Ρετρό κάπνισμα

H εικόνα που έχω από συγκεντρώσεις φίλων ή συγγενών,που γίνονταν σπίτι μου,κάπου στις αρχές της δεκαετίας ΄80,ήταν αυτή:

Κάποιος από τους άντρες της παρέας,έδινε στον πιτσιρικά (συνήθως ηλικίας 7 - 10) να κρατήσει ή να ανάψει (!!!) τσιγάρο και μάλιστα έσπαγαν και τρομερή πλάκα όταν το παιδάκι γούρλωνε τα μάτια και γινόταν κατακόκκινο από τον βήχα. Το είχα δει και σε άλλα σπίτια αυτό..

Ακόμη δεν έχω καταλάβει το αστείο,γι'αυτό και ποτέ μου δεν γέλασα με αυτό.

Ίσως τότε,το "παιχνίδι" αυτό,χρησιμοποιούταν ως μέτρο πρόληψης ενάντια στο κάπνισμα!!! Ποιος ξέρει..
 
Arachne είπε:
H εικόνα που έχω από συγκεντρώσεις φίλων ή συγγενών,που γίνονταν σπίτι μου,κάπου στις αρχές της δεκαετίας ΄80,ήταν αυτή:Κάποιος από τους άντρες της παρέας,έδινε στον πιτσιρικά (συνήθως ηλικίας 7 - 10) να κρατήσει ή να ανάψει (!!!) τσιγάρο και μάλιστα έσπαγαν και τρομερή πλάκα όταν το παιδάκι γούρλωνε τα μάτια και γινόταν κατακόκκινο από τον βήχα. Το είχα δει και σε άλλα σπίτια αυτό..

Ακόμη δεν έχω καταλάβει το αστείο,γι'αυτό και ποτέ μου δεν γέλασα με αυτό.

Ίσως τότε,το "παιχνίδι" αυτό,χρησιμοποιούταν ως μέτρο πρόληψης ενάντια στο κάπνισμα!!! Ποιος ξέρει..

Πωπω τι μου θύμισες τώρα... Σε καφροεπισκέψεις των 80ς που είχαμε στο σπίτι, όταν ο ακάλεστος/καλεσμένος άναβε τσιγάρο εγώ είχα εκπαιδευτεί από τον πατέρα μου(παλιό καπνιστή που το είχε κόψει πριν γεννηθώ) να τον κράζω με την εξής ρετρό ατάκα:

"Γιατί τσιγαρίζεις;"

:rofl:
 
Omenforever είπε:
Πωπω τι μου θύμισες τώρα... Σε καφροεπισκέψεις των 80ς που είχαμε στο σπίτι, όταν ο ακάλεστος/καλεσμένος άναβε τσιγάρο εγώ είχα εκπαιδευτεί από τον πατέρα μου(παλιό καπνιστή που το είχε κόψει πριν γεννηθώ) να τον κράζω με την εξής ρετρό ατάκα:
"Γιατί τσιγαρίζεις;"

:rofl:

"Πάω να τσιγαρίσω και έρχομαι" ή "Πάμε για κανα τσιγάρισμα;" είναι από τις ατάκες που χρησιμοποιούσα συχνά πυκνά,την εποχή που ήμουν καπνίστρια! :)
 
Η μυρωδιά από τα τασάκια στις πλάτες των καθισμάτων των λεωφορείων των ΚΤΕΛ είναι από τις αναγουλιαστικότερες που έχω μυρίσει...
 
Οχι οτι τα συλλεγω αλλα αν βρεθει καμμια καινουργια συσκευασια,marlboro only.

Θελω την μεταλικη συσκευασια ,αν την εχει δει κανεις.

http://www.zigsam.at/B_MarlboroSE.htm
 
Μπράβο ρε φίλε με τα JOHΝNY!

Εμείς χαζοκαπνίζαμε

MEMPHIS

Πολύ ωραίο πακέτο!
 
Leon είπε:
Ποιος κάπνιζε Δελφούς, Sante, ή Άσσο άφιλτρο; Πολύ πέραση είχαν και τα Cooper ένα φεγγάρι.
Αν και έχει περάσει ο καιρός από τότε που το πόσταρες..

Μαμάα μου τι είναι αυτά; (πλην του Άσσου άφλιρτο/κασετίνα).

Σαν καπνιστής δεν καπνίζω όταν βγαίνω έξω για να αποφεύγω την "γκρίνια" ακόμα και αν επιτρέπεται στον χώρο που είμαι (ποτέ δεν ξέρεις τι καπνό ΔΕΝ φουμάρει ο δίπλα σου, μόνο σε ανοιχτό χώρο καπνίζω όταν είμαι σε έξοδο)

Ρε σεις αυτή την καμήλα/γαιδαράκο (τυραννόσαυρο δεν είχε;; :( ) που αφοδεύει τσιγάρα κάπου την είχα δει σχετικά πρόσφατα.

Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια είχα πάει επίσκεψη σε ένα ηλικιωμένο ζευγάρι (ας είναι καλά εκεί που βρίσκονται τώρα) και με είχαν ρωτήσει "τι θα ήθελες; Ένα καφέ; Μια πορτοκαλάδα; Να σου προσφέρουμε ένα τσιγάρο;" (και μου άνοιξε την ταμπακιέρα) μου έκανε πολύ 50's αυτό. (φυσικά και δεν δεκτικά γιατί α) με γνωρίζουν από μικρό παιδί και β) γιατί ήταν ήδη μιας κάποιας ηλικίας και δεν θεώρησα σωστό να τους χαλάσω τον καθαρό αέρα.)

Ο συγκεκριμένος μάλιστα είχε μια τρομερή συλλογή από πακέτα τσιγάρων, όχι μόνο Ελληνικά (είχε κρατήσει και σέρτικα (με το κιλό ντε)) αλλά επειδή ταξίδευε και πολύ νεότερος είχε μαζέψει ΠΟΛΛΑ πακέτα. Είχε και μια πιπεράτη ταμπακιέρα από, αν θυμάμαι καλά από Μαρόκο (καπ' εκεί) που ήταν ένας καθολικός μοναχός και όταν πατούσες το κεφάλι (το πάνω) σηκωνόταν ο φαλλός (σ.σ το κάτω;Ρ) του και στην θέση του ήταν ένα τσιγάρο. ( σαν το γνωστό διακοσμητικό ήταν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σκηνές απείρου κάλους όταν οι γονείς ανακάλυπταν κανα πακέτο, ή μας μύριζαν το στόμα...

Κατάσταση από πάθημα του αδερφού μου όταν ήταν 16 χρονών:

Με ένα φίλο του (μεγαλύτερο) πήραν το αμάξι του πατέρα μου και βγήκαν το βράδυ. Την επόμενη μέρα ακολουθεί ο διάλογος μεταξύ πατέρα μου κι αδερφού μου:

Πατέρας: Πάνο, καπνίζεις;

Πάνος: Έ; Όχι, πώς σου ρθε αυτό τώρα;

Πατέρας: Το τασάκι από το αμάξι ήταν γεμάτο γόπες χτες....

Πάνος: Α, ο Μιχάλης (ο φίλος του) κάπνιζε...

Πατέρας: Ναι έ; ΚΑΙ Camel, ΚΑΙ Marlboro????????
 
dimitris261 είπε:
Σκηνές απείρου κάλους όταν οι γονείς ανακάλυπταν κανα πακέτο, ή μας μύριζαν το στόμα...Κατάσταση από πάθημα του αδερφού μου όταν ήταν 16 χρονών:

Με ένα φίλο του (μεγαλύτερο) πήραν το αμάξι του πατέρα μου και βγήκαν το βράδυ. Την επόμενη μέρα ακολουθεί ο διάλογος μεταξύ πατέρα μου κι αδερφού μου:

Πατέρας: Πάνο, καπνίζεις;

Πάνος: Έ; Όχι, πώς σου ρθε αυτό τώρα;

Πατέρας: Το τασάκι από το αμάξι ήταν γεμάτο γόπες χτες....

Πάνος: Α, ο Μιχάλης (ο φίλος του) κάπνιζε...

Πατέρας: Ναι έ; ΚΑΙ Camel, ΚΑΙ Marlboro????????
"Διχασμένη προσωπικότης ο Μιχάλης πατέρα, άστα οικογενειακά δράματα.!"
 
Πολύ πολύ παλιά υπήρχε μια μάρκα τσιγάρων με την ονομασία "Έθνος". Ξέρει κανείς τίποτε γι' αυτό.
 
stakovios είπε:
Πολύ πολύ παλιά υπήρχε μια μάρκα τσιγάρων με την ονομασία "Έθνος". Ξέρει κανείς τίποτε γι' αυτό.
Νομιζω υπαρχουν ακομη τα καπνιζει ο παππους μου. Ηταν κοκκινη κασετινα και στο εσωτερικο υπηρχε τυπωμενο το εργοστασιο του Κερανη σαν γραμμικο.

ΥΓ ακυρο δεν βγαινουν ακομα, απλα ο παππους εχει χουι να βαζει αλλα στο παλιο πακετο. Αλλα μεχρι το 05 υπηρχαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην συντομη ~9χρονη καπνιστικη ζωη ξεκινησα με marlboro ,μετα υπηρξε μια περιοδος ψαξιματος -πειραματισμου Cooper - Gauloises etc με καταληξη τα Stuyvesant ,& μετα Drum μεχρι και το οριστικο διαζυγιο με το καπνισμα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Το μόνο ρετρό πράγμα που έχω να αναφέρω είναι τα αγαπημένα μου τσιγάρα της δεκαετίας του ΄80 μίλντε σόρτε.
Δεν ξέρω αν το θυμάσαι, αλλά οι καπνίζοντες βαριά τσιγάρα αποκαλούσαν τα Μίλντε Σόρτε, υποτημιτικά, Μίλντε Χόρτε.

