Ρετρό διαφημίσεις για χαρτομάντηλα, χαρτιά υγείας και άλλα συναφή προϊόντα

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.289
Αντιδράσεις
6.172
Αρχές δεκαετίας του 90 είχαν κυκλοφορήσει τα χαρτομάντηλα ZEWA σε συσκευασία με το εύκολο άνοιγμα με το αυτοκολλητάκι. Η διαφήμιση έλεγε "Γιατί η ZEWA κάνει τη διαφορά..." Προκειται για τα χαρτομάντηλα zewasoft και η μουσική επένδυση στη διαφήμιση ήταν χαρακτηριστική...

Θυμάστε κάτι? Σήμερα τα εν λόγω χαρτομάντηλα ονομάζονται ZEWA SOFTIS.

Κατά τη δεκαετία του 80-90 κυκλοφόρησαν-και κυκλοφορούν μέχρι σήμερα-τα χαρτιά υγείας DIANA.Θυμάμαι μια διαφήμιση με ένα παιδάκι που έτρεχε χαρούμενο στη μαμά του με ένα χαρτί υγείας και έλεγε η διαφήμιση "DIANA DIANA λέμε το ανάλαφρο χαρτί" και το παιδάκι συμπλήρωνε με ένα πλατύ χαμόγελο "DIANA λέμε!"

Πάντα μου άρεσε το λογότυπο της εταιρίας DIANA...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι τα Manex...
 
Retro διαφημίσεις για χαρτομάντηλα, χαρτιά υγείας και άλλα συναφή προϊόντα

Τα χαρτομάντηλα αποτελούν αναφισβήτητα τα αντικείμενα που χρησιμοποιούμε κατά κόρον στην καθημερινότητά μας !!! Και τα χαρτιά υγείας βεβαίως βεβαίως :cool: :cool: ... Οπότε, γι' αυτά τα προϊόντα υπάρχουν ένα σωρό μάρκες, φίρμες κλπ και, κατ' επέκταση ... ένα σωρό διαφημιστικά σποτ !!! Ας θυμηθούμε μερικά retro σποτ αυτών των προϊόντων που είναι συνυφασμένα με τα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια ...

- Το πρώτο διαφημιστικό σποτ χρονολογείται στις πολύ αρχές των 80ς !!! Δείχνει τα μέλη της οικογένειας να ετοιμάζονται να βγουν απ' το σπίτι και ... παίρνουν μαζί τους τα απολύτως απαραίτητα !!! Μονολογεί π.χ. ο νεαρός μπαμπάς : Λεφτά, χαρτομάντηλα Manex ["Μάνεξ"], εντάξει !!! Θυμάμαι, όμως, έντονα ένα κοριτσάκι [ίσως να φορούσε και σχολική ποδιά και να ετοιμαζόταν να πάει σχολείο] !!! Μαζεύει το... χαρτζιλικάκι της [κάτι δεκάρικα, τάληρα, δίδραχμα και άλλα retro ελληνικά νομίσματα] και μονολογεί με τη φωνούλα της: "Λεφτά, χαρτομάντηλα Μάνεξ, εντάξει" !!! Και στο τέλος η φωνή του εκφωνητή να μάς λέει την τελική ατάκα του σποτ : Μην πάτε πουθενά / χωρίς Μάνεξ και λεφτά :cool: :cool: !!!

