Ρετρό Χριστουγεννιάτικο Δέντρο

Επιτέλους, ήρθε στο φως το χριστουγεννιάτικο δέντρο της οικογένειας από το μακρυνό 1954. Το όνειρό μου τα τελευταία χρόνια να το βρω και να το ξαναστολίσω θα γίνει πραγματικότητα. Τελευταία φορά που στολίσθηκε ήταν το 1992, οπότε παροπλίσθηκε και θάφτηκε βαθιά στην αποθήκη για να ξαναβγεί τώρα ελέω μετακόμισης (έχει τα ρετροκαλά της....).

Έχει ύψος 110 εκατ., τα δε κάτω κλαδιά έχουν παρακλάδια, ενώ οι άκρες έχουν αληθινά κουκουναράκια. Δυστυχώς με το πέρασμα του χρόνου μερικά έχουν θρυμματισθεί. Η ξύλινη βάση παραπέμπει σε γλάστρα. Είχε ακόμη μερικά από τα βαμβάκια που έβαζε ο πατέρας μου στη βάση και στα κλαδιά για να παραπέμπει σε χιόνι.

Διαπίστωσα ότι χάνει πολύ από τα φύλλα του, ενώ θέλει προσοχή στο άνοιγμα των κλαδιών, μια και το χοντρό σύρμα που είναι ο σκελετός τους έχει σκουριάσει και σπάει στο άνοιξε-κλείσε. Ήδη 3 κλαδιά ήταν στερεωμένα με σπάγκους, ενώ άλλα 3 έσπασαν όταν τα άνοιξα. Φυσικά τα επιδιόρθωσα. Χρονοβόρα η διαδικασία, αλλά άξιζε! Άνοιξα με Dremel και λεπτό τρυπανάκι τρύπες στον ξύλινο κορμό και τα τοποθέτησα εκεί που ήταν. Πλέον δεν θα το ξανακλείσω, αλλά μετά τις γιορτές θα το βάλλω σε μεγάλη κούτα για του χρόνου. Εκτός από το φυσικό δένδρο στο σαλόνι θα στολίζεται και αυτό στο διάδρομο.

Ο στολισμός και ο φωτισμός θα γίνει αποκλειστικά με παιχνίδια/φωτάκια/φάτνη από το διάστημα 1950-1980, οπότε και θα επανέλθω με σχετικές φωτογραφίες!

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg
 
Επιτέλους, ήρθε στο φως το χριστουγεννιάτικο δέντρο της οικογένειας από το μακρυνό 1954. Το όνειρό μου τα τελευταία χρόνια να το βρω και να το ξαναστολίσω θα γίνει πραγματικότητα. Τελευταία φορά που στολίσθηκε ήταν το 1992, οπότε παροπλίσθηκε και θάφτηκε βαθιά στην αποθήκη για να ξαναβγεί τώρα ελέω μετακόμισης (έχει τα ρετροκαλά της....).

Έχει ύψος 110 εκατ., τα δε κάτω κλαδιά έχουν παρακλάδια, ενώ οι άκρες έχουν αληθινά κουκουναράκια. Δυστυχώς με το πέρασμα του χρόνου μερικά έχουν θρυμματισθεί. Η ξύλινη βάση παραπέμπει σε γλάστρα. Είχε ακόμη μερικά από τα βαμβάκια που έβαζε ο πατέρας μου στη βάση και στα κλαδιά για να παραπέμπει σε χιόνι.

Διαπίστωσα ότι χάνει πολύ από τα φύλλα του, ενώ θέλει προσοχή στο άνοιγμα των κλαδιών, μια και το χοντρό σύρμα που είναι ο σκελετός τους έχει σκουριάσει και σπάει στο άνοιξε-κλείσε. Ήδη 3 κλαδιά ήταν στερεωμένα με σπάγκους, ενώ άλλα 3 έσπασαν όταν τα άνοιξα. Φυσικά τα επιδιόρθωσα. Χρονοβόρα η διαδικασία, αλλά άξιζε! Άνοιξα με Dremel και λεπτό τρυπανάκι τρύπες στον ξύλινο κορμό και τα τοποθέτησα εκεί που ήταν. Πλέον δεν θα το ξανακλείσω, αλλά μετά τις γιορτές θα το βάλλω σε μεγάλη κούτα για του χρόνου. Εκτός από το φυσικό δένδρο στο σαλόνι θα στολίζεται και αυτό στο διάδρομο.

Ο στολισμός και ο φωτισμός θα γίνει αποκλειστικά με παιχνίδια/φωτάκια/φάτνη από το διάστημα 1950-1980, οπότε και θα επανέλθω με σχετικές φωτογραφίες!

Προβολή συνημμένου 255035Προβολή συνημμένου 255036Προβολή συνημμένου 255037Προβολή συνημμένου 255038Προβολή συνημμένου 255039Προβολή συνημμένου 255040Προβολή συνημμένου 255041
Θα μας το βγάλεις φωτό και στολισμενο;
 
Το στόλισμα αποδείχθηκε δύσκολο, μια και ήθελα να μπει βαμβάκι στα κλαδιά, όπως παλιά. Η τοποθέτηση μετά του φωτισμού και των στολιδιών ήταν δύσκολη, διότι συχνά το βαμβάκι έφευγε, σούρωνε, έπεφτε.......... Τέλος πάντων τα κατάφερα. Ο φωτισμός αποτελείται από τις μαργαρίτες των '50ς και τα ακανθωτά "κρυσταλλάκια" των '80ς. Η φάτνη κάτω από τα '60ς, ο δε έφιππος Αη Βασίλης από τα '50ς. Τα στολίδια από '50ς έως '80ς. Το πιό αγαπημένο μου στολίδι ήταν από παιδί η ασημένια/κόκκινη γυάλινη καμπανίτσα.

Μετά το στόλισμα το κοίταξα και πραγματικά γύρισα νοερά (και νοσταλγικά) πολλά χρόνια πίσω........... Ακόμα και η Αετίνα που αρχικά έβλεπε το θέμα με δυσπιστία (θέλει τα φυσικά δένδρα) υπήρξε θετική.

8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg

Θα επανέλθω και με άλλες φωτογραφίες σε νύκτα.
 
Συγχαρητήρια Αετέ! Εξαιρετική δουλειά, με κορυφαίο ρετρό αποτέλεσμα. Και του χρόνου με υγεία!
 
Και μερικές ακόμα φωτογραφίες, επίσης με φωτισμό τη νύχτα. Ήθελα πάντα να φωτίζεται η φάτνη, οπότε φρόντιζα να υπάρχει διαθέσιμο λαμπάκι. Νομίζω πέτυχε, στο σκοτάδι δείχνει πολύ όμορφα.

23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg
 
Πωπω ρε Αετέ! Που τη βρήκες αυτή τη φάτνη; Τι μου θύμισες; Είχαμε ολόιδια στο δημοτικό, στο σχολείο. Χάρτινη, πτυσσόμενη
 
Πωπω ρε Αετέ! Που τη βρήκες αυτή τη φάτνη; Τι μου θύμισες; Είχαμε ολόιδια στο δημοτικό, στο σχολείο. Χάρτινη, πτυσσόμενη
Την αγόρασα από βιβλιοπωλείο στα μέσα των '60ς και κόστιζε 10 δραχμές! Θυμάμαι την τιμή, γιατί την πήρα με το χαρτζιλίκι μου. Από τότε βρίσκεται πάντα στη βάση του χριστουγεννιάτικου δένδρου μας και ένα λαμπάκι τη φωτίζει. Πράγματι είναι πολύ όμορφη!

Ακόμα και όταν γυρίσαμε σε φυσικό δένδρο, η φάτνη αυτή έμπαινε στη βάση του. Από φέτος που θα έχουμε 2 δένδρα, το ρετρό (που στόλισα ήδη) και το φυσικό, αυτή θα μπαίνει στο ρετρό, όπως τόσες 10ετίες πριν! Στο φυσικό θα βάλουμε τις φιγούρες που κληρονόμησε η σύζυγος από την οικογένειά της, επίσης ρετρό, για τις οποίες θα επανέλθω όταν στηθεί το σκηνικό.
 
Φάτνη τέτοια είχαμε κι εμείς, αλλά είχε και μια σχισμή στο επάνω μέρος όπου έμπαινε ένα χαρτονένιο άστρο με ουρά πασπαλισμένο με ασημόσκονη. Επίσης είχαμε μια σειρά φώτα - μαργαρίτες (η άλλη σειρά είχε κεριά με λαμπάκια για φλόγα). Τα κεριά τα καταλαβαίνω, οι μαργαρίτες πώς προέκυψαν? Επίσης είχαμε 2 αγιοβασίληδες σε τάρανδος, ο ένας ήταν σαν αυτόν του Eagle 1 ο άλλος είχε ίδιο σχέδιο αλλά κάποα μέρη του ήταν ασημένιο μεταλλικό. Νομίζω ο τάρανδος. Οι στολισμοί μας παραβίαζαν κάθε αρχή αστρονομίας και ζωολογίας, δηλαδή.

Επίσης είχαμε λίγες μπάλλες σαν αυτές με το στρογγυλό βαθούλωμα στη 12η φωτό του ποστ #73, που όταν αγοράστηκαν ήταν η τελευταία λέξη της μπαλλοτεχνολογίας και μπαίνανε σε περίοπτη θέση.
 
Και μερικές ακόμα φωτογραφίες, επίσης με φωτισμό τη νύχτα. Ήθελα πάντα να φωτίζεται η φάτνη, οπότε φρόντιζα να υπάρχει διαθέσιμο λαμπάκι. Νομίζω πέτυχε, στο σκοτάδι δείχνει πολύ όμορφα.

Προβολή συνημμένου 255082Προβολή συνημμένου 255083Προβολή συνημμένου 255084Προβολή συνημμένου 255085Προβολή συνημμένου 255086Προβολή συνημμένου 255087Προβολή συνημμένου 255088Προβολή συνημμένου 255089Προβολή συνημμένου 255090
Και του χρόνου με υγεία, μπράβο ότι και να πούμε λίγο θα ναι
 
Πίσω
Μπλουζα