Ρετρό καλλιστεία

Μου αρέσει!
Καλύτερα έτσι πάρα σαν τις σημερινές μοντελες που όλες έχουν ανορεξία.. Τι πράγμα και αυτό... Πετσί και κόκκαλο είναι όλες!
Οχι, το ρουφηγμα στην κοιλια συνηθιζεται στις γυναικες ανεξαρτητως βαρους.
Μαλλον ειναι καταγεγραμμενο στον (ηλιθιο) εγκεφαλο τους και τους βγαινει αυτοματα μολις εμφανιστουν με μπικινι.
 
Καλά αυτό με το ρουφηγμα στην κοιλιά το έχουν και οι άντρες ειδικά στην παραλία όταν είναι με γυναικεία παρέα ή στο γυμναστήριο όταν κάθοτανε δίπλα μας καμία ομορφουλα..

ΥΓ. Ευτυχώς εγώ μικρός δεν είχα τέτοια θέματα γιατί πάντα ήμουνα..

.

jeff-cohen.jpg

Aπο την ταινία Goonies

Oh yeaaah...


:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι, δεν ειναι ο Παρις Αλεξαντερ. Ειναι απλως του ιδιου στυλ με τον Παρι.
Η Καιτη Θεοχαρη εκανε και αυτη το περασμα της στα καλλιστεια με το ψευδωνυμο Χλοη, οπως συνηθιζοταν τοτε να βαζουν ψευδωνυμα. Εδω σε μια φωτογραφια απο ενα εξωφυλλο του tonytony:

Προβολή συνημμένου 204997
Πολύ όμορφη γυναίκα η Θεοχάρη...
 
Τρεις Μις Ευρωπη , ποια λέτε να τον άξιζε πράγματι τον τίτλο; 1.Κατερινα Μιχαλοπουλου, πανυψηλη! 2.Τσιντι με Κλαρκ και Μπρουκ στο πλευρό της 3.Ισαβελλα Δαρρα με αλεν Ντελον!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200407_173105.png
    IMG_20200407_173105.png
    307,7 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20200407_172856.png
    IMG_20200407_172856.png
    314,4 KB · Προβολές: 10
  • IMG_20200407_172946.png
    IMG_20200407_172946.png
    778,6 KB · Προβολές: 11
Τρεις Μις Ευρωπη , ποια λέτε να τον άξιζε πράγματι τον τίτλο; 1.Κατερινα Μιχαλοπουλου, πανυψηλη! 2.Τσιντι με Κλαρκ και Μπρουκ στο πλευρό της 3.Ισαβελλα Δαρρα με αλεν Ντελον!
Τον Κλαρκ και την Μπρουκ δεν τους βλεπω. Σιγουρα δε θα ελεγα την Κατερινα Μιχαλοπουλου που μου θυμιζει αντρογυναικα, σιγουρα οχι επισης τη Μαρινα Τσιντικιδου που απο ομορφια δε λεει σχεδον τιποτα, οποτε καταληγω στην Ισαβελλα Δαρρα που ηταν σαφως η ωραιοτερη εκ των τριων.
 
Τον Κλαρκ και την Μπρουκ δεν τους βλεπω. Σιγουρα δε θα ελεγα την Κατερινα Μιχαλοπουλου που μου θυμιζει αντρογυναικα, σιγουρα οχι επισης τη Μαρινα Τσιντικιδου που απο ομορφια δε λεει σχεδον τιποτα, οποτε καταληγω στην Ισαβελλα Δαρρα που ηταν σαφως η ωραιοτερη εκ των τριων.
Και γω την Ισαβελλα θα διαλεγα ειναι και καλλιεργημενη κοπέλα!
 
Τον Κλαρκ και την Μπρουκ δεν τους βλεπω. Σιγουρα δε θα ελεγα την Κατερινα Μιχαλοπουλου που μου θυμιζει αντρογυναικα, σιγουρα οχι επισης τη Μαρινα Τσιντικιδου που απο ομορφια δε λεει σχεδον τιποτα, οποτε καταληγω στην Ισαβελλα Δαρρα που ηταν σαφως η ωραιοτερη εκ των τριων.
Ναι είχαν παρουσιάσει τότε τον διαγωνισμό μις ευρωπη όταν είχε εκλεγεί ή τσιντικιδου. Συνεχίζοντας την συζήτηση ο θεσμός σεβαστός , δεν τον απαξιωνουμε αλλά σίγουρα πρεπει να γίνει καθολα αξιοκρατικος διότι αν δεν στέλνεται ή καλύτερη πως θα πάμε καλά και στους ξένους διαγωνισμούς; Ή Σκληβα( φυσικά δεν είχε βγει σταρ ελλας) που ήταν όντως όμορφη τα πηγε περίφημα και έξω, σίγουρα θα υπηρξαν και άλλες " Σκληβες" που τις έφαγε το σκότος. Αν είναι όλα διάφανα, σίγουρα και έξω θα πάμε καλύτερα. Φυσικά παντού χρειάζεται και ή τύχη
 
Κι εγώ την Ισαβέλλα Δάρα θα διάλεγα! Ήταν πολύ όμορφη!