- Ένα άλλο διαφημιστικό σποτ για χαρτομάντηλα χρονολογείται κι αυτό στις πολύ αρχές των 80ς !!! Η "ιστορία" εκτυλίσσεται στην ουρά του ταμείου του σινεμά !!! Η κοπελίτσα αρχίζει τα φτερνίσματα και ο νεαρός, που είναι λίγο πιο μπροστά της, τής προσφέρει χαρτομάντηλο !!! Και η κοπελίτσα ... γοητεύεται από την ποιότητα του προσφερομένου χαρτομάνδηλου !!! Και στην τελευταία σκηνή του σποτ βλέπαμε τον νεαρό μπροστά στο ταμείο να λέει : "ένα εισιτήριο ... (βλέπει μετά λίγο την κοπέλα πιο πίσω του) ... εεεε ... δύο εισιτήρια παρακαλώ" !!! Θυμαμαι το σχόλιο που έκανα στον αδελφό μου [βλέπαμε μαζί το σποτ] : "χα χα ... απίστευτο, με ένα χαρτομάντηλο την "έριξε" την κοπέλα" !!! Δεν θυμάμαι, όμως, για ποια χαρτομάντηλα ήταν αυτή η - γλυκύτατη στην αφέλειά της - ελληνική διαφήμιση ....

- Για το επομενο διαφημιστικό σποτ έχω αναφερθεί και σε άλλα τόπικς .... Σε ένα πάρκο, βλέπουμε στο "κιόσκι" μια οχήστρα εγχόρδων να παίζει ένα πολύ γνωστό κομμάτι κλασικής μουσικής [δυστυχώς, δεν γνωρίζω ποιο είναι, οι γνώσεις μου περί κλασικής μουσικής είναι ελλιπείς ... πιστεύω ότι κάποιος φίλος θα θυμηθεί :flower: :flower:] !!! Μαέστρος είναι ο αγαπημένος μας Ηλίας Λογοθέτης !!! Όμως, ο μαέστρος ... το έχει ρίξει στο φτέρνισμα !!! Και ξαφνικά ... σταματά τη διεύθυνση της ορχηστρούλας, χτυπάει την μπαγκέτα του στο αναλόγιο [το "τσικ τσικ" της μπαγκέτας, που χτυπά στο αναλόγιο, το θυμάμαι ... σαν χθες] και λέει, με το γνωστό "άπαιχτο" ύφος του : "Θέλω Τέμπο" !!! Δηλαδή, αυτή η ωραιότατη διαφήμιση ήταν για τα χαρτομάντηλα Tempo [πολύ έξυπνο εύρημα, μιας και το όνομα του προϊόντος είναι ταυτόχρονα και μουσικός όρος :cool: :cool: :cool: ]

ΤΟΥ ΜΠΗ ΚΟΝΤΙΝΙΟΥΝΤ .......
 
χαρτι κουζινας Delica στα 03:55 λεπτα του βιντεο

 
Μού ήρθε η εξής φλασιά : Η πρώτη διαφήμιση με την οποία μάς συστήθηκαν τα "Μωρομάντηλα", την οποία χρονολογώ περι το 1983 / 1984 !!! Η διαφήμιση έδειχνε το εξής : Μια πανικόβλητη μαμά τρέχει πέρα δώθε στο σπίτι για να προλάβει να κάνει όλες τις δουλειές που σχετίζονται με την περιποίηση και τη φροντίδα του μωρού [το οποίο στην κούνια του το έχει ρίξει στο έντονο κλάμα] !!! Κι ακούγεται μια γυναικεία φωνή που εκφωνεί : "να προλάβεις να το πλύνεις, να το σκουπίσεις, να το αλλάξεις το μωρό" [όσες είσαστε μαμάδες τα ξέρετε αυτά :flower: :flower:] !!! Και ξαφνικά ... ακούγεται μια ανδρική φωνή : "Τώρα υπάρχει ΄λύση !!! Τα "Μωρομάντηλα" !!! Και πράγματι ... στην επόμενη σκηνή είδαμε την ταλαίπωρη μαμά να βγάζει ένα "μωρομάντηλο" απ' την ειδική θήκη του, να ρίχνει με αυτό ένα σκούπισμα στο μωρό και ... να είναι σαν να έκανε τέσσερις - πέντε δουλειές μαζί !!!

