Ρετρό Χριστουγεννιάτικα στολίδια

Αληθεια παιδια, το χαρτονενιο ελατακι που οταν του εβαζες νερο εβγαζε αφρους και "ανθιζε" το θυμαται κανενας; Απο τοτε δεν εχω δει ποτε καποια παρομοια τεχνολογια και εχω μεγαλη απορια για το πως λειτουργουσε!
 
Τέτοιο ελατάκι δεν είχα δει φίλτατε Rakeesh, θα με ενδιέφερε και εμένα να το δω.

Συνεχίζω με μερικά ενδεικτικά στολίδια της ίδιας περιόδου. Στις τελευταίες φωτογραφίες, η ξύλινη περιστρεφόμενη φάτνη με τη φτερωτή είναι από το 1984, τα παιχνίδια με τον Α. Βασίλη από δώρα ταχυφαγείων ή Kinder Χριστουγεννιάτικα, το κεράκι/αγγελάκι από το 1981 και στο τέλος η συνολική φετεινή εικόνα.

Εύχομαι σε όλους τους ρετρομανιακούς φίλους Χαρούμενα Χριστούγεννα, Υγεια, Χαρά, Ευτυχία, στους ίδιους και στις οικογένειές τους, ένα Ευτυχισμένο Νέο Έτος και Εκπλήρωση Κάθε τους Επιθυμίας (Ρετρό και μη)!!!!!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg
 
Τα αγκαθωτά λαμπάκια ήταν και θα είναι τα ομορφότερα.Έχω κρατήσει πέντε - έξι του κουτιού μικρά (αγκαθάκια) και δυο - τρεία απο τα μεγάλα(αγκαθάκια).Μια απο αυτές τις μέρες θα φτιάξω animated gif απο αυτά που έχω και θα τ'ανεβάσω για να τα χαρείτε...και γιατί όχι; Να τα κάνετε screensaver στα κινητά σας.
 
Τα βρήκα σε πάγκο πλανόδιου, με διάφορα ρετρό χριστουγεννιάτικα. Για να είχε τιμή 130δρχ, ποιος ξέρει από πότε είναι...
6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτή είναι πήλινη; Πρέπει να μας είχαν κάνει δώρο μια που της μοιάζει πολύ, αλλά έχω χρόνια να την δω για να είμαι σίγουρη.

Ο Άγιος Βασίλης μου θυμίζει πολύ έναν που είχαμε πάρει στις αρχές των 90ς. Δεν είναι ίδιοι, αλλά μοιάζουν λίγο. Σίγουρα είναι ρετρό Βασίλης.
 
Είναι του 80η τσάμπα η χαρά μου αποψε
Προβολή συνημμένου 254886
Τον είχα κι εγώ.Αν θυμάμαι καλά και μιλάμε για τον ίδιο Άγιο Βασίλη έχει ένα κουμπί κάτω απο το σκούφο του, που όταν το πατάς παίζει τη μελωδία 'τρίγωνα κάλαντα' και φωτίζουν τα μαγουλάκια του...
Τον είχα αγοράσει κάπου στις αρχές των 90'ς και κόστιζε 2000 δρχ.
 
Τον είχα κι εγώ.Αν θυμάμαι καλά και μιλάμε για τον ίδιο Άγιο Βασίλη έχει ένα κουμπί κάτω απο το σκούφο του, που όταν το πατάς παίζει τη μελωδία 'τρίγωνα κάλαντα' και φωτίζουν τα μαγουλάκια του...
Τον είχα αγοράσει κάπου στις αρχές των 90'ς και κόστιζε 2000 δρχ.
Ναι είναι έτσι ακριβώς μόνο που πλέον έχει χαλάσει ο μηχανισμός. Πω πω βρήκα πράγμα ρετρο :fafoutis:
 
Πω πω έχουν πάνω και τις τιμές σε δραχμές!
Προφανώς είναι stock σε παλιές αποθήκες κι τα πουλούν οι πλανόδιοι στους πάγκους επειδή είναι "παλιά".
Ομολογώ ότι μπήκα στο πειρασμό κι πήρα 3 (τα πουλούσε με το κομμάτι).

Τον αγ.Βασίλη
57.jpg


Το "σταλακτίτη" κι το "κουκουνάρι"
24.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ένας Άγιος Βασίλης από τις αρχές των '90ς που ξέθαψα πρόσφατα. Παίζει χριστουγεννιάτικη μουσική, κινεί τα χέρια και το κεφάλι, ενώ παράλληλα ανάβει το κεράκι που βαστάει. Έχει και ρύθμιση για κίνηση με αναμένο κερί, χωρίς να παίζει μουσική.

1.jpg2.jpg
 
Έχω ακριβώς τον ίδιο και μάλιστα παίζει χριστουγεννιάτικη μουσική πολύ δυνατά απο το ηχείο που είναι απο κάτω στη μαύρη βάση εκεί μπαίνουν και οι μπαταρίες. :)

Εγώ τον έχω πάντα στο αθόρυβο να ανάβει το λαμπάκι στο κερί.
 
Προφανώς είναι stock σε παλιές αποθήκες κι τα πουλούν οι πλανόδιοι στους πάγκους επειδή είναι "παλιά".
Ομολογώ ότι μπήκα στο πειρασμό κι πήρα 3 (τα πουλούσε με το κομμάτι).

Τον αγ.Βασίλη
Προβολή συνημμένου 254907


Το "σταλακτίτη" κι το "κουκουνάρι"
Προβολή συνημμένου 254908
Και πολύ εκανες
 
Και ένας Άγιος Βασίλης από τις αρχές των '90ς που ξέθαψα πρόσφατα. Παίζει χριστουγεννιάτικη μουσική, κινεί τα χέρια και το κεφάλι, ενώ παράλληλα ανάβει το κεράκι που βαστάει. Έχει και ρύθμιση για κίνηση με αναμένο κερί, χωρίς να παίζει μουσική.

Προβολή συνημμένου 254916Προβολή συνημμένου 254917
Τελειος
 
Πίσω
Μπλουζα