Ρετρό καλλιστεία

Πιθανον εχει ξαναποσταριστει η στεψη της Τσοπεη αλλα μιας και το βρηκα μπροστα μου...

 
Μπορει να ηταν διμετρες, τριμετρες η τετραμετρες, αλλα συμφωνα με αυτο που βλεπω, κουκλαρες οχι.
Βλεπετε, αυτα τα πραγματα συνηθως δεν πανε με το μετρο.
 
Άσε που το ύψος τους κυμαινόταν από 1.74 μέχρι 1.80, άρα ακόμη και με δεκάποντο τακούνι τα 2 μέτρα δεν τα έφταναν.

Αλλά βρίσκω αηδιαστικό το "ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η θηλυκή Ελλάδα". Αυτό είναι το καλύτερο? Επιστημόνισσες, σοβαρές καλλιτέχνιδες (όχι "καλλιτέχνιδες"), συγγραφείς, γιατρίνες κλπ κλπ δεν αξίζουν τίποτε, μόνο τα μπούτια και άλλα ανατομικά μέρη που η σεμνότης του ρετρομάνιαξ δεν μου επιτρέπουν να κατονομάσω είναι αυτά που χαρακτηρίζουν το "ό,τι καλύτερο"?
 
Η Ελενη Πλιατσικα ειναι ενα απο τα ωραιοτερα κοριτσια που περασαν ποτε απο τα καλλιστεια. Δικαιοι οι τιτλοι της και το καλο να λεγεται.
 
Τη βραδια που πηραν τιτλο αυτες οι δυο μηπως ειχε γινει σεισμος, πυρκαγια η εστω πυρηνικη καταστροφη;
Πως αλλιως να εξηγησω τις ψηφους της κριτικης επιτροπης;
 
Πάντως δεν βλέπω μεγάλη ομοιότητα, κι αυτή που υπάρχει είναι τεχνητή (π.χ. φρύδια). Έχουν και οι δύο έντονα ζυγωματικά, αλλά αυτό οφείλεται πιθανότατα στο τεράστιο χαμόγελο.

Πάντως την προσοχή μου τραβάει η υπέρτατη κακογουστιά των στεμμάτων. Ειδικά το στραβό ημίψηλο δεξιά. Ακόμη και αληθινά διαμάντια και μπριλλάντια να είχαν θα ήταν κιτς, πόσω μάλλον με τα αστραφτερά γυαλάκια που έχουν τώρα.
 
Ααχ εγώ να ρωτήσω κάτι που με βασανίζει από χθες το βράδυ;
Τι είναι αυτό με τα σκοινάκια πάνω στην Τσιντικίδου; Είναι δίπλα από την κορδέλα, δε μοιάζει καθόλου με ανθοδέσμη που θα μπορούσε να ήταν, και φαίνεται σα να είναι ραμμένο επάνω στο φορεμά της.
Τι είναι;
 
Ααχ εγώ να ρωτήσω κάτι που με βασανίζει από χθες το βράδυ;
Τι είναι αυτό με τα σκοινάκια πάνω στην Τσιντικίδου; Είναι δίπλα από την κορδέλα, δε μοιάζει καθόλου με ανθοδέσμη που θα μπορούσε να ήταν, και φαίνεται σα να είναι ραμμένο επάνω στο φορεμά της.
Τι είναι;

Πω πω τώρα που το είδα μου ξαναήρθε η εικόνα στο μυαλό. Δεν έχω δει πολλά καλλιστεία στη ζωή μου αλλά αυτά του 1992 τα θυμάμαι πολύ καλά. Λοιπόν τις τουαλέτες (ο Θεός να τις κάνει) τις είχε σχεδιάσει ο Ρήγας ο οποίος ήταν τότε περιζήτητος couturier. Οι ιδέες του για τα καλλιστεία ήταν βασισμένες στον αρχαιοελληνικό χιτώνα, αν θυμάμαι καλά από αυτά που σχολίαζαν στις διάφορες εκπομπές, και το φόρεμα της Τσιντικίδου ήταν κάτι ανάλογο. Τι ήταν αυτό στον ώμο; Απ' ότι μπορούσα να καταλάβω από την χαμηλής ευκρίνειας τηλεοπτική εικόνα του τότε και τις διάφορες φωτό ήταν φαρδιές λωρίδες μουσελίνας σε διάφορα χρώματα ραμμένες και δεμένες μαζί στον ώμο ώστε να πέφτουν μετά χαλαρά κατά μήκος του φορέματος. Ήταν όμως τόσο κακόγουστα ραμμένες και μαζεμένες εκεί πάνω που δημιουργούσαν ένα μαξιλαράκι και αυτό ακριβώς φαινόταν και στην οθόνη. Ένα μαξιλαράκι από μουσελίνες! o_O
 
Αυτό θεωρείται ράψιμο; Συγγνώμη για την κακία αλλά ούτε ο παππούς μου το αρνί το πάσχα δεν έραβε έτσι!
Και το λέω εγώ κιόλας που δεν είμαι ψείρας με τις λεπτές βελονιές.
 
Ένα μικρό σχόλιο για τις δύο προηγούμενες φωτογραφίες. Το κείμενο στη φωτο του post 415 είναι κατα την ταπεινή μου γνώμη κάκιστο. Ειρωνία στο έπακρο, την οποία ο σχολιαστής προσπαθεί να σώσει με τις τελευταίες δύο προτάσεις και την ευχή για λαμπρή καριέρα. Μια που δεν είμαι δημοσιογράφος και δε γνωρίζω αν υπάρχουν ή όχι κανόνες ορθής γραφής σε τέτοιου είδους στήλες, προσωπικά βρίσκω τον σχολιασμό χαμηλού επιπέδου.
Στο επόμενο post που αναφέρεται πάλι στη συγκεκριμένη εστεμμένη υπάρχει πιο σοβαρό λάθος και πρόκειται για το όνομα. Αν θυμάμαι καλά, το κορίτσι λέγεται Μαρίνα κι όχι Κατερίνα. Δεν μπορούν τουλάχιστον να διασταυρώνουν τις πληροφορίες πριν δημοσιεύσουν κάτι;
 
Πολύ κουτσαβάκικα φοράει το στέμμα η δις Πούπου. Ξέρει κανείς αν τελικά δραστηριοποιήθηκε στον οικολογικό αγώνα?
 
Πολύ κουτσαβάκικα φοράει το στέμμα η δις Πούπου. Ξέρει κανείς αν τελικά δραστηριοποιήθηκε στον οικολογικό αγώνα?
Ειχε μικρο κεφαλι και το στεμμα συνεχως εφευγε.
 
τα μόνα καλλιστεία που έτυχε να δώ στην ζωή μου ήταν αυτά του 1992 που βγήκε η Τσιντικίδου και η Πασχαλίδου (η οποία έγινε ένα σύντομο διάστημα και διευθύντρια ειδήσεων της ερτ το 2018)
 
Πίσω
Μπλουζα