Την ίδια χρονιά είδα για πρώτη φορά πώς είναι τα "μωρομάντηλα" στη συνάντηση με τους οικογενειακούς μας φίλους στο εξοχικό μας στο Πόρτο Ράφτη !!! Το φιλικό μας ζευγάρι είχε αποκτήσει παιδάκια, τα οποία φέρανε μαζί τους στο εξοχικό, και η μαμά τους είχε φέρει μαζί της και ένα πακέτο "μωρομάντηλα" , το οποίο περιεργαζόμουν [επηρεασμένος απ' τη διαφήμιση] !!! Το εν λόγω προϊόν ¨"έπιασε", νομίζω μέχρι σήμερα το χρησιμοποιούν οι μαμάδες για τα ΄μωρά τους .....
 
  • Like
Reactions: PT8
Χε χε, δεν ξέρω πόσο συναφή είναι τα χαρτομάντηλα με τα χαρτιά υγείας. Σο κάτω-κάτω χρησιμοποιούνται σε τελείως αντιδιαμετρικά σημεία #)
 
Σε διαφήμιση χαρτιού υγείας, δεν ξέρω τη μάρκα του, πρέπει να είχε χρησιμοποιηθεί και το κομμάτι Orinoco flow της Enya, αρχές δεκαετίας του 1990. Επίσης, κάπου έχω πετύχει τη διαφήμιση "Βάλε χρώμα στη ζωή σας, Softex, softex" και μια διαφήμιση για τις χαρτοπετσέτες Linettes, της Softex.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι και τη διαφήμιση του χαρτιού κουζίνας Delica, με ένα τραγουδάκι. Την έχω πετύχει

(στο 3:20), αλλά κάπου την είχα πετύχει και ολόκληρη. Ειδικά η σκηνή με τη ντομάτα που την κόβει πάνω στο χαρτί και κάνει έτσι και βλέπει το νούμερο γραμμένο από κάτω, και μετά το πλένει και το στεγνώνει... μου χε χαραχθεί στη μνήμη μου! Πρέπει να έπαιζε πολύ για μια περίοδο αυτή η διαφήμιση.
 
nwntas είπε:
Σε διαφήμιση χαρτιού υγείας, δεν ξέρω τη μάρκα του, πρέπει να είχε χρησιμοποιηθεί και το κομμάτι Orinoco flow της Enya, αρχές δεκαετίας του 1990. Επίσης, κάπου έχω πετύχει τη διαφήμιση "Βάλε χρώμα στη ζωή σας, Softex, softex" και μια διαφήμιση για τις χαρτοπετσέτες Linettes, της Softex.Χαρακτηριστικά θυμάμαι και τη διαφήμιση του χαρτιού κουζίνας Delica, με ένα τραγουδάκι. Την έχω πετύχει

Οι Λινέτες είχαν χαρακτηριστικο "τζινγκλάτο" τραγουδακι:

"Για κυρίς οι Λινέτες/ για παρτάκια οι Λινετες/

έχυν γούστο και αξία/...

Οι Λινέτες ήρθαν τώρα είναι άλλη ιστορία/

τώρα πάνε οι πετσέτες/ γιατί ήρθαν οι Λινέτες!"

Και βέβαια, έδειχνε πολλά και διαφορετικά πρόσωπα, μωράκια, κοπέλες, γιαγιάδες, παππούδες κλπ
 
  • Like
Reactions: PT8
stakovios είπε:
Οι Λινέτες είχαν χαρακτηριστικο "τζινγκλάτο" τραγουδακι:


"Για κυρίς οι Λινέτες/ για παρτάκια οι Λινετες/

έχυν γούστο και αξία/...

Οι Λινέτες ήρθαν τώρα είναι άλλη ιστορία/

τώρα πάνε οι πετσέτες/ γιατί ήρθαν οι Λινέτες!"

