Ρετρό Χριστουγεννιάτικο Δέντρο

vintage-christmas-tvs-3.jpg


Πηγή εικόνας
(Ερώτηση προς επαΐοντες: Πώς μπορω να το κάνω να γράφει "view attachment νούμερο" αντί να ξαναβάζει την εικόνα?)

Ο μπόμπιρας μάλλον δεν μπορεί να ρίξει την τηλεόραση γιατί είναι βαριά, αν και το τραπεζάκι μου φαίνεται ασταθές. Αλλά σίγουρα μπορεί να κουνήσει το όλο κατασκεύασμα αρκετά ώστε να του έρθει κατακέφαλα το δέντρο με τα φώτα. Οι υπερήφανοι γονείς όμως ήταν πολύ απασχολημένοι να βγάζουν φωτογραφία τον κανακάρη τους.
 
Ε τότε δεν ήταν εύκολο να βγει μια φωτογραφία. Καραδοκούσαν οι περήφανοι γονείς και τσουπ, πήραν το ενσταντανέ που επιζητούσαν…
 
@elephadas Σε κάθε post στη δεξιά μεριά έχει το νούμερο του post (είναι αυτό με το # μπροστά οπου μετά ακολουθεί το νούμερο του ποστ). Αν κάνεις click πάνω σε αυτό τότε θα σου βγάλει ένα URL σύνδεσμο οπου αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο post το οποίο θες να αναφερθεις. Αυτον τον σύνδεσμο τον κάνεις copy απο την μπάρα της URL διεύθυνσης του browser σου και μετά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως αναφορά χωρίς να φαίνεται η εικόνα. Αυτό γίνεται κάπως έτσι..

Παράδειγμα: Το post #38 και #27 έχουν περίπου ίδιο Στιλ ρετρό χριστουγεννιάτικων δέντρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@elephadas Επισης μπορεις να πατησεις οπως παντα 'Απαντηση' στο ποστ που θέλεις και μετά απο τον μενού (εκεί που γράφεις και απαντάς) να πατήσεις στο εικονίδιο [ ] (Αν πας πάνω το βελάκι γράφει Εναλλαγή κώδικα ΒΒ ).

Θα παρατηρήσεις πατώντας το ότι θα σου μετατρέψει αυτόματα την εικόνα σε κάτι άλλο το οποίο όμως είναι ένα Quote με συνημμένο νούμερο της εικόνας. Μπορείς να το τσεκάρεις κιόλας κάνοντας ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΙΣΗ



;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν προβλέπω καλά, το κόλπο θα δουλέψει σε φωτογραφίες της αριάδνης αλλά όχι σε δικές σου. Για να δούμε.

Και πράγματι έτσι έγινε.

Και για να γράψω κάτι σχετικό με το θέμα, τέτοια κορυφή είχε το οικογενειακό μας πλαστικό Χ'τικο δένδρο. Όταν έφτανε ο καιρός η elephadoμήτωρ μαζί με την αδερφή μου όταν είχε μεγαλώσει λίγο, μια που εξ ορισμού είχαν καλλιτεχνική φλέβα καθότι γυναίκες, στόλιζαν το δέντρο κι όταν τελείωναν ο elephadoπάτωρ που ήταν η κορυφή της οικογένειας ανέβαινε σε ένα σκαμνάκι και έβαζε την κορυφή στο δέντρο - η μοναδική συμμετοχή του. Εγώ μικρός αδιαφορούσα - από Χριστούγεννα το μόνο που μου άρεσε ήταν οι κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα - και όταν τελείωσα το σχολείο και ανεξαρτητοποιήθηκα καθόμουνα και γκρίνιαζα τι χρειάζοντα όλα αυτά τα στολίσματα (ποτέ δεν γκρίνιαξα τι χρειάζονταν οι κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα). Δεν μου δίνανε καμία σημασία, αλλά τουλάχιστον είχα απαγορέψει δια ροπάλου οποιοδήποτε στόλισμα στο δωμάτιό μου. Κάτι ήταν κι αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@elephadas Αυτό έγινε γιατί δεν ανέβασα την φωτογραφία στο retromaniax αλλα την έβαλα με εισαγωγή εικόνας ως url απο την ιστοσελιδα που βρήκα την φωτογραφία.
 
Αν προβλέπω καλά, το κόλπο θα δουλέψει σε φωτογραφίες της αριάδνης αλλά όχι σε δικές σου. Για να δούμε.

Και πράγματι έτσι έγινε.

Και για να γράψω κάτι σχετικό με το θέμα, τέτοια κορυφή είχε το οικογενειακό μας πλαστικό Χ'τικο δένδρο. Όταν έφτανε ο καιρός η elephadoμήτωρ μαζί με την αδερφή μου όταν είχε μεγαλώσει λίγο, μια που εξ ορισμού είχαν καλλιτεχνική φλέβα καθότι γυναίκες, στόλιζαν το δέντρο κι όταν τελείωναν ο elephadoπάτωρ που ήταν η κορυφή της οικογένειας ανέβαινε σε ένα σκαμνάκι και έβαζε την κορυφή στο δέντρο - η μοναδική συμμετοχή του. Εγώ μικρός αδιαφορούσα - από Χριστούγεννα το μόνο που μου άρεσε ήταν οι κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα - και όταν τελείωσα το σχολείο και ανεξαρτητοποιήθηκα καθόμουνα και γκρίνιαζα τι χρειάζοντα όλα αυτά τα στολίσματα (ποτέ δεν γκρίνιαξα τι χρειάζονταν οι κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα). Δεν μου δίνανε καμία σημασία, αλλά τουλάχιστον είχα απαγορέψει δια ροπάλου οποιοδήποτε στόλισμα στο δωμάτιό μου. Κάτι ήταν κι αυτό.
FB_IMG_1669723460490.jpg
Αυτό έχω να πω για τον Σκρουτζ του φορουμ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμάται κανείς και τα φουσκωτά ελαφάκια που ήταν άσπρα με μαύρα κέρατα, και είχαν κάτι μπλε επάνω τους; Μου φαινόντουσαν τα πιο όμορφα σαν φάτσες και τα προτιμούσα!
 
Θυμάται κανείς και τα φουσκωτά ελαφάκια που ήταν άσπρα με μαύρα κέρατα, και είχαν κάτι μπλε επάνω τους; Μου φαινόντουσαν τα πιο όμορφα σαν φάτσες και τα προτιμούσα!
Ω ναι βεβαίως αλλά που να βρούμε φώτο
FB_IMG_1670662659863.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα