Ρετρό απορίες για το αντίθετο φύλο

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Ρετρό απορίες για το αντίθετο φύλο

Είναι γεγονός πως καθώς μεγαλώναμε, για τους περισσότερους από εμάς υπήρχε ένα πέπλο μυστηρίου που κάλυπτε τους συνομήλικους εκπροσώπους του αντίθετου φύλου. Θυμάμαι που σε αγοροπαρέες συχνά η συζήτηση κατέληγε εκεί, το χειρότερο είναι πως τολμούσαμε να κάνουμε εικασίες κι όλας.. Φυσικά το να ρωτήσουμε τις ίδιες δεν έπαιζε ως ενδεχόμενο. Εσείς τι απορίες είχατε όταν ήσαστε μικροί; Αναφέρω ενδεικτικά μερικές που μου έρχονται στο μυαλό:

  1. Γιατί τα κορίτσια πηγαίνουν δυο-δυο στην τουαλέτα;
  2. Πως είναι δυνατόν να μην αρέσει στα κορίτσια το ποδόσφαιρο;
  3. Γιατί αυτό το κορίτσι με κοιτάει όλη την ώρα κι όταν την ρωτάω αν θέλει κάτι κοιτάει αλλού;
  4. Γιατί τα κορίτσια αλλάζουν συνέχεια γνώμη και άλλα λένε τη μια μέρα, άλλα την άλλη;
  5. Γιατί, αφού η Κατερίνα μου είπε ότι η Μαιρούλα με αγαπάει, όποτε με βλέπει με βρίζει;
  6. Γιατί τα κορίτσια με αφήνουν να τα αγκαλιάζω όταν παίζουμε "σκοτεινό δωμάτιο" αλλά ποτέ όταν είμαστε μόνοι υπό φυσιολογικές συνθήκες; Αφού και στη μια περίπτωση και στην άλλη μόνο εμείς το γνωρίζουμε.
  7. Τι ψιθυρίζουν μεταξύ τους όλη την ώρα και χαχανίζουν σαν βλαμμένα;
 
8. Γιατί τα κορίτσια στο σχολείο, αγκαλιάζονταν στα διαλλείματα και χάιδευε η μια τα μαλλιά της άλλης; :cool: και τα αγόρια είχαμε καλές φιλίες, αλλά τέτοια δεν κάναμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χμ....

9. Γιατι τα κοριτσια εχουν τοσο καλη φιλια μεταξυ τους και εγω δεν μπορω να εχω τοσο καλους "κολιτους" φιλους; :eek:

10. Γιατι τα κοριτσια ηταν τοσο εξυπνες που οποτε προσπαθουσα να τις "ταπωσω" παντα ετρωγα πορτα και ειχαν να απαντησουν σε ολα; 8)

11. Γιατι τα κοριτσια μας εδερνα ενω εμεις δεν επρεπε; :D χεχεχε

12. Γιατι ειναι τοσο καλες στα μαθηματα απο τον καλυτερο μαθητη (αγορι) της ταξης;

θα θυμηθω και αλλα και θα επανελθω....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
13. Γιατί τα κορίτσια δεν σέρνονται στα πόδια μου; Αφού έχω και ZX-Spectrum. (Δεν κάνω πλάκα, μιλάω πολύ σοβαρά) ............
 
Αγαπητοι, μην τρελλαινεστε! Οι γυναικες ιατρικα ειναι ενα σακουλι ορμονες που απο πολυ νωρις (γυρω στα 12) αρχιζει να ανακατευεται και το τι θα βγαλει ο θεος και οι ιδιες μονο ξερουν. Εμεις δεν χρειαζεται να τις καταλαβουμε, αλλωστε ο πατερας της ψυχαναλυσης ο Φροϊντ απετυχε στο εγχειρημα, απλα αρκει να συνυπαρχουμε αρμονικα μαζι τους. Να προσθεσω οτι για καθε παραξενη κοπελα που συναντησατε υπαρχει ενας "κολλημενος" μπαμπας που της υπενθυμιζε καθημερινα ποσο πολυτιμη ηταν και οτι κανενας δεν ειναι αρκετα καλος για αυτην...
 