Και βέβαια, έδειχνε πολλά και διαφορετικά πρόσωπα, μωράκια, κοπέλες, γιαγιάδες, παππούδες κλπ






την ειδαμε εδω Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5 τη διαφημιση αυτη, στο 4ο πακετο στα 03:15 λεπτα του βιντεο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα δει μια παλιά διαφήμιση για τα χαρτομάντηλα zewasoft με ένα ζευγάρι στο γήπεδο, αν θυμάμαι καλά...τη θυμάται κανένας;
 
BETTY BOOP είπε:
Είχα δει μια παλιά διαφήμιση για τα χαρτομάντηλα zewasoft με ένα ζευγάρι στο γήπεδο, αν θυμάμαι καλά...τη θυμάται κανένας;
αν λες την παρακατω διαφημιση,την ειδαμε πριν παρα πολυ καιρο σε καποιο ποστ σε ενα απ τα δυο θρεντς που περιλαμβανουν βιντεο με γενικες διαφημισεις

[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας θυμίζω ότι η διαφήμιση της χαρτοποιίας diana με το "τι κρατάει ο Ναπολέων;" μας είχε κρατήσει σε αγωνία τότε αφού ήταν η πρώτη που ξεκίνησε αυτό τον τρόπο διαφήμισης που εξάπτει την περιέργεια του καταναλωτή! Συγκεκριμένα θυμάμαι ότι για μερικές εβδομάδες το σποτ σταματούσε ακριβώς μετά το ερώτημα! Γελάσαμε όλοι όταν είδαμε τι κρατούσε τελικά! Η διαφήμιση προβλήθηκε τέλη 1986 αρχές 1987 αν δεν απατώμαι!
 
Πιο πριν αναφέρθηκε διαφήμιση για το Delica, ωστόσο εγώ θυμάμαι εκείνη με το τραγουδάκι :

Ειν' απαλό, είναι λευκό, είναι πολύ


είναι το Delica το απίθανο χαρτί
(ή κάπως έτσι).
 
Δυο φλασιές για διαφημίσεις με χαρτιά υγείας :

- Στην πρώτη έπαιζε η Θέμις Μπαζάκα !!! Τη βλέπαμε βράδυ, σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, να ... μετράει τα φύλλα που έχει το χαρτί υγείας λέγοντας τα νούμερα : 428, 429, 430 ... Και μετά μάς εξηγούσε : "Τι κάνω ??? Έχω αϋπνίες φίλοι μου, αϋπνίες" !!! Και ... για να καταπολεμήσει τις αϋπνίες, μετρούσε ένα - ένα τα φύλλα του χαρτιού υγείας, προκειμένου εμείς οι τηλεθεατές να κατανοήσουμε ότι το εν λόγω προϊόν ... έχει μεγαλύτερη ποσότητα από άλλα χαρτιά υγείας !!! Σε αυτό το σποτάκι σε κέρδιζε το βλέμμα και η εκφραστικότητα της κας Μπαζάκα, με μια λέξη :υπέροχη !!! Άλλωστε ... έχω κατά καιρούς δηλώσει "θαυμαστής" της εν λόγω ηθοποιού μας .... Το σποτάκι το χρονολογώ λίγο μετά τις αρχές των 90ς [όμως ... αν και θυμάμαι τη Μπαζάκα, δεν θυμάμαι ποιο χαρτί υγείας διαφήμιζε] !!!

- Στο επόμενο σποτ βλέπαμε το εξής : Ένα μικρό κοριτσάκι, κάπου τριών ετών, που ξετυλίγει ένα χαρτί υγείας και τρέχει μέσα στο σπίτι όσο αυτό ξετυλίγεται !!! Στο σαλόνι είναι δύο κυρίες , εκ των οποίων η μία πρέπει να ήταν η Υβέτ [η άλλη κυρία μάλλον ήταν η μαμά του κοριτσιου] !!! Παίρνει το λόγο η Υβέτ : "Γκια να λέμε τα πράγκματα με τ΄όνομά τους" ... Και την ώρα που έλεγε αυτή τη φράση, μπαίνει στο σαλόνι το κοσριτσάκι με ... το ΄ξετυλιγμένο χαρτί υγείας !!! Και η άλλη κυρία [ας πούμε η μαμά του] λέει :"Diana [Ντιάνα] λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους" !!! Το γεγονός ότι θυμαμαι αυτήν την ατάκα, έχει ως αποτέλεσμα να θυμάμαι και ότι η εν λόγω διαφήμιση ήταν για το χαρτί υγείας Diana :flower: :flower: :flower:
 
