Ρετρό εξαφανισεις

Μήπως να το αξιοποιηθεί το μέρος όπως ο bigfoot στην αμερικη η ο εξωγήινος του ροζ Γουέλ που άνθισαν οικονομικά Θα μπορούσε να είναι επισκεψιμο για τους φίλους του παραφυσικου με καφέ , εστιατόρια κτλ.davelis cafe. Είναι και ιστορικό μέρος γιατί ο ληστής υπήρξε . Επίσης έμενε και ο πάνας στην αρχαιοτητα και μοναχοι κατα το βυζαντιο.Έχει πλούσια ιστορία.
 
Μόνο που ο ληστής Νταβέλης (πραγματικό όνομα Χρήστος Νάτσιος) δεν είχε ορμητήριο την σπηλιά των Αμώμων στην Πεντέλη. Το σπήλαιο είναι κατεστραμμένο από το ΝΑΤΟ το 1980. Υπάρχει σαν το λατομείο που έβγαλαν οι αρχαίοι τα μάρμαρα του Παρθενώνα και ο κατηφορικός δρόμος που έχουν μείνει μερικά ξύλα, που τράβαγαν τα μάρμαρα με σχοινιά. Αυτό βέβαια για όσους γνωρίζουν την ιστορία και δεν πάνε στο σπήλαιο για να δουν φαντάσματα.

Τα περίεργα και μυστήρια άρχισαν με το βιβλίο φαντασίας του Γιώργου Μπαλάνου "Πέρα από το αίνιγμα της Πεντέλης". Μερικοί πήραν την ιστορία φαντασίας σαν πραγματικότητα και απο τότε άρχισε το τρελό πανηγύρι.
 
Μόνο που ο ληστής Νταβέλης (πραγματικό όνομα Χρήστος Νάτσιος) δεν είχε ορμητήριο την σπηλιά των Αμώμων στην Πεντέλη. Το σπήλαιο είναι κατεστραμμένο από το ΝΑΤΟ το 1980. Υπάρχει σαν το λατομείο που έβγαλαν οι αρχαίοι τα μάρμαρα του Παρθενώνα και ο κατηφορικός δρόμος που έχουν μείνει μερικά ξύλα, που τράβαγαν τα μάρμαρα με σχοινιά. Αυτό βέβαια για όσους γνωρίζουν την ιστορία και δεν πάνε στο σπήλαιο για να δουν φαντάσματα.

Τα περίεργα και μυστήρια άρχισαν με το βιβλίο φαντασίας του Γιώργου Μπαλάνου "Πέρα από το αίνιγμα της Πεντέλης". Μερικοί πήραν την ιστορία φαντασίας σαν πραγματικότητα και απο τότε άρχισε το τρελό πανηγύρι.
Και τότε γιατί λέγεται σπηλιά του νταβελη;
 
Παραφιλολογία και τίποτα άλλο. Σε κάθε βουνό της Αττικής υπάρχει και καλά ένα σπήλαιο του Νταβέλη. Φυσικά αυτοί οι τίτλοι έχουν δωθεί από φαντασμένους τα σύγχρονα χρόνια. Η σπηλιά της Πεντέλης κανονικά λέγεται Σπήλαιο των αμώμων (δηλάδη σπήλαιο των αναμάρτητων λόγο των δύο εκκλησιών που έχει στο άνοιγμα η σπηλιά).
 
Παραφιλολογία και τίποτα άλλο. Σε κάθε βουνό της Αττικής υπάρχει και καλά ένα σπήλαιο του Νταβέλη. Φυσικά αυτοί οι τίτλοι έχουν δωθεί από φαντασμένους τα σύγχρονα χρόνια. Η σπηλιά της Πεντέλης κανονικά λέγεται Σπήλαιο των αμώμων (δηλάδη σπήλαιο των αναμάρτητων λόγο των δύο εκκλησιών που έχει στο άνοιγμα η σπηλιά).
Δηλ.παραμυθι ότι στην σπηλιά υπάρχουν διαδρομές που επικοινωνούν και βγαίνουν σε διάφορα μέρη των Αθηνών, οτι ο Νταβέλης τις ακολουθούσε και συναντούσε την δούκισσα της Πλακεντίας, μάλιστα.
 
