Ρετρό διακοσμητικά/αφίσες σε σχολεία

κριμα που δε φαινεται καμμια φωτογραφια :( δε γινεται να ξαναπροστεθουν στο θρεντ;
 
katerinak είπε:
κριμα που δε φαινεται καμμια φωτογραφια :( δε γινεται να ξαναπροστεθουν στο θρεντ;
Οι δύο φωτογραφίες για τις οποίες κυρίως γίνεται λόγος στο παρόν θέμα είναι στην πρώτη σελίδα.
 
caprice είπε:
Οι δύο φωτογραφίες για τις οποίες κυρίως γίνεται λόγος στο παρόν θέμα είναι στην πρώτη σελίδα.
caprice σ ευχαριστουμε! πριν δε φαινονταν τιποτα..

Την πρωτη αφισα την ειχαμε στο δημοτικο,μπορει να υπαρχει ακομη αν και το σχολειο εχει καμποσα χρονια που εκλεισε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνομίλικη με τις δύο πρώτες αφίσες του Δημοτικού, ήταν και μια της "Πατριδογνωσίας", που είχε μαζεμένα βουνά, λίμνες, ποτάμια, χείμαρρους, πόλεις, χωριά κλπ., έδειχνε τα σύννεφα και τη βροχή, τα χιόνια και πολλά άλλα.
 
panp είπε:
Συνομίλικη με τις δύο πρώτες αφίσες του Δημοτικού, ήταν και μια της "Πατριδογνωσίας", που είχε μαζεμένα βουνά, λίμνες, ποτάμια, χείμαρρους, πόλεις, χωριά κλπ., έδειχνε τα σύννεφα και τη βροχή, τα χιόνια και πολλά άλλα.
Σωστός!!! Φοβερή αφίσα, την είχαμε στην Γ' Δημοτικού. Μου άρεσε πολύ να τη χαζεύω... Θυμάμαι περιγραφές που μου έκαναν εντύπωση όπως "λιμενοβραχίονας", "κυματοθραύστης", "σκόπελος", "ύφαλος" κλπ.

Πω πω τι μου θύμισες τώρα...
 
..."πορθμός", "ισθμός", "πέλαγος", "νησί"...

και για να παγώνουν λίγο και τα αίματα, η διακόσμηση είχε κι αυτό



πηγή

xartis.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω αυτό της πατριδογνωσίας το θυμάμαι κι εγώ!
 
Στην αίθουσα Χημείας είχαμε σε αφίσα τον περιοδικό πίνακα με τα άπειρα στοιχεία και στην αίθουσα Βιολογίας είχαμε τον ανθρώπινο σκελετό (!) και το ομοίωμα του σώματος με τα εσωτερικά όργανα (post 27).
 
Παραστατικός πίνακας Ελληνικής ιστορίας !

P4043762.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
patousaki είπε:
...αυτό με τις τέσσερεις εποχές μου έχει καρφωθεί τόοοσο πολύ στο κεφάλι, που όταν σκέφτομαι ότι είναι π.χ. Αύγουστος, με εντοπίζω σε μια θέση (Πού? Στο κενό? Δε ξέρω!) η οποία είναι κέντρο κάτω ...
Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που έχω στο μυαλό μου αυτό τον κύκλο...
 
Στην εποχή μου είχαμε στις τάξεις διάφορες παραστάσεις από την ΟΔΥΣΣΕΙΑ την ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ και ΦΥΣΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Παραθέτω φωτογραφίες από κάποιες που έχω στη συλλογή μου.
 
Θυμάμαι σε κάποια από τις πρώτες τάξεις στο Δημοτικό πιθανόν στη Β', υπήρχε μέσα στην αίθουσα ένας χάρτης-αφίσα-πινακας το οποίο είχε μια κυκλική αναπαράσταση του έτους. Ήταν σαν ένα γιγάντιο ρολόι χωρίσμένο σε δώδεκα τμήματα όπου αντί για ώρες είχε μήνες και ο κάθε μήνας είχε μια απεικόνιση, π.χ ο Σεπτέμβριος είχε έναν αγρότη που όργωνε, ο Δεκέμβριος είχε ένα χριστουγεννιάτικό δέντρο κτλ Την ξαναείδα χρόνια μετά τυχαία σε ένα σχολείο στη Θράκη που μας είχαν στείλει για ψηφίσουμε στο στρατό.

Θυμάται κανείς τέτοια αναπαράσταση στο σχολείο;

Αυτή η απλή εικόνα για κάποιο λόγο μου έχει μείνει στο μυαλό όλα αυτά τα χρόνια. Ακόμα και τώρα όταν σκέφτομαι κάτι πάνω στον χρόνο έχω αυτήν την κυκλική αντίληψη, π.χ ότι ο Απρίλιος είναι σε μια θέση περίπου στη 2 ή ώρα του ή οι καλοκαιρινοί μήνες είναι στο κάτω μέρος του ρολογιού.

