Ρετρό απειλές από μεγαλύτερους, για να φάμε !

Juanita είπε:
15. Η απειλή του ξύλου
Φάε το φαγητό σου αν δε θες να φας καμιά σφαλιάρα (ξανάστροφη)

το ξύλο της ζωής σου

χα!!!! σε φαγητά που δεν μου άρεσαν και η μάνα το ξερε. με σερβίριζε κανονικά το πιάτο και δίπλα προκαταβολικά μια κρεμάστρα πλαστική με το σύρμα μέσα, απ αυτές που έτσουσαν, για να διαλέξω. Φαί, ή ξυλιές...

ε ρε με τί προβλήματα ψυχολογικά μεγάλωσα η έρμη.....
 
Δηλαδή μόνο η μάνα μου δεν έσκαγε και ιδιαίτερα αν θα έτρωγα;
 
και καλά έκανε Μάριε.. εμένα έτσι με κυνήγαγαν να φάω και τώρα με κυνηγάνε να μην φάω... τρέλα λεμεεεεεεεεεεε λολ
 
17. «δια του παραδείγματος απειλή».

Φάε γιατί θα μείνεις στούμπος όπως ο ...τάδε (συνήθως κάποιος φίλος ο οποίος δε διακρίνονταν για την σωματική του διάπλαση).
 
18. Με αντάλλαγμα ξανά φαγητό

Αν δεν φας όλο το φαγητό σου δεν έχει γλυκο - παγωτο - κάτι που ήθελες πραγματικά να φας...
 
Giama είπε:
Κάτι παρόμοιο χρησιμοποιώ εγώ σήμερα.Για κάποιο λόγο με πρήζουν όλοι γιατί με το φαγητό δεν τρώω και ψωμί και τους απαντώ προφανώς "αφού έχει φαγητό, ψωμί θα τρώω; Αν έρθει κατοχή πάλι θα το φάω και το ψωμί".
Χα χα χα!!!

Μαζί σου!!!!!!!

Η ανύπαρκτη απειλή :

"Φάτο γιατί θα έρθει η μαμούτα να σε πάρει"!!!
 
Μήπως εννοείς μαρμότα; :D
 
Καμμιά σχέση!!! :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=T_yDWQsrajA]YouTube - GROUNDHOG DAY TRAILER
 
Άλλα αυτό ακριβώς το τρέιλερ εννοώ! ;)
 
iliekater είπε:
Amigos :
Ωχ , δε μπορώ , πονάει η κοιλιά μου από τα γέλια !
14.φάε το φαΐ σου γιατί θα έρθει ο μπαμπούλας..


αυτός ο μπαμπούλας μου είχε σπάσει τα νεύρα έλεγα μόλις μεγαλώσω και τον πετύχω πουθενά την έκατσε..


Mια από τα ίδια και εγώ.... μιλάμε για πολύ γέλιο !!! :bow:
 
telonio είπε:
Δηλαδή μόνο η μάνα μου δεν έσκαγε και ιδιαίτερα αν θα έτρωγα;
Μια από τα ίδια εδώ. :D

Πάντως άκουγα πολλές φορές το γείτονα να φωνάζει στο γυιό του:

"Φάε γιατί θα γωνάξω το Γιώργο (εμένα, εμένα :D ) και θα στο φάει όλο!!!! "

Μακράν ο φόβος και ο τρόμος της γειτονιάς....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Eσυ ήσουν ο μπαμπούλας ρε Γιώργο τελικά; :D Απίστευτος!
 
19. Η Πασχαλινή απειλή...

Φάτο επιτέλους μη σε δώσω στους Ρωμαίους να σε σταυρώσουν :xm: (περνούσαν από τις γειτονιές και μάζευαν τα άτακτα παιδάκια κάθε Μ. Πέμπτη... :what: αυτά που έτρωγαν σουβλάκι Μεγαλοβδομαδιάτικα )
 
Juanita είπε:
19. Η Πασχαλινή απειλή...
Φάτο επιτέλους μη σε δώσω στους Ρωμαίους να σε σταυρώσουν :xm: (περνούσαν από τις γειτονιές και μάζευαν τα άτακτα παιδάκια κάθε Μ. Πέμπτη... :what: αυτά που έτρωγαν σουβλάκι Μεγαλοβδομαδιάτικα )
:animeek::animeek::animeek:

Μα τι κακία ήταν αυτή! Δύσκολα παιδικά χρόνια πέρασες Juanita!
 
