Ρετρό απορρυπαντικά

attachment.php
πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kingtiger077 είπε:
Βρήκα σε μια αποθήκη που συνεργάζομαι 3-4 κιβώτια από αυτό το σαμπουάν για παπούτσια! Είναι Camel ξέρετε τη γνωστή μάρκα που βγάζει και βαφές για παπούτσια! Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορούσε τέλη 80 αρχές 90 αυτό! Δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί ακόμη αλλά αν κυκλοφορεί πιθανόν να έχει αλλάξει συσκευασία!
Με αυτο καθαριζα το σπορτεξ, δηλαδη ολα τα αθλητικα(σπορτεξ οπως Λασι για τα Κόλεϊ :D )
 
leukini diafimisi 1960.jpg

Μιλάμε για πολύ παλιά. 1960. Λευκίνη. Μία μορφή λευκαντικού μάλλον, μπλιτς κατά το....αγγλικότερον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα σουπερμάκετ DIA είχε κυκλοφορήσει το απορρυπαντικό DOSIA τη δεκαετία του 90...
 
attachment.php
φωτο του Vagelis Sidiro μελος του facebook group retromaniax10703878_1484548431823182_3478820556851185018_n.jpg
 
katerinak είπε:
attachment.php
φωτο του Vagelis Sidiro μελος του facebook group retromaniax
Κατερίνα είμαι κι εδώ μέλος!!! Σας δίνω κι άλλες δυο φωτό που ήταν δίπλα από το ΑΖΑΧ με κουτιά Tide τα οποία δεν θυμάμαι. Λογικά είναι της ίδιας εποχής με το ΑΖΑΧ. Το πόσο το δίνει φαίνεται. Τιμές όσο τα σημερινά απορρυπαντικά. Όπως είπα στο fb ο παππούς είναι λίγο σπάγγος...Είχε και μεγάλο κουτί Nobel

Εικόνα224.jpg

Εικόνα225.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kingtiger077 είπε:
Κατερίνα είμαι κι εδώ μέλος!!! Σας δίνω κι άλλες δυο φωτό που ήταν δίπλα από το ΑΖΑΧ με κουτιά Tide τα οποία δεν θυμάμαι. Λογικά είναι της ίδιας εποχής με το ΑΖΑΧ. Το πόσο το δίνει φαίνεται. Τιμές όσο τα σημερινά απορρυπαντικά. Όπως είπα στο fb ο παππούς είναι λίγο σπάγγος...Είχε και μεγάλο κουτί Nobel
συγγνωμη kingtiger077 δεν ηξερα οτι ησουν εσυ #)

εγω ειμαι μελος μονο εδω.

Ωστε τα πουλαει με τις σημερινες τιμες; :eek: ηθελα να ξερα ποιος θα τα αγορασει,η σκονη θα εχει γινει πετρα μετα απο τοσα χρονια
 
Tο σλόγκαν της "θείας Όλγας", στους διαφημιστικούς κύκλους θεωρείται αντιπαράδειγμα. Και αυτό γιατί ο καταναλωτής ξεχνάει το ίδιο το όνομα του προϊόντος, και το αποκαλεί με το σλόγκαν ("Δώσε μου μια θεία Όλγα"). Αυτό σταδιακά βγάζει την εταιρία του προϊόντος από την επιφάνεια.

Υπάρχει φυσικά και το αντίθετο, η φίρμα μιας εταιρίας να χαρακτηρίσει ολόκληρη την κατηγορία (π.χ. φελιζόλ, τζιπ κλπ.).

Εντός θέματος τώρα, από παλιά απορρυπαντικά να θυμηθούμε και το "ΑΚΦΟΡ", που ήταν συντομογραμμένο στο γνωστό πορτοκαλί μπουκάλι με ακουαφόρτε (και νεκροκεφαλή !), για το πουρί της λεκάνης.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Tο σλόγκαν της "θείας Όλγας", στους διαφημιστικούς κύκλους θεωρείται αντιπαράδειγμα. Και αυτό γιατί ο καταναλωτής ξεχνάει το ίδιο το όνομα του προϊόντος, και το αποκαλεί με το σλόγκαν ("Δώσε μου μια θεία Όλγα")
Γι' αυτό και κυκλοφόρησαν και απορρυπαντικά κλπ με τίτλο "Θεία Όλγα" κι έτσι ησύχασαν :) (Δεν ξέρω βέβαια αν τα έβγαλε η ίδια εταιρεία που πρωτοχρησιμοποίησε η θεία Όλγα)
 
attachment.php
φωτο της Katerina Tsiouprou (μελος του retromaniax group facebook)10712715_10202995529875140_3075937105893999210_n.jpg
 
Αυτο το ΝΟΒΕL στον κουβα πολυ χορταστικη συσκευασια. Τελειωνε το απορρυπαντικο και σου εμενε ο κουβας!

Ασε που απο ΝΟΒΕL 70 εγινε NOBEL 71, αναλογα με το ετος. :sealed: Δεν ξερω μεχρι ποια χρονια το εφτασαν παντως.
 
katerinak είπε:
attachment.php
φωτο της Katerina Tsiouprou (μελος του retromaniax group facebook)
Η "ΝΤΕΣΤΡΕ" είναι ιστορική βιομηχανία απορρυπαντικών. Από το εργοστάσιό της στον Πειραιά (Δραπετσώνα), έγινε η περίφημη απόδραση των Βούρλων το 1955, όπου οι κρατούμενοι έσκαψαν τούνελ από ένα κελλί στις φυλακές της απέναντι πλευράς του δρόμου, βγήκαν στις τουαλέτες του εργοστασίου και έφυγαν. Η ΝΤΕΣΤΡΕ και τότε παρασκεύαζε αποκλειστικά λουλάκι !
 
ΑΖΑΧ συμπυκνωμένο απορρυπαντικό σε μορφή σαπουνιού. Πρώτη φορά το είδα και μου έκανε εντύπωση. Δεν ήξερα ότι είχε βγει και σε τέτοια μορφή το ΑΖΑΧ.

Εικόνα309.jpg
 
kingtiger077 είπε:
ΑΖΑΧ συμπυκνωμένο απορρυπαντικό σε μορφή σαπουνιού. Πρώτη φορά το είδα και μου έκανε εντύπωση. Δεν ήξερα ότι είχε βγει και σε τέτοια μορφή το ΑΖΑΧ.Προβολή συνημμένου 131093
kingtiger ποιας χρονολογιας ειναι αυτη η συσκευασια; το γραφει στο κουτι;
 
20.jpg

Το θυμάστε;;
Μου έχει μείνει η μυρωδια του.
Ήθελες να "φας" τα ρούχα, τόσο έντονα μύριζε το πράσινο μήλο...
 
Πίσω
Μπλουζα