Κανένα σπήλαιο ή φυσική στοά δεν βγάζει μακριά παρά μόνο μερικά δεκάδες ή εκατοντάδες μέτρα. Οι στοές που οδηγούν λίγα χιλιόμετρα είναι στενές και αρδευτικά ρωμαικά έργα. Σχεδόν όλες οι γνωστές περιπτώσεις διάφορων σύγχρονων Indian Jones που έχω επισκεφθεί βγάζουν σε συμπαγή βράχο λίγα μερικά μέτρα μακριά από την είσοδο. Σε κάθε άλλη περίπτωση η διαδρομή ήταν λίγοτερο από 50 μέτρα και πίστεψε με έχω πάει σε πάρα πολλά. Γενικά η παπάτζα σε αυτή τη χώρα θριαμβεύει.

Πολύ αμφιβάλω αν γενικά είχε δεί ποτέ στην ζωή του την δούκισα της Πλακεντίας ο Νταβέλης.
 
Εξαιρώ βέβαια το βάραθρο Γουργούθακας στα Λευκά όρη της Κρήτης, που είναι το βαθύτερο βάρθρο της χώρας μας με μέγιστο βάθος τα 1.208 μέτρα.
 
Κανένα σπήλαιο ή φυσική στοά δεν βγάζει μακριά παρά μόνο μερικά δεκάδες ή εκατοντάδες μέτρα. Οι στοές που οδηγούν λίγα χιλιόμετρα είναι στενές και αρδευτικά ρωμαικά έργα. Σχεδόν όλες οι γνωστές περιπτώσεις διάφορων σύγχρονων Indian Jones που έχω επισκεφθεί βγάζουν σε συμπαγή βράχο λίγα μερικά μέτρα μακριά από την είσοδο. Σε κάθε άλλη περίπτωση η διαδρομή ήταν λίγοτερο από 50 μέτρα και πίστεψε με έχω πάει σε πάρα πολλά. Γενικά η παπάτζα σε αυτή τη χώρα θριαμβεύει.

Πολύ αμφιβάλω αν γενικά είχε δεί ποτέ στην ζωή του την δούκισα της Πλακεντίας ο Νταβέλης.
Και γω που πίστευα τόσα χρονια στον Έρωτα του μπρουταλ λησταρχου και της δούκισσης, απογοήτευση. Τεσπα ακόμα και έτσι να ναι θα πρεπε πάλι ο χώρος να είναι επισκεψιμος και εμπορικός. Αμα κάποιοι πιστεύουν πως θα συνομιλήσουν με το Φάντασμα του νταβελη ποιοι είμαστε εμείς να του πούμε όχι; υπάρχει πλέον και αυτός ο τουρισμός παιδιά και δεν πρέπει να του γυρίσουμε την πλάτη .
 
Εξαιρώ βέβαια το βάραθρο Γουργούθακας στα Λευκά όρη της Κρήτης, που είναι το βαθύτερο βάρθρο της χώρας μας με μέγιστο βάθος τα 1.208 μέτρα.
Έχεις καταλάβει τι μηχανήματα είναι αυτά που έχουν οι κυνηγοί φαντασματων; δηλ τους μιλάνε και αυτά απαντάνε, :diablotin::devil_smile::vampy:
 
Απλά ραδιόφωνα και συσκευές που μετράνε το ρεύμα, εργαλεία των ηλεκτρολόγων. Υποτίθεται πως παίζει ρόλο αυτός που το κρατάει και έχει και την δυνατότητα να εποικοινωνεί με τα πνεύματα. Προσωπικά δεν το πιστεύω σε καμία περίπτωση.
 