Ασφαλώς είναι σεβαστός ο θεσμός. Και όχι μόνο αυτό. Είναι πολύ ευχάριστο να το παρακολουθείς. Μην κοιτάτε που τα τελευταία χρόνια δεν προβάλλεται πλέον από την τηλεόραση. Εγώ έβλεπα και τα καλλιστεία στο Star, τις Playmate που διοργάνωνε το Playboy. Νομίζω ότι τα πιο όμορφα κορίτσια, τα έχω δει εκεί. Εκεί είχα πρωτοδεί την Κάτια Ζυγούλη (θυμάμαι ότι είχε και το Νο 2) αλλά και την Ιωάννα Λίλλη. Πανέμορφες και οι δύο. Τώρα όσον αφορά το θέμα της διαφάνειας των καλλιστείων, νομίζω ότι και στο εξωτερικό γίνονται πολλά και διάφορα. Μη λέμε μόνο για την Ψωροκώσταινα.
 
Τα playmate ήταν ολίγον τα μετά καλλιστεία, ή οποία νικήτρια την άλλη μέρα φιγουραρισε στο playboy όπως την γέννησε ή μαμά της. Πολύ διαφορετική ή λογική τους από αυτή ν του διαγωνισμού της σταρ ελλας, θα αφηνατε την κόρη σας να πάει στα playmate;
 
Τα playmate ήταν ολίγον τα μετά καλλιστεία, ή οποία νικήτρια την άλλη μέρα φιγουραρισε στο playboy όπως την γέννησε ή μαμά της. Πολύ διαφορετική ή λογική τους από αυτή ν του διαγωνισμού της σταρ ελλας, θα αφηνατε την κόρη σας να πάει στα playmate;
Εαν περνουσε απ' το χερι μου, ποτε και σε καμια περιπτωση. Αλλο να εμφανιστεις στα καλλιστεια για τη Σταρ Ελλας με το ολοσωμο μαγιω σου και αλλο να εμφανιστεις στο Playboy.
Δεν εχω σε καμια υποληψη τα δημοσια ξεγυμνωματα και οσες το κανουν αυτο τις τοποθετω καπου αλλου. Σου λενε μερικες, μα αυτη ειναι η δουλεια μου. Ειμαι μοντελο. Και ποιος σου ειπε καλη μου οτι τα μοντελα πρεπει να τα δειχνουν ολα φατσα φορα; Αυτο δεν ειναι δουλεια μοντελου. Αλλη δουλεια ειναι. Αν εισαι μοντελο, κανε την εργασια σου αξιοπρεπως και θεσε ορους και ορια. Μην εμφανιζεσαι σαν το κρεας στο τσιγκελι. Δηλαδη ντροπη δεν εχεις; Τη μανα σου και τον πατερα σου που θα σε δουν ετσι δεν τους σκεφτεσαι;
Οχι, δε γινεται να εχω καλη γνωμη για αυτες τις κοπελες οταν θελοντας να προβληθουν, αυτοξεφτιλιζονται.
 
Ούτε την κόρη μας θα αφήναμε αν είχαμε, ούτε τις ανιψιές μας (που έχουμε). :) Και αν ήθελαν, θα προσπαθούσα με κάθε τρόπο να τις πείσω να μην κάνουν το απονενοημένο διάβημα, εξηγώντας τους τα πράγματα όπως τα βλέπω εγώ. Μιλάω αμιγώς για το θέαμα που προσέφερε το συγκεκριμένο event. Δυο ευχάριστες ώρες, βλέποντας κάποιες ωραίες κοπέλες να διαγωνίζονται. Αντίθετα, στα καλλιστεία, πολλές φορές έχω δει κοπέλες να μην είναι καν κατάλληλες να βγουν στην πασαρέλα (εμφανισιακά μιλάω πάντα). Ίσως για να συμπληρώσουν τη δωδεκάδα και μην έχοντας την απαραίτητη προσέλευση? Τι να πω.
 