στην δικιά μου περίπτωση ξεκινούσαν απο την σφαλιάρα...
 
εγω θυμαμαι οτι μεχρι τα 7-10 μου χρονια ημουν ο πιο αδυνατος της γειτονιας...ασπρος σαν την ωχρα και ξανθουλης ΠΑΝΤΑ με κυνηγαγε στην κυριολεξια η μανα μου να φαω καπιο αηδιαστικο φαγητο (πχ. μπαμιες η φασολακια) αλλα ειδικα με το γαλα δεν παιζοταν η μανα μου..οσο εβαζε νεσκουικ εγω το επινα το γαλα αλλα μια μερα της μπηκε στο μιαλο να μου βαλει γαλα χωρις τπτ ουτε καν ζαχαρη...την πρωτη φορα με κυνηγαγε η μανα μου με το φλυτζανι και το καλαμακι και ετρεξα στο σαλονι οπου ηταν ο πατερας μου και εμπηξα μια φωνη

"μπαμπα βοηθεια!"

"τι ειναι αγορι μου?"

" η κακια η μαμα θελει να μου δωσει γαλα να πιω"

"σοβαρα μιλας????για ελα εδω να σε σωσω!"

παω και εγω το τουβλο και με αρπαζει αγκαλια ο πατερας μου και με μαγκωνει και λεει στη μανα μου

"αντε δωστου το γαλα"

αχαχχαχαχα ακομα δεν την εχω ξεχασει την "προδοσια" του πατερα μου

καλα ο μπαμπουλας και η μαμουτα ηταν στανταρ..

α και μια φορα ειχα σκασει τη μανα μου διοτι ειχε φτιαξει παλι μπαμιες και αφου τις εφαγα κανοντας ταυτοχρονα ηχους εμετου επιτηδες στο τελος μου βαζει και ενα γαλα να πιω και εγω εκει ξεκινησα να κανω μαλακιεσ..στο τελος η μανα μου δεν αντεξε και πηρε το ποτηρι και μου το εχυσε στο κεφαλι και εγω καθομουν αναυδος..στο τελος της το γυρισα..το μεσημερι οταν κοιμηθηκε πηγα με ενα ποτηρι παγωμενο νερο και την περιελουσα χαχαχαχχ η μανα μου ακομα το θυμαται και γελαει αλλα και εγω ακομα θυμαμαι οτι δεν μπορουσα να κατσω σε καρεκλα για 2 μερες απο τις ξυλιες που ειχα φαει στο ποπο
 
Λορένα είπε:
4. "απειλή τέρατος".Απειλή των περισσοτέρων, μαμάδων (εκτός της δικής μου). "Φάε, γιατί θα έρθει ο Μούμος"

Ο οποίος "μούμος", ήταν ένα απροσδιόριστο πλάσμα, που προκαλούσε τρόμο στα παιδια, και έπιανε για όλα. Θυμαμαι πως αμέτρητες φορές είχα ζητησει να μου τον περιγράψουν, για να τον αναγνωρίσω, αν τυχόν τον έβλεπα ποτέ :D .
Τελικά έχουμε κάποια περιγραφή ; :wait2:

DINO είπε:
Χα χα χα!!!Μαζί σου!!!!!!!

Η ανύπαρκτη απειλή :

"Φάτο γιατί θα έρθει η μαμούτα να σε πάρει"!!!
Και τι ακριβώς ήταν η "μαμούτα" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήταν κάτι συγκεκριμένο!

Το κάθε παιδί την έφτιαχνε όπως αυτό νόμιζε στο μυαλό του!

Εγώ ας, πούμε μικρό παιδάκι, απ'ότι θυμάμαι, πίστευα πως ήταν ένα πλάσμα που ερχόταν από το σκοτάδι, αλλά ποτέ δεν το έβλεπα, κάθώς ως γνωστόν, αυτό που φοβίζει περισσότερο είναι η προσμονή ενός τέρατος - πλάσματος και όχι αυτή καθεαυτή η εμφάνισή του! :D
 
20. H "ποδοσφαιρική" απειλή

Φάε όλο το φαγητό, αλλιώς δε παίζεις τη Κυριακή. (Από τον πατέρα-προπονητή όλα αυτά..)
 
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει.

Αλλα μια κλασικη ρετρο απειλη ειναι η:

"Φαε μη σε δώσω στον αραπη"

(οχι με την κακη εννοια βεβαια.. απλα παλιοτερα τους θεωρουσαν τερατωδεις και φοβεριζαν τα παιδακια.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα