχε δωσει δωρο και το σκιπ καποτε και ειχαν φιγουρες οπως ανθρωπακια που εκαναν σκι η αγγελακια ηταν πολυ ομορφα και νομιζω οτι πετυχα να κυκλοφοορυν ακομα
 
Μεγαλος φουσκωτος Αϊ Βασιλης...1985..στο βαθος κηπος, φαινεται καθαρα στο 2:28

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θανος είπε:
τι ωραια που ηταν αυτα τα στολιδια να προσθεσω και τα ξυλινα στολιδια που τα ειχε δωσει δωρο και το σκιπ καποτε και ειχαν φιγουρες οπως ανθρωπακια που εκαναν σκι η αγγελακια ηταν πολυ ομορφα και νομιζω οτι πετυχα να κυκλοφοορυν ακομα
Αυτά του skip τα έχω,αν και φέτος δεν τα βάλαμε γιατί πήραμε νέα στολίδια,με ελαφρές μπάλες από φελιζόλ,και γενικά δεν κατεβάσαμε καθόλου στολίδια από το πατάρι.Αλλά πήραμε κάτι άλλα,τυμπανάκια,που είναι κλασικά.
 
Φουσκωτοι Αϊ Βασίληδες απο παλιες φωτογραφιες...

img560.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα