Ρετρό ανούσια ελληνικά τραγούδια που όμως κάποτε σας είχαν "κολλήσει" !

Είναι πάρα πολύ χαρακτηριστικά αυτά που έχετε στείλει μέχρι τώρα !

Προσθέτω άλλο ένα δικό μου, που κάποτε το είχα μάθει και όλο απέξω, γι αυτό και το παραθέτω με στίχους, για όποιον ενδιαφέρεται...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχετε πει κομματάρες κύριοι (και κυρίες).

Πολλά από αυτά τα ακούω με νοσταλγία και σήμερα.

Εγώ συνεισφέρω στο thread με αυτό:


Μην αισθάνεσαι τύψεις. Εμένα μου αρέσουν σχεδόν όλα τα τραγούδια του.

Γιατί, δεν είναι κομματάρα το "Σκόρπια Ζωή";
 
Και εμένα το τραγούδι ''Σκόρπια ζωή'' του Λάμπη Λιβιεράτου είναι ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια...

Επίσης μου είχαν κολλήσει μια περίοδο τα τραγούδια ''Είχα πάει λαική'' του Δήμου Μυλωνά και ''Πω πω πω'' του Γιάννη Ζουγανέλη σε ντουέτο με την Ελένη Γερασιμίδου (πω πω πω πω πω πω πω πω, τι τσιμπούσι ήταν αυτό...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώωωωω! :)

Είπατε Λιβιεράτος, ε?! :)

Άλλο ένα ρετρό-κόλλημα, που με "πιάνει" ακόμα και τώρα:


Το τραγικό είναι ότι έχουμε άτομο από τη δουλειά που το λένε Γιολάντα! Ε, όταν την αναφέρουν, καταλαβαίνετε τι γίνεται! :biglaugh:
 
Tι τραγικό, έχετε προσθέσει τόσα τραγούδια, και τώρα που βλέπω από άλλο υπολογιστή, τα youtube ειναι εξαφανισμένα(όπως και το δικό μου, το "Που βαδίζουμε κύριοι" και όλα τα παλιότερα...). Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα... Θα τσεκάρω αν μπορώ να κάνω κάτι κι αν είναι σε λίγο θα διαγράψω το post...
 
Νικος Δουλάμης "ΜΠΟΥΦΑΝ"
 
πραγματικα τι να προτογραψω,κομματια που ακομα και σημερα πραγματικα γουσταρω να τ'ακουω.λοιπον:

1.γιωργος λιναρδακης-που να σε ψαξω-με παπι δανεικο-βολτα στον λυκαβητο-δεν ΄'αγαπησες

2.καιτη γαρμπη-πεστο μ'ενα φιλι

3.δημος μυλωνας-ο πασας

4.ο.π.α.-κομπολοι-αιντε-η καρδια μου

5.τζιμης πανουσης-αχ ευρωπη(τρελο κολημα)-αερα-10000 watts

.πωλινα-κοιτα που θα ξενυχτησω παλι

7.μιχαλης ρακιντζης-εγω κι ο πουφ-δεν σε διωχνω-ο πληγωμενος μου εγωισμος-14 φλεβαρη-την διεγραψα

8.τριανταφυλλος-μη με τρυπας-κανω κατι ονειρα

9.γιαννης ζουγανελης-λουλου

10.γιωργος αλκαιος-οτι κυκλοφορουσε το λατρευα...

αυτα τα λιγα...
 
Γιάννης Γιοκαρίνης-Ευλαμπία.

Μιλάμε για κορυφαίος στίχος! :D

[video=youtube;DwjCczm-1Kw]

 
Κυρια D@redevil, η Γιολαντα δεν ειναι Ελληνικο κομματι :p

Οσο για το "ανουσια" ειναι πολυ σχετικο - οπως ηδη εχει φανει, τα ανουσια του ενος ειναι απο τα αγαπημενα καποιου αλλου - πχ η Ευλαμπια ειναι τραγουδι αναφορας για το Ελληνικο ροκ - οπως πχ και οι μπαλαντες του Καλλιρη ξεχωρισαν πολυ τη χρονια που βγηκαν, τοτε που ακουγονταν μονο επιτυχιες της πιστας.

Αγαπημενο "ανουσιο" λοιπον το

 
Χμμμ ... Τι κριτήριο να βάλω λοιπόν για το "ανούσιο";

Ας σκεφτώ κάτι : αν τα τραγούδια αυτά έμπαιναν συλλογή σε κυριακάτικη εφημερίδα, θα την αγοράζατε;

Με άλλα λόγια, "ουσιώδη" ή "ανούσια" για μένα, είναι τα "must have" ή όχι. Αν και σήμερα, με youtube και τέτοια, είναι απίθανο να μην "έχεις" όποιο τραγούδι θες.

Ένα άλλο κριτήριο, για την "ανουσιότητα" είναι π.χ. να διαβάσουμε τους στίχους σκέτους, χωρίς μουσική. Βέβαια κι αυτό δεν είναι αλάθητο κριτήριο, αφού ακόμα και μεγάλες επιτυχίες, αν διαβάσεις ανεξάρτητα από τη μουσική τους στίχους, φαίνονται "ανούσιοι".

Άρα δεν καταλήγουμε μάλλον σε κάποιο "γενικής αποδοχής" κριτήριο, οπότε συνεχίζουμε με "ποιοτική" αίσθηση, και με τραγούδια σαν αυτό (παρ' όλο που λατρεύω τον Ανδρεάδη) :

 
herco είπε:
Οσο για το "ανουσια" ειναι πολυ σχετικο - οπως ηδη εχει φανει, τα ανουσια του ενος ειναι απο τα αγαπημενα καποιου αλλου - πχ η Ευλαμπια ειναι τραγουδι αναφορας για το Ελληνικο ροκ
Μα φυσικά, η Ευλαμπία μου αρέσει απείρως και εμένα! Και δεν διαφωνώ καθόλου ότι είναι τραγούδι αναφοράς στο Ελληνικό ροκ, γι'αυτό άλλωστε και "επέζησε" τόσα χρόνια. Αλλά αν είμαστε ρεαλιστές, ιδίως σε επίπεδο στίχου...άστα να πάνε. Ήδη με το ξεκίνημα:

Σε γνώρισα στο ΙΚΑ, στην ουρά μπροστά μου σ'είχα για τον οδοντογιατρό.Τα χρόνια σου δεκάξι, μα είχες ξεπετάξει...
Και η συνέχεια ως γνωστόν είναι αρκετά -εώς πολύ- "φευγάτη" επίσης.

Εξ' ου και "ανούσιο". (εκτός πια και αν θεωρήσουμε ότι ο τραγουδοποιός καταγγέλει την διαχρονική ταλαιπωρία του κόσμου στο ΙΚΑ) :p

Αλλά ταυτόχρονα ΚΑΙ πολύ αγαπημένο μου. :)
 
(εκτός πια και αν θεωρήσουμε ότι ο τραγουδοποιός καταγγέλει την διαχρονική ταλαιπωρία του κόσμου στο ΙΚΑ) :p
Ειδες που ειναι γεματο νοηματα :p
 
Να κι άλλο ένα, από το σημαντικό Γιάννη Καλατζή, σε μουσική Νίκου Λαβράνου και στίχους Βαρβάρας Τσιμπούλη (1981) :

 
Είναι γάτα (δις), ο κοντός με τη γραβάτα...:burn:


Δεν πάω Μέγαρο...
:zip:


Εσύ τι λες;;;


(... σου πάει στα μαλλιά σου ο πουρές... :p )

 
 


Εμμμ.. δε μου 'ρχονται άλλα...
 
Εγώ πάντως στα 90s είχα κόλλημα με δύο κομμάτια, το "Θα γίνω το κορίτσι σου" της Χριστίνας Δελλή και το "Εγώ θα είμαι εδώ" της Σαμπρίνας. Ειρωνεία: εγώ ακούω τα πάντα εκτός από αυτό το είδος (δηλ. το λαϊκοπόπ), ενώ καμία από τις δύο κυρίες δε μου άρεσέ ούτε σαν φωνή ούτε σαν παρουσία (ντρέπομαι που το λέω, αλλά εξακολουθούν να μ'αρέσουν τα κομμάτια)

[video=youtube_share;ZGkhTzzpmFY]

(Σαμπρίνα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά,μια ερώτηση για ένα τραγούδι και αν μπορεί ας με διαφωτίσει κανένας από εδώ

Γύρω στα 1995 είχε βγει ένα σουξεδάκι που ακούστηκε μόνο για λίγους μήνες και το ρεφρέν έλεγε τα εξής

"Λεφτά,λεφτά,δώστε μου λεφτά,όλα τα αγοράζω αν έχω μετρητά

Λεφτά,λεφτά, φέρτε μου λεφτά,δολάρια και μάρκα, λίρες και δραχμές και ότι άλλο έχει ο χρηματομπαξές " !!

Ξέρει κανείς ποιός να ήταν αυτός ο...μέγας τραγουδιστής ?? Ψάχνω πολλά χρόνια από περιέργεια,αλλά δεν βρίσκω τίποτα γι'άυτό το τραγούδι...
 
Χμμμ...ναι, το θυμάμαι. Μάλιστα αλλού έλεγε "όχι συνάλλαγμα ούτε μετοχές, μόνο μετρητά και επιταγές". Αλλά κι εγώ δε θυμάμαι τίποτα περισσότερο. Για να δούμε κανένας άλλος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού το θυμάσαι,μπράβο στη μνήμη σου φίλε...δεν πρέπει να είμαστε και πολλοί όσοι το θυμόμαστε :)
 
Να κι ένα από τα πρώτα βήματα του Γιάννη Κότσιρα...

 
Πίσω
Μπλουζα