Ρετρό εξαφανισεις

Ορίστε η εξήγηση

Επειδή τυχαίνει να έχω σε βινύλια (από τον πατέρα μου) και τις τρεις ανθολογίες του Γιάννη Σπανού, αναφέρω
πληροφοριακά ότι το εξώφυλλο του άλμπουμ έχει ζωγραφίσει η Αρλέττα.
 
Μια από τις πιο περίεργες εξαφανισεις είναι η εξαφάνιση μιας ολόκληρης αποικίας το 1580 σε ένα νησί το Roanoke της Βόρειας Καρολινας στην βόρεια Αμερική όπου ανήκε στην Αγγλία, θα μαζέψω πληροφορίες για να σας τα γραψω, θεωρείται ως η αποικία φάντασμα , ένα πολύπλοκο μυστήριο.
Το μόνο που έμεινε από τους 115 κατοίκους είναι μια μυστηριώδης λέξη στον κορμό ενός δέντρου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και επειδή έχουμε χαλογουιν σήμερα δείτε εδώ μυστήριο που ποτέ δεν λύθηκε. Το βάζω στις εξαφανισεις διότι αυτός που έκανε το έγκλημα, τον φόνο στο δωμάτιο 1046, είναι περισσότερο αφαντος και από φάντασμα του χαλογουιν.
Εξαφανισμένος ο ένοχος κανείς δεν τον είδε ποτέ σε ένα ολόκληρο ξενοδοχειο, ούτε να μπαίνει, ούτε να βγαινει. Μόνο τον άκουσαν. Και ο ελέφαντας θα πει δεν είναι αληθινό το γεγονός, φίλε μου είναι. Απασχόλησε τον τύπο και τις αρχές της εποχής. Αληθινό 100τοις εκατό. Το θύμα ήταν σίγουρα μαχαιρωμένο με βαθιές πληγές ενώ μόνο γυναικεία αποτυπώματα βρέθηκαν παρόλα που από μέσα ακούστηκε ανδρική άγνωστη φωνη. Το θύμα ζούσε μέχρι να τον πάνε στο νοσοκομείο και είπε πως έπεσε στο μπάνιο, καμιά σχέση σύμφωνα με τον ιατροδικαστή είχε άσχημες πληγές που έγιναν από άλλον και όχι από τον ίδιο σίγουρα. Έχει εμπνεύσει η υπόθεση μυστήρια με κλειδωμένα δωμάτια ξενοδοχείων σε βιβλία και ταινίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα ολόκληρο άρθρο για την εξαφάνιση των φαροφυλακων, κυκλοφορεί νέο βιβλίο για το μυστήριο
 
Και ο ελέφαντας θα πει δεν είναι αληθινό το γεγονός, φίλε μου είναι
Δεν είναι τα γεγονότα που αμφισβητώ, είναι οι υοερφυσικές/μεταφυσικές εξηγήσεις, εκτός αν τα γεγονότα τα ίδια είναι υπερφυσικά. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τον φόνο του Artemus Ogletree παρόλο που δεν είχα ακούσει ποτέ γι' αυτόν. Αλλά θα αναρωτηθώ πού κολλάει στη γιορτή των Αγίων Πάντων, αφού ο τύπος πέθανε Γενάρη.
 
Δεν είναι τα γεγονότα που αμφισβητώ, είναι οι υοερφυσικές/μεταφυσικές εξηγήσεις, εκτός αν τα γεγονότα τα ίδια είναι υπερφυσικά. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τον φόνο του Artemus Ogletree παρόλο που δεν είχα ακούσει ποτέ γι' αυτόν. Αλλά θα αναρωτηθώ πού κολλάει στη γιορτή των Αγίων Πάντων, αφού ο τύπος πέθανε Γενάρη.
Επειδή απόψε μιλάμε για μυστήριο και ο φόνος αυτός είναι από τους πιο μυστηριώδες που συνέβησαν ποτε.
Καμιά εξήγηση λογική, μόνο θεωρίες.
Ίσως με την σύγχρονη τεχνολογία σήμερα να λύνονταν αλλά για τότε ήταν ίσως πολύ δύσκολο. Μεγάλος γρίφος για την αστυνομία. Δεν αμφισβητείται φυσικά το γεγονός συνέβη αλλά ότι είναι άλυτος γρίφος είναι.
 