εγω παντα αναρωτιομουν γιατι τα κοριτσια ηταν παντα πιο πανω στην υποληψη των καθηγητων απο τι εμεις
 
Εγώ τώρα να σας πω ότι μου λύθηκαν οι ρετρό απορίες; Μπα!!!!!! Αλλά αφού βρήκα γυναίκα που δεν με ενοχλεί στο gaming δεν με ενδιαφέρει τίποτε άλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
14. Γιατί τα κορίτσια δεν παίζουν video games, ούτε σε κάποια κονσόλα ή υπολογιστή στο σπίτι τους, ούτε στα Arcades; Εμείς μαζευόμασταν ολόκληρες παρέες πάνω από κάποιο μηχάνημα!

Παρομοίως pooky, ούτε εμένα έχουν λυθεί αυτές οι ʽʼρετρόʼʼ απορίες! Επειδή μερικές συνήθειες που είχαν τότε τα κορίτσια, συνεχίζουν να τις έχουν και σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες!!!
 
ολα τα παραπανω και...

15. Γιατι ποτε κανενας αντρας δεν εχει καταφερει να καταλαβει ποτε τι ακριβως θελουν οι γυναικες? π.χ. λενε το "α" κι εννοουνε το "β".
 
circleag είπε:
χμ....
9. Γιατι τα κοριτσια εχουν τοσο καλη φιλια μεταξυ τους και εγω δεν μπορω να εχω τοσο καλους "κολιτους" φιλους; :eek:
Rescpect. Στην ίδια απορία σκάλωνα κι εγώ. Μου πήρε χρόνια να καταλάβω ότι δεν ισχύει. Απλά οι γυναίκες έχουν μία έμφυτη ανάγκη να είναι socially correct που οι άνδρες δεν την μοιράζονται σε τόσο έντονο βαθμό (γι'αυτό μπορεί ακόμη και να μισιούνται και παρ'όλα αυτά να συμπεριφέρονται σαν φιλενάδες). Το οποίο απαντάει και στην δική μου - φαινομενικά ασύνδετη, αλλά ουσιαστικά αντίστοιχη - απορία:

16: Πώς γίνεται και σχεδόν κάθε γυναίκα που τσακώνεται δημοσίως, αφότου λήξει η διαμάχη, να τρώει κόλλημα, και για ώρες ατέλειωτες να παρλάρει σε στυλ "Τον άκουσες πώς με είπε?", "Μα να μου πει ότι...μπλα μπλα?", "Μα συγγνώμη είναι δυνατόν να...?", και να ψάχνει υποστηρικτές σε αγνώστους? WTF? Ενώ ένας τυπικός άνδρας, μπορεί να ρίξει βρισίδι, αλλά μόλις τελειώσει η ιστορία θα καλμάρει και το αφήσει πίσω του.
 
Amstrad1981 είπε:
14. Γιατί τα κορίτσια δεν παίζουν video games, ούτε σε κάποια κονσόλα ή υπολογιστή στο σπίτι τους, ούτε στα Arcades;

Ίδια απορία είχα κι εγώ.

Και ίσως η απορία επεκτείνεται και για άλλες πληθυσμιακές ομάδες. Πως είναι δυνατόν σε κάποιους να μην αρέσουν τα video games;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι στα κοριτσια δεν αρεσε η ταινια Κοναν ο Βαρβαρος.
 
Τι συμβαίνει με την Ιωάννα και τη σκέφτομαι συνεχώς; Αφού είναι κορίτσι, είναι "εχθρός", τα αγόρια μισούν τα κορίτσια. Ναι, αλλά γιατί τη βλέπω και στον ύπνο μου;...
 
γιατι τα κοριτσια παιρνουν με την πρωτη το διπλωμα οδηγησης (και χωρις λαδωμα)
 
joe είπε:
Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι στα κοριτσια δεν αρεσε η ταινια Κοναν ο Βαρβαρος.
Εμενα μου αρεσε παρα πολυ :) περιμενω και την νεα εκδοχη ;)

Τεσπα.. καμια κοπελα δεν απαντησε εδω..? 8)

1. Γιατι τα αγορια παιζουν συνεχεια ποδοσφαιρο, και δεν κανουν και καμια αλλαγη στο αθλημα?

