Ρετρό επαγγέλματα που χάθηκαν

Λοιπον εχουμε και λεμε, γεννηθηκα το 1959 και θυμαμαι τα εξης επαγγελαματα.

παπλωματας, καθε χρονο ερχοταν σπιτι μας, εκανε φυλλο και φτερο τα στρωματα και τα παπλωματα που ηταν γεμισμενα με βαμβακι και τα φρεσκαριζε,

μαναβης με το γαϊδουρακι του, γυρω του μαζευονταν οι νοικοκυρες , οπως στις παλιες ελληνικες ταινιες.

παγοπωλης, εφερνε τις κολωνες παγου γιια το ψυγειο,

ο πατερας μου ηταν μωσαϊκατζης, εχω δουλεψει σε πολλες δουλειες του.

οικοδομοι που ανεβαζαν τα μπετα με τον ντενεκε.

καθε εβδομαδα περνουσε καποιος με βοτανα και φωναζε << φασκομηλο, ριγανη και τσααααϊϊ>>

καθε αποκριες , το γαϊτανακι

γανωτης

ακονιστης

εβγατζης

μεταφορες με το τρικυκλο

καθε γειτονια ειχε και εναν ραφτη

μπαρμπερηδες (αν και δεν εχουν χαθει ακομα)

πλανοδιους εφημεριδοπωλες

αρκουδιαρηδες(με αρκουδες ή μαϊμουδες ντυμενες νυφες)

λουστροι

ασπριτζηδες ορθιοι με τη μπατανοβουρτσα να ψαχνουν μεροκαματο οπως ο Διανελλος στην καλπικη λιρα

αγροφυλακες

ολα τα προαναφερθεντα παραπανω και άλλα που μου διαφευγουν αυτη την στιγμη
 
mpeizanis είπε:
Λοιπον εχουμε και λεμε, γεννηθηκα το 1959 και θυμαμαι τα εξης επαγγελαματα.παπλωματας, καθε χρονο ερχοταν σπιτι μας, εκανε φυλλο και φτερο τα στρωματα και τα παπλωματα που ηταν γεμισμενα με βαμβακι και τα φρεσκαριζε,

μαναβης με το γαϊδουρακι του, γυρω του μαζευονταν οι νοικοκυρες , οπως στις παλιες ελληνικες ταινιες.

παγοπωλης, εφερνε τις κολωνες παγου γιια το ψυγειο,

ο πατερας μου ηταν μωσαϊκατζης, εχω δουλεψει σε πολλες δουλειες του.

οικοδομοι που ανεβαζαν τα μπετα με τον ντενεκε.

καθε εβδομαδα περνουσε καποιος με βοτανα και φωναζε << φασκομηλο, ριγανη και τσααααϊϊ>>

καθε αποκριες , το γαϊτανακι

γανωτης

ακονιστης

εβγατζης

μεταφορες με το τρικυκλο

καθε γειτονια ειχε και εναν ραφτη

μπαρμπερηδες (αν και δεν εχουν χαθει ακομα)

πλανοδιους εφημεριδοπωλες

αρκουδιαρηδες(με αρκουδες ή μαϊμουδες ντυμενες νυφες)

λουστροι

ασπριτζηδες ορθιοι με τη μπατανοβουρτσα να ψαχνουν μεροκαματο οπως ο Διανελλος στην καλπικη λιρα

αγροφυλακες

ολα τα προαναφερθεντα παραπανω και άλλα που μου διαφευγουν αυτη την στιγμη
Παπλωματά θυμάμαι έναν που είχε μαγαζί και έφτιαχνε παπλώματα..

Όπως και από τα άλλα που αναφέρεις πρόλαβα πάρα πολλά όπως γανωτής, πλανόδιο ακονιστή, μεταφορές με το τρίκυκλο, πλανόδιους εφημεριδοπώλες (Με ένα ξύλινο καρότσι γεμάτο εφημερίδες..), κλπ..

Και ακόμα υπάρχουν παραδοσιακοί μπαρμπέρηδες και ράφτες.