Ομολογώ πως κουράστηκα και δεν μπόρεσα να το διαβάσω όλο . . . Οπότε ίσως να μην δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη . Αν πάντως δικαιούμαι , τότε : Μήπως ο εγκληματίας ήταν κλεισμένος στην ντουλάπα ; Εδώ πριν κανά χρόνο , σε κάποια κλοπή , ο κακοποιός κρύφτηκε στην ντουλάπα , πέρασε η αστυνομία και έφυγε και κανείς δεν τον πήρε χαμπάρι . Βγήκε μόνο όταν κάποιος άνοιξε την πόρτα διότι κάτι είχε αρχίσει να μυρίζει . . . ύποπτα !
 
Ομολογώ πως κουράστηκα και δεν μπόρεσα να το διαβάσω όλο . . . Οπότε ίσως να μην δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη . Αν πάντως δικαιούμαι , τότε : Μήπως ο εγκληματίας ήταν κλεισμένος στην ντουλάπα ; Εδώ πριν κανά χρόνο , σε κάποια κλοπή , ο κακοποιός κρύφτηκε στην ντουλάπα , πέρασε η αστυνομία και έφυγε και κανείς δεν τον πήρε χαμπάρι . Βγήκε μόνο όταν κάποιος άνοιξε την πόρτα διότι κάτι είχε αρχίσει να μυρίζει . . . ύποπτα !
Eιναι η πιο λογική εξήγηση αν και ποτέ δεν βρέθηκαν αποτυπώματα του, από άνδρα εννοω και το ίδιο το θύμα δεν τον κατανομασε ενώ ξεψυχούσε. Ο νεαρός είχε πολύ περίεργη συμπεριφορά από την ώρα που εμφανίστηκε στο ξενοδοχείο. Μια βραδιά ενώ βγήκε ντυμένος γύρισε με ταξί μόνο με τα εσώρουχα λέγοντας πως κάποιος τον καταδιώκει, αναφεροτανε σε ανδρα. Δεν είχε καν βαλίτσες, έδωσε ψευδώνυμο ενώ τον έβρισκαν οι καμαριέρες σε κατάσταση ακινησίας με κλειστά τα φώτα.
 
Ομολογώ πως κουράστηκα και δεν μπόρεσα να το διαβάσω όλο . . . Οπότε ίσως να μην δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη . Αν πάντως δικαιούμαι , τότε : Μήπως ο εγκληματίας ήταν κλεισμένος στην ντουλάπα ; Εδώ πριν κανά χρόνο , σε κάποια κλοπή , ο κακοποιός κρύφτηκε στην ντουλάπα , πέρασε η αστυνομία και έφυγε και κανείς δεν τον πήρε χαμπάρι . Βγήκε μόνο όταν κάποιος άνοιξε την πόρτα διότι κάτι είχε αρχίσει να μυρίζει . . . ύποπτα !
Το θυμάμαι αυτό! Ο ληστής είχε κρυφτεί στην ντουλάπα και η αστυνομία δεν τον βρήκε :happyjump: Ελλαδάρα ΟΛΕ!
 
Το σενάριο να ήταν ο δολοφόνος μέσα στην ντουλάπα δεν υπάρχει , διότι τον βρήκαν ώρες μετά στα αίματα. Όποιος και αν ήταν είχε ξεφύγει ώρες πριν κανείς δεν το κατάλαβε. Μια γυναίκα , μόνο την προηγούμενη μέρα χτύπησε την πόρτα του όπως είπαν και οι υπάλληλοι αλλά είπε πως έκανε λάθος τελικά, ζητάγε άλλο δωμάτιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ρε παιδιά σοβαρά μιλάτε; Ληστεία αλά ελληνικά

Διάβασε το link. Δεν είναι ταινία. Συνέβη πραγματικά :happyjump:
Ο ληστής δεν συνελήφθη ποτέ!
Αν αυτή η υπόθεση γινόταν ταινία, κανείς δεν θα μπορούσε να πιστέψει ότι ήταν αλήθεια. Όλοι θα έλεγαν ότι είναι υπερβολές της 7ης τέχνης!
 

Διάβασε το link. Δεν είναι ταινία. Συνέβη πραγματικά :happyjump:
Ο ληστής δεν συνελήφθη ποτέ!
Αν αυτή η υπόθεση γινόταν ταινία, κανείς δεν θα μπορούσε να πιστέψει ότι ήταν αλήθεια. Όλοι θα έλεγαν ότι είναι υπερβολές της 7ης τέχνης!
Έχεις απόλυτο δίκιο δομνικι κινηματογραφική απόδραση μα και η υπόθεση με το δωμάτιο 1046ειναι κουφή. Πάλι θα λέγαμε κινηματογραφικές υπερβολές καμιά φορά όμως η πραγματικότητα ξεπερνά και το σινεμα
 
Πολύ ωραία υπόθεση αυτή με το Μαίρη Σελέστ . Αυτές οι υποθέσεις με τα χαμένα και ευρεθέντα πλοία πάντα με ενεθουσίαζε !
Τώρα τι να πω ; Δε μπορώ να υποθέσω κάτι . . . Ίσως να τους απήγαγαν εξωγήινοι (μπρρ ...) , αλλά αυτοί συνηθίζουν - λέει - να απαγάγουν τους ανθρώπους από τους δρόμους , όχι από τα σκάφη !
Το να έκατσαν όλοι από τη μία μεριά του πλοίου κάτι να δουν και να ήρθε ένα κύμα από την άλλη μεριά , το οποίο να τους πέταξε κάτω στη θάλασσα , πάλι απίθανο το βλέπω . Γιατί να μαζεύτηκαν όλοι στο ίδιο σημείο ; Και να γίνει τέτοια σύμπτωση ; Δηλαδή να έρθει το κύμα ακρίβως εκείνη την καταραμένη στιγμή ;
Πάντως , ό,τι και να έγινε , πιθανώς θα ήταν κάτι που τους επηρέασε όλους μαζί , διότι μόνο έτσι θα εξηγείται πως δεν υπήρχαν σημάδια στο πλοίο που να δείχνουν πως κάτι πήγε στραβά . Δηλαδή κάτι θα έγινε και τους πήρε όλους και τους σήκωσε και δεν πρόλαβε κανείς να κάνει κάτι .
Το να αλληλοεξοντώθησαν , απ'ότι καταλαβαίνω , πάλι απίθανο είναι , διότι δεν υπήρχαν τέτοια σημάδια .
Ίσως η απάντηση να βρεθεί αν βάλουμε κάτω όλες τις περιπτώσεις κατά τις οποίες όλο το πλήρωμα συγκεντρώνεται σε ένα μέρος . Οπότε έτσι να υποθέσουμε καλύτερα τι μπορεί να πήγε (μαζικώς) στραβά . Εγώ πάντως δεν έχω κάνει σε πλοίο , οπότε δεν μπορω να αναφέρω τέτοις καταστάσεις .
Από εκεί και πέρα πάμε σε υπερφυσικές καταστάσεις : το πλοίο να πέρασε μέσα από κάποια χρονοδίνη (πάντως μη με ρωτήσετε τι είναι αυτό ! ) και μετά να ξαναπέρασε στη δική-μας διάσταση . Σε κάποιο από αυτά τα περάσματα , λοιπόν , ίσως η οργανική ύλη να μην διέρχεται (να μένει εκεί που είναι) και να περνάνε μόνο τα μη οργανικά πράγματα . Σαν τον εξολοθρευτή ένα πράγμα , αλλά αντίστροφα !
 