Στα του αρχικού θέματος τώρα, οι μόνοι χώροι που θυμάμαι να απαγορεύεται το κάπνισμα από τα τέλη του '70 ακόμα, ήταν οι κινηματογράφοι, τα θέατρα και οι αστικές συγκοινωνίες.
 
Στην ταινία "Ο άνθρωπος του τρένου", έχει αποτυπωθεί το απίστευτο καφριλίκι : οι πρωταγωνιστές παρακολουθούν παράσταση στην Επίδαυρο, στις πρώτες μάλιστα σειρές απ' όσο φαίνεται, όπου ο κόσμος καπνίζει ελεύθερα και ασύστολα. Μια-δυο φορές που έχω δει την ταινία, πραγματικά ανατριχιάζω, κι ας πρόκειται για το 1958...
 
panp είπε:
Στην ταινία "Ο άνθρωπος του τρένου", έχει αποτυπωθεί το απίστευτο καφριλίκι : οι πρωταγωνιστές παρακολουθούν παράσταση στην Επίδαυρο, στις πρώτες μάλιστα σειρές απ' όσο φαίνεται, όπου ο κόσμος καπνίζει ελεύθερα και ασύστολα. Μια-δυο φορές που έχω δει την ταινία, πραγματικά ανατριχιάζω, κι ας πρόκειται για το 1958...
Εμένα πάλι καμία εντύπωση δε μου κάνει. Εκείνη την εποχή και αργότερα μπορούσες να δείς κόσμο να καπνίζει κυριολεκτικά οπουδήποτε (ακόμα και σε ειδικούς χώρους μέσα σε νοσοκομεία). Γνωστές είναι εικόνες από τηλεοπτικές εκπομπές που δεν ήταν περίεργο να καπνίζει ο καλεσμένος on air (δεκαετίες 60 & 70).
 
prisma είπε:
Εμένα πάλι καμία εντύπωση δε μου κάνει. Εκείνη την εποχή και αργότερα μπορούσες να δείς κόσμο να καπνίζει κυριολεκτικά οπουδήποτε (ακόμα και σε ειδικούς χώρους μέσα σε νοσοκομεία). Γνωστές είναι εικόνες από τηλεοπτικές εκπομπές που δεν ήταν περίεργο να καπνίζει ο καλεσμένος on air (δεκαετίες 60 & 70).
Ναι, βέβαια, θυμάμαι Κωνσταντάρα στο "Αλάτι και πιπέρι".
 
Δεν είχε καταφθάσει ακόμη η εξ Αμερικής αντικαπνιστική υστερία (την αποκαλώ έτσι παρά το ότι δεν καπνίζω προσωπικά και έχω τσακωθεί παλιότερα σε νοσοκομεία και άλλους χώρους με αναίσθητους που κάπνιζαν) οπότε το κάπνισμα στο πλατώ ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Σε Επίδαυρο και Ηρώδειο είναι όντως χοντρό, αλλά δεν θα απορούσα αν συμβαίνει ακόμη, ίσως όχι στις πρώτες σειρές. Μήπως σταμάτησαν να πηγαίνουν γυναίκες με τακουνάρες? Αφήνω στην άκρη τα εκνευριστικά κινητά. Η καφρίλα είναι διαχρονική, κι ας με συγχωρούν οι δύστυχοι κάφροι (οι κανονικοί) για τη χρήση του ονόματός τους.
 
Ρετρό το κάπνισμα στο πλατώ;;;

Μαλλον δεν παρακολουθείτε την (φίλτατη κατά τα άλλα), Κα Λιάνα Κανέλη!!!

Απαγορεύεται δεν απαγορεύεται...αυτή εκεί... τον "καρκίνο" της...

Βέβαια, κάποτε την είχα "πετύχει" σε κάτι αγώνες που έπαιρνα μέρος,πριν 4-5 χρόνια (τηλεκατευθηνόμενα αυτοκίνητα) ,στους οποίους είχε έρθει συνοδεύοντας ένα ανηψάκι της... και εκεί προς τιμήν της δεν κάπνισε... λογικά επειδή υπήρχαν πολλά παιδιά.
 
elephadas είπε:
Δεν είχε καταφθάσει ακόμη η εξ Αμερικής αντικαπνιστική υστερία
Mάλλον μέχρι τα '70s δεν υπήρχε ούτε στις ΗΠΑ τέτοια υστερία. Δεν ήταν ελληνικό φαινόμενο το "καπνίζω παντού", αλλά παγκόσμιο! Ναι, ακόμα και σε πιο...πολιτισμένες χώρες. :D
 
ο θειος μου (πριν το κοψει) καπνιζε καρελλια κασετινα και οταν ανοιγε καινουργιο πακετο επαιρνα τις γελοιογραφιες του κυρ που ειχαν μεσα
 
Πίσω
Μπλουζα