Rinus Cesar είπε:
- Στο επόμενο σποτ βλέπαμε το εξής : Ένα μικρό κοριτσάκι, κάπου τριών ετών, που ξετυλίγει ένα χαρτί υγείας και τρέχει μέσα στο σπίτι όσο αυτό ξετυλίγεται !!! Στο σαλόνι είναι δύο κυρίες , εκ των οποίων η μία πρέπει να ήταν η Υβέτ [η άλλη κυρία μάλλον ήταν η μαμά του κοριτσιου] !!! Παίρνει το λόγο η Υβέτ : "Γκια να λέμε τα πράγκματα με τ΄όνομά τους" ... Και την ώρα που έλεγε αυτή τη φράση, μπαίνει στο σαλόνι το κοσριτσάκι με ... το ΄ξετυλιγμένο χαρτί υγείας !!! Και η άλλη κυρία [ας πούμε η μαμά του] λέει :"Diana [Ντιάνα] λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους" !!! Το γεγονός ότι θυμαμαι αυτήν την ατάκα, έχει ως αποτέλεσμα να θυμάμαι και ότι η εν λόγω διαφήμιση ήταν για το χαρτί υγείας Diana :flower: :flower: :flower:
Τσέκαρε το δεύτερο βιντεάκι αυτού του ποστ ;)

Κάπου επίσης είχα πετύχει, μιας και είπες για τη Μπαζάκα και το μέγεθος του χαρτιού, μια διαφήμιση χαρτιού Softex αλα Star Wars που ένα κομπιούτερ έκανε έλεγχο του χαρτιού και έβγαζε σε ένα μόνιτορ το μέγεθός του, τον αριθμό χαρτιών, "τεστ απαλότητος", και τέτοια.
 
nwntas είπε:
Κάπου επίσης είχα πετύχει, μιας και είπες για τη Μπαζάκα και το μέγεθος του χαρτιού, μια διαφήμιση χαρτιού Softex αλα Star Wars που ένα κομπιούτερ έκανε έλεγχο του χαρτιού και έβγαζε σε ένα μόνιτορ το μέγεθός του, τον αριθμό χαρτιών, "τεστ απαλότητος", και τέτοια.

καπου την πετυχαμε ολοκληρωμενη τη διαφημιση αυτη σε ασπρομαυρο βιντεο αλλά ποιος ψαχνει τωρα; ...
 
nwntas είπε:
Τσέκαρε το δεύτερο βιντεάκι αυτού του ποστ ;)
.
Ευχαριστώ για την παρέμβασή σου !!! Όχι τίποτε άλλο, αλλά ... για να "αποκαιθστούμε" τις αναμνήσεις μας !!! Έτσι : α/ Η επισκέπτρια στο σαλόνι του σπιτιού ΔΕΝ ήταν η Υβέτ [πώς μού ήρθε
tongue.png'
:p ... βλέπεις, την Υβέτ την έχουμε συνδυάσει με ... "ξενική προφορά] !!! β/ Το χαρτί υγειας το ξετυλίγει αγοράκι [πολύ γλυκούλι] κι όχι κοριτσάκι ....
 
softex (1989) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Αρκετά αξιόλογη και "avant garde" η διαφήμιση για τα χαρτομάντιλα "softex". Προβλήθηκε την τηλεοπτική σεζόν 1989-90"
 

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Ένα απο τα χαρακτηριστικότερα τραγουδάκια διαφημιστικών σποτ ήταν αυτό της "delica" τραγουδισμένο απο την Ελευθερία Αρβανιτάκη στο σποτ που παρακολουθούμε και προβλήθηκε τη διετία 1987-89"
 
Πίσω
Μπλουζα