(1) Ίσως να τους απήγαγαν εξωγήινοι (μπρρ ...) , αλλά αυτοί συνηθίζουν - λέει - να απαγάγουν τους ανθρώπους από τους δρόμους , όχι από τα σκάφη
(2) Το να έκατσαν όλοι από τη μία μεριά του πλοίου κάτι να δουν και να ήρθε ένα κύμα από την άλλη μεριά , το οποίο να τους πέταξε κάτω στη θάλασσα , πάλι απίθανο το βλέπω . Γιατί να μαζεύτηκαν όλοι στο ίδιο σημείο ;
(3) Σε κάποιο από αυτά τα περάσματα , λοιπόν , ίσως η οργανική ύλη να μην διέρχεται (να μένει εκεί που είναι) και να περνάνε μόνο τα μη οργανικά πράγματα .

(1) Κι άμα οι εξωγήινοι ήταν θαλασσινοί κι όχι στεριανοί? Λογικά, όσοι μένουν σε πλανήτη με στερεό έδαφος απάγουν ανθρώπους από το δρόμο. Όσοι μένουν σε πλανήτη σκεπασμένο με νερά προτιμούν τους ναυτικούς. Κι αυτοί από αέρια σώματα αρπάζουν πιλότους αεροπλάνων. Κατανομή λείας! Άλλωστε, αν όλοι οι εξωγήινοι μαζεύανε ανθρώπους από τον δρόμο, πού να φτουρήσουμε? Λίγα δισεκατομμύρια είμαστε όλοι κι όλοι.

(2) Αν είχες βρεθεί ποτέ σε πλοιάριο στη Ζάκυνθο που να έκανε τσάρκες στον κόλπο του Λαγανά δεν θα το έβρισκες απίθανο Με το που ανήγγειλαν περιχαρή τα μεγάφωνα "Χελώνα δεξιά" τρέξανε όλοι προς τα εκεί και το συνδυασμένο βάρος ανθρώπων και φωτογραφικών μηχανών (ήταν σε εποχή που οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν βαριές φωτογραφικές μηχανές και βαρύτερες βιντεοκάμερες) έκανε το καράβι να γείρει μονόπαντα. Καλά που εγώ ψύχραιμος σνομπάρισα τη χελώνα κι έμεινα αριστερά και κάπως παλατζάρισε το πράμα αλλιώς μας έβλεπα να γινόμαστε κι εμείς μυστήριο των θαλασσών. Μπορεί κι οι ΜαριΣελεστικοί να είδαν κανένα σπάνιο είδος φάλαινας ή άλλου θαλάσσιου κήτους.

(3) Δεν πείθομαι. Και το (ξύλινο) πλοίο οργανική ύλη ήταν, πώς έκανε ταξίδι αλέ-ρετούρ? Ξέρουμε τι έγιναν τα ποντίκια, αρουραίοι, barnacles στα ύφαλα (δεν ξέρω πώς τα λέμε ελληνικά) και όλα αυτά τα ζωντανά που κουβαλάει ένα αξιοπρεπές πλοίο? Αν χάθηκαν κι αυτά, υποστηρίζουν την εξήγησή σου.
 