Και για τους ασπριτζήδες, εγώ θυμάμαι κάποιους, ειδικά στις γιορτές, που είχαν μία χάλκινη ψεκαστήρα και γύριζαν στις γειτονιές για να ασπρίσουν με ασβέστη..
 
cloud είπε:
, πλανόδιους εφημεριδοπώλες (Με ένα ξύλινο καρότσι γεμάτο εφημερίδες..), κλπ..
Ναι, αλλά την εποχή εκείνη οι εφημερίδες είχαν σχετικά λίγες σελίδες (μεγάλου σχήματος) και δεν είχαν αρχίσει να προσφέρουν CD, DVD, σπίτια με λουτροκαμπινέ και άλλα τέτοια που όσο να 'ναι τις βαραίνουν τώρα. Ήταν και λιγότερες σε αριθμό, όπως υπήρχαν και λιγότερα περιοδικά. Οι εφημεριδοπώλες είχαν ένα πέτσινο (ή πλαστικό) πράμα σαν ανοιχτή τσάντα κρεμασμένο από τον ώμο τους και όταν τους ζήταγες την εφημερίδα γύριζαν στο πλάι και την ψάρευαν από εκεί. Σίγουρα θα έχετε δει σε παλιές ταινίες.
 
Εξαφανισμενο πια ειναι και το επαγγελμα των κατασκευαστων λουτρινων παιχνιδιων οπως αυτα της el greco και διαφορων αλλων ελληνικων βιοτεχνιων που μεσουρανουσαν μεχρι και την εποχη του 1980. Τωρα υπαρχει μονο ενα εργαστηριο σαν τον τελευταιο των Μοικανων της Κυριας Τσιωτη απε παπα και αυτο το επαγγελμα!
 
Οι επιγραφοποιοί πολυκατοικιών, που έφτιαχναν τεράστιες ζωγραφιστές διαφημίσεις στους πλαϊνούς σοβατισμένους τοίχους !
 
Τα είπατε όλα απ'ότι βλέπω! Νομίζω και ότι ο κουλουρτζής ο παραδοσιακός με τον ταβλά τείνει να εκλείψει. Επίσης ο σφουγγαράς και ο αγωγιάτης. Στον τσαγκάρη θυμάμαι να έχω πάει αρκετά παπούτσια στο παρελθόν πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι τον Γιαουρτα (Ο ''Κυρ κωστας) με το μικρο τρικυκλο μηχανακι,να περναει από την γειτονια,να φωναζει :<<Ο γιαουρτααααας>> και να βγαινουν οσοι ηθελαν να αγορασουν.


Ο άλλος που πουλουσε τις φιαλες για το γκαζι και τις μετεφερε στα σπιτια με το δικο του τρικυκλο.



Προλαβα και αυτόν που πουλουσε παγο !!! (ηταν η αποθηκη απέναντι αποτο σπιτι μου).Με το δικο του τρικυκλο (κι αυτος...τοτε τα τρικυκλα γεμιζαν τις γειτονιες) μετεφερε στα σπιτια η στα μαγαζια που χρειαζονταν,τον παγο.
 
O βοηθος του Μπαρμπερη συνηθως νεος σε ηλικια που σε καθαριζε μετα απο καθε κουρεμα.
 
Δε ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα,αλλά θυμάται κανείς έναν παλιό θεσμό όπου σε μερικές πλατείες υπήρχαν διορισμένοι φύλακες(νομίζω με σύβμαση ορισμένου χρόνου και συνήθως γέροι).Κάπου αρχές με μέσα 90 εξαφανίστηκαν.
 
Ο Ακονιστής και ο Κατασκευαστής παλιών κοπτικών εργαλείων.

Τρόχιζαν και λίμαραν μαχαίρια,ψαλίδια,μπαλτάδες και τσεκούρια...

Hubertus Hierl akon.jpg

Φωτο: Hubertus Hierl από το λεύκωμα Im land der Griechen (Στη γη των Ελλήνων)
 
Ο υπαίθριος πλανόδιος φωτογράφος, εξέλειψε σαν επάγγελμα τη δεκαετία του 70.

Εξοπλισμός του, η φωτογραφική του μηχανή, ο τρίποδας που την στήριζε, το μαύρο ύφασμα με το οποίο σκεπαζόταν για να τραβήξει τη φωτογραφία και ένας κουβάς με χημικά για την εμφάνισή της.

Οι πιο κάτω φωτογραφίες, είναι από το επεισόδιο "Σοφία" του "[node=1073503]Άγιου[/node]", με τον Ρότζερ Μουρ να φωτογραφίζεται στην Ακρόπολη!

photographer.jpg
 
Βεβαίως. Πρόλαβα πλανόδιο φωτογράφο στην Πλατεία Δαβάκη, τέλη δεκαετίας '70.

Μετά, εκτός από αυτούς, (σχεδόν) εξέλιπαν και τα αυτόματα μηχανήματα, που βλέπαμε είτε σε σταθμούς ηλεκτρικού είτε σε λούνα-παρκ...
 
Πίσω
Μπλουζα