Πριν χρόνια που είχα διαβάσει βιβλία ψυχαναλύσης του Καρλ Γιουγκ, είχε ο Γιουγκ μια θεωρία ότι μέσα στο ασυνείδητο υπάρχουν ορισμένα αρχέτυπα και ένα από τα αρχέτυπα είναι ο κυκλικός τροχός. Όταν το διάβασα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν εκεί.
 
mateo21cm είπε:
Θυμάμαι σε κάποια από τις πρώτες τάξεις στο Δημοτικό πιθανόν στη Β', υπήρχε μέσα στην αίθουσα ένας χάρτης-αφίσα-πινακας το οποίο είχε μια κυκλική αναπαράσταση του έτους. Ήταν σαν ένα γιγάντιο ρολόι χωρίσμένο σε δώδεκα τμήματα όπου αντί για ώρες είχε μήνες και ο κάθε μήνας είχε μια απεικόνιση, π.χ ο Σεπτέμβριος είχε έναν αγρότη που όργωνε, ο Δεκέμβριος είχε ένα χριστουγεννιάτικό δέντρο κτλ Την ξαναείδα χρόνια μετά τυχαία σε ένα σχολείο στη Θράκη που μας είχαν στείλει για ψηφίσουμε στο στρατό.
Ριξε μια ματια στο αρχικο post.... ;)
 
mateo21cm είπε:
Θυμάμαι σε κάποια από τις πρώτες τάξεις στο Δημοτικό πιθανόν στη Β', υπήρχε μέσα στην αίθουσα ένας χάρτης-αφίσα-πινακας το οποίο είχε μια κυκλική αναπαράσταση του έτους. Ήταν σαν ένα γιγάντιο ρολόι χωρίσμένο σε δώδεκα τμήματα όπου αντί για ώρες είχε μήνες και ο κάθε μήνας είχε μια απεικόνιση, π.χ ο Σεπτέμβριος είχε έναν αγρότη που όργωνε, ο Δεκέμβριος είχε ένα χριστουγεννιάτικό δέντρο κτλ Την ξαναείδα χρόνια μετά τυχαία σε ένα σχολείο στη Θράκη που μας είχαν στείλει για ψηφίσουμε στο στρατό.
Θυμάται κανείς τέτοια αναπαράσταση στο σχολείο;

Αυτή η απλή εικόνα για κάποιο λόγο μου έχει μείνει στο μυαλό όλα αυτά τα χρόνια. Ακόμα και τώρα όταν σκέφτομαι κάτι πάνω στον χρόνο έχω αυτήν την κυκλική αντίληψη, π.χ ότι ο Απρίλιος είναι σε μια θέση περίπου στη 2 ή ώρα του ή οι καλοκαιρινοί μήνες είναι στο κάτω μέρος του ρολογιού.

Πριν χρόνια που είχα διαβάσει βιβλία ψυχαναλύσης του Καρλ Γιουγκ, είχε ο Γιουγκ μια θεωρία ότι μέσα στο ασυνείδητο υπάρχουν ορισμένα αρχέτυπα και ένα από τα αρχέτυπα είναι ο κυκλικός τροχός. Όταν το διάβασα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν εκεί.
Παρόμοια αναπαράσταση είχαμε στο νηπιαγωγείο και ακριβώς την ίδια κυκλική αντίληψη έχω κι εγώ για τον χρόνο!
 
Αλλες αφισες στο Δημοτικό Σχολείο ηταν στην Α' Ταξη αφίσα με την ελληνική αλφαβητα, αφίσα με την αγγλική αλφαβητα μαζί με μια αντιπροσωπευτικη εικονα για καθε γραμμα, αφισες που ειχαμε φτιαξει κολλώντας φυλλα με προτυπωμενα σχέδια που χρωματιζαμε σχετικά με κάποιο θεμα πχ ''Φρουτα του φθινοπώρου'', ''Ο χειμωνας'' ή ελευθερη ζωγραφική από μια εκδρομη που καναμε (ζωγραφίζαμε πού πηγαμε, τι ειδαμε, τι μας αρεσε...).

Θυμαμαι επίσης και το χαρτη της Ελλαδος.

Στην Γ' ταξη κάτι που μας αρεσε πολύ ηταν όταν ειχαμε φτιαξει ''πινακα επιβραβευσης'', ηταν ενα μεγαλο χαρτόνι που ειχαμε χωρισε σε τετραγωνα όσα και τα ονοματα των παιδιων της ταξης. Στα τετραγωνα αυτα κολλόυσε η δασκαλα αυτοκολλητα/στικερς ως επιβραβευση μετα από καποια επιτυχη δραστηριοτητα οπως αναγνωση βιβλίου, μια αριστη εργασία...Ετσι σε εμενα ειχαν κολληθει 3 αυτοκολλητα μετα από συλλογη φυτων στο φυτολογιο.

Στην Δ' Ταξη ειχαμε αφίσες με τους νομούς της Ελλαδας και τις πρωτευουσες.

εικονες από διαδικτυο



images[4].jpg

print-alphabet-charts-for-kids.jpg

image.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι αυτό ήταν stayros για κάποιο λόγο δεν μου άνοιγαν με τον opera οι φωτογραφίες της πρώτης σελίδας. Ευχαριστώ

βλέπω ότι έχουν επηρεαστεί κι άλλοι από αυτό τον κύκλο :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι κάποιους ήρωες του 1821 σε αφίσες-κάρδα στον διάδρομο του Δημοτικού σχολείου. Επίσης κάτι τεράστιους καταπληκτικούς χάρτες της Ελλάδας (πολιτικούς και γεωφυσικούς), που ήταν κρεμασμένοι μέσα στις τάξεις.
 
Πίσω
Μπλουζα