Ρετρό διαφημίσεις οι οποίες σας τρόμαζαν/φόβιζαν

ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Μόλις εντοπίσθη η ανταγωνίστρια της Αννούλας
Η Θεία Όλγα! 70ς
Όλα τα ξέρει η Θεία Όλγα! :p Άμεσος ανταγωνιστής της Αννούλας αν σκεφτείς ότι οι 2 διαφημίσεις είναι κοντά χρονολογικά (1967-1970)
Τρομακτική η φάτσα της θείας με τα γουρλωμένα μάτια στην συσκευασία, μου φαίνεται ανταγωνίζεται την Αννούλα του Rol και στο θρίλερ... Μάλλον η Θεία Όλγα είναι η θεία της Αννούλας, Μαμά του Παναγιωτάκη που είναι ο ξάδερφος της Αννούλας που χρησιμοποιεί Jet, έτσι είπε και η θεία της να βγάλει και αυτή απορρυπαντικό για να ανταγωνιστεί την Αννούλα, που έχει μονοπώλιο λολ
 
Όλα τα ξέρει η Θεία Όλγα! :p Άμεσος ανταγωνιστής της Αννούλας αν σκεφτείς ότι οι 2 διαφημίσεις είναι κοντά χρονολογικά (1967-1970)
Τρομακτική η φάτσα της θείας με τα γουρλωμένα μάτια στην συσκευασία, μου φαίνεται ανταγωνίζεται την Αννούλα του Rol και στο θρίλερ... Μάλλον η Θεία Όλγα είναι η θεία της Αννούλας, Μαμά του Παναγιωτάκη που είναι ο ξάδερφος της Αννούλας που χρησιμοποιεί Jet, έτσι είπε και η θεία της να βγάλει και αυτή απορρυπαντικό για να ανταγωνιστεί την Αννούλα, που έχει μονοπώλιο λολ
Μετά τους φόνους και το πλύσιμο των αποδεικτικών στοιχείων η Θεία Ολγα αναφώνησε ανατρεπτικά..
IMG_8354.jpeg
 
Μετά τους φόνους και το πλύσιμο των αποδεικτικών στοιχείων η Θεία Ολγα αναφώνησε ανατρεπτικά..
Προβολή συνημμένου 282237
Αχαχαχαχα! Η Θεία χρησιμοποίησε για το πλύσιμο των αποδεικτικών στοιχείων αντίπαλο απορρυπαντικό για αντιπερισπασμό? Ε βέβαια, άμα σκότωσε την Αννούλα (αφού η Αννούλα πλούτισε από το ROL όπως είδαμε στο τέλος του σεναρίου) θα σταμάτησε να βγάζει το δικό της απορρυπαντικό μιας και δεν είχε πια ανταγωνιστή! :p
 
Μήπως για προγράμματα κινητής/σταθερής paulochelao24? Συνήθως τέτοια προιόντα έχουν τέτοιες ''κουλές'' διαφημίσεις. Εγώ πάντως δεν την θυμάμαι. Θυμάσαι ποια περίοδο παιζόταν?
Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου πότε παίχτηκε ούτε την είχα πετύχει ποτέ στην τηλεόραση. Ίσως να παίζονταν τις μικρές ώρες
 
Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου πότε παίχτηκε ούτε την είχα πετύχει ποτέ στην τηλεόραση. Ίσως να παίζονταν τις μικρές ώρες
Τώρα ξαναείδα ότι ο tsimisde ανέφερε πως παιζόταν κάπου το 2008. Μάλλον κάτι σε conn-x μου κάνει ότι διαφήμιζε.
 