2. Γιατι μας φερονται περιφρονητικα?

3. Γιατι κανουν συνεχεια τους νταηδες?

4. Γιατι κοκορευονται και φερονται σαν χαζα με το παραμικρο?

5. Γιατι συνεχεια βρισκουν ευκαιρια να μας πειραξουν ενω μας κοροιδευουν?

6. Πως γινεται τα αγορια να ξερουν τοσα πολλα σε τεχνικα θεματα? να συναρμολογουν παιχνιδια (ολων των ειδων) να ξερουν απο αμαξια, μηχανες κτλ, ενω σε απλες δουλειες ειναι τοσο ατσαλοι?

Αθωες αποριες... απο μικρα κοριτσακια (της τοτε εποχης!) #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6. Πως γινεται τα αγορια να ξερουν τοσα πολλα σε τεχνικα θεματα? να συναρμολογουν παιχνιδια (ολων των ειδων) να ξερουν απο αμαξια, μηχανες κτλ, ενω σε απλες δουλειες ειναι τοσο ατσαλοι?
Ας πούμε , για παράδειγμα , στο να φτιάξουμε ένα παστίτσιο :p !

Μα είναι απλή η απάντηση . Διότι πολύ απλά μας είναι δύσκ... , ε εύκολο ήθελα να πω , οπότε αφήνουμε τα εύκολα και εμείς παίρνουμε τις δύσκολες δουλειές .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iakovos είπε:
Αγαπητοι, μην τρελλαινεστε! Οι γυναικες ιατρικα ειναι ενα σακουλι ορμονες που απο πολυ νωρις (γυρω στα 12) αρχιζει να ανακατευεται και το τι θα βγαλει ο θεος και οι ιδιες μονο ξερουν. Εμεις δεν χρειαζεται να τις καταλαβουμε, αλλωστε ο πατερας της ψυχαναλυσης ο Φροϊντ απετυχε στο εγχειρημα, απλα αρκει να συνυπαρχουμε αρμονικα μαζι τους. Να προσθεσω οτι για καθε παραξενη κοπελα που συναντησατε υπαρχει ενας "κολλημενος" μπαμπας που της υπενθυμιζε καθημερινα ποσο πολυτιμη ηταν και οτι κανενας δεν ειναι αρκετα καλος για αυτην...
κοίτα ο φρόυντ είναι ένας, αλλά οι κοπέλες που προσπαθούν μια ζωή να καταλάβουν τί ακριβώς σχέση συνδέει τη μέση ελληνίδα μάνα με τον γιόκα της είναι πάρα πολλές ... όσο κολλημένοι και να' ναι οι μπαμπάδες ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ!

και για τις απορίες, εγώ μικρή πίστευα ότι μόνο τα αγόρια είχαν ειλικρινείς φιλίες μεταξύ τους, και η απορία μου πάντα ήταν γιατί τα κοριτσάκια ήταν τόσο ..... με τα άλλα κοριτσάκια.

(μου πήρε αρκετά χρόνια για να ανακαλύψω ότι υπήρχαν επίσης πολλοί ...... άντρες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμ... παιδια μηπως τα παραλετε και ειμαστε λιγο εκτος θεματος......

:)
 
Χμμμμ... :D

Γιατί τα κορίτσια δε σε αφήνουν στην ησυχία σου όταν είσαι μικρός, και όσο περισσότερο μεγαλώνεις σου δίνουν όλο και λιγότερη σημασία;
 
ScarletBeherit είπε:
Χμμμμ... :D
Γιατί τα κορίτσια δε σε αφήνουν στην ησυχία σου όταν είσαι μικρός, και όσο περισσότερο μεγαλώνεις σου δίνουν όλο και λιγότερη σημασία;
Σε εμένα συνέβη ακριβώς το ανάποδο αλλά και πάλι είναι απορία:

Γιατί τα κορίτσια δεν πολυέδιναν σημασία όσο ήμουν νέος και ελεύθερος και τώρα που παντρεύτηκα και έκανα και παιδιά έρχονται και μου την πέφτουν ακόμα και στα ίσια;
 
Πίσω
Μπλουζα