Και γω από το μαλλί θα την επιανα αν μου λεγε πως πάει για playmate αλλά όχι και θα μας ακουγανε! Έχω ακούσει με τα αυτιά μου νέα όμορφα κορίτσια να λένε πως θα κάνανε ότι χρειαστεί για να γινουν διασημες και να κάνουν την μεγάλη ζωη οπότε τα λόγια μας έτσι θα χανονταν
 
Αυτο που λεει η Τζελα ειναι πολυ σωστο. Το τι εχει περασει απο τα καλλιστεια για τη Σταρ Ελλας δεν περιγραφεται. Εδω και καμποσα χρονια δεν τα βλεπω πια, αλλα παρακολουθουσα τον διαγωνισμο απο παιδι και μεχρι το 2010 περιπου και ξερω.
Μερικες κοπελες περα απο την κακη τους εμφανιση, δεν ηξεραν ουτε καλα - καλα να μιλησουν. Απο την αλλη μερικες φορες, βλεπαμε κουκλες που δεν επαιρναν ουτε καν εναν υποτυπωδη τιτλο.
 
Και γω από το μαλλί θα την επιανα αν μου λεγε πως πάει για playmate αλλά όχι και θα μας ακουγανε! Έχω ακούσει με τα αυτιά μου νέα όμορφα κορίτσια να λένε πως θα κάνανε ότι χρειαστεί για να γινουν διασημες και να κάνουν την μεγάλη ζωη οπότε τα λόγια μας έτσι θα χανονταν

Νομίζω ότι σ' αυτό παίζει μεγάλο ρόλο η οικογένεια και τι αρχές δίνουν οι γονείς στα παιδιά. Θυμάμαι κάποια χρονιά, ένας μπαμπάς είχε γίνει έξαλλος γιατί είχε θεωρήσει ότι είχε γίνει αδικία για την κόρη του που δε βγήκε. Για να είμαι ειλικρινής, ήταν και δική μου προτίμηση αυτή η κοπέλα. Ήταν κοκκινομάλλα, όμορφη και με πολύ ωραίο σώμα αλλά τελικά, δεν είχε πάρει κάποιον τίτλο. Δεν θυμάμαι βέβαια ονόματα, αλλά μου φαινόταν τελείως γελοίο να βγαίνει μετά ο μπαμπάς της στα μικρόφωνα εκνευρισμένος σαν να είχε έρθει το τέλος του κόσμου και να λέει ότι έγινε αδικία στην κόρη του. Και μου έχει μείνει η Ελένη Φιλίνη, που ήταν παρούσα εκείνη τη βραδιά, και ο δημοσιογράφος τη ρώτησε: "Κάποιοι πιστεύουν ότι έγινε αδικία στα καλλιστεία. Εσείς τι πιστεύετε?" Για να λάβει την απάντηση με υποψία χαμόγελου: "Ε, τι να κάνουμε? Η ζωή είναι άδικη". :) Σε αυτές τις ακρότητες, διαφωνώ εντελώς. Αν όμως, μία από τις ανιψιές μου ήθελε να διαγωνιστεί στα καλλιστεία, θα προσπαθούσα να την πείσω ότι είναι ωραίο να διαγωνίζεσαι αλλά τι να κάνουμε? Μπορεί και να χάσεις. Γιατί απ' ότι διαβάζω και παραπάνω από τα Posts της Bambi, τα οποία είναι λες και διαβάζεις ρεπορτάζ κανονικό, τα περισσότερα ευτράπελα γίνονταν γιατί κάποιες κοπέλες ή οι συγγενείς τους, δεν δέχονταν ότι υπάρχει κάποια ωραιότερη από αυτές!
 
Πριν απο μερικα χρονια ειχα παει στο σπιτι της Ρουλας Κανελλοπουλου, Σταρ Ελλας 1980, οπου της πηρα συνεντευξη για το φορουμ.
Η συνεντευξη αυτη φαινεται δεν ηταν γραφτο να δημοσιευτει λογω καποιων εμποδιων που παρουσιαστηκαν.
Τα ευτραπελα για τα οποια μου μιλησε η Ρουλα ηταν παρα πολλα και μεταξυ αυτων ενα παρα πολυ γουστοζικο:
Το 1981 η Ρουλα θα παρεδιδε στεμμα και τιτλο και ηταν μελος της κριτικης επιτροπης. Το στεμμα δοθηκε στην κατα πολυ αμφισβητουμενη Κρητικοπουλα, Μαρια Νικουλη, και πολλες φιναλιστ ενιωσαν αδικημενες. Αναμεσα στις φιναλιστ ηταν και μια που κυνηγουσε τη Ροζιτα Σωκου, μελος της επιτροπης, γυρω απο τα τραπεζια για να της φερει ενα αδειο μπουκαλι κατακεφαλα. :)
 