Αχαχαχαχα! Η Θεία χρησιμοποίησε για το πλύσιμο των αποδεικτικών στοιχείων αντίπαλο απορρυπαντικό για αντιπερισπασμό? Ε βέβαια, άμα σκότωσε την Αννούλα (αφού η Αννούλα πλούτισε από το ROL όπως είδαμε στο τέλος του σεναρίου) θα σταμάτησε να βγάζει το δικό της απορρυπαντικό μιας και δεν είχε πια ανταγωνιστή! :p
Αμ πως;;; Για χαζάδα την έχεις τη Θεία Όλγα (όπως τα λες παλικάρι μου)
 
Άλλη μία διαφήμιση που με ψιλο-τρόμαξε όταν την πρωτοείδα στο yt. Η διαφήμιση των Goody's από το 1987 με ένα καρτούν με περίεργη φωνή και διαβολικό γέλιο στο τέλος να αναρωτιέται που τρώνε όσοι άκυροι περνάνε από δίπλα του. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση και τώρα με κάνει να ξεκαρδίζομαι είναι ότι σε κάποια φάση βλέπουμε μια οικογένεια που κρατάει ένα καροτσάκι μωρού και όταν ο τύπος ρωτάει που τρώνε το μωρό πετάγεται μέσα από το καρότσι και κρατώντας την πιπίλα του λέει με φωνή νταλικέρη ''Goody's''. Μπορεί όταν την πρωτοείδα να με τρόμαξε, αλλά τώρα πια μου φαίνεται εντελώς σουρεάλ σκηνικό (το μωρό-νταλικέρης, οι κινέζες και άλλα τρελά) και κάθε φορά που την βλέπω ξεκαρδίζομαι.

Έλα, εντάξει, το σπικαζ έχει πολύ γέλιο εδώ πέρα, πολύ ιδιαίτερο το "που τρώω εγώ" του πρωταγωνιστή, πιθανόν έκανε όλες τις φωνές ο ίδιος, εντάξει, έχει πλάκα το σπικαζ, ο τρόπος που λέει τις ατάκες, το ύφος του, είναι αρκετά σουρεαλ.
Σε ποιο θρεντ ήταν αυτό tsimisde?
Δεν θυμάμαι καθόλου. Με βάση την περιγραφή που έκανε ο συνάδελφος πιο πριν, θυμήθηκα ότι το είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι καθόλου όμως που είχε αναφερθεί, σε ποιο θρεντ δηλαδή.
ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Μόλις εντοπίσθη η ανταγωνίστρια της Αννούλας
Η Θεία Όλγα! 70ς
Έχει κάτι το spooky αυτή η διαφήμιση, θαρρώ ότι είναι περισσότερο η μουσική η οποία έχει αρκετή παραμόρφωση λόγω έντασης, "κλιπάρει" στα ψηλά.
Όλα τα ξέρει η Θεία Όλγα! :p Άμεσος ανταγωνιστής της Αννούλας αν σκεφτείς ότι οι 2 διαφημίσεις είναι κοντά χρονολογικά (1967-1970)
Τρομακτική η φάτσα της θείας με τα γουρλωμένα μάτια στην συσκευασία, μου φαίνεται ανταγωνίζεται την Αννούλα του Rol και στο θρίλερ... Μάλλον η Θεία Όλγα είναι η θεία της Αννούλας, Μαμά του Παναγιωτάκη που είναι ο ξάδερφος της Αννούλας που χρησιμοποιεί Jet, έτσι είπε και η θεία της να βγάλει και αυτή απορρυπαντικό για να ανταγωνιστεί την Αννούλα, που έχει μονοπώλιο λολ
Το βλέμμα της θείας Όλγας, είναι αντίδραση Κωνσταντοπούλου, σαν να της είπε κάποια από τις νοικοκυρές του βίντεο ότι το προϊόν είναι για τον κάδο, η θεία Όλγα έχει το βλέμμα "Τι είπατε; Το προϊόν είναι φόλα; (Ανάποδη σφαλιάρα, στα πλαίσια της διαφήμισης του καθαριστικού με τον Χάρρυ Κλυνν)"
Τώρα ξαναείδα ότι ο tsimisde ανέφερε πως παιζόταν κάπου το 2008. Μάλλον κάτι σε conn-x μου κάνει ότι διαφήμιζε.
Πολύ αχνή ανάμνηση για να είμαι ειλικρινής. Με βάση την περιγραφή που είχα διαβάσει, σαν κάτι πήγε να έρθει κατά νου, διατηρώ επιφυλάξεις όμως, σαν να έβλεπα μπροστά μου τη διαφήμιση διαβάζοντας την περιγραφή, χτύπησε καμπανάκι σαν να λέμε, μέχρι εκεί όμως, δεν θυμάμαι κάτι παραπάνω....
 
