Ρετρό διαφημίσεις οι οποίες σας τρόμαζαν/φόβιζαν

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tsimisde
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Μάλλον αυτό θα ήταν το εξώφυλλο του σταυρόλεξου... (δικής μου παραγωγής) :p
Προβολή συνημμένου 282723
Από τη μία με τρόμαξε, από την άλλη όμως, είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ :bow: . Έλα, εντάξει, δεν έχει τόσο τρομακτικό βλέμμα η Αννούλα τώρα που τη βλέπω....

Πιθανόν οι συντάκτες του σταυρόλεξου δεν έβρισκαν λέξη να συμπληρώσουν το σταυρόλεξο, έτυχε ξεφύλισαν το τοπικ που κάναμε για την διαφήμιση και έβαλαν τη λέξη.

ΥΓ. Τώρα είδα το έπαθλο όταν συμπληρώσεις σωστά τη λέξη. Θεός, για να μην πω ημίθεος....
 
Από τη μία με τρόμαξε, από την άλλη όμως, είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ :bow: . Έλα, εντάξει, δεν έχει τόσο τρομακτικό βλέμμα η Αννούλα τώρα που τη βλέπω....

Πιθανόν οι συντάκτες του σταυρόλεξου δεν έβρισκαν λέξη να συμπληρώσουν το σταυρόλεξο, έτυχε ξεφύλισαν το τοπικ που κάναμε για την διαφήμιση και έβαλαν τη λέξη.

ΥΓ. Τώρα είδα το έπαθλο όταν συμπληρώσεις σωστά τη λέξη. Θεός, για να μην πω ημίθεος....
Ευχαριστώ πολύ tsimisde. Όντως στην φωτογραφία δεν φαίνεται τόσο creepy η Αννούλα, αλλά στην διαφήμιση σε συνδυασμό με την θριλερική μουσική που κλιμακώνεται και αποκλιμακώνεται, το απότομο σκοτείνιασμα και η Αννούλα που πλησιάζει στην κάμερα εξίσου απότομα κοιτώντας έτσι (θέλοντας να δώσει την εντύπωση ότι χαμογελάει, κάτι που δεν πέτυχε, ίσως ένα μικρό χαμόγελο να διακρίνεται στη φωτογραφία επειδή σταμάτησα γρήγορα το βίντεο όταν κοιτούσε περίεργα) Όντως, μπορεί οι συντάκτες να είχαν κάνει διάλειμμα από την σύνταξη του σταυρόλεξου και να διάβαζαν Retromaniax, ώσπου είδαν το τόπικ που κάναμε και είπαν: ''Παιδιά, θα σχολάσουμε νωρίτερα σήμερα! Βρήκαμε την τελευταία λέξη με 3 γράμματα!'' :biglaugh:
 
Απόσπασμα Candy Candy
Είναι κατάλληλο για παιδιά; Σχολιάστε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πραγματικά δεν νομίζω ότι ήταν πολύ τυχαίο... αν κρίνω από τα συμφραζόμενα, η Αννούλα εκδίδει το σταυρόλεξο, μετά την αποτυχία της στο promotion του ROL....
“I am the director in spirit behind ROL” με φωνή τύπου γάτας αστυνόμου Σαίνη κλπ.
IMG_3024.jpeg
 
Θυμήθηκα και άλλη μία σκιαχτική διαφήμιση κατά των ναρκωτικών που είχα διαβάσει παλαιότερα εδώ στο Retromaniax, έπαιζε στον ΑΝΤ1 στις αρχές της δεκαετίας του 90 με εκφωνητή τον Νίκο Μαστοράκη. Βλέπαμε ένα αυγό να σκάει σε ένα τηγάνι και ο Μαστοράκης έλεγε: ''Αυτά είναι ναρκωτικά και αυτό ήταν το μυαλό σου'' η κάτι παρεμφερές.
 
Είχα διαβάσει κι εγώ κάπου τη συγκεκριμένη αναφορά, επειδή ο Μαστοράκης νομίζω ήταν πιο Αμερικανοστραμμένος στην έμπνευση του, πιθανόν να εμπνεύστηκε από το συγκεκριμένο, εκτός αν απλά έκανε σπικαζ ακόμα και στη συγκεκριμένη διαφήμιση, ίσως στην Ελληνική εκδοχή μίλησε ο Μαστοράκης, το εν λόγω σλόγκαν, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που ανέφερες, απλή μετάφραση στην ουσία.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια διαφήμιση για το Ούζο Τσάνταλη παρόλα που ήταν καλή και με ωραίο τραγούδι, ήταν και λίγο σκιαχτική καθώς βλέπαμε μια λατέρνα που πάνω της είχε μία φωτογραφία στην οποία απεικονιζόταν μια μάλλον νεκρή κυρία (αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα του τραγουδιού και το σλόγκαν ''Περνάς απέναντι'') που υποδυόταν η Ελένη Γερασιμίδου, να ζωντανεύει, να βγαίνει από το κάδρο, να παίρνει κάτι από το τραπέζι της παρέας και να ξαναπηγαίνει στη θέση της. Κάποια στιγμή, μια κοπέλα από την παρέα κοιτά την φωτογραφία τρομαγμένη καθώς η κυρία έχει αλλάξει στάση και πλέον κρατάει ένα μπουκάλι ούζο.
 
