Ρετρό βούτυρα και λάδια

Διαφήμιση των νάιτις:


Αραβοσιτέλαιο ΜΙΝΕΡΒΑ, /ένα λάδι σκέτο χάδι στη σαλάτα/ σκέτη πρόκληση στα πιάτα/ σκέτη απόλαυση στο ψάρι/ ένα λάδι καθαρό σαν κεχριμπάρι!
 
Θαύμα φαγητό θα γίνει/φυσικά με Νέα Φυτίνη...

...αλλά σε κάποια φάση δεν κυκλοφόρησε/κυκλοφορεί Φυτίνη σε ρευστή μορφή, ή μήπως κάνω λάθος?

Πάντως, σε ό,τι αφορά στο βούτυρο Κερκύρας που διαβάζω παραπάνω, εκτός από το ότι αποτελεί βασικό υλικό του εποχιακού κουραμπιέ,

δοκιμάστε το για την παρασκευή ...super-duper "βρώμικων" (ήτοι παχυντικών) pop corn!

Βάλτε αγαπημένη ταινία, γεμίστε μπωλ-κολυμπήθρα με τα κολασμένα pop corn, ρίξτε αλάτι, κάρρυ και μια ιδέα πάπρικα καυτερή / πιπέρι καγιέν,

παγωμένο αναψυκτικό και στείλτε μου πμ να μου πείτε εντυπώσεις!!!

P.S.: ...πάχυνα και μόνο που το έγραψα!
 
patousaki είπε:
Θαύμα φαγητό θα γίνει/φυσικά με Νέα Φυτίνη...
...αλλά σε κάποια φάση δεν κυκλοφόρησε/κυκλοφορεί Φυτίνη σε ρευστή μορφή, ή μήπως κάνω λάθος?

Πάντως, σε ό,τι αφορά στο βούτυρο Κερκύρας που διαβάζω παραπάνω, εκτός από το ότι αποτελεί βασικό υλικό του εποχιακού κουραμπιέ,

δοκιμάστε το για την παρασκευή ...super-duper "βρώμικων" (ήτοι παχυντικών) pop corn!

Βάλτε αγαπημένη ταινία, γεμίστε μπωλ-κολυμπήθρα με τα κολασμένα pop corn, ρίξτε αλάτι, κάρρυ και μια ιδέα πάπρικα καυτερή / πιπέρι καγιέν,

παγωμένο αναψυκτικό και στείλτε μου πμ να μου πείτε εντυπώσεις!!!

P.S.: ...πάχυνα και μόνο που το έγραψα!
Δεν πειράζει, αρκεί να νοστιμίζει το φόρουμ με τέτοιες αναφορές (υπάρχουν βέβαια και οι τούρτες της Κάμπιας).
 
Ρετρό διαφήμιση Βιτάμ και Φυτίνης DSC06689.jpg
 
Είχα δει σε μια παλιά διαφήμιση το ηλιέλαιο ''Σερφίνο'' (το διαφήμιζε ο Γ. Μπέζος) και το λάδι ''Νιο'' (!). Eπίσης για το ελαιόλαδο ΑΛΤΙΣ (που κυκλοφορεί και σήμερα) η διαφήμιση έλεγε ''εμπιστεύομαι το ΑΛΤΙΣ μέχρι την τελευταία του σταγόνα''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ζουζου μολις ειδα τη φωτογραφια με τη ρετρο εντυπη διαφημιση θυμηθηκα το βιταμ brio που ειχε κι αυτο κλαδι ελιας στη συσκευασια του
 
Να προσθέσω και το μαγειρικό λίπος με το όνομα ''Ελφίνο''.
 
Συσκευασίες Φυτίνης και Βιτάμ για χονδρική πώληση από την ταινία «Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός» (1961). Από την συσκευασία - κουβά της Φυτίνης πάνω αριστερά, το προϊόν πωλούνταν χύμα στα μπακάλικα, σε λαδόχαρτο, στην ποσότητα που ήθελε ο πελάτης.

attachment.php
 
off topic

Αυτος στο καδρο πανω δεξια, δεν ειναι ο παππους στο καδρο, που λεγαμε που υπηρχε σε καθε ελληνικη ταινια;

Μα.. και εδω πια;
 
Λορένα είπε:
off topic
Αυτος στο καδρο πανω δεξια, δεν ειναι ο παππους στο καδρο, που λεγαμε που υπηρχε σε καθε ελληνικη ταινια;

Μα.. και εδω πια;
Λορενα επειδη πριν καιρο ειχα φτιαξει σχετικο κουιζ εδω ,θα βρεις αρκετες πληροφοριες για το πορτραιτο αυτο

συγγνωμη για το off topic
 
stakovios είπε:
Το φαστ το ορθογώνιο με τα λουλούδια έχει πια αλλάξει συσκευασία (κακώς κατά τη γνώμη μου). Επίσης, θυμάμαι ότι το βούτυρο Αλπίνο (Βόρεια Ελλάδα) κυκλοφορούσε και τη δεκαετία του ' 80.Προβολή συνημμένου 41194

αλλη μια συσκευασια του βιταμ Φαστ,το στιγμιοτυπο ειναι απ τη σειρα "θα μιλησεις με το δικηγορο μου"

attachment.php


th7.JPG
 
Μερικά ακόμη ήταν η "Μινερβίνη", αντίπαλο δέος της Μινέρβα στη Φυτίνη ("...με Μινερβίνη, μαγείρισσα !" το σλόγκαν), το "Super Fresco" που υπάρχει ακόμα, το σογιέλαιο "Σογιόλα", και το λάδι "Χωριό" (υπάρχει ακόμα άραγε; Θυμάμαι τη διαφήμιση : -Έφερα λάδι απ' το χωριό ! -Μα εγώ βρήκα το "Χωριό").
 
Λάδι σόγιας ''ΤΟ ΛΑΜΠΕΡΟ''

η διαφήμιση από αρχές της δεκαετίας του 90

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αραβοσιτέλαιο ''ΧΡΥΣΑΦΙ'' από αρχές της δεκαετίας του 90.
 
Επειδή το διάβασα στις προηγούμενες σελίδες: το αραβοσιτέλαιο Φλώρα υπάρχει ακόμα, στο γνωστό κίτρινο μπουκάλι σε σχήμα καλαμποκιού, αγόρασα τα Χριστούγεννα από το σούπερ μαρκετ! :)
 
Υπήρχε κι ένα βούτυρο γάλακτος ονόματι "Αλπίνο", με σήμα μια αγελάδα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Το βρίσκαμε και σε μικρές μερίδες στα πρωϊνά ξενοδοχείων, μέχρι ν' αντικατασταθεί από το Lurpac.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Υπήρχε κι ένα βούτυρο γάλακτος ονόματι "Αλπίνο", με σήμα μια αγελάδα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Το βρίσκαμε και σε μικρές μερίδες στα πρωϊνά ξενοδοχείων, μέχρι ν' αντικατασταθεί από το Lurpac.
Και σε ξενοδοχεια αλλα και στο σπιτι....οταν ημασταν πιτσιρικια, καθε πρωι με μαρμελαδα!
 
Λοιπόν ήθελα από καιρό να βγάλω τη φωτό αυτή και σήμερα το έπραξα! Μπακάλικο με αυτή την τεράστια πλαστική (και όχι χάρτινη) διαφήμιση από το Νέο βιτάμ soft! Η συσκευασία είναι από τα μέσα του 80 και θυμάμαι πως κάτω από το καπάκι τότε υπήρχε και μια διαφορετική φιγούρα του Καραγκιόζη για χαρτοκοπτική!!! Απίστευτες αναμνήσεις... Είχα φάει βιτάμ με το κιλό για να μαζέψω τις φιγούρες αυτές! Είναι κάποιος από εδώ μέσα που έχει τις φιγούρες αυτές; Δυστυχώς θυμάμαι πως από το πολύ παίξιμο κοβόντουσαν τα άκρα της χάρτινης φιγούρας (χέρια-πόδια)!

Το διαφημιστικό πλακάτ έχει διαστάσεις περίπου 120 Χ 60 εκατοστά, και όσο κι αν έψηνα τον καταστηματάρχη, δεν την αποχωριζότανε..!

Εικόνα126.jpg
 
kingtiger077 είπε:
Λοιπόν ήθελα από καιρό να βγάλω τη φωτό αυτή και σήμερα το έπραξα! Μπακάλικο με αυτή την τεράστια πλαστική (και όχι χάρτινη) διαφήμιση από το Νέο βιτάμ soft! Η συσκευασία είναι από τα μέσα του 80 και θυμάμαι πως κάτω από το καπάκι τότε υπήρχε και μια διαφορετική φιγούρα του Καραγκιόζη για χαρτοκοπτική!!! Απίστευτες αναμνήσεις... Είχα φάει βιτάμ με το κιλό για να μαζέψω τις φιγούρες αυτές! Είναι κάποιος από εδώ μέσα που έχει τις φιγούρες αυτές; Δυστυχώς θυμάμαι πως από το πολύ παίξιμο κοβόντουσαν τα άκρα της χάρτινης φιγούρας (χέρια-πόδια)!Το διαφημιστικό πλακάτ έχει διαστάσεις περίπου 120 Χ 60 εκατοστά, και όσο κι αν έψηνα τον καταστηματάρχη, δεν την αποχωριζότανε..!

Προβολή συνημμένου 96471
Όμορφη συσκευασία!!!
 
BETTY BOOP είπε:
Είχα δει σε μια παλιά διαφήμιση το ηλιέλαιο ''Σερφίνο'' (το διαφήμιζε ο Γ. Μπέζος) και το λάδι ''Νιο'' (!). Eπίσης για το ελαιόλαδο ΑΛΤΙΣ (που κυκλοφορεί και σήμερα) η διαφήμιση έλεγε ''εμπιστεύομαι το ΑΛΤΙΣ μέχρι την τελευταία του σταγόνα''.
[video=youtube;-Q0pApRfn9g]


κρατήσου σε φόρμα με ΦΛΩΡΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα