Ρετρό εξαφανισεις

Ιδιαίτερο θέμα. Τωρα το ανακάλυψα. Απλά ο τίτλος με μπερδεύει λίγο. Εξαφανίσεις πάσης φύσεως (όχι μόνο προσωπων) σαν ανεξήγητα -ίσως κι μεταφυσικά- μυστήρια/φαινόμενα/γρίφοι;;;
Ή αστυνομικές υποθέσεις εξαφανίσεων που συντάραξαν την κοινωνία κι καταγράφηκαν στον Τύπο στα 60-70s-80s;;;
Βεβαίως και αστυνομικές ρετρό εξαφανίσεις και αυτές είναι και οι περισσότερες
 
Βεβαίως και αστυνομικές ρετρό εξαφανίσεις και αυτές είναι και οι περισσότερες
Τότε, νομίζω πως αν το thread εστιάσει κυρίως σε αστυνομικές ρετρό εξαφανίσεις είναι μέσα στη θεματολογία γιατί πρόκειται για γεγονότα που καταγράφησαν κι συντάραξαν την ελληνική κοινωνία τις προηγούμενες δεκαετίες. Ειδικά αν επικεντρωθεί σε δεκαετίες 70-80-90, αφού το φόρουμ επικεντρώνεται κυρίως στη ζωή κι τα γεγονότα εκείνης της περιόδου...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τότε, νομίζω πως αν το thread εστιάσει κυρίως σε αστυνομικές ρετρό εξαφανίσεις είναι μέσα στη θεματολογία γιατί πρόκειται για γεγονότα που καταγράφησαν κι συντάραξαν την ελληνική κοινωνία τις προηγούμενες δεκαετίες. Ειδικά αν επικεντρωθεί σε δεκαετίες 70-80-90, αφού το φόρουμ επικεντρώνεται κυρίως στη ζωή κι τα γεγονότα εκείνης της περιόδου...:)
Tο θέμα τι έφτιαξαν με περισσότερη έμφαση σε ρετρό εξαφανίσεις στο εξωτερικό αλλα και για την Ελλαδα ενδιαφέρομαι.
 
Για την Ελλάδα, δεν ξέρω αν το θυμάσαι, την δεκαετία του '80 είχαν κλονίσει την ελληνική κοινωνία εξαφανίσεις 4 παιδιών στην Πελοπόννησο.
Οι εξαφανίσεις είχαν γίνει 1981, 1985, 1989, 1992.
Επειδή κι οι 4 εξαφανίσεις συνέβησαν καλοκαιρινούς μήνες, κι οι 4 στη Πελοπόννησο κι μάλιστα ανα τέσσερα χρόνια η κάθε μια (!!!) είχαν οργιάσει οι φήμες οτι δεν ήταν τυχαίες συμπτώσεις κι γινόταν λόγος για κύκλωμα αρπαγής παιδιών (με σκοπό την εμπορεία οργάνων ή την υιοθεσία). Οι γονείς μας είχαν τρομοκρατηθεί, ήταν κάτι πρωτόγνωρο για την κοινωνία εκείνης της εποχής, κι μας έλεγαν να μην παιρνουμε κεράσματα απο αγνώστους γιατί θέλουν να μας δελεάσουν για να μας αρπάξουν κι κυρίως να μην ακολουθούμε αγνώστους, ιδίως όταν μας λένε: "με έστειλαν οι γονείς σου να σε πάω σπίτι γιατί εκείνοι δεν μπορούν, έχουν δουλεια" κλπ.
Δυστυχώς για κανένα απο αυτά τα 4 παιδιά δεν βρέθηκε ποτέ κάποιο στοιχείο κι ακόμη μέχρι σήμερα παραμένουν ανεξιχνίαστες υποθέσεις...
Αν ειναι ενδιαφέρον θέμα, μπορω να αναφερθω σε αυτες τις εξαφανίσεις κι σε πρωτοσελιδα της εποχης..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για την Ελλάδα, δεν ξέρω αν το θυμάσαι, την δεκαετία του '80 είχαν κλονίσει την ελληνική κοινωνία εξαφανίσεις 4 παιδιών στην Πελοπόννησο.
Οι εξαφανίσεις είχαν γίνει 1981, 1985, 1989, 1992.
Επειδή κι οι 4 εξαφανίσεις συνέβησαν καλοκαιρινούς μήνες, κι οι 4 στη Πελοπόννησο κι μάλιστα ανα τέσσερα χρόνια η κάθε μια (!!!) είχαν οργιάσει οι φήμες οτι δεν ήταν τυχαίες συμπτώσεις κι γινόταν λόγος για κύκλωμα αρπαγής παιδιών (με σκοπό την εμπορεία οργάνων ή την υιοθεσία). Οι γονείς μας είχαν τρομοκρατηθεί, ήταν κάτι πρωτόγνωρο για την κοινωνία εκείνης της εποχής, κι μας έλεγαν να μην παιρνουμε κεράσματα απο αγνώστους γιατί θέλουν να μας θελεάσουν για νας αρπάξουν κι κυρίως να μην ακολουθούμε αγνώστους, ιδίως όταν μας λένε: "με έστειλαν οι γονείς σου να σε πάω σπίτι γιατί εκείνοι δεν μπορούν, έχουν δουλεια" κλπ.
Δυστυχώς για κανένα απο αυτά τα 4 παιδιά δεν βρέθηκε ποτέ κάποιο στοιχείο κι ακόμη μέχρι σήμερα παραμένουν ανεξιχνίαστες υποθέσεις...
Αν ειναι ενδιαφέρον θέμα, μπορω να αναφερθω σε αυτες τις εξαφανίσεις κι σε πρωτοσελιδα της εποχης..
Φοβερό! Απίστευτο και για την εποχή θα ήταν τρομακτικό. Χανελε εμένα με ενδιαφέρουν πολύ όλα αυτά αλλά επειδή μιλάμε για Ελλαδα μην φέρουμε σε δύσκολη θέση τους διαχειριστές, δεν ξέρω κιόλας ότι πουν και αυτοί. Καλύτερα να πάμε για τις εξαφανίσεις στο εξωτερικό. Α βλέπω πως υπάρχει και ή αναφορά στο φως στο τούνελ όπου καταγράφηκαν όλα αυτά.
 