θυμάμαι ο αδελφός μου τέλη 80 στο Δημοτικό όταν έβαζε τη διαφήμιση της Gillette με τη γνωστή μουσική και το σλόγκαν, τον έπιαναν τα κλάματα και έτρεχε να μην τη δει. Είχε μπει στο μυαλό του και ήθελε να την ξεχάσει
 
αυτην εννοεις ή παρομοια της;
θυμάμαι ο αδελφός μου τέλη 80 στο Δημοτικό όταν έβαζε τη διαφήμιση της Gillette με τη γνωστή μουσική και το σλόγκαν, τον έπιαναν τα κλάματα και έτρεχε να μην τη δει. Είχε μπει στο μυαλό του και ήθελε να την ξεχάσει
 
Μια διαφήμιση για το Ούζο Τσάνταλη παρόλα που ήταν καλή και με ωραίο τραγούδι, ήταν και λίγο σκιαχτική καθώς βλέπαμε μια λατέρνα που πάνω της είχε μία φωτογραφία στην οποία απεικονιζόταν μια μάλλον νεκρή κυρία (αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα του τραγουδιού και το σλόγκαν ''Περνάς απέναντι'') που υποδυόταν η Ελένη Γερασιμίδου, να ζωντανεύει, να βγαίνει από το κάδρο, να παίρνει κάτι από το τραπέζι της παρέας και να ξαναπηγαίνει στη θέση της. Κάποια στιγμή, μια κοπέλα από την παρέα κοιτά την φωτογραφία τρομαγμένη καθώς η κυρία έχει αλλάξει στάση και πλέον κρατάει ένα μπουκάλι ούζο.
Κάπου είχα ξαναδεί τη σχετική αναφορά για αυτή τη διαφήμιση, καταλαβαίνω γιατί μπορεί να φαίνεται τρομακτική σε κάποιους, προσωπικό μιλώντας όμως, δεν βρίσκω κάτι το σκιαχτικό, καταλαβαινω βέβαια το point, το βρίσκω έξυπνο.
θυμάμαι ο αδελφός μου τέλη 80 στο Δημοτικό όταν έβαζε τη διαφήμιση της Gillette με τη γνωστή μουσική και το σλόγκαν, τον έπιαναν τα κλάματα και έτρεχε να μην τη δει. Είχε μπει στο μυαλό του και ήθελε να την ξεχάσει
Αν είναι η συγκεκριμένη την οποία έχουν βάλει τα παιδιά, προσωπικά μιλώντας, δε βρίσκω κάτι το τρομακτικό, τι ακριβώς βέβαια τον τρόμαζε; Αν επιτρέπεται βασικά. Σε θέμα εικόνων, δεν υπάρχει κάτι σκιαχτικό, πιθανόν το σπικαζ είτε η μουσική, δεν μπορώ να δώσω άλλη ερμηνεία....
 
Κάπου είχα ξαναδεί τη σχετική αναφορά για αυτή τη διαφήμιση, καταλαβαίνω γιατί μπορεί να φαίνεται τρομακτική σε κάποιους, προσωπικό μιλώντας όμως, δεν βρίσκω κάτι το σκιαχτικό, καταλαβαινω βέβαια το point, το βρίσκω έξυπνο.
@tsimisde πλέον δεν την βρίσκω τρομακτική. Απλά όταν την είχα πρωτοδεί με είχε σκιάξει λίγο η ιδέα της νεκρής κυρίας που ζωντανεύει, βγαίνει από την φωτογραφία για να πάρει κάτι και μετά έχει αλλάξει στάση και κρατάει το μπουκάλι με το ούζο.
 
Αν είναι η συγκεκριμένη την οποία έχουν βάλει τα παιδιά, προσωπικά μιλώντας, δε βρίσκω κάτι το τρομακτικό, τι ακριβώς βέβαια τον τρόμαζε; Αν επιτρέπεται βασικά. Σε θέμα εικόνων, δεν υπάρχει κάτι σκιαχτικό, πιθανόν το σπικαζ είτε η μουσική, δεν μπορώ να δώσω άλλη ερμηνεία....
Mαλλον περισσότερο του δημιουργούσε άγχος επειδή ήταν τόσο καλά σκηνοθετημένη διαφήμιση που τον αναστάτωνε.
 
Σε άλλο thread έχω αναφέρει για μια διαφήμιση τέλη 80ς αρχές 90,που δείχνει έναν μπουζουξή και από πάνω έναν ιπτάμενο δίσκο. Δεν θυμάμαι καν τι διαφήμιζε αλλά το πιο πιθανόν κάτι με την τότε νέα (νέα τεχνολογία στην χώρα μας βέβαια) του cd και cd player (χωρίς και πάλι να είμαι σίγουρος αν όντως ήταν αυτό). Την βάζω στις τρομακτικές διαφημίσεις γιατί ήταν αρκετά αλλόκοτη όσο την σκέφτομαι...την μουσική της διαφήμισης παραδόξως την θυμάμαι καλά και σε κάποιου βιβλίο αγγλικών με την βοήθεια ενός συμμαθητή την είχα σκιτσάρει (μαζί με το κείμενο). Πιστεύω κάποιοι θα είχαν τρομάξει ελαφρώς με αυτή την διαφήμιση... Την θυμάται κανένας σας;
 
Πίσω
Μπλουζα