Ρετρό απορρυπαντικά

Βρήκα παμπάλαια (1969) διαφήμιση του "Μάγια".

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Σ' όλη την Ελλάδα αγαπούν το λευκό, αγαπούν το ROL". Μουσική υπόκρουση με σαντούρι και τελευταία σκηνή μια κοπέλα ντυμένη στα λευκά και με μπαντάνα ν' αγκαλιάζει ένα κοριτσάκι επίσης στα ντυμένο στα λευκά. Αυτή η εικόνα υπήρχε και στο κουτί του ROL...

Και φυσικά, ο τύπος που διαφήμιζε το JET στο σούπερ μάρκετ. Πήγαινε σε κάποια κυρία και της έλεγε "εγώ θα σας πάρω το JET και θα σας δώσω ένα άλλο". Εκείνη απαντούσε "α, όχι, δεν το αλλάζω με τίποτε" και η σεμνή τελετή τελείωνε κάπου εκεί...

Θυμάμαι και μια παλιά διαφήμιση του Soupline με μια μεγαλούτσικη κυρία που της δένανε τα μάτια και της δίνανε δύο σεντόνια για να καταλάβει ποιο πλύθηκε με Soupline. Η μορφή της υπήρχε και στο μπουκάλι.
 
stakovios είπε:
Θυμάμαι λίγο το τραγούδι, που ήταν ο Πολυχρονιάδης, ο τραγουδιστής που είχε τραγουδήσει το 1990 το "Μαργαρίτα" - έντονο λάτιν τραγούδι. Έλεγα μέσα μου "μα είναι δυνατόν τόσο μικρό παιδάκι να έχει τέτοια μπάσα αγριοφωνάρα?".
Έλεγε, λοιπόν:

Μ' αρέσει το πουλόβερ του μπαμπά/

το παίρνω, το φοράω στα κρυφά

............<διάληψη>

τέλος δι'άληψης"

Μα όταν μεγαλώσω αρκετά

.....................................

γιατί θα'ναι δικό μου, το καλύτερο πλεκτό μου

η μαμά το πλένει με Πουρλάν!
Διαφήμιση Purlan


:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Διαγραφη παραθεσης [/edit]

:thanx2: :heartcloud:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
"Σ' όλη την Ελλάδα αγαπούν το λευκό, αγαπούν το ROL". Μουσική υπόκρουση με σαντούρι και τελευταία σκηνή μια κοπέλα ντυμένη στα λευκά και με μπαντάνα ν' αγκαλιάζει ένα κοριτσάκι επίσης στα ντυμένο στα λευκά.....
Τι μπαντάνα, που ήταν φακιόλι (τσεμπέρι) με τα όλα του! :)
 
Η διαφήμιση με τον έφηβο και τη μαμά του και τον διαλογο που ακολουθει πού είναι η φανέλα του μπάσκετ αναφέρεται στο απορρυπαντικό PERSIL EXPRESS για πλύσιμο στο χέρι.
 
Purlan: Το Κόκκινο Πουλόβερ - Παραμύθι 1993


Βρέθηκε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχε βγει καποιο βιβλιο τελη του '90 με την ιστορια της Ελληνικης διαφημισεις απο το 60 μεχρι και το 80. Το ειχα δανηστει απο ενα φιλο, ειχα σκαναρει καποιες και τις ειχα κανει καδρακια στην κουζινα μου αλλα μαλλον τα αρχεια δεν τα χω πια.

Μονο αυτη με το Forte βρηκα

forte.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έντυπη διαφήμιση του Τρυλ (μετέπειτα Τρύλετ). Σήμα κατατεθέν είχε το άρωμα λεμόνι και γι' αυτό τηλεοπτική του διαφήμιση έδειχνε ένα λεμόνι με ανθρώπινα εξωτερικά χαρακτηριστικά να χορεύει! Οι διαφημίσεις αυτές χρονολογούνται από το 1966.

ΤΡΥΛ 1966 ΠΕΡΛΕ.jpg

ΤΡΥΛ 1966.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτό της ηθοποιού που έπαιζε στο Η ΘΕΙΑ ΟΛΓΑ ΞΕΡΕΙ

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...



clear 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony ευχαριστουμε πολυ!!!!!!γνωριζεις μηπως τη χρονολογια της διαφημισης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλά Κατερίνα. Η συγκεκριμένη είναι του 1943!
 
tonytony είπε:
Να σαι καλά Κατερίνα. Η συγκεκριμένη είναι του 1943!
αληθεια;! μηπως αυτη η διαφημιση ειναι η πιο ρετρο σε συγκριση με ολα τα αλλα θεματα που υπαρχουν εδω στο ρετρομανιαξ;σε οσα θεματα εχω δει μεχρι τωρα δε βρηκα κατι τοσο παλιο

σ ευχαριστουμε για ολη την προσφορα σου!!!!!!!!
 
...











clear 1.jpg

clear 4.jpg

clear 2.jpg

clear 5.jpg

clear 3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...



clear 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnalepou είπε:
Φωτό της ηθοποιού που έπαιζε στο Η ΘΕΙΑ ΟΛΓΑ ΞΕΡΕΙ
30847_118171078222001_100000873287460_98772_7306857_n.jpg
Ποια είναι η ηθοποιός αυτή?
 
Πίσω
Μπλουζα