Έλα, εντάξει, το σπικαζ έχει πολύ γέλιο εδώ πέρα, πολύ ιδιαίτερο το "που τρώω εγώ" του πρωταγωνιστή, πιθανόν έκανε όλες τις φωνές ο ίδιος, εντάξει, έχει πλάκα το σπικαζ, ο τρόπος που λέει τις ατάκες, το ύφος του, είναι αρκετά σουρεαλ.
Όντως μου φαίνεται πλέον σουρεάλ και ξεκαρδιστική, αλλά όταν την πρωτοείδα με είχε τρομάξει λίγο, κυρίως επειδή ξεσπά σε ένα περίεργο διαβολικό γέλιο στο τέλος.
 
Έχει κάτι το spooky αυτή η διαφήμιση, θαρρώ ότι είναι περισσότερο η μουσική η οποία έχει αρκετή παραμόρφωση λόγω έντασης, "κλιπάρει" στα ψηλά.
Όντως, κάθε φορά που η Θεία Όλγα συναντά και διαφορετική νοικοκυρά, η μουσική κλιμακώνεται και αντί να ανεβαίνει ''σκάλα'' φυσιολογικά, ο ήχος ακούγεται σαν παραμορφωμένος. Είναι λίγο περίεργο και συγχρόνως λίγο σκιαχτικό κάτι τέτοιο, αλλά από εκεί και πέρα ήταν μια χαρά διαφήμιση, κυρίως για τα δεδομένα του 1970. Εμένα με τρόμαζε η φάτσα της στη συσκευασία, πέρα ίσως από την μουσική δεν βρίσκω τρομακτική την διαφήμιση.
 
Το βλέμμα της θείας Όλγας, είναι αντίδραση Κωνσταντοπούλου, σαν να της είπε κάποια από τις νοικοκυρές του βίντεο ότι το προϊόν είναι για τον κάδο, η θεία Όλγα έχει το βλέμμα "Τι είπατε; Το προϊόν είναι φόλα; (Ανάποδη σφαλιάρα, στα πλαίσια της διαφήμισης του καθαριστικού με τον Χάρρυ Κλυνν)"
Αχαχαχα! Η Θεία της Κωνσταντοπούλου μάλλον θα είναι για αυτό τέτοια ομοιότητα με την αντίδραση... :p
Έπρεπε να δούμε και την επική σφαλιάρα που θα έριχνε η Θεία Όλγα σαν κλασσική ελληνίδα μάνα και σαν άλλος Χάρρυ Κλυνν του fiori στην νοικοκυρά που θα έλεγε ότι το απορρυπαντικό είναι χάλια...

Συνέχεια της διαφήμισης:
-Ξέρει από γυαλάδα?
-Ναι, ξέρετε... το προιόν σας είναι για πέταμα.
-Τι είπες?
-ΖΜΠΑΜ! (Η σφαλιάρα)

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Πολύ αχνή ανάμνηση για να είμαι ειλικρινής. Με βάση την περιγραφή που είχα διαβάσει, σαν κάτι πήγε να έρθει κατά νου, διατηρώ επιφυλάξεις όμως, σαν να έβλεπα μπροστά μου τη διαφήμιση διαβάζοντας την περιγραφή, χτύπησε καμπανάκι σαν να λέμε, μέχρι εκεί όμως, δεν θυμάμαι κάτι παραπάνω....
Τώρα πάντως που το ξανασκέφτομαι, δεν αποκλείεται να ήταν διαφήμιση και για κάποια εταιρία security/ασφαλιστικής...
 
Τελευταία επεξεργασία:
σε σκηνοθεσία Νίκου Νικολαίδη (Γλυκιά Συμμορία,Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμη κ.α.) η συγκεκριμένη
Το κανάλι του Νίκου Νικολαίδη στο youtube το οποίο περιέχει πολλές διαφημίσεις των 80ς που έχει κάνει σε τέλεια εικόνα:
 
Πίσω
Μπλουζα