Φοβερό! Απίστευτο και για την εποχή θα ήταν τρομακτικό. Χανελε εμένα με ενδιαφέρουν πολύ όλα αυτά αλλά επειδή μιλάμε για Ελλαδα μην φέρουμε σε δύσκολη θέση τους διαχειριστές, δεν ξέρω κιόλας ότι πουν και αυτοί. Καλύτερα να πάμε για τις εξαφανίσεις στο εξωτερικό. Α βλέπω πως υπάρχει και ή αναφορά στο φως στο τούνελ όπου καταγράφηκαν όλα αυτά.
Ναι σωστά. Ναι ειχαν γινει εκπομπες στα 90s στο Φως στο τουνελ...οι οικογενειες ακόμη μέχρι σήμερα προσπαθούν κι θέλουν να ακούγονται οι εξαφανίσεις γιατι ελπιζουν πως εστω κι μετα απο τοσα χρονια, ίσως βρεθουν στοιχεια. Μακαρι να μπορέσουν να ηρεμήσουν οι άνθρωποι, τουλάχιστον να μάθουν τι συνέβη στα παιδια τους...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι σωστά. Ναι ειχαν γινει εκπομπες στα 90s στο Φως στο τουνελ...οι οικογενειες ακόμη μέχρι σήμερα προσπαθούν κι θέλουν να ακούγονται οι εξαφανίσεις γιατι ελπιζουν πως εστω κι μετα απο τοσα χρονια, ίσως βρεθουν στοιχεια. Μακαρι να μπορέσουν να ηρεμήσουν οι άνθρωποι, τουλάχιστον να μάθουν τι συνέβη στα παιδια τους...
Εσύ το βιωσες και από πολύ κοντά το όλο θέμα.
 
Εσύ το βιωσες και από πολύ κοντά το όλο θέμα.
Τις δυο πρώτες εξαφανίσεις δεν τις θυμάμαι γιατι ήμουν μικρη. Ξέρω μόνο οτι έχω διαβάσει για αυτές κι ότι έχω δει σε εκπομπές. Τις δυο τελευταίες όμως τις θυμάμαι γιατί όπως προείπα υπήρξε μεγάλη δημοσιοτητα κι κινητοποιηση κι κυρίως θυμάμαι το φόβο των γονιών που επικρατούσε τότε ότι "έχουν αρχίσει να κλέβουν παιδιά"...
 
Ή πιο διάσημη ρετρό εξαφάνιση ηταν αυτή του Μπεν νομιζω
 
Την εξαφάνιση του μικρού Γιώργου θυμάμαι και εγώ περισσότερο και λόγω ηλικίας και καθώς την περίοδο εκείνη κυκλοφορούσαμε στην ευρύτερη περιοχή Αρκαδίας-Αχαΐας. Μετά από ένα σημείο Νομίζω ότι όλοι λίγο-πολύ είχαν πειστεί ότι το παιδί δεν θα το ξαναβρισκαν. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αν ζει αυτός ο άνθρωπος είναι σήμερα περίπου 40 χρονών, ίσως και με δική του οικογένεια. Δεν ξέρω αν οι γονείς του πλέον ζουν, είναι βάσανο να φεύγεις από τη ζωή και να μην ξέρεις τι έχει γίνει στο παιδί σου.
 
@αριαδνη ναι η εξαφάνιση του μικρού Μπεν ήταν κι η πιο προβεβλημένη γιατί είχε κινητοποιηθεί κι αστυνομία του εξωτερικού.