Απλά ραδιόφωνα και συσκευές που μετράνε το ρεύμα, εργαλεία των ηλεκτρολόγων. Υποτίθεται πως παίζει ρόλο αυτός που το κρατάει και έχει και την δυνατότητα να εποικοινωνεί με τα πνεύματα. Προσωπικά δεν το πιστεύω σε καμία περίπτωση.
Φτάνει να το πιστεύουν αυτοι
 
Μεγάλο μυστήριο το τέρας του Λοχ Νες :biglaugh:
Όμως οργανώνουν εξορμήσεις συνέχεια τώρα υπάρχει δεν υπάρχει ;
 
Όμως οργανώνουν εξορμήσεις συνέχεια τώρα υπάρχει δεν υπάρχει ;

Δεν το κοροϊδεύω μπορεί να υπήρξε και το πιστεύω αυτό γιατί εκεί πάνω στα βόρεια που έχουν πάγετονες και άγρια θάλασσα μπορεί να είχε επιβιώσει και κάποιο προϊστορικό είδο.

Όσο για τον Χάρυ Κλυνν μου έχει μείνει η φωνή αλλά και η μορφή του τραμπακουλα και του βοσκού που το είδε αυτοπροσώπως το τέρας! :fafoutis:
 
Aναρωτιέμαι πως κατάφερε και επιβίωσε τόσα εκατομμύρια χρόνια. Μα ακόμη και υπάρχουν θυληκά και αρσενικά για να αντέξουν τόσο πολλά χρόνια, τόσο μεγάλα που είναι γιατί δεν έκαναν την εμφανισή τους; Οι λίμνες δεν είναι απύθμενες ούτε έχουν χιλιάδες μέτρα βάθος. Μπορεί να υπάρχουν φυσικές στοές κάτω από το νερό αλλά αν δεν υπάρχει θάλλασα εκεί κοντά (δεν έχω ιδέα) δεν θα έχουν μεγάλο μήκος.
 
Aναρωτιέμαι πως κατάφερε και επιβίωσε τόσα εκατομμύρια χρόνια. Μα ακόμη και υπάρχουν θυληκά και αρσενικά για να αντέξουν τόσο πολλά χρόνια, τόσο μεγάλα που είναι γιατί δεν έκαναν την εμφανισή τους; Οι λίμνες δεν είναι απύθμενες ούτε έχουν χιλιάδες μέτρα βάθος. Μπορεί να υπάρχουν φυσικές στοές κάτω από το νερό αλλά αν δεν υπάρχει θάλλασα εκεί κοντά (δεν έχω ιδέα) δεν θα έχουν μεγάλο μήκος.
Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν υπήρχαν αυτά τα πλάσματα και το τέρας του λόγχες η ο μεγαλοποδαρος, δεν είναι μαγικά πλάσματα, κάποτε υπήρξαν και ίσως αυτοί να είναι οι μακρινοί απόγονοι τους. Υπάρχει ιστορία στην Σκωτία ότι κοντά σε θάλασσα κατά τον μεσαίωνα είχε βρεθεί στην ακτή Ένα κήτος όπως περιγράφεται ακριβως το τέρας του λοχνες . Είχε σημειωθεί τόσο εντύπωση είχε κάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
η φίλη μου που ζει στην Σκωτία μου είπε ότι το τέρας του Λοχ Νες ήταν ένα παραμύθι που λέγαν οι μανάδες στα παιδιά τους για να μην πάνε στην λίμνη και πνιγούνε. Κάτι σαν τον δικό μας μπαμπούλα ή τον μεσημερά. Θεωρώ εξαιρετικά απίθανη την ύπαρξη κάποιου τέρατος εκεί.
 
Και ο/η Champ στο Lake Champlain. Για να δείτε πόσο γενναίος είμαι, έχω διασχίσει άπειρες φορές την (πολύ μακρόστενη) λίμνη με καρυδότσουφλο ferry boat αψηφώντας τον κίνδυνο να γίνω βορά του τέρατος.

1709489332939.jpeg

1709489666572.png 1709489831051.png1709489753991.png
 
Πίσω
Μπλουζα