Υπήρξε και άλλη Ελληνίδα μις ευρωπη ή Αλικη Διπλαρακου, ητανε μάλιστα ή πρώτη ελληνιδα Μις Ευρωπη
 
3 Μαϊου σημερα και σαν χθες εγιναν τα καλλιστεια του 1981.
Το διαγωνισμο τον εβλεπα εβλεπα απο μικρο παιδακι. Ποτε ομως στα χρονικα των ελληνικων καλλιστειων της προ Αντ1 εποχης ο διαγωνισμος αυτος δεν ειχε τοσο μεγαλη προβολη οσο εκεινη τη χρονια. Περιοδικα, εφημεριδες και τηλεοραση ξεκινησαν τουλαχιστον ενα μηνα νωριτερα να ασχολουνται με τις φιναλιστ και τις λεπτομερειες του διαγωνισμου σε εκτενη αφιερωματα.
Σε καθημερινη βαση η τηλεοραση παρουσιαζε αναμεσα στις εκπομπες μικρα και μεγαλα αφιερωματα για τις φιναλιστ. Τις βλεπαμε να ταξιδευουν σε κοτερα, να καλλωπιζονται στο ινστιτουτο, να μαθαινουν το τραγουδι και τις χορογραφιες της μεγαλης βραδιας, να δινουν συνεντευξεις, κ.λ.π. Τις ειχαμε μαθει πια τοσο καλα ολες τις κοπελες σαν να ηταν φιλες μας.
Η βραδια των καλλιστειων εκεινο το Σαββατοβραδο 2 Μαϊου του μακρινου 1981 ηταν οντως φαντασμαγορικη, οπως αναμενοταν.
Δυστυχως ομως δεν ειχε και τοσο ωραιο φιναλε διοτι η Σταρ Ελλας, Μαρια Νικουλη, εμελλε να ειναι η πιο αμφισβητουμενη Σταρ Ελλας ολων των εποχων. Πολυ παρασκηνιο, πολλη δυσαρεσκεια, πολλα παρατραγουδα. Ολα αυτα καταφεραν να χαλασουν εναν, κατα τα αλλα, πολυ ομορφο διαγωνισμο που ειχε ξεκινησει με μεγαλη ορεξη, χαρα και πολλες προοπτικες.
Την αλλη μερα Κυριακη 3 Μαϊου (σαν σημερα) οι γονεις μου, ενα φιλικο ζευγαρι κι εγω πηγαμε ολοι μαζι στη Σαλαμινα. Ο καιρος θαυμασιος σαν καλοκαιρι. Το βραδακι κατσαμε σε μια ταβερνα και το μαγαζι αυτο επαιζε στην τηλεοραση που ειχε βγαλει εξω για τους θαμωνες τα καλλιστεια της προηγουμενης ημερας. Μεσω βιντεο αυτο. Μηχανημα εξαιρετικα σπανιο στην Ελλαδα ακομα. Το ωραιο ηταν πως ειχα τη χαρα να παρακολουθησω ξανα το διαγωνισμο και μαλιστα αυτη τη φορα εγχρωμο! Δεν ειχαμε αγορασει ακομα εγχρωμη τηλεοραση και θυμαμαι πως ειχα εντυπωσιαστει αφανταστα. Ειδικα εκει που παρελασαν οι κοπελες με βραδινη τουαλετα, ειχα τρελαθει γιατι μου δοθηκε η ευκαιρια να μαθω τι χρωμα φοραγε η καθεμια. Μια πολυ γλυκια αναμνηση που θα την κρατησω για παντα!
Και εδω ενα βιντεο - αφερωμα σε εκεινη τη βραδια. Μακαρι να μπορουσα να την ξαναζησω εστω για ενα λεπτο....

 
Τελευταία επεξεργασία:
Είδα σε ένα φευγαλέο καρέ την Λιτσα Γιαγκουση ! Καλέ τι βραδιά ! Για σένα μπαμπι ήταν όντως όμορφη αλλά εκεί στο ξενοδοχείο έγινε φαρ ουεστ
 
Μαρία Νικούλη σήμερα . Από αριστερά φυσικά
 

Συνημμένα

  • 79538927_2810492465662946_325059007750340608_o.jpg
    79538927_2810492465662946_325059007750340608_o.jpg
    83,2 KB · Προβολές: 29
Πίσω
Μπλουζα