@foutix Δεν ξέρω για το μπαμπά του Γιωργάκη, αλλά η μαμά του ζει. Την είχα δει πριν λίγα χρόνια σε γνωστη εκπομπή, η γυναίκα ψάχνει ακόμα. Οπως έλεγε το μόνο που θέλει είναι να μαθει τι έγινε στο παιδί της, όσο δυσάρεστο κι αν είναι, να σταματήσει πλέον να βασανίζεται τοσα χρόνια με την απορία αν το παιδι ειναι ζωντανό ή νεκρό. Από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα της μητέρας, ίσως υπήρχαν άνθρωποι που είδαν ή άκουσαν τι συνέβη στο βουνό εκείνη την μερα πχ κάποιο κλάμα, φωνές, κραυγη, αλλά δεν μίλησαν ποτέ...ήταν κι η νοοτροπία της εποχής εκείνης τέτοια: "βλέπε-άκου-σώπα", οπότε μπορεί κάποιοι φοβούμενοι να σκέφτηκαν: "που να μπλέκω τώρα..."
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμάμαι την εξαφάνιση ενός νεαρού ζευγαριού στην Ζάκυνθο. Τα πτώματά τους είχαν βρεθεί αργότερα. Ποτέ δεν διαλευκάνθηκε το μυστήριο. Είχε γίνει και θέμα της 1η εκπομπής του Χαρδαβέλα με την Κατρίτση - δεν θυμάμαι την εκπομπή, αλλά σίγουρα είναι ρετρό!
 
Θυμάμαι την εξαφάνιση ενός νεαρού ζευγαριού στην Ζάκυνθο. Τα πτώματά τους είχαν βρεθεί αργότερα. Ποτέ δεν διαλευκάνθηκε το μυστήριο. Είχε γίνει και θέμα της 1η εκπομπής του Χαρδαβέλα με την Κατρίτση - δεν θυμάμαι την εκπομπή, αλλά σίγουρα είναι ρετρό!
Ο Χαρδαβέλλας είχε μια εκπομπή στα 90s με τίτλο "Ρεπορτάζ στην ομίχλη". Ήταν εκπομπή έρευνας. Αν θυμάμαι καλά ήταν η πρώτη εκπομπή τέτοιου είδους στην tv. Η εκπομπή της Νικολούλη "Φως στο τούνελ" ήταν μεταγενέστερη.
 
Θυμάμαι την εξαφάνιση ενός νεαρού ζευγαριού στην Ζάκυνθο. Τα πτώματά τους είχαν βρεθεί αργότερα. Ποτέ δεν διαλευκάνθηκε το μυστήριο. Είχε γίνει και θέμα της 1η εκπομπής του Χαρδαβέλα με την Κατρίτση - δεν θυμάμαι την εκπομπή, αλλά σίγουρα είναι ρετρό!
Εκπομπή "60 λεπτά χωρίς μοντάζ"
Εκπομπή "Ρεπορτάζ στην Ομίχλη"
 
Ενδεικτικά για τα σήματα των εκπομπών
ΣΚΑΪ
ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΤΗΝ ΟΜΙΧΛΗ 08/11/1994 Μέρος 1


STAR
ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΤΗΝ ΟΜΙΧΛΗ 12.03.1996 Παπακωνσταντίνου Δημήτρης

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ωραίο θέμα Αριάδνη ! Μην πτοήσε . Δώσε μυστήριο στο λαό !
Οι εξαφανίσεις πλοίων πάντα με εντυπωσίαζαν ! Το περίεργο είναι πως τη συγκεκριμένη εξαφάνιση δεν την βρίσκω στην Βικιπαίδεια :
Σχετικώς με εκείνη την υπόθεση των τριών φαροφυλάκων , είδα προσφάτως μία ταινία στην τηλεόραση του 2018 (The Vanishing) :
 
Πολύ ωραίο θέμα Αριάδνη ! Μην πτοήσε . Δώσε μυστήριο στο λαό !
Οι εξαφανίσεις πλοίων πάντα με εντυπωσίαζαν ! Το περίεργο είναι πως τη συγκεκριμένη εξαφάνιση δεν την βρίσκω στην Βικιπαίδεια :
Σχετικώς με εκείνη την υπόθεση των τριών φαροφυλάκων , είδα προσφάτως μία ταινία στην τηλεόραση του 2018 (The Vanishing) :
Ευχαριστώ! Θα ψάξω την ταινία να δω την εκδοχή της. Μια μυστηριώδης εξαφάνιση είναι και αυτή που έλαβε χώρα στο Οντάριο του Καναδά το 1995 στην λίμνη πικερινγκ. Μπορεί να δείτε το σχετικό ντοκιμαντέρ" the lost boys of pickering" να ενημερωθείτε, η έρευνα δεν έχει βγάλει στοιχεία.Έξι έφηβοι, μεταξυ17 με 16 χρόνων εξαφανίζονται σε ένα λεικπαρτυ σε μια βάρκα αφού έχουν πιει πολύ. Ποτέ δεν βρέθηκε τιποτα, ούτε πτώματα, ούτε κομμάτια από την βάρκα, ούτε ρούχα των παιδιών. Κανένα ίχνος για δείγμα μετά από πολλές έρευνες στην λίμνη με την βοήθεια της τεχνολογίας , η οποία λίμνη δεν είναι μεγάλων διαστάσεων και κάτι έπρεπε να βρεθει. Κανείς δεν ξέρει τι απέγιναν τα παιδιά.
 
Πίσω
Μπλουζα