Με απεστόμωσες !
Εκείνο με το ξύλο το σκεύτηκα και εγώ , αλλά είπα να μην το παρακάνω . Εξάλλου και ο Σβαρτζενέγκερ ξεγέλαγε την μη οργανική ύλη-του , καλυπτόμενος με σάρκα . Δηλαδή τι ; Μήπως δεν έστεκε εκείνη η εξήγηση ; :fafoutis:
 
(1) Κι άμα οι εξωγήινοι ήταν θαλασσινοί κι όχι στεριανοί? Λογικά, όσοι μένουν σε πλανήτη με στερεό έδαφος απάγουν ανθρώπους από το δρόμο. Όσοι μένουν σε πλανήτη σκεπασμένο με νερά προτιμούν τους ναυτικούς. Κι αυτοί από αέρια σώματα αρπάζουν πιλότους αεροπλάνων. Κατανομή λείας! Άλλωστε, αν όλοι οι εξωγήινοι μαζεύανε ανθρώπους από τον δρόμο, πού να φτουρήσουμε? Λίγα δισεκατομμύρια είμαστε όλοι κι όλοι.

(2) Αν είχες βρεθεί ποτέ σε πλοιάριο στη Ζάκυνθο που να έκανε τσάρκες στον κόλπο του Λαγανά δεν θα το έβρισκες απίθανο Με το που ανήγγειλαν περιχαρή τα μεγάφωνα "Χελώνα δεξιά" τρέξανε όλοι προς τα εκεί και το συνδυασμένο βάρος ανθρώπων και φωτογραφικών μηχανών (ήταν σε εποχή που οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν βαριές φωτογραφικές μηχανές και βαρύτερες βιντεοκάμερες) έκανε το καράβι να γείρει μονόπαντα. Καλά που εγώ ψύχραιμος σνομπάρισα τη χελώνα κι έμεινα αριστερά και κάπως παλατζάρισε το πράμα αλλιώς μας έβλεπα να γινόμαστε κι εμείς μυστήριο των θαλασσών. Μπορεί κι οι ΜαριΣελεστικοί να είδαν κανένα σπάνιο είδος φάλαινας ή άλλου θαλάσσιου κήτους.

(3) Δεν πείθομαι. Και το (ξύλινο) πλοίο οργανική ύλη ήταν, πώς έκανε ταξίδι αλέ-ρετούρ? Ξέρουμε τι έγιναν τα ποντίκια, αρουραίοι, barnacles στα ύφαλα (δεν ξέρω πώς τα λέμε ελληνικά) και όλα αυτά τα ζωντανά που κουβαλάει ένα αξιοπρεπές πλοίο? Αν χάθηκαν κι αυτά, υποστηρίζουν την εξήγησή σου.
Αυτό που μαζεύτηκαν όλοι μαζί σε μια πλευρά του καταστρώματος να δούνε κατι και πέσανε όλοι κάτω μου φαίνεται πολύ απλοϊκό βρε ελέφαντας. Εκτός και αν είδαν πειρατικό πλοίο και βούτηξαν να σωθούν. Είχαν και ένα κοριτσάκι μαζί τους δύο χρόνων . Ούτε πειρατές μπήκαν στο πλοίο δεν υπήρχε κανένα σημάδι πάλης και όλο το εμπόρευμα , το αλκοόλ ήταν ανέπαφο. Οι πειρατές θα άρπαζαν τα βαρέλια με το αλκοόλ.
 
E τα σωσίβια έλειπαν από το πλοίο και η βαρκα οπότε το εγκατέλειψαν ηθελημένα. Τώρα το θέμα είναι τι τους ανάγκασε να το εγκαταλείψουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:
:fafoutis:Με απεστόμωσες !
Εκείνο με το ξύλο το σκεύτηκα και εγώ , αλλά είπα να μην το παρακάνω . Εξάλλου και ο Σβαρτζενέγκερ ξεγέλαγε την μη οργανική ύλη-του , καλυπτόμενος με σάρκα . Δηλαδή τι ; Μήπως δεν έστεκε εκείνη η εξήγηση ; :fafoutis:
Ποιος ο ελέφαντας σε αποστομωσε , αυτός συσκοτίζει , δεν διελευκανει τα μυστήρια. Είναι ένα τρολ των μυστηρίων:fafoutis:μας αποπροσανατολίζει
 
Πίσω
Μπλουζα